Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Copii din 2001 (5)


299 raspunsuri la acest subiect

#11
silvana75

silvana75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.918 mesaje

Postat 22 noiembrie 2005 - 11:05

Nora, nu am uitat cati ani are Paul dar ultima data cand am postat, subiectul era la clubul scutecelor si dupa lungi cautari mi-am dat seama ca ar trebui sa caut la floarea copilariei.[pup]
Mariana, Paul e nascut pe 9 ianuarie 2001. Sa-ti traiasca copilasii si sarcina usoara.
Astmul bronsic l-a dobandit in urma unei pneumonii netratate bine. Acum suntem de 6 luni pe Singulair, urmeaza inca 3 luni iar sansele sa se vindece sunt maxime pentru ca nu este astm mostenit.
Pegasis, cum se mai simte Ana?

Va pupa
Silvana si Paul
http://photos.yahoo....ilvana_popovici


#12
Irina_Claudia

Irina_Claudia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 132 mesaje

Postat 22 noiembrie 2005 - 12:20

Buna fetelor,



Acum am mai trecut si eu pe aici...



Silvana ce surpriza placuta!!! N-am stiut ca Paul e de 2001! Dar e mai "copt" putintel ca noi oricum. Ma bucur sa aud ca e bine cu astmul.



Bun venit fetelor noi!



Hai sa va mai spun despre noi: tocmai am implinit 4 ani , spre fericirea Ioanei care zice ca e domnisoara de-acum.

In rest , incercam din rasputeri sa scoatem cat putem desenele animate si sa ne concentram pe activitati mai normale: colorat, desenat, decupat hartie colorata si lipit , plastilina etc. Ne mai jucam Cine stie castiga, puzzle si evident suntem mamici de o groaza de papusi.



Cu inotul a fost esec total, nu mai vrea nicicum sa mearga asa ca ne gandim la alte activitati suplimentare..



Se inmultesc si intrebarile care incep cu "De ce.." precum si rabdarea la ascultat povesti .



Asa ca va rog mai dati-mi sugestii de jocuri si jucarii pentru 4 ani in afara de calculator si TV...



Va pup si eu cu drag!!









POZE



Irina + ingerasul Ioana

(4 ani)



[pup]







#13
Nora

Nora

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 905 mesaje

Postat 22 noiembrie 2005 - 13:11

Irina, La multi ani Ioanei, multa-multa sanatate si o viata frumoasa ii dorim[pup]!



Despre activitati pot sa-ti spun ca, in ultimul timp, Victor e pasionat de lego. Cum el nu e prea indemanatic, am fost surprinsa sa-l vad ce atent e cand construieste un lego. Are un excavator pe care-l tooooot desface si-l reface, de fiecare data altfel, interesant si original. I-am luat o cutie mare-mare cu 1200 piese de lego si abia-l astept pe Mos Nicolae sa i-o puna in geam[;)].



In dimineata asta a fost la gradinita lui Victor un "petit-dejuner a l'ecole". A fost asa de frumos, multi copii si parinti, mancare multa si foarte buna, atmosfera calda si prietenoasa, ca intr-o familie. Tare imi place gradinita-scoala copiilor mei (e aceeasi), mereu au activitati si idei interesante, ma simt ca acasa printre profesorii de acolo. Si copiii se simt bine, fireste. Am avut mare noroc, nu-i peste tot la fel.







Nora[hia]

poze sept-oct 2005

#14
Irina_Claudia

Irina_Claudia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 132 mesaje

Postat 23 noiembrie 2005 - 10:22

Buna dimineata,



Nora multumesc ! Frumoasa atmosfera la voi la gradi...eh ce n-as da sa fie si la noi asa, la noi in schimb sunt interminabilele certuri de la bani ...asta e...am ajuns sa nu ne mai pese de cei din jur, ca sa nu mai zic ca si banii aia ar fi tot spre binele copiilor nostri .

Multumesc pt ideea cu lego , sunt si aici dar cam scumpe ...eventual poate de Mos o sa-i iau ...

In schimb am gasit un loc la o casa unde o duc pe Ioana odata pe saptamana dupa gradi , se numeste Casa cu jucarii si fac o gramada de activitati , plus ca mai socializeaza cu alti copii.



In rest, toate bune si ne mai auzim!







POZE



Irina + ingerasul Ioana

(4 ani)



[pup]







#15
Nora

Nora

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 905 mesaje

Postat 23 noiembrie 2005 - 11:49

Irina, si aici sunt scumpe lego-urile, dar cred ca in Romania sunt si mai si, deh, tara paradoxurilor[bang].



Cutia mare-mare de care spuneam am cumparat-o din Germania si era intr-o super promotie, d-aia am luat-o. In comparatie cu Romania, p-aici se ieftinesc jucariile de Craciun, tocmai ca sa le creasc si mai mult vanzarile. Si zau ca e o strategie buna!



Succese!



Nora[hia]

poze sept-oct 2005

#16
silvana75

silvana75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.918 mesaje

Postat 23 noiembrie 2005 - 13:06

Ceau fetele,

Irina, ma bucur ca ne intalnim si aici! O mai duci pe Ioana la inot? Noi am renuntat sa-l mai ducem si e tare linistit si bucuros. I-am spus ca il vom duce cand va dori el, la care el repede "da eu nu vreau niciodata"[xx(]
Baietii mei si-ai gasit o alta pasiune: telenovela Lacrimi de iubire! In fiecare seara in jurul orei 20.30 se aseaza in fata televizorului si urmaresc fara sa clipeasca telenovela.
Copii vostrii sunt incapatanati? Ca al meu ii intrece pe toti. Aseara a avut o suparare cu tat-su si spunea intruna ca nu o sa-l pupe cand pleaca la lucru ... si nici nu l-a pupat. Azi noapte s-a trezit de cateva ori sa-mi spuna ca el are sa-i spuna ceva la tata iar primul lucru azi dimineata cand a venit sotul de la munca i-a spus ca de azi inainte o sa-l pupa si cand pleaca la lucru si cand vine. Saracul copil a dormit stresat cu gandul asta.
Ii spuneam sotului azi de dimineata ca acum fiind mic mai revine asupra lucrului pe care a spus ca nu-l va face, dar cand mai creste cred ca vom avea de furca cu el.

Va pupa
Silvana si Paul
http://photos.yahoo....ilvana_popovici

#17
Irina_Claudia

Irina_Claudia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 132 mesaje

Postat 23 noiembrie 2005 - 15:55

Nora sper sa se ieftineasca si la noi jucariile de Craciun.



Sincer nu stiu cum simtiti voi fetelor dar eu cand vad atatea jucarii interesante, jocuri etc. le-as cumpara pe toate dar sunt asa de scumpe unele...



Silvana asa ma bucur ca esti si aici!! Nu o mai duc pe Ioana din aceleasi motive ca si tu pe Paul: refuzul ei categoric. Asta e...nu o mai fortez. In schimb stii ce face? Isi umple singura vana cu apa si plonjeaza in apa de pe marginea vanei de nu o mai pot lasa singura o clipa in baie...

Iar despre telenovela..ce sa zic, oare Paul chiar intelege sau efectiv vrea sa petreaca un timp doar cu tati? Ca vad ca e mare dragoste intre ei....

Despre incapatanare ...am si eu acasa 2 exemplare care ma duc la exasperare...



Va pup !







POZE



Irina + ingerasul Ioana

(4 ani)



[pup]







#18
mariana_1976

mariana_1976

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 496 mesaje

Postat 23 noiembrie 2005 - 16:50

[hia]Multumesc tuturor pentru primire!



Nora,ai niste baietei frumusei foc!Vreau si eu un baietel asa blondut ca ai tai![:)]

Matei a fost de un blond mediu pina la 3 ani si dupa aceea culoarea parului i s-a schimbat in saten deschis...



LA MULTI ANI IOANEI!!![batetoba][flo][flo][flo][flo]



Irina Claudia,sotul meu i-a construit fetitei noastre Monica(acum ea are 7 ani) o casuta de papusi cu 3 etaje înalta de 1 m.



A luat niste placaj,l-a taiat si l-a lipit si...a iesit ceva foarte frumos!!La etajul 1 este dormitorul "copiilor" si "sufrageria",la etajul 2 camera "parintiilor" si "biblioteca" iar la parter "bucataria" si "baia".Am cumparat de la second hand "mobilier" pentru casuta si papusi mici ca sa incapa in asemenea casuta,vesela pt."bucatarie",eu am cusut si împletit haine pt.papusile respective...



O alta "idee" ar fi un mic cort in camera ei in care fetita ta sa-si puna acolo ce doreste(a mea a pus pernite,jucarii,etc).

I-am cumparat si o mica bucatarie de plastic,pe înaltimea ei,cu "unelte" de plastic...



salutari din Suedia tuturor,

Mariana--->1976

Monica--->1998

Matei--->2001

bb--->feb.2006



"Toaletele" mele de gravi:

http://photos.yahoo....emisferanoastra

#19
Nora

Nora

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 905 mesaje

Postat 24 noiembrie 2005 - 11:08

Mariana, merci frumos pentru complimente[pup]. Sunt blonduti, p-aici se mira lumea cand aude ca-s romani si nu belgieni. Am trait si o faza...sa-i zicem haioasa: mamica unei colege a lui Andrei mi-a spus, mirata sa auda ca suntem romani:

-Romani??? Da' nu stiam ca romanii poti fi si asa (aici a facut o pauza realizand ca-i pe cale sa faca o gafa, apoi a continuat curajoasa)... blonzi!!!

[poc][poc][poc].

Eu i-am raspuns zambind condescendent: "Da, nu suntem toti tigani". A inceput sa-si ceara scuze, sa caute explicatii. Penibil. Am vrut sa-i povestesc un pic despre partea frumoasa a Romaniei, dar mi-am dat seama ca n-am cu cine vorbi...



Revenind la oile noastre[:D], am vrut si eu sa-ti vad copilasii, dar am dat numai de burtica ta d-acum, invelita in mai multe randuri de hainute[gravi]. Felicitari pentru bb3, ce curaj! Mie si doi mi se pare uneori prea mult[:D].



Cat despre casuta de papusi...cu nostalige m-am gandit ce mi-as fi dorit si eu asa ceva cand eram micuta[bibe]. Foarte frumos. Noi am cumparat mai demult, pentru fetita unor prieteni, o astfel de casuta de papusi de la IKEA, dar ce povestesti tu pare si mai frumos.



Silvana, si eu am un copil capos acasa, dar e barbate-miu[:-)))], cu el mi-e mai greu sa ajung la pace, ca l-a crescut soacra-mea, nu io[:D]. La piticutii mei mai merge treaba, dar el[hot].



Pegasis, ce mai face fetita ta? Sanatate[:)].





Nora[hia]

poze sept-oct 2005

#20
silvana75

silvana75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.918 mesaje

Postat 24 noiembrie 2005 - 11:41

Ceau fetele,

Nora, treaba e ca si sotul meu e incapatanat, dar cel putin cu el nu ma enervez. Cand incep discutiile in contradictoriu si vad ca el o tine pe a lui imi spun punctul de vedere si gata. In schimb copilul ma asasineaza[:D] si cateodata ma enervez de numa. Nu stiu cum sa-l fac sa priceapa cand ii spun ceva dar nici nu vreau sa-l "santajez" pentru a face ceva sau pentru a se comporta intr-un anume fel. Nu stiu ce sa mai fac?
Irina, habar nu am ce si cat pricepe din telenovela dar ai dreptate intre Paul si taica-su este o relatie speciala.

Va pupa
Silvana si Paul
http://photos.yahoo....ilvana_popovici


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -