Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Doamne profesoare!!!!!!!!!!


239 raspunsuri la acest subiect

#211
gabytza25

gabytza25

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 320 mesaje

Postat 03 noiembrie 2008 - 18:36

multumesc pentru raspuns, roxyn

#212
elilov3

elilov3

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.402 mesaje

Postat 04 noiembrie 2008 - 12:25

dragele mele o intrebare pentru voi...si ce ati facut in aceasta situatie daca ati trecut prin asa ceva..multumesc [pup][flo]

Sotul este detasat anul acesta la o scoala, la respectiva scoala a fost anuntat ca trebuie sa isi faca card la banca T desi avea un card la o alta banca...capos cum este a mers si a depus o cerere prin care solicita virarea drepturilor banesti la banca la care are card...azi a primit raspunsul la cerere scriu intocmai 'Unitatea noastra are conventie cu banca T incheiata cu nr.....va rog conformativa pentru virarea drepturilor salariale in termen cat mai scurt'....acuma problema noastra este urmatoarea de ce ne obliga sa ne facem carduri la diferite banci, nu exista o lege ceva prin care sa avem dreptul sa ne alegem la ce banca dorim virarea banilor pt salariu...acuma ce fac daca se detaseaza in fiecare an si fiecare banca are alta conventie incheiata cu alta banca ce facem...stam ca smecheri cu cate 6 carduri in buzunar...nu mi se pare corect....
in speranta in care sti ceva despre acest aspect astept raspuns
multumesc [asia][flo]

eliza mamica de inger Ionut Pavel [flo]
[gravi]38+[baietel]Dimitrie Gabriel

#213
Roxyn

Roxyn

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 375 mesaje

Postat 04 noiembrie 2008 - 12:38

Draga elilov, exact prin aceeasi faza am trecut si eu si am refuzat sa-mi fac cardul la banca impusa de ei. Este dreptul meu sa-mi aleg banca cu care vreau sa lucrez. De fapt, totul se reduce la comoditatea contabilelor.

In prezent am ramas la banca cu care am lucrat inainte si restul colegilor, cam 80%, si-au facut un card nou. Nu mai spun ca acum unii se zgarie acum pe ochi...

Spune-i sotului sa-i ceara contabilei sa-i arate conventia sau legea prin care il obliga. In schimb ea este obligata sa vireze salariul pe actualul card.



[gravi] 36+ viitoare mamica de [baietel] Vlad Andrei



Asa_crestem_noi

#214
elilov3

elilov3

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.402 mesaje

Postat 04 noiembrie 2008 - 13:25

roxyb pai tocmai asta este buba mea care este conventia sau legea care stipuleaza acest lucru pt ca , contabilul efectiv refuza.....as dori sa stiu ca sa pot sa fac o sesizare la ITM in acest sens sa se ia masurile legale nu asa sa fac eu de capul meu
multumesc frumos [pup][flo]

eliza mamica de inger Ionut Pavel [flo]
[gravi]38+[baietel]Dimitrie Gabriel

#215
anca_27

anca_27

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.796 mesaje

Postat 04 noiembrie 2008 - 16:08

Eliza, si eu am inceput anul asta munca la o alta scoala, toata lumea lua banii pe carduri de la o banca, eu am dus contul meu de la banca unde avusesem card si anul trecut, si nu au zis nimic, mi-au virat pur si simplu banii.

Eu zic ca sotul tau sa faca o cerere conducerii scolii din nou, in care sa ceara ca banii sa-i fie virati la banca unde are cont/card si in caz de refuz sa i se raspunda tot in scris, pe baza carui temei legal si cine isi asuma raspunderea prin semnatura sa-i refuze cererea. De obicei cand vad asemenea formulari nu mai zice nimeni nimic si-ti aproba, nu cred ca este un cadru legal prin care sa poate refuza, pur si simplu le e lor lene, sau probabil ar trebui sa incheie conventie cu banca respectiva, si asta tine tot de lene, orice banca te accepta, e in interesul lor.

Din cate am vazut la noi la scoala se vireaza banii prin vreo 2-3 banci.

Bafta!



[gravi]33+[fetita]Sara



pozici

___________________________________



There is a crack, a crack in everything

That's how the light gets in. (L. Cohen)



#216
elilov3

elilov3

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.402 mesaje

Postat 04 noiembrie 2008 - 16:16

anca iubita efectiv ia refuzat in scris dar....tatam [pk] uite sa stiti si voi sa numai faca astia cum vor ei cu voi...[:D]
intre timp am gasit eu ordonanta cu pricina pt cei interesati aceasta este mai exact gasiti la art.7 alin 2 Ordonan#355;a de urgen#355;#259; a guvernului nr.149/2007 privind aprobarea unor m#259;suri în domeniul finan#355;elor publice, publicat#259; în Monitorul Oficial nr. 882 din 21 decembrie 2007
[pk][:D]


eliza mamica de inger Ionut Pavel [flo]
[gravi]38+[baietel]Dimitrie Gabriel

#217
Roxyn

Roxyn

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 375 mesaje

Postat 04 noiembrie 2008 - 20:24

Elilov, Anca are dreptate. Sa faca sotul o cerere in scris in care sa specifice ca asteapta raspunsul in scris, cu referiri la legi si sa specifice numele celui care isi asuma raspunderea.

De obicei ei se sperie cand e vb de "a da nume".



[gravi] 36+ viitoare mamica de [baietel] Vlad Andrei



Asa_crestem_noi

#218
mimi_dumy

mimi_dumy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 06 noiembrie 2008 - 19:50

Hello, mamici si burtici



Aveti idee care este valoarea primei de nastere pe care o acorda sindicatul FEN?

L-am intrebat pe cel care se ocupa cu sidicatul de la noi de la liceu si a zis ca abia peste 1-2 sapt poate sa-mi zica.



Mutumesc.



Mimi [gravi] bb2[fetita] & [zana] Daria (4 nov 2005)



#219
anca_27

anca_27

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.796 mesaje

Postat 07 noiembrie 2008 - 11:01

Citat:
citat din mesajul lui mimi_dumy
Hello, mamici si burticiAveti idee care este valoarea primei de nastere pe care o acorda sindicatul FEN?L-am intrebat pe cel care se ocupa cu sidicatul de la noi de la liceu si a zis ca abia peste 1-2 sapt poate sa-mi zica.Mutumesc.Mimi [gravi] bb2[fetita] & [zana] Daria (4 nov 2005)
Nu cred ca tine de sindicat.... Eu cred ca tb sa faci o cerere adresata conducerii - poate gresesc; uite legea:Contractul Colectiv de Munca la Nivel National pe anii 2007 - 2010Art. 51 In afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vorbeneficia si de urmatoarele ajutoare: c) un salariu mediu pe unitate, platit de aceasta mamei, pentru nasterea fiecaruicopil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu mediu pe unitate.[gravi]34+[fetita]Sarapozici___________________________________There is a crack, a crack in everything That's how the light gets in. (L. Cohen)

#220
silvana_salajan

silvana_salajan

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.908 mesaje

Postat 08 noiembrie 2008 - 00:34

Citat:
citat din mesajul lui anca_27
Citat:
citat din mesajul lui mimi_dumy
Hello, mamici si burticiAveti idee care este valoarea primei de nastere pe care o acorda sindicatul FEN?L-am intrebat pe cel care se ocupa cu sidicatul de la noi de la liceu si a zis ca abia peste 1-2 sapt poate sa-mi zica.Mutumesc.Mimi [gravi] bb2[fetita] & [zana] Daria (4 nov 2005)
Nu cred ca tine de sindicat.... Eu cred ca tb sa faci o cerere adresata conducerii - poate gresesc; uite legea:Contractul Colectiv de Munca la Nivel National pe anii 2007 - 2010Art. 51 In afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vorbeneficia si de urmatoarele ajutoare: c) un salariu mediu pe unitate, platit de aceasta mamei, pentru nasterea fiecaruicopil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu mediu pe unitate.[gravi]34+[fetita]Sarapozici___________________________________There is a crack, a crack in everything That's how the light gets in. (L. Cohen)
Anca nu confunda salariul bonus primit de la scoala, cu prima de la sindicat. Sunt 2 chestii diferite.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -