Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 10 voturi

Stop îndoctrinării religioase în şcoli


484 raspunsuri la acest subiect

#21
espiritu

espiritu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 842 mesaje

Postat 04 septembrie 2008 - 11:19

@ham
[flo][:)]

ce virtuosi si integri ne dam din spatele monitorului.
in viata e ca la bal mascat :cand toata lumea isi scoate masca s-a dus veselia.


#22
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 04 septembrie 2008 - 13:17

Happiness, copiii pot fi invatati sa faca fapte bune si fara sa invete rugaciuni.
Tisina, si eu trebuie sa inscriu copilul la scoala la anul si ,zau, ajung cu scandalul la minister sau emigrez daca fac astia religia obligatorie. In clipa asta se pare ca nu e.

Anya

#23
Sense

Sense

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 04 septembrie 2008 - 14:04

RELIGIA este facultativa, copiii nu sunt obligati in nici un fel sa participe la aceste ore.

#24
filofteia

filofteia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.512 mesaje

Postat 04 septembrie 2008 - 14:07

Religia nu este obligatorie. Cu o simpla cerere la directorul scolii poti opta sa nu faca copilul tau religia, iar media se va incheia fara aceasta materie.

Pe de alta parte sunt scoli in care religia se preda de profesori de limba romana, cum este cazul copilului meu si unde este o placere, le spune povesti religioase, invata mici poezioare de genul : cand te duci noaptea la culcare/si-ti pui o mana sub obraz/si te intrebi cu-ngrijorare/ce am facut eu oare azai?....(citat din memorie) ... nu-i ameninta nimeni ca-i pedepseste Dumnezeu ci este prezentat doar ca un "tip" cumsecade, care te sprijina la nevoie....

#25
Field_mouse

Field_mouse

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 90 mesaje

Postat 04 septembrie 2008 - 14:48

Semnat petitie. Sincer, nu imi vine sa cred in absurditatea situatiei...

Dar dupe ce am citit capodopera cu "cazutul din scara" am ramas muta... Oamenii astie chiar nu au nimic in cap?!

P.S. A citit cineva "Conversatii cu Dumnezeu" de Neal Donald Walsch?
Am sa copiez ceva dacolo, ca sa va ridice dispozitia dupa aberatiile ale din manuale de religie

In fragmentul de mai jos, autorul povesteste ca in soare traiau nenumarate luminite. Una dintre ele ii spune Tatalui Ceresc ca doreste sa traiasca o anumita experienta. Iata dialogul:

-Poti sa alegi sa fii orice Parte din Dumnezeu doresti, i-am spus Eu, Micului Suflet. Tu esti Divinitatea Absoluta care se traieste pe Ea Insasi ca experienta. Ce Aspect al Divinitatii doresti sa traiesti acum ca experienta de a fi Tu?

-Vrei sa spui ca am posibilitatea de alegere?, a intrebat Micul Suflet. Si Eu am raspuns:

-Da. Poti alege sa traiesti ca experienta in tine, ca tine si prin tine, orice Aspect al Divinitatii.

-Bine, a spus Micul Suflet, atunci aleg Iertarea. Vreau sa traiesc experienta Sinelui meu ca acel Aspect al lui Dumnezeu numit Iertare Totala.

Ei bine, dupa cum iti poti inchipui, aceasta a creat o situatie speciala. Nu era nimeni pe care sa-l ierti. Tot ceea ce am creat Eu este Perfectiune si Dragoste.

-Nimeni pe care sa-l ierti? a intrebat Micul Suflet, parca nevenindu-i sa creada.

-Nimeni, am repetat Eu. Priveste in jurul tau. Vezi vreun suflet care sa fie mai putin perfect, mai putin minunat decat tine?

La aceste vorbe, Micul Suflet a privit in jurul lui si a fost surprins sa constate ca era inconjurat de toate sufletele din rai. Ele venisera de departe, din intreaga Imparatie, deoarece auzisera ca Micul Suflet purta o extraordinara conversatie cu Dumnezeu.

-Nu vad pe nimeni care sa fie mai putin perfect decat mine!, a exclamat Micul Suflet. Atunci, pe cine sa iert?

In clipa aceea, un alt suflet a iesit din multime.

-Poti sa ma ierti pe mine, a spus Sufletul Prietenos.

-Pentru ce?, a intrebat Micul Suflet.

-Voi veni in viitoarea ta viata fizica si voi face ceva pentru care tu va trebui sa ma ierti, a raspuns Sufletul Prietenos.

-Ce anume ai putea sa faci tu, o fiinta de Lumina atat de Perfecta, incat sa ma determini sa vreau sa te iert?, a vrut sa stie Micul Suflet.

-O, a zambit Sufletul Prietenos, sunt sigur ca o sa inventam noi ceva.

-Dar de ce ai vrea tu sa faci acest lucru? Micul Suflet nu putea sa-si dea seama de ce o fiinta de o asemenea perfectiune ar dori sa isi incetineasca vibratiile atat de mult incat sa faca, intr-adevar, ceva “rau”.

-Simplu, a explicat Sufletul Prietenos, as face-o pentru ca te iubesc. Vrei sa traiesti experienta Sinelui tau ca fiind Iertator, nu-i asa? Mai mult decat atat, tu ai facut acelasi lucru pentru mine.

-Asa am facut? a intrebat Micul Suflet.

-Bineinteles. Nu-ti amintesti? Amandoi, tu si cu mine am fost Tot Ceea Ce Este. Noi am fost Susul si Josul si Stanga si Dreapta. Noi am fost Aici si Acolo, Acum si Atunci. Noi am fost Mare si Mic, Mascul si Femela, Bine si Rau. Noi am fost, cu totii, Tot Ceea Ce Este.

Si noi le-am facut toate acestea prin intelegere, astfel incat fiecare dintre noi sa poata trai experienta de noi insine, ca Cea Mai Grandioasa Parte a lui Dumnezeu. Pentru ca noi am inteles ca…

In absenta a ceea ce Voi Nu Sunteti, ceea ce Voi Sunteti, NU este.

In absenta lui “rece”, voi nu puteti fi “calzi”. In absenta lui “trist”, voi nu puteti fi “fericiti”; fara ceea ce se numeste “rau”, experienta a ceea ce voi numiti “bun” nu poate exista.

Daca alegeti sa fiti un lucru, trebuie sa apara, undeva in univers ceva sau cineva opus lui, pentru a-l face posibil.

Sufletul cel Prietenos a explicat apoi ca acei oameni sunt Ingeri Speciali ai lui Dumnezeu si ca aceste conditii sunt Darurile lui Dumnezeu.

-Nu-ti cer decat un singur lucru in schimb, a declarat Sufletul cel Prietenos.

-Orice! Orice! a strigat Micul Suflet. Era impresionat sa afle ca putea trai experienta fiecarui Aspect Divin al lui Dumnezeu. Acum, el a inteles Planul.

-In momentul in care dau in tine, cand te lovesc, a spus Sufletul cel Prietenos, in momentul in care iti fac tot ce se poate imagina a fi mai rau – chiar in acel moment… aminteste-ti Cine Sunt Eu cu Adevarat.

-O, n-am sa uit! a promis Micul Suflet. Am sa vad in tine perfectiunea care te invaluie acum si-mi voi aminti intotdeauna Cine Esti.



#26
Tisina

Tisina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 04 septembrie 2008 - 15:08

O, Field-Mouse, ce poveste frumoasa! O sa caut cartea din care ne-ai citat (multumesc, pe mine chiar m-ai bine-dispus).
Multumesc pentru raspunsuri, fetelor, eram sincer ingrijorata, mai ales ca baiatul meu este o fire foarte "logica" si i-ar fi greu sa accepte deviza "crede si nu cerceta". Sper ca petitia sa aiba insemnatate (am semnat-o si eu).
Numai bine tuturor!

Tisina

#27
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 04 septembrie 2008 - 19:30

O alta poveste cu talc: mama mea (profesoara) imi povestea cum a venit la ei in scoala inspectia la ora de religie.



Profesorul era de fapt un preot mai in varsta, care cu duhul blandetii, incerca sa ii invete pe copii sa faca fapte bune, sa se comporte civilizat, etc. A fost admonestat de inspector ca nu respecta programa, ca nu are "planificari" pentru ore (profesorii in general trebuie sa aiba un plan cu structura orelor pentru intreg trimestrul, conform programei).



Morala: din pacate, "pestele de la cap se impute". Semnat petitia.





Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)



Uite ce mare am crescut...

Povestea merge mai departe...

#28
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 04 septembrie 2008 - 21:42

Citat:
citat din mesajul lui Fania
Ma scuzati dar titlul mi se pare total exagerat:"STOP INDOCTRINARII RELIGIOASE IN SCOLILE DIN ROMANIA!"Sunt total de acord ca religia trebuie sa fie o materie facultativa dar de aici pana la indoctrinare........e cale lunga.Personal copilul meu nu a fost indoctrinat si nu cunosc printre prietenii mei cazuri concrete,!Traim intr-o societate bolnava si mi se par prioritare:Stop violentei in scoli !Stop drogurilor !Stop prostitutiei din scoli!Doresc mai degraba sa-mi tin copilul departe de toate aceste pericole decat de pericolul religiei.Sigur e doar un punct de vedere![poze]
Subscriu in totalitate!Crinuta si [bonjovi] Rayan Fara Dumnezeu nimic nu e.http://www.jnsr.be/ro.htm

#29
ham

ham

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 707 mesaje

Postat 04 septembrie 2008 - 22:20

Citat:
citat din mesajul lui filofteia

Religia nu este obligatorie. Cu o simpla cerere la directorul scolii ....tra-la-la


Cand voiam sa chiulesc de la munca patriotica de dumineca, trebuia SA FAC O CERERE.
De ce?
Fiindca ERA OBLIGATORIE chit ca se spunea ca nu este (doara era voluntara).
Daca n-ar fi fost obligatorie ar fi trebuit ss te inscrii de buna-voie, nu sa fie nevoie sa te dezinscrii!

Eu nu sunt deacord cu educatia religioasa bagata pe gat copiilor; ar trebui sa fie optiunea MEA, ca matur; Iisus Hristos s-o botezat la 33 de ani!

Poveste cu "invata sa fie oameni" este o gogorita; pe ce pariem ca-n puscarii credinciosii sunt majoritari-majoritari, adica peste 90%?

"Lui Dumnezeu trebuie sa-i fi placut oamenii prosti. Altfel nu ar fi facut asa multi..."

#30
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 04 septembrie 2008 - 22:27

Stati asa!Adica,voi spuneti ca la ora actuala in scoala nu se mai invata teoria evolutionista????Nu le mai spune cum s-au format planetele,pamantul,sistemul solar?Cum au evoluat speciile?Cum au murit dinozaurii si urmasii lor de astazi sunt pasarile,la o scara miiica?Nu pot sa cred!Nu e posibil asa ceva!

Mie mi-a facut o enorma placere sa invat toate astea si in capul meu,n'are nici o treaba cu Dumnezeu si Facerea!Am mai spus-o,sunt 2 chestii separate,minte si suflet!Pentru mine evident!

Inseamna ca eu am fost o norocoasa,am facut in liceu(ca in scoala generala nici vorba de religie)Istoria religiilor,predata de un preot la baza!Asa lucruri minunate am aflat despre toti si toate,despre credinte,zei,etc...

Si inca ceva,Tisina,Crede si nu cerceta,nu are nimic de-a face cu credinta,este spusa de Marx din cate stiu eu!



"La vita e bella"

De mancare

Din gradina mea


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -