Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Topic - concediul medical, prenatal, postanatal


439 raspunsuri la acest subiect

#1
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 16 septembrie 2008 - 17:28

Topic dedicat



Pagina familiei / Mai multe...

Video

Pagina legislativa

#2
silvana_salajan

silvana_salajan

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.908 mesaje

Postat 17 septembrie 2008 - 00:49

Marius, in primul rand da-mi voie sa te felicit ca ai facut ordine aici, acum sper ca vom gasi mai usor ce cautam.
Am o intrebare: In Contractul Colectiv de Munca unic la nivel de tara, scrie la art 66 ceva despre compensarea banilor primiti pe minim 6 sapt de la 85% la 100% pt femeile ce au nascut. Eu lucrez in invatamant si doamna contabila a zis ca la nivel de ramura nu s-a semnat asa ceva si ca nu sunt fonduri de unde sa plateasca acei bani. E in regula? Am vorbit cu o colega din Oradea ea zice ca ei i-au platit. Atunci, cum e? Mai are rost sa ma zbat? Rezolv ceva?

#3
andreap

andreap

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 18 septembrie 2008 - 19:11

am si eu 2-3 intrebarri:

prima ar fi daca pot renunta la CIC,ma intorc la servici si apoi ma razgandesc.se mai poate face ceva sau nu?adica pot solicita din nou CIC?

a doua ar fi ca dupa ce ma intorc la servici,stau un timp(de ex. 2-3 saptamani) apoi intru in medical.ce baza voi avea ptr.medical(vin din CIC,adica 600 ron venitul meu).de asemenea,pot intr-o luna sa iau 14 zile de la medicul meu de familie,apoi 14 de la cel al copilului si asa sa o mai 'lungesc' 1-2 luni?

multumesc anticipat si sper ca am fost cat de cat coerenta.



BOTEZ SARA

POZE NOI NOUTZE

FILMULET

Andreea, SARA(16.06.2008) si MARIUCA(7.11.2004)

#4
xerxe2005

xerxe2005

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 998 mesaje

Postat 19 septembrie 2008 - 12:15

1. legea iti permite sa te intorci oricand, nu stiu insa daca nu ai putea avea probleme cu conducerea unitatii/firmei unde lucrezi

2. eu asa am facut. De cum am revenit, mi-am luat medical pentru nu stiu ce bronsita sau ceva de genul ce mi-a scris medicul de familie. Apoi am fost la medicul de familie al baiatului si am mai luat cateva zile de medical. Dar cu pauze intre ele, sa nu bata la ochi.



Razvan Gabriel

#5
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 19 septembrie 2008 - 19:16

Citat:
citat din mesajul lui silvana_salajan
Marius, in primul rand da-mi voie sa te felicit ca ai facut ordine aici, acum sper ca vom gasi mai usor ce cautam. Am o intrebare: In Contractul Colectiv de Munca unic la nivel de tara, scrie la art 66 ceva despre compensarea banilor primiti pe minim 6 sapt de la 85% la 100% pt femeile ce au nascut. Eu lucrez in invatamant si doamna contabila a zis ca la nivel de ramura nu s-a semnat asa ceva si ca nu sunt fonduri de unde sa plateasca acei bani. E in regula? Am vorbit cu o colega din Oradea ea zice ca ei i-au platit. Atunci, cum e? Mai are rost sa ma zbat? Rezolv ceva?
In CCMN se specifica in mod clar ca orice Contract negociat la nivel inferior (ramura, unitate etc) trebuie sa respecte cel putin prevederile inscrise si negociate in CCMN. Deci nu are relevanta nici macar daca s-a semnat sau nu vreun contract la nivel de ramura sau unitate. Stiu ca exista astfel de raspunsuri insa obligativitatea de a gasi sursele de plata le apartin lor. Da, are rost sa te zbati. Un pont? Roag-o pe colega de la Oradea sa-ti trimita fluturasul pe care sa-l arati la tine ca sa vada ca in fapt au aceasta obligatie care a fost indeplinita de alte scoli.Pagina familiei / Mai multe...VideoPagina legislativa

#6
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 19 septembrie 2008 - 19:19

Citat:
citat din mesajul lui andreap
am si eu 2-3 intrebarri:1. prima ar fi daca pot renunta la CIC,ma intorc la servici si apoi ma razgandesc.se mai poate face ceva sau nu?adica pot solicita din nou CIC?2. a doua ar fi ca dupa ce ma intorc la servici,stau un timp(de ex. 2-3 saptamani) apoi intru in medical.ce baza voi avea ptr.medical(vin din CIC,adica 600 ron venitul meu).3. de asemenea,pot intr-o luna sa iau 14 zile de la medicul meu de familie,apoi 14 de la cel al copilului si asa sa o mai 'lungesc' 1-2 luni?multumesc anticipat si sper ca am fost cat de cat coerenta.
1. Da2. Nu mai stiu sigur din cate retin se va lua venitul minim in calcul3. Da nu vad nici un impediment. Dar de ce vrei toata aceasta incurcatura? Nu e mai simplu sa stai in CIC?Pagina familiei / Mai multe...VideoPagina legislativa

#7
julyjuly

julyjuly

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 175 mesaje

Postat 22 septembrie 2008 - 15:42

Buna ziua,

Poate reusiti sa ma ajutati sa aflu ce drepturi are o viitoare mamica care e gravida si s-a angajat de la 1 iulie 2008; data nasterii copilului este intre 1-7 ianuarie 2009, deci la momentul nasterii copilului, mama va avea vechime de doar 6 luni.

Are dreptul la concediul de maternitate avand in vedere ca la 1 ianuarie 2008 va avea deja o vechime in munca de fix 6 luni ?

Are dreptul sa intre dupa CM si in CIC ?

Daca ea nu are vechime de 12 luni la data nasterii copilului si totusi are sotul ei, poate beneficia mama de CIC si de indemnizatia aferenta in baza contributiei platite de tatal copilului ?


Va multumesc mult pentru raspunsurile voastre,

july


#8
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 22 septembrie 2008 - 17:55

1. Are dreptul ca concediul de maternitate.

2. Nu are dreotul la CIC insa sotul (tatal) are acest drept in conf. cu cele mentionate. Dar in acest caz renunta la serviciu pe perioada CIC. Mama va trebui sa revina la serviciu dupa conc. de maternitate.



Pagina familiei / Mai multe...

Video

Pagina legislativa

#9
andreap

andreap

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 25 septembrie 2008 - 00:37

de ce vreau aceasta incurcatura.....pai din cauza celor 600 ron....cam asta e motivul ptr.care m-as intoarce la munca,apoi sa iau medicale macar inca 2 luni.....de aceea ma interesa care ar fi baza de calcul ptr.concediu medical daca eu vin din CIC(600 ron venit) si voi lucra 2 saptamani sa zicem.

multumesc mult



BOTEZ SARA

POZE NOI NOUTZE

FILMULET

Andreea, SARA(16.06.2008) si MARIUCA(7.11.2004)

#10
simona7

simona7

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 25 septembrie 2008 - 10:30

buna ziua,
revin cu subiectul meu postat anterior intr-un loc nepotrivit....si cu scuzele catre marius
intrebarile mele sunt urmatoarele
se poate sa baneficieze de concediu de maternitate si cic o angajata care a avut in ultimele 12 luni contract de munca cu timp partial?
la contractele de munca cu timp partial stagiul de cotizare e proportional cu timpul lucrat?



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -