Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 10 voturi

Endometrioza ne-a unit in lupta pentru BEBE


214 raspunsuri la acest subiect

#151
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 09 octombrie 2008 - 15:57

Madule pai uite cum e treaba:glerul curge pe toata perioada fertila nu e chiar legat direct proportional cu momentul ovulatiei.Recomandarea e sa facem love in perioada fertila nu doar in ziua ovulatiei.Sunt fete care au gler neesential si totusi vine BB.Eu l-am luat pe al meu in considerare,ca fertilitate crescuta si ca papa de calitate si mediu bun de miscare pt gigei.Dar siguranta am avut ca sunt pe drumul cel bun in ceea ce depandea de corpul meu nu de DD,cand am vazut ca am ovulat recte sangerat.Zic si eu,neh?[alcool]Dau praji mai dau,dar sa nu dati vina pe mine ca va imbolnavesc[:D][asia][flo][pup][pup]

Ralu[pup][pup] de mult am in cap ca m-am imbolnavit pe fond de nemultumiri sufletesti si stres continuu acumulat in timp pana s-a dus naibii mecanismul menstrei.Sunt genul prost care inghite muuuuult si bine.Adeca eram ca acu' nu ma mai lasa instalatia.efectiv daca nu ma revars simt ca imi explodeaza ovarele.Da,durerile la mine tin si de cat de senina sunt[alcool]Dna dr are dreptate,probabil ca e si o persoana f inteleapta!Ce sa facem cu durerile?Dansa ce spune?

Adelamariaaaaa hihihi ai vazut ceva pe aici de ai scos nasucu'?[:D]Eu va citesc mereu si ma delectez cu fata ta.Va am la favorite[:)]Ma bucur ca ai mai intrat,astept sa mai scrii si sa ne mai dai vesti!In rest toate bune si la locul lor?[pup][pup][pup]



[si-eu]

nu mor caii cand vor cainii...

#152
coletutza

coletutza

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 73 mesaje

Postat 09 octombrie 2008 - 20:30

Fetelor,
M-am cam saturat....foliculi am, ovulatie am, endometrioza am, laparo facut, curatat endo, 5 IA la activ (inainte de laparo 3 facute de pomana, dupa laparo inca 2IA,acum astept rezultatul de la ultima), problema sot este, dar cica e ok pentru inseminare.....simt ca nu ma mai tin nervii...iar doctorii nu spun decit "nu a fost sa fie" sau "mai incercam"....imi dau analize sa fac cu tzaraita,acum 1 an unele, acum altele.... dupa ultimele 2 inseminari m-a tzinut 2-3 minute in pozitie....imi venea sa zic ca vreau sa mai stau...mi-e jena si nu indraznesc sa le spun....ajung acasa si bocesc.
Mai rau e ca mi-am pierdut increderea in doctori...iti lasa impresia ca iti stiu istoricul, dar nu te cunosc de fapt.Nu analizeaza toate datele tale, de la A la Z.Am schimbat un doctor, a fost foarte interesant cazul pentru noul dr, ca vin de la un concurent, la inceput a fost f atenta la povestea mea, dar luna urmatoare habar nu avea cine sunt....am incercat sa reiau povestea, nu si-a notat nimic, nu tu fisa, nu tu istoric, mi-a tras o inseminare...nu a iesit, la urmatoarea inseminare...iar povestea, iar nu a notat...iar inseminat, in plus medica mea sare cu alte analize la sot...scumpe rau....(cele de genetica, dar le-a cerut numai pt el, pt mine nu)
Adica sa vad interesul....aa, uite poate ca aia o fi cauza.Eu nu ii mai cred, oricum.

Stiti cumva un medic care sa se uite pe ce analize ai facute deja, sa iti ceara ce iti mai lipseste, tie si sotului, sa te vada la nivel de cuplu, sa isi noteze ce iti face, sa nu trebuiasca sa povestesti tu (nu mi-e greu, dar poate omit ceva, mi se ia ducindu-ma luna de luna), si mi-as mai dori sa isi asume ceea ce iti propune sa faci...sa isi noteze chiar ce ti-a propus, nu sa vin eu si sa ii spun am venit sa imi faceti...
Exista asa ceva???De bani nu e problema deocamdata, si sper sa avem sa platim toate cele necesare pentru a avea bebe, dar ma intreb pana cind??? ca muncim pentru ei , nu ne pica.
Sunt cam ravasita, sper sa nu va molipsesc.

#153
Micky2007

Micky2007

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 881 mesaje

Postat 09 octombrie 2008 - 21:41

coletutza la fel am patit si eu, 5 ani pierduti in zadar in Romania. Dr. abia dupa cativa ani a reusit sa ma invete, dar nu stia nici atunci ce problema aveam. Pe analize s-a uitat numai odata. Toate IA-urile au fost la fel, nimic schimbat. Cum sa mai ai incredere in asemenea doctori. Asa am luat calea ungariei fara sa ma uit in spate, nici nu se compara cu ceea ce se face aici. In nici un an de cand am luat calea Ungariei, am ramas insarcinata. Asa ca te inteleg perfect. Sfatul meu: nu iti pierde vremea pe aici.
Multa bafta.
Fetelor va multumesc pentru urari, asa vreau sa va vad si pe voi cu doi [bebic][bebic].



Micky [gravi] 7+ [bebic] [bebic]

#154
ginamaria

ginamaria

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 421 mesaje

Postat 09 octombrie 2008 - 22:46

Dragelor asa am patit si eu cu analizele si cu inseminarile,acum aflu de la o noua doctorita ca nu aveam ce sa fac inseminari pana nu faceam si histerosalpingografia, ca au fost bani aruncati pe fereastra.Ma rog asta mi-am dat si eu seama dar putin cam tarziu si ca trebuie facut si testul postcoital.Insist daca nu cumva as avea nevoie si de ceva teste hormonale sau macar toxoplasmoza.Dupa ce tot insist imi spune ca toxoplasmoza nu e cazul ca nu ma incurca in a ramane insarcinata ci in a pastra sarcina[bang][bang][bang]cum adica??????????????????daca am sansa sa raman insarcinata o pot pierde ca nu am facut analiza asta?Jur ca nu inteleg."dar daca vreau eu pot sa o fac[alcool]"Insist..........prolactina?/????????dupa ce imi strange sfarcurile de imi ies ochii din cap,imi zice "da,trebuie sa faci si prolactina........"[bang][bang][bang]okkkkkkkkkk.Asta e si intrebarea mea,exista pe undeva un medic care sa le vada pe toate ca un intreg si nu pe parti?Nu imi dau seama sincer.
Dar oricum concluzia e ca trebuie sa fac histero si imi e o frica de nu mai pot.......am inteles ca doare chiar daca e cu anestezie.....dar zicea doctorita ca nu are doar scop diagnostic ci si tratament ca f. multe femei raman insarcinate dupa histero.....oare asa sa fie?
CRISstii cum se zice ca Dumnezeu nu iti da mai mult decat poti duce?????????dar tu cat poti duce iubita??????Eu cred ca e varful.........si acum vin momentele bune.....ai sa vezi.[flo][flo]

http://tt.lilypie.com/TJoqp3.png

#155
mada23

mada23

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.125 mesaje

Postat 09 octombrie 2008 - 23:43

Fete dragi sa bagati un ochisor aici:

http://www.endometri.../nutrition.html

http://www.endometri...k/Reducing.html

http://www.holistico...o_nutrition.htm

sfaturi utile



in 2008 miracolul va veni pe strada mea...madutz

[ruga][ruga]

[comoara]

"Dumnezeu va face orice pentru tine, doar daca Ii dai o sansa "

voteaza, nu se stie cand ai nevoie [gravi] si [mamica]



#156
crisis81

crisis81

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.622 mesaje

Postat 09 octombrie 2008 - 23:57

ginamaria eu am probleme cu prolactina, dar daca punea cineva mana pe sfarcurile mele(si mai ales sa stranga) il/o lesinam cu bataia[neand], si totusi... este unul dintre hormonii care se testeaza prima data in infertilitate.

coletutza IA sau FIV in Ungaria te-as sfatui si eu. Timpul este foarte pretios.[pup]

Lucic, mada23 vreau de mult sa fac Sfestanie, dar sunt cu casa inca vraiste, o gramada de gensi si saci cu bagaje si nici un loc unde sa le asez[bang]. Dar tot o sa o fac cumva.

ralu_t deci mi-a picat fatza cand am citit despre menajera ta. Impresionant! Doctorii de pe aici nu au treaba cu multe. Azi am cunoscut un ginecolog care ma contrazicea ca am facut endoscopie si am scapat de chistul endometriozic, si nu laparoscopie[bang][bang][bang]. Cum l-am cunoscut? Citeste mai jos[:D].

Din ciclul "toate mi se intampla numai mie"- continuare.

Prietena mea careia i-am distrus masina nu a fost foarte suparata pentru ca... avea alt motiv muuult mai mare de suparare: era insarcinata[bang]. Da.. era pentru ca m-a rugat pe mine, buna ei prietena sa merg cu ea astazi sa faca chiuretaj[bang][bang][bang]. Bineinteles ca primele mele cuvinte au fost "fa-l si da-l mie", dar nu se poate si nu o condamn. Nu e maritata si nici macar intr-o relatie foarte stabila. A fost o greseala de guma defecta si pastila de dupa fara eficienta. Asa ca am fost bineinteles si am plecat de acolo mult mai afectata decat ea. Viata e corecta, nu?[alcool]



[pup][grup]






"Cele mai importante lucruri in lume au fost realizate de oameni care au continuat sa incerce chiar si cand se parea ca nu mai este nici o speranta." - Dale Carnegie



[foto]Poze...



#157
anamy

anamy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 436 mesaje

Postat 10 octombrie 2008 - 00:09

GINAMARIA [flo] buna!!!
chiar nu vrei sa povestim?
eu am acelasi dr pe care l-ai avut si tu,am vazut ca esti din cluj si ca ai facut 3 IA .eu am facut dupa 2 IA nereusite histerosalpingografia in august la prof.sfranjeu la interservisan,nu e dracul asa de negru sa stii,as mai face-o oricand daca stiu ca m-ar ajuta,dr meu mi-a spus de la bun inceput ca trebuie sa fac HSG,nu inteleg de ce nu ti-a spus si tie?(doar avem sau avut acelasi medic)
daca vrei sa povestim,te rog trimite-mi un PM!!!!
astept raspunsul tau!!!

#158
lilianaFi

lilianaFi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 963 mesaje

Postat 10 octombrie 2008 - 00:35

[olala]

Adelamariaaaa [pup] ce fata frumoasa si mare ai...ce repede trece timpul.......[flo]...intra mai des iubita pe la "matusele"[:)] sa mai stim si noi ce mai faci si cum creste minunea ta [pup]

Ralu si Boo..ce frumos...cum va mai plimbati voi cavalerii impreuna...si ce repede mai cresc ...ca FETII FRUMOSI din povesti... [pup] [pup] pt cavaleri si [flo] [flo] pt mamici fericite...Ralu ai bona ucrainiana,si fosta dr pe deasupra...bun...poti sa o intrebi care e treaba cu mama surogat in ucraina???...am citit ca e legala dar cit de sigura nu stiu...ea poate stie mai multe...multu anticipat...asteptam surprize frumoase in continuare [:)]

Lucia [flo]...[pup]...mi-a luat-o Mada: [pup] inainte...[:D]...[pup]

Ioana te pregatesti de [surf]..multa bafta iubita [pup]

Crisis...fara cuvinte...doar [pup]
Magduta [pup]
aerlilian [pup]

[pup] [pup]...tuturor...[grup]... fara nici o exceptie...

[flo] [flo] [flo] [flo] [flo] [flo] [flo]...[pk]

#159
ralu_t

ralu_t

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.206 mesaje

Postat 10 octombrie 2008 - 00:38

crissis [q]....o sa il gasiti pe bebe si dupa aia o sa uiti tot tot tot. promit! nu e dreptate pe lume, dar cand zic asta, ma gandesc si la somalezii care fac copii pe capete si mor plini de muste ca n-au ce manca. ei ce sa mai zica? ofof....vine si vremea voastra. rabdare, inca putina rabdare[grup]

edit: eu in locul tau nu mergeam cu prietena. daca era prietena buna cred ca intelegea. protejeaza-te un pic de ce e dureros, ca nu esti o stanca, chiar daca ai o masina pe constiinta [:D]

a venit toamna...cu un bebe albastru



RALU-[mamica] de minune TUDOR [:D][:D][:D]



poze tudor





#160
Ioanatugs

Ioanatugs

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.254 mesaje

Postat 10 octombrie 2008 - 01:55

Adelamaria ce bucurie ca ai aparut! Si ce mandrete de fetita am vazut in poze [olala] Sa-ti traiasca si sa creasca mare!![flo]
Crisis81 nu stiu ce sa-ti raspund la aceasta intrebare! Eu ma gandesc cand mi se intampla cate ceva, ca de acum incolo va fi bine! Dupa nor mereu rasare soarele, trebuie!![flo]
Ralu_t, Boo mi-e dor de voi![pup]
Mada23 si eu ma bucur ca sunt din nou printre voi![pup]
LilianaFi astept noile analize hormonale si pe urma i-mi fac planuri de-un nou FIV. Pe 27 oct. am programare la dr. mea cu analizele gata facute si atunci i-mi da startul, sau asteptam inca o luna, sa-si mai revina organismul meu bombardat cu hormoni![:D]
Lucialu eu am ramas de la stimularile trecute cu un chistulet endometriozic de 1 cm. Si la prima stimulare si la a doua el a fost prezent si dr. mea zice ca nu pune probleme si ca putem face si urmatorul FIV cu el acolo, ca important e ca nu a crescut. Eu insa nu sunt foarte fericita cu el acolo si ma gandeam sa bag ceva Mastodynon ca tot am prin casa si poate mai scade si el, sau cel putin nu creste de acum incolo. Oare fac bine ca il iau???? Vreau parerea ta, pentru ca stiu ca te pricepi!![flo]


Si soarele va zambi de dragul tau! [copil]


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -