Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

"Become a Daycare Owner" - Recomandare carte


27 raspunsuri la acest subiect

#1
cfelinar

cfelinar

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 09 aprilie 2008 - 09:46

Salutare,

Am fost invatatoare, acum sunt educatoare, dar visez sa-mi deschid o gradinita particulara (engleza-franceza) cand revin in tara.
Mi-am cumparat aceasta carte, EXCELENTA dupa parerea mea, in ENGLEZA,
http://www.fabjob.co...aycareowner.gif ,
pe care din tot sufletul v-o recomand acelora care aveti acelasi vis ca si mine...
Ca este grozava puteti sa va convingeti citind prezentarea care i se face cartii aici pe site http://www.fabjob.com/DaycareOwner.asp .
O puteti comanda fie in format electronic, fie imprimata (cea imprimata e insotita de un CD). Bineinteles ca ea se refera la pasii de urmat pentru a deschide o gradinita in SUA sau CANADA, dar cu siguranta ca va poate fi de foarte mare folos. O carte mai COMPLETA pe aceasta tema nu mi-a fost dat sa cunosc pana acum.
Mult succes!!! xoxoxox O zi minunata!

Pupici,

Cristina

PS Va rog frumos sa-mi raspundeti la urmatoarele doua intrebari, daca puteti...

1. Ma intereseaza daca exista in Romania aceasta forma de gradinita care aici se numeste "Family Daycare/Childcare" sau "Home Daycare/Childcare", ceea ce nu inseamna deloc "babysitting"... Pe scurt, aici asta inseamna: in propria-mi casa (care corespunde cerintelor legii) eu as avea dreptul sa educ si sa ingrijesc pana la 5 copii cu varste intre 3 luni si 12 ani (grupa mixta)
Cateva poze de pe site-ul unei gradinite familiale romanesti:
http://www.dianadaycare.com/news.htm
Program (un exemplu):
http://www.dianadayc...com/program.htm
Ce spun parintii:
http://www.dianadayc...com/opinii.html

2. Ce reducere de la taxa lunara ofera o gradinita particulara copilului meu, in cazul in care eu sunt educatoare angajata la ei si am in acelasi timp copilul in una din grupele de prescolari?



"Insistons sur le développement de l'amour, la gentillesse, la compréhension, la paix,
Le reste nous sera offert ." Mère Thérèsa

#2
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 09 aprilie 2008 - 11:21

cu salarul de educatoare la o "particulara" din Ro nu-ti permiti sa-ti dai copilul acolo nici macar daca iti fac reducere jumatate de taxa[:D].



Aici nu exista aceasta forma de "gradinita", doar s-o faci ilegal.Foarte frumos situl Dianei, multumesc de link.



Irina, mami de [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) si de[copil]bb Teodora(26 august 2007)





am blog [:D]













#3
anamaria

anamaria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 971 mesaje

Postat 09 aprilie 2008 - 11:47

pentru prima intrebare iti spun si eu, nu exista in Ro asa ceva.



pe undeva seamana cu 'asistenta maternala', dar acolo copiii traiesc practic in casa respectiva.



cat despre scutiri de taxe la gradinite particulare, cred ca depinde de la caz la caz, cum te-ai intelege cu patronii/ angajatori.

la gradinitele de stat, insa, exista astfel de reduceri de taxe...



Blog: Ajutati-l pe Razvan sa lupte cu o boala necunoscuta!

________________________

ANAMARIA, mami de 2 baieti ca in filme:



[bonjovi] Nascut pe 4 iulie (2000)

si

[cri] Vineri, 13 (iunie, 2003)



poze cu frumosii mei (si nu numai [;)] )

************************

Doar pentru ca cineva nu te iubeste asa cum vrei tu,

nu inseamna ca nu te iubeste cu toata fiinta sa!






#4
cfelinar

cfelinar

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 09 aprilie 2008 - 23:34

irina.c., anamaria - multumesc mult pentru raspunsuri.

Acum m-am gandit sa mai pun si articolul acesta aici (Cum infiintez o gradinita particulara), care este destul de recent... http://www.avocatnet...0046/p_0/1.html ,
ca sa nu fiti dezamagiti ca ati vizitat subiectul in cazul in care aceasta carte, fiind in engleza, nu va intereseaza...

Numai bine de departe!!!

Cristina

PS Numai daca binevoiesc, ii rog pe cei care au inceput/au finalizat acest proces al infiintarii unei gradinite, sa-mi povesteasca pe scurt cum decurge/cum a decurs acesta, ce fel de probleme au intampinat etc etc Multumesc din suflet!!!
Gradinita mea se va numi Scufita Rosie...
http://espagnolblog....aperonrouge.jpg
A voastra?

Copiii au nevoie sa fie respectati!! Randuri de suflet pentru mine de pe site-ul http://www.cfc-efc.ca/ :

Respecting the Children in Our Care
I show respect when:

* I listen to what a child has to say.
* I take time for a child when I am very busy.
* I play with the children.
* I recognize the children's accomplishments.
* I allow the children to settle disputes between themselves.
* I listen to a special song with the children.
* I show interest in a child's project.
* I make eye contact with each child.
* I encourage the children to express different viewpoints.
* I allow the children to make choices.
* I let the children have privacy.
* I consider each child a unique individual.
* I call the children by their names.
* I encourage independence.
* I respond to the children's questions.
* I do not interrupt a child who is talking.
* I respect a child's choice of friends and play equipment.
* I allow the children to make mistakes.
* I am flexible.
* I let the children disagree.
* I care for the children's property.
* I allow transition time.
* I listen to a child's problem and realize how upsetting the situation can be for him/her.
* I talk to the children as people.
* I give each child a chance to communicate.
* I ask a child for his/her solution to a problem.
* I value the children's opinions.
* I remember that play is of great importance in each child's life.

I am disrespectful when:

* I do not take a child's opinion seriously.
* I avoid dealing with an issue that a child feels needs immediate attention.
* I walk away from a child while he/she is crying.
* I do not stop to listen.
* I respond with "uh-huh." I use a "baby-talk" tone of voice with younger children.
* I use angry words when I am under stress.
* I cut a child's conversation short.
* I finish tasks for the children in order to hasten time.
* I forget to follow through on something that I promised.
* I answer questions for the children.
* I behave impatiently.
* I respond to a child sarcastically.
* I shout.
* I force a child into a situation in which he/she is uncomfortable.
* I set my expectations too high.
* I rush the children.
* I call the children names (e.g. stupid).
* I become frustrated because the children's needs interfere with my daily schedule.
* I focus on children's bad behaviours.
* I belittle the children's feelings.
* I sneak up on a child who is doing something wrong.
* I ignore the children.
* I stop a child who is really interested in completing a project.
* I don't allow a child to explain why or how a friend got hurt, or how an accident occurred.

Respecter les enfants dont nous nous occupons
Je démontre du respect lorsque :

* J'écoute ce que l'enfant a à dire.
* Je prends le temps de m'occuper de l'enfant même si je suis très occupée.
* Je joue avec les enfants.
* Je félicite les enfants pour leurs réalisations.
* Je permets aux enfants de régler leurs différences entre eux.
* J'écoute une chanson spéciale avec les enfants.
* Je démontre de l'intérêt pour le projet d'un enfant.
* Je maintiens le contact visuel avec chaque enfant.
* J'encourage les enfants à exprimer différents points de vue.
* Je permets aux enfants de faire des choix.
* Je laisse les enfants avoir leur intimité.
* Je considère chaque enfant comme une personne unique.
* J'appelle les enfants par leur nom.
* J'encourage l'autonomie.
* Je réponds aux questions des enfants.
* Je ne coupe pas la parole à l'enfant.
* Je respecte les choix de l'enfant en ce qui concerne les amis et les équipements de jeux.
* Je permets aux enfants de commettre des erreurs.
* Je suis flexible.
* Je permets aux enfants de ne pas partager le même avis.
* Je prends soin de ce qui appartient à l'enfant.
* J'accorde du temps pour la transition.
* J'écoute l'enfant qui m'expose un problème et je comprends à quel point la situation peut être ennuyeuse pour lui ou pour elle.
* Je parle à l'enfant comme à une personne.
* Je donne à chaque enfant l'occasion de communiquer.
* Je demande à l'enfant sa solution à tout problème.
* J'accorde de l'importance aux opinions des enfants.
* Je n'oublie pas que le jeu a une grande importance pour chaque enfant.

Je ne fais pas preuve de respect lorsque :

* Je ne prends pas l'enfant au sérieux.
* J'évite de traiter d'un problème que l'enfant considère urgent.
* Je quitte l'enfant pendant qu'il pleure.
* Je ne prends pas le temps d'écouter.
* Je réponds par des « uh-huh ».
* J'utilise un langage enfantin pour parler aux tout-petits.
* J'emploie des mots durs quand je suis stressée.
* Je mets fin rapidement à la conversation de l'enfant.
* J'achève moi-même les travaux des enfants pour gagner du temps.
* Je ne tiens pas mes promesses.
* Je réponds aux questions à la place des enfants.
* Je me montre impatiente.
* Je réponds à l'enfant de façon sarcastique.
* Je crie.
* J'oblige l'enfant à accepter une situation dans laquelle il/elle est mal à l'aise.
* J'ai des attentes trop élevées.
* Je presse les enfants.
* J'appelle l'enfant par des noms comme « stupide ».
* Je deviens frustrée parce que les besoins de l'enfant dérangent mon horaire quotidien.
* Je m'attarde sur les mauvais comportements des enfants.
* Je rabaisse les sentiments des enfants.
* Je cherche à surprendre l'enfant en train de faire un mauvais coup.
* J'ignore les enfants.
* J'arrête l'enfant qui tient à finir un travail.
* Je ne laisse pas l'enfant expliquer pourquoi et comment son ami s'est fait mal ou comment un accident est survenu.



"Insistons sur le développement de l'amour, la gentillesse, la compréhension, la paix,
Le reste nous sera offert ." Mère Thérèsa

#5
susur

susur

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 80 mesaje

Postat 10 aprilie 2008 - 05:42

Ai atestat?Ma inscriu si eu din mai la cursuri pt atestat la Seneca si intr-o zi cu soare o sa fac si gradi,tot acasa.

#6
cfelinar

cfelinar

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 10 aprilie 2008 - 08:16

Serios? Ma bucur tare mult! Dar probabil ca "intr-o zi cu soare" vrea sa insemne "niciodata"...

Da, am atestat. Am urmat in Quebec programul acesta intensiv http://www.college-e...A7-1217ED8F148E ,iar pentru ca nu era complet recunoscut in Ontario, AFESEO: Association francophone à l'éducation des services à l'enfance de l'Ontario mi-a cerut sa mai fac niste cursuri ca sa-l completez. Am mai urmat la distanta (pentru ca lucram deja in gradinita) cursuri ale http://www3.lacitec.on.ca/ si gata, am fost certificata de catre http://www.afeseo.ca/ ca si educatoare calificata. Am avut un job excelent, intr-o echipa de milioane, dar a trebuit sa demisionez si sa ma ocup de Andrei. Abia astept sa vina bine primavara sa-mi vizitez fostele colege de ramas bun...

Sa va mai spun ca "imi plange sufletul de dor de casa", ca imi e tot mai dor de Romania de ce ma apropii de momentul parasirii tarii mele adoptive? Ar fi in zadar!
Abia astept sa ajung la Brasov!!!
http://travel.websho...yO?vhost=travel



"Insistons sur le développement de l'amour, la gentillesse, la compréhension, la paix,
Le reste nous sera offert ." Mère Thérèsa

#7
susur

susur

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 80 mesaje

Postat 10 aprilie 2008 - 20:00

quote:
Originally posted by cfelinar

Serios? Ma bucur tare mult! Dar probabil ca "intr-o zi cu soare" vrea sa insemne "niciodata"...




Mi se pare ca asta e un replay ironic asa ca nu ma mai obosesc cu tine .Intr-o zi cu soare nu inseamna " niciodata".Scuze ca te-am inoportunat cu intrebarea despre atestat.Nu aveam nevoie sa-mi pui carutza de linkuri ca as putea sa pun si eu ce-am studiat aici asa sa ma dau bengoasa si sa-ti mai tai elanul.Drum bun acasa si sper sa nu incepi s-o faci pe interesanta ca tu ai vezi doamne " studii" in canada.[:o)]

#8
cfelinar

cfelinar

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 11 aprilie 2008 - 00:20

Imi pare sincer rau ca te-ai suparat si ai considerat ironic raspunsul meu... Din pacate eu am asociat "intr-o zi cu soare" al tau cu expresia "intr-o zi cu soare si cu doua dimineti", care din punctul meu de vedere inseamna mai degraba "niciodata" decat "candva". Recitind primul mesaj al tau imi dau seama ca am gresit, imi cer scuze. Cat despre celelalte, refuz sa comentez. Stii, eu cred cu tarie in "Education is the ability to listen to almost anything without losing your temper or your self-confidence." Mult succes iti doresc!

"Insistons sur le développement de l'amour, la gentillesse, la compréhension, la paix,
Le reste nous sera offert ." Mère Thérèsa

#9
Andries

Andries

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 11 aprilie 2008 - 19:35

din culisele unei gradinite particulare:

da, te poti intelege cu patroana sa ai si tu copilul la prescolari sau la after school;

cea mai mare problema pe care o ai ca patron de gradinita particulara este sa gasesti, sa angajezi si sa mentii personal calificat pe un salariu bun, proportional cu efortul depus de angajatul respectiv;

o a doua mare problema pe care o ai in romania este educatia parintilor care sunt obisnuiti ca "daca merg la privat pot sa-mi permit sa am pretentii speciale, cum ar fi sa-mi primeasca copilul bolnav la gradi, chit ca restul sunt sanatosi, eu platesc taxa si vreau sa-l duc, nu ma intereseaza, n-am cu cine sa il las acasa"

Andries

#10
cfelinar

cfelinar

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 12 aprilie 2008 - 10:51

Andries, multumesc foarte mult pentru aceste informatii din culise!
Daca mai ai si altele, nu ezita sa mi le spui, te rog!

Pe acesti parinti ii inteleg, dar nu pot sa fiu de acord cu ei. De ce ii inteleg? Pentru ca am si eu un bebe de 2 ani care a mers timp de 3 luni, respectiv oct-noi-dec 2007, la gradinita, si mi s-a intamplat sa fie bolnav in aceste 3 luni, dar nici prin gand nu mi-a trecut sa-l duc la gradinita in zilele de boala, ca doar si eu plateam... Taxa era echivalenta cu 1/3 din salariul meu net, (asta pentru ca lucram in aceeasi gradinita si aveam o reducere de 33%, altfel as fi platit cam jumatate din salariu).

Ma intreb: Parintilor nu li se cere sa semneze ca au citit si inteles un anumit "Ghid al Parintilor" inainte de a-si inscrie copilul la o gradi. particulara? Pentru inscrierea lui Andrei eu am semnat ca am citit si inteles:

"Illnesses

The daycare has the right to refuse a child in the presence of one or more of the following symptoms:

• Temperature of more than 101°F or 38.5°C. The child must stay at home for 24 hours following the fever;
• Skin illness, skin eruption or infection;
• Contagious illnesses- the parents must advise the daycare when a child has contracted such illness;
• Vomiting, diarrhea: the child must have solid stools before returning to the daycare;
• Head lice - the child must be isolated until a parent comes to get him/her.

The child will not be re-admitted until treated and only after all the lice have disappeared- see specific policy on head lice;
If a child becomes ill during the course of the day with one or more symptoms mentioned above, parents will be advised and must come to pick up their child as soon as possible."

printre multe altele.

In plus, educatoare fiind la randul meu, stiu foarte bine ca a te ocupa de un copil bolnav la gradinita nu-ti mai permite sa te ocupi cum se cuvine de ceilalti colegi ai lui, fara sa mai vorbim de riscul de contaminare.

As vrea sa va cer parerea, va rog, despre o alta pretentie "speciala" a unei mamici (am citit-o aici, pe desprecopii). Asadar mamica aceasta era nelinistita pentru faptul ca toti copiii grupei foloseau aceleasi 2 sau 3 toalete, dar dupa ce i s-a spus de catre personalul gradinitei ca este dezinfectata toaleta dupa fiecare copil, ea s-a mai linistit. Parerea mea: dezinfectarea toaletei dupa fiecare copil - ideal, dar imposibil de realizat; dezinfectare de cateva ori pe zi, daca e posibil, dar cel putin o data pe zi sau cand e vizibil murdara (stropi de pi.., etc)- realizabil. Ce credeti despre asta? In caz de aparitie de oxiuri, etc etc parintii sa fie instiintati si sa faca toti eforturi de a-si trata copilasii, caci altfel tratamentul unuia singur e in zadar.

Ce se intampla daca o gradinita are program de functionare pana la 6pm, iar parintele ajunge dupa ora aceasta, de ex. la 6:05 sau 6:15 sau 6:30?
Fiecare copil are patutul lui, identificat. Cearsafurile sunt schimbate mai mult de o data pe saptamana (sau imediat in caz de "accident")?

Cate intrebari as mai avea... Sper ca aparitia noii legi sa ma lamureasca. Pana atunci insa, multumesc anticipat celor care-si vor rapi din timpul lor pentru a-mi raspunde!!!





"Insistons sur le développement de l'amour, la gentillesse, la compréhension, la paix,
Le reste nous sera offert ." Mère Thérèsa


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -