Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

@ construit CASA! (12)


205 raspunsuri la acest subiect

#1
CRIXIA

CRIXIA

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.253 mesaje

Postat 30 august 2008 - 10:04

de la 1-7 vad ca sunt nefunctionale! Greseala nu e la noi, probabil admin sa stie?!!

8: http://forum.desprec...005&whichpage=1
9: http://forum.desprec...?TOPIC_ID=84758
10: http://forum.desprec...?TOPIC_ID=95235
11: http://forum.desprec...TOPIC_ID=108791


#2
carla2005

carla2005

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 837 mesaje

Postat 31 august 2008 - 01:53

Multumesc!



mama din 16 nov 2006

Draga mea

#3
roandre

roandre

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 772 mesaje

Postat 01 septembrie 2008 - 11:44

In 2 saptamani terminam si noi casa la rosu (in sfarsit) dar dintr-o data nu mai stiu ce am de facut.Care ar fi ordinea prioritatilor dupa ce ajungem cu casa la rosu?Primul o sa fie acoperisul (tabla) pus dar apoi? Compartimentare interioara cu rigips, tencuire exterioara+termoizolatie, geamuri si usa intrare, instalatie...Pana la rosu a fost simplu dar de acum nu stiu in ce directie s-o apuc.Picaturile roa1 si roa2 vor cate un vot! Multumim!
[ispita]Mihaela ,[bonjovi]Robert Andrei(20.01.2007) si[zana]Alexia-Maria(26.08.2004)

#4
CRIXIA

CRIXIA

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.253 mesaje

Postat 01 septembrie 2008 - 20:54

Dupa acoperis, instalatiile(sanitare, electrice), apoi lucrarile interioare( compartimentare,tencuit peretii, placat cu gipscarton, shapa). Se pot face in paralel si lucrari exterioare, dar avand in vedere vremea rea, ideal este sa se termine aplicarea sistemului term inainte de iarna, adica toate straturile.
Montarea ferestrelor las-o cat mai tarziu, cand se reduce cantitatea de praf, moloz, ciment...

#5
roandre

roandre

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 772 mesaje

Postat 02 septembrie 2008 - 12:28

Deci urmatorul pas ar fi compartimentarea interioara cu rigips si apoi instalatiile si in paralel exteriorul.Eu ma gandeam ca geamurile vor fi prioritare dar o sa le lasam mai la urma. Picaturile roa1 si roa2 vor cate un vot! Multumim!
[ispita]Mihaela ,[bonjovi]Robert Andrei(20.01.2007) si[zana]Alexia-Maria(26.08.2004)

#6
b.nica

b.nica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 03 septembrie 2008 - 18:49

Va rog sa-mi dati niste mesteri buni care se pricep la pereti din rigips;sunt disperata, nu stiu pe nimeni care sa-mi dea certitudinea ca se pricepe!

#7
CRIXIA

CRIXIA

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.253 mesaje

Postat 07 septembrie 2008 - 21:07

Citat:
citat din mesajul lui roandre
Deci urmatorul pas ar fi compartimentarea interioara cu rigips si apoi instalatiile si in paralel exteriorul.Eu ma gandeam ca geamurile vor fi prioritare dar o sa le lasam mai la urma. Picaturile roa1 si roa2 vor cate un vot! Multumim!
[ispita]Mihaela ,[bonjovi]Robert Andrei(20.01.2007) si[zana]Alexia-Maria(26.08.2004)
sa nu faci greseala sa pui geamurile repede! Noi le-am pus, pe motiv sa fie peste iarna inchisa casa, si ne-a parut rau, caci in primavara a reinceput santierul si .... le-am protejat cat am putut, dar tot n-au scapat de moloz. Cand spun asta nu ma refer doar ca se stropesc, ci intra praf peste tot, in mecanismul de inchidere, pe langa garnituri... un calvar.AM zis compartimentarea, adica interiorul. Daca, de ex, faci tencuiala clasica la interior, se usuca mai repede, se ventileaza camerele, iar daca nu e izolata la exterior, ajuta si asta la uscare. Oricum trebuie sa faci instalatiile electrice si sanitare, tevi prin pereti, tuburi, fire, dupa care finisajul peretilor.Eu, daca-s repeta experienta, as face interiorul pana inainte de a da culoare, adica la faza de amorsa. Si atunci peretele trebuie sa respire. Vb daca se face clasic nu pe gips-carton. Daca se face pe gips, casa poate sa fie izolata la exterior, altfel se absorb pe gipsa decat pe perete zidit.

#8
CRIXIA

CRIXIA

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.253 mesaje

Postat 07 septembrie 2008 - 21:10

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Va rog sa-mi dati niste mesteri buni care se pricep la pereti din rigips;sunt disperata, nu stiu pe nimeni care sa-mi dea certitudinea ca se pricepe!


Intradevar, e cel mai greu cu meseriasii, fiecare se da mare, ca el stie, ca face bine... uneori daca nu iti place rezultatul dau vina pe meseriasii anteriori!

Cel mai bine este sa vezi o lucrare facuta deja si sa alegi meseriasul din recomandari. eu nu-ti pot recomanda... sunt departe si m-am rupt de domeniu, chiar si ai mesriasii care au lucrat la casa noastra sunt peste granite!

#9
first_carmen

first_carmen

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 74 mesaje

Postat 09 septembrie 2008 - 15:58

ce fel de usi de interior v-ati pus sau o sa va puneti la casa? (lemn, cu furnir natural, cu folie de plastic ...)





Carmen mamica de Petru si Stefan din 28 iulie 2007

Pozicile noastre

Cum crestem noi



#10
eld

eld

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 304 mesaje

Postat 09 septembrie 2008 - 18:59

Roandre, noi dupa acoperis am facut instalatia electrica, am tencuit interiorul, am pus polistirenul pe exterior si am montat geamurile. Glafurile - pe interior si exterior - nu pot fi facute fara ferestre, asa ca nu poti amana prea mult instalarea ferestrelor.
Dupa aceea am facut instalatia termica, sanitara (trase tevile), am turnat sapele, am gletuit, pus rigips in mansarda si pe tavane, calorifere, lavabila, parchet, faianta.

Succes!

Eld, mami de fetite -Theodora[zana] (25.01.03) si Irina[copil](5.05.08)


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -