Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Topic - concediul medical, prenatal, postanatal


439 raspunsuri la acest subiect

#21
Eseea

Eseea

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.103 mesaje

Postat 06 octombrie 2008 - 16:20

VM, cele 126 de zile sunt calendaristice.



my baby



[bibe][fetita]

#22
Nerantula

Nerantula

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.451 mesaje

Postat 09 octombrie 2008 - 18:57

Intrebarea se refera la calculul indemnizatiei de maternitate (pentru cele 126 zile) - nu mi-e clar ce anume se plafoneaza: daca veniturile mele lunare sunt de 8.000 ron, de exemplu, se ia in calcul la media ultimelor 6 luni numai partea plafonata a acestor venituri, conform legii, pentru fiecare luna (deci, din oct 2008 - 6.480 ron) sau suma rezultata a indemizatiei lunare nu trebuie sa depaseasca 6.480 ron?



Multumesc mult!



Gruia - soricel iubit



... once upon a time ...

#23
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 09 octombrie 2008 - 22:12

Se ia media plafonata.



Pagina familiei / Mai multe...

Video

Pagina legislativa

#24
ingrid70

ingrid70

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.211 mesaje

Postat 10 octombrie 2008 - 12:41

Puteti sa ma lamuriti si pe mine cu un lucru, va rog.
Am inteles ca pe perioada celor 126 de zile de cocediu de maternitate anumite taxe nu se platesc. Adica este adevarat ca nu se calculeaza impozit pe salariu? Mai sunt si alte taxe care nu se platesc de exp. CAS sau CASS sau somaj etc.? Poate sa-mi spuna cineva exact ce se retine si ce nu se retine la concediul de maternitate? Este posibil ca 85% din salariul brut sa insemne mai mult sau egal in mana daca unele taxe nu se mai platesc?
Va multumesc mult.


Poate trebuia sa scriu la topicul acesta nu la cel la care am scris intai??!!

[gravi]21+

#25
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 10 octombrie 2008 - 18:15

Ai raspunsul mai jos:

http://forum.desprec...TOPIC_ID=126665



Pagina familiei / Mai multe...

Video

Pagina legislativa

#26
nushulica

nushulica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.139 mesaje

Postat 14 octombrie 2008 - 00:53

buna seara!
am o intrebare: pentru cele 6 sapt in care tb platita si dif de 15% se ia salariul de baza intreg?adik daca ai sal brut de ex 2000 iei fix suma asta?sau cum se calculeaza?

multumesc frumos!



Mamica de bobocel David-Mihai(24.09.2008)

#27
Field_mouse

Field_mouse

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 90 mesaje

Postat 14 octombrie 2008 - 15:10

Am depasit cele 45 de zile lucratoare / an de concediu medical. (in aprilie unul dintre copii a avut varicela = 14 zile calendaristice concediu, in iunie tot acest copil a fost operat de hernie inghinala = 3 saptamani concediu medical, am mai luat in timpul anului o saptamana – doua, cand cineva dintre ei a fost racit, si s-a dus tot medicalu’). Acum 3 saptamani copii au inceput sa tuseasca foarte tare, le curgeau mucii, evident, nu puteam sa-i duc la gradi, ca sa nu transmita viroza altor copii. I-am cerut medicului de familie 2-3 zile concediu medical, ca sa rezolv problema, la care am primit raspunsul ca ea nu mai poate sa-mi dea concediu medical intrucat am depasit cele 45 de zile si mi-a sfatuit sa ma adresez la policlinica, la care apartin. M-am dus la IOMC Alfred Rusescu (Emilia Irza), la policlinica, la camera de garda mi s-a spus ca ei nu pot sa ma ajute si mi-au recomandat sa ma duc la camera de garda a spitalului (e in aceeasi cladire, alta intrare). La camera de garda a spitalului copii au fost examenati, li s-a pus diagnosticul de rinofaringita (sau asa ceva), dar… mi s-a spus ca pot sa-mi dea medicalu’ doar daca ma internez in spital… ceea ce mi s-a parut absurd, copii nu aveau nici macar febra, doar tuseau foarte tare… In fine, am rugat-o pe sefa mea sa ma lase sa stau 2 zile acasa, fara nici o acoperire si s-a rezolvat. Ieri dimineata iar s-au trezit cu tusea si mucii (fara febra), nu mai puteam sa mai lipsesc de la serviciu fara certificat de concediu medical (in principiu, nu e nici o problema din partea sefilor sa stau acasa cand copii sunt bolnavi, dar trebuie neaparat sa aduc certificatul respectiv), nu am pe nimeni sa ma ajute cu copii, asa ca i-am dus la gradinita… Ceea ce nu mi se pare deloc corect nici fata de copii mei, care trebuie sa stea acasa si sa se trateze, nici fata de alti copii care se pot imbolnavi si ei (de fapt, raceala noi tot de la gradinita am luat-o, dar nu ma intereseaza ce fac parintii altor copii…). Poate cineva sa-mi ofere un sfat, cum sa procedez ca sa pot, in mod legal, obtine un concediu medical, tinand cont ca pana-n primavara nu pot lua medicalu’ de la medicu’ de familie? Trebuie sa existe o solutie legala...
Va multumesc!


#28
andreap

andreap

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 14 octombrie 2008 - 23:29

ref.la concediu pe codul de 'ingrijire copil bolnav..'....cele 45 de zile se refera la tot concediul ce-l poti lua pe acest cod,in diferent cati copii ai?daca ei 2 copii poti lua 45 ptr.unu' si inca 45 pt.celalalt?

si ref.la CIC....am inteles ca pot renunta la el,sa ma intorc la servici si apoi sa resolicit intrarea in CIC..dar ma conditioneaza legea de momentul cand solicit aceste CIC?adica daca pe 15.10.2008 se termina cele 42 zile obligatorii de postnatal trebuie sa solicit CIC incepand cu ziua imediat urmatoare sau pot sa-l solicit oricand dupa,de ex.xu 1.12.2008?pana atunci pot sta in concediu medical(indiferent de cod..)?.si o ultima intrebare(cel putin ptr.azi..[:I]):exista concediu de risc maternal dupa ce ai nascut????

multumesc



BOTEZ SARA

POZE NOI NOUTZE

FILMULET

Andreea, SARA(16.06.2008) si MARIUCA(7.11.2004)

#29
Roxyn

Roxyn

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 375 mesaje

Postat 15 octombrie 2008 - 00:03

Va rog frumos, daca se poate, sa ma lamuriti si pe mine intr-o privinta.

Daca in ultimele 12 luni, pe langa salariu, am mai avut si contracte civile, se calculeaza 85% salariu +contractele civile?





Va multumesc





[gravi] 33+ viitoare mamica de [baietel] Vlad Andrei



Asa_crestem_noi

#30
deeadana

deeadana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 16 octombrie 2008 - 14:48

buna ziua,am si eu o intrebare.inainte de a intra in prenatal am avut o luna concediu medical codul 01,adica 75% din salariu.din ce se calculeaza acest procent?din salariul brut sau cel net?am un sal brut de 23mil si pt luna cu medicalul am luat dor 12mil.se poate o diferenta asa mare?va multumesc.

VIATA INCEPE MEREU


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -