Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

@ construit CASA! (12)


205 raspunsuri la acest subiect

#191
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 05 mai 2009 - 00:54

Kim, in legetura cu prizele in bai eu zic sa te impui si sa montati din cele speciale (care sunt mai sigure decat becul din baie...pe care il are toata lumea), iar legat de fose iti spun cum mi-as face eu acum fosa (cum probabil ca o vom modifica in viitorul apropiat): traseu separat si statie de epurare pt apele negre (adica doar ce este wc) si traseu separat si eventual fosa septica cu canale de epurare (sunt descrise metode si modele de constructie f amanuntit pe unele siteuri) pt apele gri (chiuvete si cada); deasemenea noi vom colecta apa de ploaie pt gradina (inca nu stiu cum...)

Bucurie!

#192
kim222

kim222

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.381 mesaje

Postat 05 mai 2009 - 13:25

Tala voi face asa cum a sugerat Rufus..adica o las balta si cind este de montat, le spun atunci . Eu la prizele din bai oricum nu renunt![:D]

Acest inginer sugereaza fosa septica si statie de epurare. Nu sint in domeniu..altii spun ca nu trebuie si statie de epurare...eu nu inteleg [:)]
Iar fosa septica cum are fundul??[:D]

#193
CRIXIA

CRIXIA

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.253 mesaje

Postat 05 mai 2009 - 15:13

si eu am priza in baie, la oglinda, este practica si totodata nu e la indemana copilei.

despre fosa, eu am construita, iar fundul ei este umplut cu pietre mari, zidurile sunt cimentuite, iar din loc in loc sunt gauri. Mai exista un tip de fosa pe verticala, adik cu 2 camere, iar peretele despratitor este la mijloc.

Cri mami de [majoreta] Ale ( 2003) & [gravi] +23 sapt [fetita]

#194
first_carmen

first_carmen

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 74 mesaje

Postat 05 mai 2009 - 15:45

Salut,



Rufus multam pentru info, imi sunt de mare ajutor.



Fosa nostra a fost construita asa cum sunt toate fosele din zona si anume gen fantina - este pe rotund, cu pietre de riu care nu sunt legate decit cu doua brauri, iar deasupra placa, pe placa se pare ca o sa fie un strat de pamint.



Carmen mamica de Petru si Stefan din 28 iulie 2007

Pozicile noastre

Cum crestem noi



#195
kim222

kim222

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.381 mesaje

Postat 05 mai 2009 - 23:51

Cristina![pup] Cum ati trecut de receptia casei cu priza in baie? Conform legislatiei ..nu este legal [q]

Am inteles ce spuneti voi despre fosa...dar aveti si statie de epurare?? La cit timp o evacuati?

#196
Amonar

Amonar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.192 mesaje

Postat 06 mai 2009 - 22:09

Eu citesc ce spuneti voi despre prizele din baie. Aici in Germania noi avem vreo 3 prize in baie, si mai sus si mai jos, unde va veni un dulapior sub ghiuveta. Ciudat sa fie ilegal sa ai prize in baie...[alcool] Am locuit si in Olanda si si acolo am avut prize in baie....





#197
CRIXIA

CRIXIA

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.253 mesaje

Postat 07 mai 2009 - 21:18

N-am vrut sa fentam pe nimeni cu priza in baie! Conform proiectului este prevazut doar firul de lumina. Oglinda din baie are incorporate 2 spoturi si o priza, ca se racordeaza la acelasi fir, unicul prevazut.

Oficial, Receptia casei nu se face cand esti deja mutat, iar oglinda am pus-o la final, dupa receptie!

Cri mami de [majoreta] Ale ( 2003) & [gravi] +24 sapt [fetita]

#198
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 09 mai 2009 - 03:52

Citat:
citat din mesajul lui kim222

Tala voi face asa cum a sugerat Rufus..adica o las balta si cind este de montat, le spun atunci . Eu la prizele din bai oricum nu renunt![:D]

Acest inginer sugereaza fosa septica si statie de epurare. Nu sint in domeniu..altii spun ca nu trebuie si statie de epurare...eu nu inteleg [:)]
Iar fosa septica cum are fundul??[:D]


Kim, fosa septica...inseamna septica - adica nu cu fundul spart cum au majoritatea pt ca nu mai e septica, dar devine fff costisitoare pt ca realizezi ca se umple instant. Statia de epurare, daca e doar pt wc cred ca mai devreme de o data pe an nu trebuie vidanjata si atunci ceva de genul doar 1 mc (deci cost f mic).
Asa ca eu m-am gandit ca toata apa care se scurge din casa (mai putin din wc-uri) sa cada intr-o fosa transformata in statie de epurare (sunt tot felul de metode, inclusiv cu stuf, canale subterane sau iazuri artificiale) astfel incat apa sa se curete cat de cat de mizerii si, mai ales detergenti, pt ca atunci cand ajunge in panza freatica sa nu o polueze. Pt statia de epurare pt wc e clar ce face (acelasi lucru ca mai sus doar ca pastreaza materia solida care se vidanjeaza periodic). rezerva-ti o noapte, doua si intra pe softpedia la capitolul fose sau statii de epurare (nu mai stiu sigur) si vei devenii doctor docent.

Bucurie!

#199
Bee

Bee

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.939 mesaje

Postat 10 mai 2009 - 21:18

Buna ziua.
Noi am terminat de construit in toamna. In octombrie ne-am mutat in casa locuibila, in Noiembrie am avut gata si instalatia de incalzire (centrala termica pe lemne) si am trecut iarna cu bine. Cam greu cu incalzirea, cu alimentarea centralei, etc. Ne-am adaptat chiar si la temperaturi mai scazute decat cele de la bloc. De unde aveam 22 grade la bloc, acum noaptea la 18 grade, sub plapuma era ok. Ca sa nu spun ca acum spre primavara, ii imbaiam pe cei mici la 18 grade, fara probleme.
Noi avem prize protejate si in baie. Proiectul de instalatii electrice l-a facut sotul meu care e inginer, nu de meserie dar s-a descurcat. Si a inclus si prizele de telefon si internet. Cel care a montat instalatia a facut totul cum am planuit noi.
Cu fosa am avut probleme. Am luat o fosa tricamerala din fibra de sticla. Am facut si camp de dren pt evacuarea apelor uzate. Problema e ca ni s-a spart fosa dupa ce am montat-o. Ori o fi fost defect de fabricatie, ori nu stiu ce sa mai spun. Bine ca fisura a fost pe fund si s-a colmatat rapid. Fosa functioneaza ok, nu tu mirosuri, nimic.
Mai avem de turnat sapele pe terase si balcoane si apoi pusa gresia. Mai trebuie puse balustrade din lemn la balcoane, facut soclul casei (izolat+ finisat). CA sa nu mai vorbim ca nu am umblat la detalii gen aplice exterioare/ interioare, draperii, mobila. Uff si gardul, poarta. Deci mult de lucru.
Oricum noi si copiii suntem ff fericiti la casa. Asa ca spor la construit!

Ana Teodora (22.12.2005) si Razvan Dimitrie (26.10.2007)
http://www.dropshots.com/dochia

#200
maggda

maggda

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 513 mesaje

Postat 12 mai 2009 - 11:19

Citat:
citat din mesajul lui kim222

Cristina![pup] Cum ati trecut de receptia casei cu priza in baie? Conform legislatiei ..nu este legal [q]

Am inteles ce spuneti voi despre fosa...dar aveti si statie de epurare?? La cit timp o evacuati?


Si noi avem prize in ambele bai mari,sunt prize speciale.La hoteluri nu sunt prize?

Magda [ispita] si [zana] Bianca 9 anisori


http://community.web.../user/danut1965

www.akitainu.ro - canisa Kiryoku Go






Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -