Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

3500+ km prin Norvegia


75 raspunsuri la acest subiect

#71
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 02 septembrie 2013 - 10:20

Am revenit! A fost de vis si noi niste baftosi fara seaman, pt ca nu ne-a plouat deloc timp de 10 zile! Pe unde treceam a fost soare si frumos, ne-a mers fantastic de bine.

 

Am fost la Oslo, Bergen, Alta, Nordkapp, Geiranger. Am mers cu trenul de la Oslo la Bergen, cu masina de la Bergen la Geiranger si prin zona, am zburat la Alta si apoi cu masina la Nordkapp. Am parcurs cu masina peste 2000 Km, nici nu mai stiu cat cu restul de mijloace de transport. Am trecut cu bacul cat n-am trecut in viata mea:) Am strabatut tunele fara numar...

 

Am facut si croaziera cu vaporasul de la Geiranger la Hellesylt, a fost frumos si linistit, nu mi-a fost rau deloc, am luat chiar si pranzul pe vapor.

 

Este o tara senzationala, e o placere sa o strabati, nu te plictisesti, nu te stresezi deloc pe drum, ca se merge fff incet. Unde te uiti peisajele sunt de vis: apa de toate felurile (fiord, lac, ocean deschis, cascade fara numar!!!, rauri de munte, ghetari, lacuri glaciare...), munti (de la aprox 800 m e gol alpin, la 1,500 era deja zapada!). Este fantastica trecerea de la un peisaj la altul intre-un timp f scurt: un tunel de cativa km si deja peisajul e altul!

 

In Nord am vazut o gramada de curcubee, 2 si 3 in paralel, o frumusete!

 

Am aflat de la o prietena care a fost si ea cam in aceeasi perioada ca e f frumos in zona pe care noi am ratat-o si o recomandase Otilia mai sus: Stavanger-Hardanger. Din pacate, noi n-am mai avut timp de ea. 

 

Norvegia e minunata, insa cumplit de scumpa! Cumplit! La intoarcere am aflat ca de cativa ani Oslo si Tokyo concureaza pt cele mai scumpe orase din lume....



#72
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 02 septembrie 2013 - 11:01

Mai povestiti fetelor,mai ales tu carolina, ca ai fost cu masina, unde ati dormit, cum v-ati descurcat cu mancarea, preturi la una alta! Un circuit prin Suedia, Norvegia este si visul meu, nu stiu cand si daca o sa mi-l implinesc, dar speranta moare ultima! [:)]



#73
dulcetica

dulcetica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.232 mesaje

Postat 04 septembrie 2013 - 06:37

Buna!

Carolinah ,bine ai revenit!Stiam ca o sa-ti placa,pentru ca e superba. E o frumusete de tara ,spectaculoasa!

Valentina ,ia in calcul si o croaziera!

http://www.shiptrave...-3020-876-1.htm

Daca n-ai claustrofobie ,vezi oferta inside.

In Suedia nu am fost decint in Stockholm ,care e o minunatie de oras. Un oras neaglomerat,cu un trafic decent ,pentru o capital ,spatii deschise,parcuri ,fintini arteziene ,lume civilizata....impresionant.

 In ceea ce priveste bugetul,cred ca mai degraba nu trebuie sa calculezi ,ca apoi te doare capul. [:-)))] Tot ce inseamna inchiriat de masini in zona fiordurilor costa enorm  si e singurul loc, la Cap nord unde oferta e cu 4 ore. Poate luata din partea continentala pretul e mai decent?! Tot ce inseamna intrari ,iar au preturi maricele.

Cartolinah ,banui ca ti-ai schimbat atitudinea fata de mersul cu vaporul. [:)]  Noi plecam luni,daca te tenteaza.

   Oslo cum e?

Pup si o zi buna!



#74
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 04 septembrie 2013 - 10:07

Dulcetica, nu prea mi-am schimbat-o! In plus, eu sunt si claustrofoba, am vrut sa fug din cabina cand am mers cu trenul la vagonul de dormit. Pt mine ala nu-i concediu, clar!

 

Da, in Norvegia e important sa nu transformi preturile in RON/EUR ca nu e bine pt inima:)))

 

Daca inchiriezi masina dintr-un oras, de la Hertz/Avis si ai card de membru la ei, e destul de decent ca pret.

 

Activitati (rafting pe rau de munte, de ex), intrari la muzee, plimbat cu funicularul, taxiuri - totul jale de scump!

 

Oslo e un oras civilizat, dar nu m-a impresionat cu nimic. Am luat un tur hop on-hop off, scump ca naiba si ala, dar mai mult iti arata pe unde sunt muzeele si ce ai de facut in interior, decat orasul. Au o cladire remarcabila a Operei, din sticla, metal si marmura alba de Carrara, cu o arhitectura absolut neobisnuita din pct meu de vedere, noaptea cred ca arata si mai impresionant decat ziua - uite si un link

http://www.archdaily...house-snohetta/

 

Am intrat in vreo 2 muzee: unul in aer liber, cam cum e Muzeul Astra din Sibiu, iar altul un fel de muzeu al istoriei expeditiilor polare, Fram. Aici ni s-a parut f interesant, am vazut nava originala Fram ( http://en.wikipedia.org/wiki/Fram ) care a fost trasa pe mal si in jurul ei a fost apoi construita cladirea muzeului. Tot acolo se afla si Gjoa, o nava cu care Amundsen a strabatut Pasajul de Nord-Vest. Un muzeu f interesant, mai ales pt noi care nu prea stiam exact cum sta treaba cu explorarile polare. In muzeu erau si tot felul de jocuri prin care iti testai ablitatile de navigator polar: viteza de reactie la pericol, navigarea cu ajutorul stelelor, trasul cu pusca, puterea de a trage la sanie etc. Au facut deliciul copiilor, evident! Am vazut si filme facute cu populatia de la poluri, modul cum isi facea iglu-uri, cum se hraneau etc. Fain, ce sa zic!

 

Unde plecati luni cu vaporul?



#75
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 04 septembrie 2013 - 11:09

Nici eu nu am prea multe amintiri din Oslo, doar un parc cu statui. [:)]

 

Dar l-am vizitat doar iarna...si doar cate o zi (2 revelioane le-am petrecut pe vas intre Suedia si Norvegia).

Poate vara sa fie o experienta mai interesanta cu Oslo.

 

Altfel Stockholm ul este superb (cred ca am mai spus-o), dupa parerea mea depaseste cu mult perla nordului, Copenhaga.



#76
dulcetica

dulcetica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.232 mesaje

Postat 04 septembrie 2013 - 14:16

Dulcetica, nu prea mi-am schimbat-o! In plus, eu sunt si claustrofoba, am vrut sa fug din cabina cand am mers cu trenul la vagonul de dormit. Pt mine ala nu-i concediu, clar!

 

 

Unde plecati luni cu vaporul?

Eu sint superclaustrofoba,asa ca daca dorm in alta parte, imi trebui spatiu maricel si draperiile trase ,doar ca sa ma pot aseza in pat. [:)] Cu trenul nu ma plimb ,asa ca nu m-am gindit la cusete pina acum.

Pusesem oferta ,ca e irezistibila pt persoane care n-au acest stres.

Deci nu ti-ai revizuit opinia cu vaporul. Cabinele cu balcon sint foarte bune ,au o canapeluta ,in afara de pat matrimonial si spatiul e bun,dar evident si pretul e mai mare. [:)]

  Eu zic sa incerci in tarile Baltice ,au o apa ca un lac si daca ai putut minca aici ,cred ca asta spune multe. Nici feribotul nu se compara cu vasul de croaziera ,care e enorm.N-ati trecut pe linga vreunul ,ca sa compari?

Traseul ti l-am pus pe PM. Abia astept sa reiau mesele cu  fructe de mare . [:)]




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -