Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

@ construit CASA! (12)


205 raspunsuri la acest subiect

#181
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 14 aprilie 2009 - 12:23

Citat:
citat din mesajul lui Amonar



Ne gandim ca acum cu criza preturile au mai scazut si am dori se ne facem terasele, cam 144 m2 in total, din piatra de travertin.







Travertinul (de Borsec, cel mai frumos) nu este recomandat la pardoseli, pentru ca este o piatra moale. Are gauri in compozitie, care trebuiesc umplute cu chituri speciale, iar la exterior chiturile vor fi altele, mai dure, care nu se potrivesc cu consistenta pietrei.

De asemenea, desi se slefuieste si lustruieste usor, si are si un aspect deosebit, traficul il matuieste imediat, pentru ca e moale.

Pentru pardoseli (in special exterioare) se recomanda alte tipuri de piatra naturala.

Stiu ca sunt si alte pareri, eu am lucrat sapte ani in domeniul asta si asa as recomanda...



RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lor[foto] Surpriza 2008[foto]



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#182
Amonar

Amonar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.192 mesaje

Postat 15 aprilie 2009 - 01:42

Multam Rufus! Orice sfat e bunvenit. Sincer nu am facut prea multe sapaturi in ceea ce priveste informatii despre aceasta piatra, am vazut doar ca e frumoasa.
Tu ce piatra ai recomanda pt terasele din exterior, unde ploua,ninge, mergem, samd?





#183
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 15 aprilie 2009 - 10:51

Daca mergi pe piatra naturala, marmura sau granitul, de orice tipuri, cu grosimea de min. 2 cm (dar nici nu trebuie mai groasa) sunt solutii bune. Dezavantajul este ca, la exterior, luciul specific (si apreciat) dupa lustruire nu se pastreaza, din cauza prafului care este calcat; oricat ai spala, se imbacseste si, in final, se matuieste. Periodic, se poate lustrui. De ales ai de unde alege, romanesti sau din import, sunt multe variante de culori/modele.

Si atunci exista piatra naturala mata, care se poate slefui sau nu, dar nu se lustruieste. Mie imi place mai mult, ii da un aspect putin mai rustic.

Exista si "piatra" artificiala, compozite cu praf de piatra si lianti, imita perfect naturalul, sunt in variante mai multe de modele si culoare. Foarte rezistente.



Iata cateva idei de piatra naturala, dupa gustul meu; este adevarat, depinde de spatiu, dar macar iti faci o idee.

Bafta!



http://www.macosiste...urala_pag3.html



RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lor[foto] Surpriza 2008[foto]



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#184
Amonar

Amonar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.192 mesaje

Postat 16 aprilie 2009 - 16:29

Nu merg neaparat pe piatra naturala dar daca e ceva frumos si ieftin , de ce nu?
Piatra lucitoare in general nu-mi place, imi place si mie look-ul ala rustic si "trecut de vreme"...Imi place foarte mult cum arata piatra de munte care se foloseste si la pavarea fatadelor caselor. Ma gandesc ca piatra naturala este mai rezistenta in general.
Va trebui sa caut ce e frumos si ietfin si de unde e bine/usor sa o cumpar.
Multam Rufus.





#185
kim222

kim222

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.381 mesaje

Postat 28 aprilie 2009 - 22:31

Nu mai construiti? [:D]
Noi miine obtinem avizul de la cultura si depunem dosarul pentru cadastru..

Sa aveti spor!

#186
CRIXIA

CRIXIA

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.253 mesaje

Postat 29 aprilie 2009 - 11:45

Noi stam de 2 ani cu curtea in amenajare, adica trotuar turnat. Am placat terasa si scarile la intrare cu gresie de exterior si acum as vrea sa continui si pe trotuar. Nu prefer dalele/pavelele, caci se ridica prea mult.
Daca mai aveti link-uri ca sa-mi conturez si eu o idee

Crixia mami de [majoreta] Alexia ( 2003) & [gravi] +22 sapt [fetita]

#187
first_carmen

first_carmen

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 74 mesaje

Postat 29 aprilie 2009 - 13:39

salut



revin si eu dupa ceva vreme... am reusit sa terminam (mai e ceva de lucrat pe la demisol dar asta cind o sa ne cumparam centrala) sistemul de incalzire, apa curenta si canalizare. Ne-au cam rupt dar a iesit bine. suntem in stadiul de construit fosa. Dupa care ne "apucam" de sapa. Ce recomandati? Am inteles ca se poate numai cu amestecul acela de sapa sau se poate pune placa de polistiren(?) si apoi un strat mai subtire de amestec pentru sapa. Zic prostii?



Multam,



Carmen mamica de Petru si Stefan din 28 iulie 2007

Pozicile noastre

Cum crestem noi



#188
kim222

kim222

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.381 mesaje

Postat 30 aprilie 2009 - 10:40

Buna intrebare! ce fosa aveti cei in zona fara canalizare? Ing .instalator imi spune ca trebuie fosa ecologica plus stare de epurare? Voi ce credeti?
Apoi nu vrea sa ne puna priza in bai![q]Eu am trait 9 ani cu prize in bai si nu s-a intimplat nimic![:D]
Planul facut de instalator trebuie sa cuprinda si priza de telefon, internet si cablu??

#189
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 30 aprilie 2009 - 14:53

Carmen, sapa se toarna pentru o suprafata finita superioara, pe care se monteaza ultima parte finita- parchet, gresie, linoleum, etc. Ea nu trebuie sa depaseasca 10 cm, dar poate fi si de 5. In general, prin sapa se trag traseele de incalzire pana la calorifere, sau unele trasee electrice. Se poate pune un strat de polistiren extrudat, cu nut si feder si, bineinteles, o plasa subtire de Buzau (de 4, cu ochiri de 10). Dar asta numai daca vrei sa izolezi termic (placa peste subsol, de ex.) sau fonic (bune la blocuri, mai reduce din zgomotele vecinilor). Altfel, nu are rost. Adica: peste beton se stabilesc traseele de conducte, se monteaza, apoi se pune polistirenul, cu santuri la conducte, apoi folie, plasa si apoi sapa (umeda sau lichida). Nu are sens un strat prea gros, rolul ei este de a prelua diferentele de beton si suport pentru pardoseala finita.



kim, planul facut de instalator nu cuprinde tel., si alte cabluri, insa daca-i dai tema, le face. Adica te hotarasti unde vrei prizele pentru TV, telefon, internet si precizezi unde intra in casa (de pe stalp, de la antena satelit, etc. Aportul tau este insemnat, pentru ca trebuie sa ai in cap si viitoarea mobilare, daca tot faci prize, macar sa le faci cat mai aproape de utilizatori. De altfel, atunci cand te apuci de instalatia electrica, tu vei spune cate si unde vrei prize in fiecare particica din casa, ca tu stii cel mai bine, indiferent ce spune planul sau instalatorul. Siasa o sa constati ca mai trebuia cate ceva...

Exista prize speciale care se monteaza in baie. Nu-i nici un pericol.





RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lor[foto] Surpriza 2008[foto]



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#190
bulinuta27

bulinuta27

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.159 mesaje

Postat 04 mai 2009 - 15:15

buna ziua si spor la construit!

as avea o intrebare: stie cineva cu ce se poate inlocui osb-ul? am inteles ca exista niste placi din nus ce [bang] care sunt ignifugate pentru a usura tema electricianului ptr mansarda pe care vrem sa o facem din lemn! [flo]...multumesc!



bulinuta mamica de bulinel dragutel [auto]



Poze noi





minune mica



Poze



Ajutati-o pe Sonia,


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -