Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

METODE NOI DE RECUPERARE EFICIENTA in CP


225 raspunsuri la acest subiect

#201
nikkei

nikkei

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 121 mesaje

Postat 28 noiembrie 2010 - 14:56

Moshtoma, imi pare rau ca intr-un fel te-am acuzat de subiectivism si am picat in aceeasi greseala.
Ai perfecta dreptate. Scuze![zirea]
Doamne ajuta, la toti!

#202
Andrea_S

Andrea_S

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 270 mesaje

Postat 02 decembrie 2010 - 18:52

moshtoma,

Este bine ca ai sesizat care sunt problemele cu informarea privind terapiile, metodele de vindecare etc.
"Ai pus punctul pe i" si ai mentionat la ce sa ne gandim inainte sa scriem/spunem ceva pe un forum ca acesta sau oriunde/oricui.
E greu sa fii obiectiv daca nu te gandesti la mai multe puncte de vedere. Iar intentia buna se poate transforma usor in altceva, daca nu spui ce se poate spune.
In privinta manipularii din mass-media si nu numai, e jale. E usor sa fim manipulati daca nu cunoastem niste mecanisme prin care sa-i depistam pe impostori sau pe cei care nu-si dau seama ce fac si creeaza bulgari de zapada periculosi. Am cunoscut doar pe cativa din ambele categorii. Dar am cunoscut si oameni buni, care stiu ce fac si chiar ceea ce fac da rezultate bune (ma refer la terapii sau metode de tratament). Numai ca impostorii stiu sa dea din gura, sa-si faca reclama, pe cand oamenii intr-adevar buni sunt cunoscuti doar in lumea lor, aflandu-se de ei prin ce zic cei cu care au lucrat.

Imi pare rau ca sunt parinti si copii care au avut mult de suferit in situatii ca cele mentionate de tine cu celulele stem si China.
Imi pare rau ca oamenii buni, medicii buni si altii care pot face ceva bun pt copiii din Romania fie sunt prea putini, fie n-au cu ce, fie nu au cum sa-si faca meseria.

Andrea


#203
Andrea_S

Andrea_S

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 270 mesaje

Postat 09 decembrie 2010 - 16:13

Pe un forum strain (vezi mai jos) am intrebat-o pe o mamica din Indonezia despre metoda Doman. Este mama unei fetite care acum are 3 ani, diagnosticata cu paralizie cerebrala atetoida. Ea a facut mai multe metode si mai jos ne spune despre ele:



"Intai de toate este foarte dificil de spus daca copilul se potriveste cu acest program sau nu, dar in ce priveste programul intelectual 100% ei spun lucruri foarte bune, programul privind dieta (pentru a reduce atacurile si a mentine sanatatea) este de asemenea unul bun, fiica mea acum nu mai are atacuri, si nu mai ia nici medicatie pentru atacuri (Phenobarbitan - Fenobarbital, n.tr. si Depakene/Epilim – Valproat, n.tr.). Totusi, este greu de spus despre programul fizic, la unii observ multe imbunatatiri, mai ales usoare si moderate.



Cazul fiicei mele si al altora care cred ca programul fizic nu ii ajuta prea mult este un caz grav; fiica mea inca nu-si poate folosi mana, asa ca nu o poate folosi ca sa se tarasca, sa mearga de-a busilea etc. [etape din programul fizic care sunt in metoda Doman, n.tr.], asa ca ea depinde doar de impulsul dat de picior. La cei care isi pot folosi mana, observ multe progrese, [si] acum pot intelege de ce unii dintre ei pot, de ce la altii nu a mers deloc, dar totusi merita incercat.



[...] (aici vorbeste de locuri in care programul Doman poate fi gasit mai ieftin in China, pt asiatici)



ABR [o alta terapie pe care a facut-o fetita ei, n.tr.] este o terapie prin care se repara structura corpului, dar eu nu inteleg atat de bine aceasta terapie. Poti cauta Leonid Bylum pe google, el este fondatorul, poti citi si pe web. Noi am facut ABR 1,5 ani si dupa tratament au avut loc modificari in structura corpului ei, dar nu mai mergem acolo, caci taxa este si ea foarte scumpa, dar au unele centre in anumite tari.



Ultima metoda pe care o incercam este Masgutova, dar inca nu m-am prins cum e. Unii dintre prietenii mei indonezieni se duc aolo fiindca Masgutova apare si in Indonezia. Unii din ei au spus ca si terapia aceasta este buna.



Dar revenind la copilul insusi, nu poti sa te iei dupa ce spune lumea, dar trebuie sa incerci sa vezi daca se potriveste sau nu cu copilul tau, fiindca depinde foarte mult de la individ la individ...



Daca doresti mai multe informatii despre Programul lui GD [Glenn Doman], am niste prieteni care inca se mai duc acolo de cativa ani, unii au copil cu CP [paralizie cerebrala] si unii au copil autist. Daca doresti, iti pot oferi datele lor de contact, ar fi incantati sa ajute cu informatii... Succes...

"




Mentiuni: Este o fetita foarte desteapta, care inca de la 2 ani a dat rezultate cu programul intelectual al metodei Doman. Daca cititi prima pagina a subiectului in engleza din link (eu am tradus din ultimul mesaj de pe pagina 3 a subiectului) veti vedea cum a fost pregatita si cum raspunde fetita cu un an in urma.



http://forum.brillki...t-reader!!!/30/





PS [adaugare ulterioara]:

La

http://forum.desprec...TOPIC_ID=157744

am adaugat cateva lucruri pro si contra metoda Doman



Cu drag,



Andrea



#204
cello

cello

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 30 mesaje

Postat 15 decembrie 2010 - 16:05

Cine a incercat sau cine a auzit despre tratamentul cu celule stem autologe care se face in Germania in Dusseldorf? Si care au fost rezultatele? Care sunt riscurile?
aici este link-ul lor oficial: http://www.xcell-cen...terapeutic.aspx

Multumesc

#205
anarebi

anarebi
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 17 ianuarie 2011 - 23:13

nu stiu daca scriu la subiectul potrivit, dar e cel mai aproape de ce am gasit as vrea sa stiu daca merge cineva la recuperare in ucraina pe 9 mai. multumesc

#206
mamaluiana

mamaluiana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 28 ianuarie 2011 - 23:51

buna, cunosc mai multi copii care au facut operatia in germania, o fetita din Hunedoara a reusit sa faca si operatia pe creier ...este bine progresele se vad motor cat si psihic, o fetita din Alba la fel si urmeaza sa mearga saptamana viitoate tot din Alba o alta fetita , din Roman un baietel cate abia s-a intors din germania si progresele sunt abia la inceput (s-a redus spasticitatea), poate si noi o s-a ajungem in martie dar mai avem de strans un sfert din suma .Multa sanatate!

#207
nikkei

nikkei

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 121 mesaje

Postat 31 ianuarie 2011 - 16:04

Multumim mamaluiana [flo] (cred ca o spun in numele mai multor parinti care vor sa afle despre acest subiect, de-aia am folosit pluralul).
Daca mai ai vesti, te rog sa mai scrii despre evolutia ulterioara.
Toate cele bune si sanatate tuturor![:)]

#208
mamaluiana

mamaluiana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 01 februarie 2011 - 22:09

ceva vesti dar nu prea bune am primit azi de la mamica care s-a intors duminica din germania , nu se mai face interventia prin punctie lombara doar prin vena, nu stiu ce sa intamplat in toamna li sa interzis endoscopia in craniu(operatia direct in zona craniana)si acum si cea lombara este interzisa ....acum nu-mi ramane decat maine sa sun in germania sa vorbesc cu d-na olga sa vedem ce sa intamplat....o sa va tin la curent ce proceduri o sa urmeze....fetita care sa intors acum au facut transplantul pe vena care costa tot atat(9000E) multa sanatate!

#209
nikkei

nikkei

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 121 mesaje

Postat 01 februarie 2011 - 23:10

Ciudat! Sunt curioasa, sa ne dai detaliile aflate, te rugam!
Eu am trimis pe net formularele medicale pentru analiza si eventual programare la operatie la d-na Olga de asta vara, dar nu ne-a raspuns nimeni nimic nici pana azi. La contactarile initiale ne-a raspuns, dar dupa aia... Ma rog, eu am zis ca poate stie Dumnezeu si nu e timpul inca. Oricum sa strangi atatia bani....
Pupici si sanatate tuturor!

#210
mamaluiana

mamaluiana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 02 februarie 2011 - 20:06

si noi am trimis actele tot in vara si confirmarea am primit-o cam peste 3 saptamani , de atunci incercam sa adunam banuti, ce pot sa zic aproape am ajuns la final , azi am tot incercat sa o contactez pe d-na olga si in final pe la 4 mia raspuns un barbat si in engleza spunamdu-mi sa incerc luni ca poate o gasesc... de cand cu procesul de asta vara [:-@]cred ca pana se solutioneaza cazul toate procedurile cale implica riscuri nu mai au voie sa le practice ..., dar cum o vrea bunul DUMNEZEU, multa sanatate!!


Panic Questions

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

Last Blogs

  • ExperienÈ›a mea cu naÈ™terea la un spital de stat

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 05:56

  • vizita la medic de familie

    Ralu31031992
    - Ieri, 20:42

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 19:38

  • Instabilitate

    Erika91
    - Ieri, 19:35

  • Vine marea intalnire

    FloreClau
    - Ieri, 18:53

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -