Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Puteti demonstra ca nu exista Dumnezeu?


153 raspunsuri la acest subiect

#41
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 09 noiembrie 2004 - 16:34

Sf.Scriptura,Psalmul 13,versetul 1:" Zis-a cel nebun în inima sa: "Nu este Dumnezeu"

Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."

#42
alibaba

alibaba

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 09 noiembrie 2004 - 18:15

quote:
Originally posted by icradulescu

eu consider ca D-zeu este reprezentat prin biserica deaceea am pronuntat cuvantul "biserica" referitor la "ceva concret"eu nu am vazut si nici nu am auzit de o "minune" facuta de El(sau poate imi spuneti voi).Si mai consider ca oameni care asteapta minuni de la El sunt asemantori jucatorilor la loterie.



... ce intelegi tu prin minune? ....cand un pom infloreste si apoi da roade este o minune... maretia corpului uman, complexitatea universului , viata .... toate sunt minuni, trebuie sa avem doar ochi sa le vedem ...



#43
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.458 mesaje

Postat 09 noiembrie 2004 - 19:25

Alibaba,
eu in fiecare zi ma indoiesc de bunatatea lui Dumnezeu, cand vad copiii nevinovati, condamnati sa sufere . Asta nu am sa inteleg niciodata .

Leoaicele Daria & [bibe] Giulia (16.08.2004.)
"La vita e` una bataglia, la morte un`avventura"
http://community.web...m/user/giulia16


#44
lucia_cs

lucia_cs

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 292 mesaje

Postat 09 noiembrie 2004 - 21:38

quote:
Originally posted by mamagiuliei

Alibaba,
eu in fiecare zi ma indoiesc de bunatatea lui Dumnezeu, cand vad copiii nevinovati, condamnati sa sufere . Asta nu am sa inteleg niciodata .

Leoaicele Daria & [bibe] Giulia (16.08.2004.)
"La vita e` una bataglia, la morte un`avventura"
http://community.web...m/user/giulia16





Sa nu zici niciodata "niciodata"!

Daca doresti poti sa cercetezi si dupa asta poti sa dai un raspuns concret.
Cat si ce ai cercetat pana ai ajuns la concluzia ca nu ai sa intelegi niciodata?

Te asigur (desi stiu ca nu conteaza pt tine asigurarea mea) ca Dumnezeu nu este rapsunzator pentru suferinta de pe pamant. Poti cerceta!



Lucia sotia lui Csaba.

#45
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.458 mesaje

Postat 09 noiembrie 2004 - 22:19

Lucia,
pentru mine ecuatia e foarte simpla: Dumnezeu pe toate le stie, pe toate le vede, nu ? Dumnezeu a creat Pamantul si si pe noi, nu ? Daca el pe toate le stie, pe toate le vede, se presupune ca stia si unde va ajunge omenirea, nu, pentru ca el pe toate le stie, nu ? Ca oamenii sunt rai, ca nu Dumnezeu i-a facut asa, ok, ca noi alegem sa fim rai, ok, dar un copil ce a ales ???



Leoaicele Daria & [bibe] Giulia (16.08.2004.)
"La vita e` una bataglia, la morte un`avventura"
http://community.web...m/user/giulia16


#46
gazzella

gazzella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 422 mesaje

Postat 09 noiembrie 2004 - 23:05

"Istoria filosofiei, cel putin, ne arata fara umbra de tagada ca existenta divinului poate fi demonstrata logic, stiintific, inteligibil. vorba aia pe scurtatura: ma indoiesc, deci Dumnezeu exista. "
Istorie filosofiei demonstreaza exact contrariul draga fata. Evul mediu filosofic a avut o singura preocupare majora: demonstrarea definitiva a existentei lui dumnezeu. Cele mai stralucite minti ale vremii timp de 1000 de ani au incercat in fel si chip diverse teorii (pe care tu nu cred sa le cunosti...) dar degeaba! Nu se poate explica inexplicabilul. C'est la vie! Evita pe viitor sa faci afirmatii in necunostiinta de cauza.

#47
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 10 noiembrie 2004 - 01:30

quote:
Originally posted by gazzella

"Istoria filosofiei, cel putin, ne arata fara umbra de tagada ca existenta divinului poate fi demonstrata logic, stiintific, inteligibil. vorba aia pe scurtatura: ma indoiesc, deci Dumnezeu exista. "
Istorie filosofiei demonstreaza exact contrariul draga fata. Evul mediu filosofic a avut o singura preocupare majora: demonstrarea definitiva a existentei lui dumnezeu. Cele mai stralucite minti ale vremii timp de 1000 de ani au incercat in fel si chip diverse teorii (pe care tu nu cred sa le cunosti...) dar degeaba! Nu se poate explica inexplicabilul. C'est la vie! Evita pe viitor sa faci afirmatii in necunostiinta de cauza.



atata vreme cat reduci istoria filosofiei numai la cea din timpul evului mediu (nici macar din aia nu dai exemple), este evident ca nu ai caderea sa dai lectii nimanui. cat despre presupunerile tale despre ce stiu eu, abtine-te, macar si numai pentru faptul ca o clona se poate da usor de gol cand foloseste aceleasi licente verbale. [:D]

-----------------------
este suficient sa judeci bine spre a proceda bine. (descartes)

#48
descintec

descintec

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 10 noiembrie 2004 - 10:30

quote:
Originally posted by gazzella

Evita pe viitor sa faci afirmatii in necunostiinta de cauza.



Acasta fraza e un atac la persoana! Fiecare e pentru cauza pe care o sustine in cunostinta. Te rog sa respecti punctul de vedere al celorlati. [flo]

Modul cel mai sigur de a corupe un tanar este sa il inveti sa ii pretuiasca mai mult pe cei care gandesc ca el, decat pe cei care gandesc diferit.
Nietzsche



#49
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.458 mesaje

Postat 10 noiembrie 2004 - 10:54

Si ca sa raspund si eu la subiect (ar fi cazul) : eu cred in Dumnezeu de cate ori o privesc pe fiica mea, de cate ori cei dragi ajung cu bine acasa, de cate ori se vindeca un om - asta este demonstratia ca exista pe undeva, nu cred in preoti, in biserica (pentru a ma ruga nu trebuie sa intru intr-un edificiu), dar ma indoiesc cand vad copii inocenti suferind. Copiii sunt slabiciunea mea, se pare. Respect oamenii care fac bine (indiferent daca din credinta sau pur si simplu).

[pup] tuturor !


Leoaicele Daria & [bibe] Giulia (16.08.2004.)
"La vita e` una bataglia, la morte un`avventura"
http://community.web...m/user/giulia16


#50
roxana1974

roxana1974

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.060 mesaje

Postat 10 noiembrie 2004 - 11:13

quote:
Originally posted by icradulescu

eu consider ca D-zeu este reprezentat prin biserica deaceea am pronuntat cuvantul "biserica" referitor la "ceva concret"eu nu am vazut si nici nu am auzit de o "minune" facuta de El(sau poate imi spuneti voi).Si mai consider ca oameni care asteapta minuni de la El sunt asemantori jucatorilor la loterie.



Daca TU nu ai auzit de nimic concret sau de vreo minune asta nu inseamna ca ele nu exista. Insa ceva, ceva tot dovedeste afirmatia ta, o MARE IGNORANTZA! Deschide ochii....


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -