Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

"Cei mai iubiti dintre pamanteni " :) (6)


304 raspunsuri la acest subiect

#31
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 18 mai 2007 - 19:29

Doru, santate la piticanie bolnavioara! Si sofia a avut asa ceva exact saptamana trecuta.Atrecut in 3 zile, din fericire.



Eu am tot umblat dupa diverse zilele astea. Plec abia miercuri.

da sunt asa obosita, ca nu mai am nicio parere, ma duc sa dorm juma de ora [:D]



pup iu ol.



______________



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

______________



Sabina si [hippi] Sofia Galagia

Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.


#32
doruletz

doruletz

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.979 mesaje

Postat 18 mai 2007 - 19:59

iete ca aparu lumea,

mara, io vazusem ca ca n-o sa se pata vota in gari, ci doar in puncte fixe, e adevarat ca de aeroport nu zice nimic, poate ar trebui sa-i suni sa intrebi.



sabinelu, crezui ca ai plecat deja, las ca o sa-ti placa excursia, e greu pana te urnesti d'acas si mie mi se intampla la fel ori de cate ori plecam pe undeva, cu o zi inainte regret amarnic decizia luata, asta insa doar pana ma vaz cu bagajele in masina sau avion:)



Domnisoara piticanie nu e mai bine, dimpotriva, vomita absolut tot, nici apa nu pot sa-i dau. o duseram din nou la doctor, ala de data asta ne spuse ca e f. deshidratata, ca a pierdut 5% din greutate si la 10% trebe sa mergem la spital la perfuzii:(

Ii dete niste prafuri contra diareei (tiorfan) si siropel anti vomitat (Motilium), le scriu aci poate a mai folosit careva si-mi zice daca avura efect? deocamdata nu se vede nimic, doar ca a acceptat nitica apa fara s-o vomite. De mancare nici sa nu auda, urla se da cu capu de scaun cand vede un biscuite, parca ii arat cine stie ce instrument de tortura.

Sabina, tu ce i-ai dat sofiei? si ea a stat in greva foamei 3 zile?

hai ca ma lungii acilea:(



Insiprata de un alt subiect de p'aci, m-a pocnit o curiozitate: de la ce varsta se numesc fratilor oamenii "mosi" si "babe"? Ca unui pusti de 10 ani, aia de 20 i se par in toiu vietii, pentru unu de 15 aia de 25 sunt deja terminati samd. Unii sunt pensionari pe la 45-50 daca au fost in armata sau piloti, deci de la ce varsta incepe fratilor "mosia" si "babismul"?



gata, acu chiar plec

#33
Adela99

Adela99

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.202 mesaje

Postat 18 mai 2007 - 21:34

naziua!
trec direct la subiect
doruletz, aici se prepara - ce pretntios suna :-) apa fiarta cu zahar si sare si ev un pic de concentrat de suc de fructe - la un litru de pa, sase linguritze de zahar si o juma de lingurita de sare. se administreaza cu linguritza. aici nu se recomanda sa prepari acasa ci sa cumperi de la farmacie (cred ca este si la voi - aici ii zice Resorb), pentru copii sub 12 ani.

edit, ca uitai ... se recomanda sa cumperi Resorb si pentru ca cc contine si zeama de orez ... io am fiert orez si am adaugat zeama
si fimiu are de marti, da' lui nu mai pot sa-i dau ce consider ca ar trebui sa ingurgiteze ca nu crede ca-i trece decat de la sine

si nu stiu cum s-o faci sa bea, ca ar trebui sa bea peste un litru pe zi.
se mai recomanda si supa de morcovi: la un borcan de pireu de morcovi, un borcan si jumate de apa, doua linguritze de zahar si un varf de cutit de sare.
evita lapte, inghetata ...
bine ca sunteti in contact cu medicul

despre politica nu zic nik :-) ca n-am ce

mara, bafta cu casa!
mihaela, astept sa ne vedem
rayu, te pregatesti de vot si chef?
lilutz, muncesti? io is libera de miercuri ora 12.00 si luni-marti is la curs [bis]

gashca [cheers]

#34
buli

buli

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.547 mesaje

Postat 18 mai 2007 - 22:57

doruletz, sanatate Alexandrei! [pup]

mara, nu se voteaza in aeroport

#35
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 18 mai 2007 - 23:33

Doru, sofia a vomitat doar o zi, si a doua a avut febra (maricica[:(]. Ea nu vroia decat apa.

Inclin sa cred ca nu a fost chiar asa serios , pt ca la un moment dat s-a trezit din letargie si mi-a zis ca vrea apa, nurofen si covrigei.



se recomanda solutii de rehidratare luate de la farmacie, alea contin tot ce trebuie ca sa nu se dezhidrateze prea rau.

pt daree nasoala stiu eu un sfat, cica e la baza de la un dr batran, de pe vremea razboiului.

se prajeste in tigaie niste gris, pana se face maroniu,(fara ulei, doamne fereste, grisul simplu) si se pune in zeama de morcov chestia asta.bine ar fi sa si inghita... :(



uffff, santate, mi-e asa mile cand sunt puii micuti bolnavi.Astia mai mari parca sunt mai cooperanti totusi.



______________



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

______________



Sabina si [hippi] Sofia Galagia

Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.


#36
lilanda

lilanda

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.366 mesaje

Postat 19 mai 2007 - 02:28

doru', io-s pe dinafara cu sfaturile, da' ce zice Adeluctza, mie-mi suna bine, ca daca-i pui zahar(glucoza)-n apa, aia tine loc si de mincare...multa sanatate [pup]



Io azi ma-ndeletnici iar cu gradina (acu' sa nu va imaginati ca cine stie ce hectare am; or mai ramas doo bucatele de maxim 50 de mp, da-s pline cu rahaturi, radacini si alte chestii verzi de trebe smulse)...am scos vreo 2 tone de pamint si...inca mai avem. Din fericire, io miine ma duc la vot, asa ca am si io o zi libera, cum s-ar zice..[hot] Acu' drept sa spui, m-as fi dus si la Göteborg la vot, da' Hamburgu'i mai aproape [:D]

Adeluctzo, ce cursezi acolo?? :-))

Cit despre mosi si babe, am rasfoit si io subiectul cu pricina si l-am inchis urjent ca e deja...o alta lume, pe care nici macar nu mai vreau s-o inteleg!!![soc] Pentru mine doar stresul romanesc mai tine loc de scuza pentru intoleranta "tinereilor"....:-((

Sabina drum bun si succes...

Va pupez si ne auzim, miine mai pe seara!

PS doru, citii la clubul cititoarelor (nu merge linku') ca aparu o reeditare a memoriilor Marucai Enescu, la editura Aristarc (!!???)



pozulici si calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

#37
doruletz

doruletz

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.979 mesaje

Postat 19 mai 2007 - 02:51

merci tuturor de sfaturi !
adelucci, i-am dat si io zeama de orez facuta de mine (stiam ca e ceva asemanator la farmacie da'nu mai stiam cum ii zice) numai ca a vomitat-o si p'aia instantaneu. O sa-i fac maine apa cu zahar si gris prajit cu suc de morcov (valeu da' ce gust o avea chestia asta?) numai sa vrea sa inghita ceva! Acu saraca cred ca ea ar mai manca da' s-a speriat de vomitat ca ei nu i s-a mai intamplat pana acu, cred ca doar odata a vomitat cand era bebe mic de tot, avea doar cateva zile si de atuncea nu avuseram probleme de stomacel. Asa e, tare e greu cand sunt mici asa si nu le poti explica ce si cum...

Lilutz, merci de info, Aristarc astia or fi tot obscurii aia de la Onesti care o editara prima data si au impartit-o doar la rude si prieteni? O sa o iau si io cand ajung prin iulie (sper sa nu se termine) demult o caut. Foarte probabil ca nu au editat manuscrisul integral, ca e mare si stufos, sunt curioasa insa daca au mai lasat cate ceva din elucubratiile rasiste, megalomanice si narcisiste ale marucai.

Gata, sa votati bine:)

#38
Teodora D.

Teodora D.

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.345 mesaje

Postat 19 mai 2007 - 03:10

quote:
Originally posted by doruletz


Lilutz, merci de info, Aristarc astia or fi tot obscurii aia de la Onesti care o editara prima data si au impartit-o doar la rude si prieteni? O sa o iau si io cand ajung prin iulie (sper sa nu se termine) demult o caut. Foarte probabil ca nu au editat manuscrisul integral, ca e mare si stufos, sunt curioasa insa daca au mai lasat cate ceva din elucubratiile rasiste, megalomanice si narcisiste ale marucai.




Da, Aristarc e editura din Onesti.Cartea e stufoasa, 600 de pagini structurate in 4 capitole mari si, nu, elucubratiile nu au fost scoase.[:D] S-au adaugat insa niste poze, care am inteles ca au lipsit la prima editie.


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.


#39
denizel

denizel

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.078 mesaje

Postat 19 mai 2007 - 04:15

quote:
O sa-i fac maine apa cu zahar si gris prajit cu suc de morcov (valeu da' ce gust o avea chestia asta?)



Iaca m-am bagat si io :-))
Doruletz, mai, io am inteles ca remediul ala e cu zeama de morcov, nu suc de morcov.
Ma gandeasc cc ca 'zeama' e apa in care au fiert neste morcovi. Nu stiu...
Ti-am zis fiindca m-am gandit ca, daca-i dai suc de morcov crud poate ii face si mai rau la burtica :-)

Si, mai am ceva de zis [batcap]: si baietelul meu a vomitat prima data cam tot la varsta asta si tin minte ca eu eram numai un zambet toata [alcool] si-i ziceam "nu-i nimic, si mami vomita, si tati vomita, si Cora vomita" (cora fiind cainele :-))
Asta cred ca i-a prins bine fiindca acu', cum i se pare lui ceva in neregula, cum ejecteaza :-))


-------------------------

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil ! ! !

-------------------------
Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.

#40
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 19 mai 2007 - 11:35

valeu, pacatele mele, supa, bineinteles! nu succrud.



io pe fuga mare, astia sunt in mare verva si veselie aici, si io cica am de ascultat macar inceputirle la fro 15 cd-uri cu piese romanesti, sa decid ce selectez...valeu si valeu [q] mi-e ca ma facde ras p-acolo (exagerez, biensur, da stiti cum e....)







______________



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

______________



Sabina si [hippi] Sofia Galagia

Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -