Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

O bere / zi e alcoolism ???


66 raspunsuri la acest subiect

#31
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.473 mesaje

Postat 16 august 2008 - 08:08

Nu e vorba de viitorul-ex-sot, d`aia [:p] Cum el nu a baut never-ever alcool sub nicio forma, posibilul pretendent bea berea asta, asa k pt mine este ceva foarte nou si nu am termen de comparatie in acest sens. So, pe cine sa intreb daca nu o intreaga comunitate ? Si da, i-am pus si lui intrebarea daca ar putea trai fara aceasta bere, a spus ca da, dar nu considera ca are motivatie (doar de gura mea) mai ales dupa ce a citit ca si altii beau bere pe aici si prn vecini [:D]

Edit; eu nu beau bere sau nu fumez, sau cafea zilnic, insa nu as putea renunta la ciocolata [hot] Sau as tampi sa nu pot intra pe DC, deci am cateva dependente si eu [:D] Uitati-va ora la care scriu, primul lucru in fiecare dimineata, oricata treaba as avea [biz]





________________________________________



Daria & [zana]
GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani dans la 3,9 ani 1 2 3 [:D]



#32
mariana_1976

mariana_1976

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 496 mesaje

Postat 17 august 2008 - 19:36

Aici in definitia alcolismului am gasit ca inseamna consumul de alcool regulat peste o anumita limita.
Dupa astia, la barbati limita ar fi un consum saptaminal de peste 24 x 0,33 l cu max. 5% alcool.

Cind am venit aici, eram usor dezorientata cine e doar putin ametit si cine "normal", daca nu erau in stare vizibil avansata, eu neavind nici un reper/caz de alcolism in familie sau in anturaj in Romania.


Mariana
mami de Monica, Matei, Markus, Magda si Mena


#33
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 24 august 2008 - 03:33

Daca are de mers cu masina tot poate sa bea bere - insa fara alcool. Sau un Radler - jumate bere, jumate limonada.
In Germania cred ca aproape toti barbatii beau macar o bere pe zi, berea e la putere aici. Si acusi vine Oktoberfestul, atunci sa-i vezi![bere]
[berica] Traiasca berea!

Cred ca in privinta prietenului iti faci griji dintr-un singur motiv: ca berea aia sa nu devina, in timp, 2,3 sau mai multe. La oricine exista riscul asta - nu poti baga mana in foc ca un om n-o sa ajunga niciodata alcoolic. Nu poti decat sa speri ca nu se va intampla. Dar stai linistita, in momentul asta SIGUR nu este.


#34
espiritu

espiritu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 842 mesaje

Postat 24 august 2008 - 13:29

offtopic :
mare balarie Radler-ul....

ce virtuosi si integri ne dam din spatele monitorului.
in viata e ca la bal mascat :cand toata lumea isi scoate masca s-a dus veselia.


#35
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 24 august 2008 - 13:43

Citat:
citat din mesajul lui espiritu

offtopic :
mare balarie Radler-ul....

ce virtuosi si integri ne dam din spatele monitorului.
in viata e ca la bal mascat :cand toata lumea isi scoate masca s-a dus veselia.



Si asta nu-i nimic!!
Alte combinatii: http://www.csulb.edu...ner/TheMix.html


#36
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 24 august 2008 - 16:09

Mamagiuliei,mi-e si frica sa-ti spun parerea mea...
Dar face parte din categoria ´´daca si cu poate....´´

Consumul de alcool regulat,POOATE duce in TIMP la alcoolism.
La fel cu tigarile.daca azi fumezi una pe zi,se prea poate ca in 3 luni sa ajungi la jumate de pachet.

Motivele sunt multe si diverse.
Intai bei din placere,ca-ti place gustul.Apoi bei ca asa te-ai obisnuit.Apoi bei ca te plictisesti.Apoi bei ca si altii beau.Apoi....de necaz,de bucurie, de...dori lelii si asa mai departe.


A bea regulat ,trecand peste placerea gustului poate deveni un mod de viata: (beau la tv in fiecare seara)

Doamne fereste,NU vreau sa spun ca prietenul tau va deveni alcoolic!
Iti spun doar ca, cunosc cel putin 3 persoane care si-au facut debutul cu o berica pe zi,regulat.Apoi au fost doua,Apoi trei,apoi 10...apoi vinul,apoi votca apoi sectia de dezalcoolizare de la psihiatrie.
Vorbesc de cazuri care s-au intins pe ani de zile,nu asa de la o luna la alta.

Mi se pare evident ca,pe undeva te deranjeaza faptul ca el consuma aceasta bere,regulat.Asa este?
Atunci vorbeste cu el,pentru ca o relatie buna se bazeaza pe comunicare:-)

Sper ca nu te-am suparat cu postarea mea.Cum am spus,pune-o la categoria ´´daca si cu poate...´´Atat doar.

#37
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.473 mesaje

Postat 24 august 2008 - 18:38

Normal ca-i spun, k doar nu pot eu sa tac, insa replica e simpla; bea acasa cu noi, seara, nu merge alela pe afara cu prieteni etc.



________________________________________



Daria & [zana]
GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani dans la 3,9 ani 1 2 3 [:D]



#38
Amethyst

Amethyst

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 147 mesaje

Postat 24 august 2008 - 18:55

Avem si noi un prieten care bea in fiecare zi, dupa munca, 3 beri ...macar. Asta se intampla de ani de zile. In afara de faptul ca s-a umflat ca un balon, omul nu poate fi considerat alcoolic sub nicio forma. Altceva cu alcool nu bea deloc dar la bere nu renunta. Si nici nu o bea acasa.
Sotul meu bea bere in fiecare zi dar fara alcool.
Dupa 'gustul' meu nu e cine stie ce diferenta intre ele. Ai putea sa-i sugerezi sa bea fara alcool? Zic si eu[alcool]

Mami de Jasmine (1 an)

“A baby will make love stronger, days shorter, nights longer, bankroll smaller, home happier, clothes shabbier, the past forgotten, and the future worth living for”


#39
manon

manon

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 24 august 2008 - 22:55

cui nu-i place, draga mea ?? ia sa nu fim nici ipocrite si nici mai catolice ca papa...(intre noi fie vorba, eu beau mai multa bere in timpul verii, e drept ca nu sunt maica teresa). cine ti-a bagat chestia asta in cap e dus/dusa cu pluta sau frustrat/frustrata fara leac.
Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei
Poate e o intrebare stupida, dar vreau sa stiu daca dupa parerea voastra, un barbat care bea in fiecare seara o bere, ashe, de pofta dupa o cina copioasa, e alcoolic ???Noah bine, daca e bolnav si ia vreun medicament, nu bea, sau daca are de mers cu masina nu bea berea aia nenorocita, dar in rest ii place sa consume acea bere rece [alcool][alcool][alcool]________________________________________ Daria & [zana] GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani dans la 3,9 ani 1 2 3 [:D]


#40
manon

manon

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 24 august 2008 - 23:02

m-am luat cu forumul si am uitat ca am si eu o bere rece in frigider. va pup si ma duc sa-mi torn o bere. rece. [bere] hai noroc si sanatate !!


Panic Questions

  • copil agitat

    Diana2024
    - iun 09 2024 20:31

  • Obezitate in sarcina

    Luciana96
    - mai 17 2024 14:51

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

Last Blogs

  • Vise in sarcina

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 13:34

  • Saptaman 27 si "efectul de cuib"

    DeeliaElena
    - Astăzi, 12:59

  • primul consult la Filantropia

    stefiar
    - Astăzi, 10:25

  • primul consult la Filantropia

    stefiar
    - Astăzi, 10:25

  • Decizia de a avea un copil

    ElenaN96
    - Astăzi, 08:58

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -