Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

O bere / zi e alcoolism ???


66 raspunsuri la acest subiect

#61
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 25 octombrie 2011 - 02:50

Da, ai dreptate, dar de exemplu si la tarie e putzin pe langa, pentru ca vodka sau whisky-ul au mai mult de 50% alcool, si se socoteste la cinzeaca. Si nici vinul nu are tot 12%... oricum, berea la 550 ml nu s-a inventat, ca sa fie portia intreaga. Si mai e si berea cu 6-7% (cea bruna, de ex.)

Eu in studentie nici nu ma uitam la berea sub 5,1... Stela avea 5,2 de ex![:D]

In love with life.

#62
LauraNicole

LauraNicole

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.880 mesaje

Postat 26 octombrie 2011 - 02:09

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei
(eu nu mai pot bea deloc alcoolice, simt pur si simplu ca mi-ar sta in gat, chiar si liciorurile dulci si cremoase care candva imi placeau. probabil mi se trage de la declansatorul subiectului[:D][:I][:-@])_______________________________________________Daria & felina fioroasa[zana]GIULIA(2004 08 16) cu [buburuza]SelaConcurs-Vara2011-mag1[pk]
Lasa, soro, ca te servesc eu c-o tequilla cand te-oi hotara sa ma vizitezi! Eu abia astept sa mi se dea liber sa pot gusta un strop de Bailey!----------------------------------------------mama de Alexa,mandria ochilor si sufletului meu, 23mai1997 si Sandra ingeras frumos 4septembrie2004/august2007O palma sau urlat la copil nu inseamna educatie!Inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC ! NU EXISTA MOTIVATIE SI NICI SCUZA! Aceeasi intoleranta pentru abuzul de orice fel.PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT PE CEI CARE AU ATATA NEVOIE AICI:http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=152788&whichpage=11

#63
Andra_Dia

Andra_Dia
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 11 noiembrie 2011 - 10:50

O bere/zi – alcooolism?

Buna, fetelor!
Sunt noua pe forum. Va urmaresc, citesc ceea ce scrieti insa nu am indraznit sa scriu pana acum, sunt o fire interiorizata, mai timida… Insa experienta prin care am trecut in ultimele 2 luni m-a schimbat si mi-am dat seama cat de important este sa ceri un sfat, sa ceri o parere…
Am divortat de curand… Voua vi se pare grav ca un barbat bea o bere pe zi? Fostul sot, de ani de zile bea 6-8 beri/ zi. Lui i se parea normal. Facuse o burta enorma si anul trecut a spus ca se lasa de bere… bucuria mea a fost de scurta durata pentru ca a trecut pe vin – de la un litru/ zi ajunsese la 2 l.. Anul acesta in lunile iunie si iulie ajunsese la 4 litri si 4 pachete de tigari pe zi… si-a luat concediu 2 luni ( si-a putut permite pentru ca lucreaza la firma parintilor lui si l-au alimentat cu bani…) . Dormea 5 ore ziua, 5 ore noaptea, cum se trezea, bea o cafea, se instala pe calculator, cu sticla de vin langa el… Nici macar nu recunostea ca are o problema, spunea ca asa se relaxeaza el… Nu i-a pasat de mine sau de copil , niciodata nu si-a petrecut timpul cu fetita noastra.
In august am decis sa divortez, nu am mai suportat sa-l vad in starea aceea de amorteala… In 11 ani de casnicie ii tolerasem foarte multe: barfele si jignirile mamei lui, mitocaniile tatalui, iesirile cu prietenii, intalnirile la “o bere” acasa pana dimineata la 3, zile intregi petrecute in fata calculatorului si faptul ca voia sa fie servit ( se purta de parca era la hotel, a copiat modelul tatalui sau..) ..… In timp ce eu aveam grija de casa ( cumparaturi, curatenie, mancare) si ma ocupam de copil: gradinita, scoala, ore de engleza, ore de gimnastica, doctor, plimbari in parc .. Nu petrecea nici macar o ora pe luna cu copilul , chiar si la serbari trebuia sa trag de el sa mearga… Oricat am stat de vorba cu el , nu intelegea ce inseamna sa fii TATA ! Alcoolul ne-a indepartat si mai mult si nu am vrut ca fetita mea sa-l vada tot timpul cu paharul in mana.. Ea nu a avut ce sa invete de la el, nu avea ce sa povesteasca despre el si nu am vrut sa-I fie rusine cu un asemenea tata… mai bine singure!

Andra

#64
LauraNicole

LauraNicole

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.880 mesaje

Postat 11 noiembrie 2011 - 18:27

Andra, te felicit pentru hotararea luata! Ai facut cea mai buna alegere nu numai pentru copilul tau dar si pentru tine.

----------------------------------------------
mama de Alexa,mandria ochilor si sufletului meu, 23mai1997 si Sandra ingeras frumos 4septembrie2004/august2007

O palma sau urlat la copil nu inseamna educatie!Inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC ! NU EXISTA MOTIVATIE SI NICI SCUZA! Aceeasi intoleranta pentru abuzul de orice fel.

PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT PE CEI CARE AU ATATA NEVOIE AICI:
http://forum.desprec...88&whichpage=11

#65
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 02 februarie 2012 - 12:53

Citat:
citat din mesajul lui allinta

In urma cu cativa ani, citeam intr-o carte de psihiatrie care este definitia alcoolismului. Chiar si 100 gr de alcool zilnic inseamna alcoolism. Adica, dependenta de alcool.
Betiile la intervale lungi de timp, dar constante, tot alcoolism inseamna.
Problema este ca afecteaza creierul si multe altele.






allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.




Nu este adevarat, Allinta.[:)]
Alcoolism inseamna dependenta de alcool, adica intrarea in sevraj la stoparea consumului, deteriorarea vietii datorita consumului excesiv, degradarea relatiilor samd.

**Fur is for petting***

http://www.facebook....tiicaini?ref=ts
http://www.facebook....100001793812916


#66
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 02 februarie 2012 - 13:03

alcoolism este cand nu te poti opri din baut.






Ramonika [mamica] Ruxandra (30.11.2009) [zana] tati [roker] si Vladutz [pis]

zebra roz


Panic Questions

  • Obezitate in sarcina

    Luciana96
    - mai 17 2024 14:51

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

Last Blogs

  • 22 de săptămâni È™i un băieÈ›el foarte activ în burtica

    albinuta.stratica@gmail.com
    - Astăzi, 12:04

  • Multumiri sincere

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 09:34

  • Am trecut de cealaltă parte…

    BeckyGaie
    - Astăzi, 00:30

  • ecografie de confirmare

    stefiar
    - Ieri, 11:54

  • Oboseala, insomnie

    ZDenisa
    - mai 21 2024 23:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -