Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copii cu autism (1)


48 raspunsuri la acest subiect

#41
columbiana

columbiana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.314 mesaje

Postat 22 aprilie 2008 - 06:55


Paula, campania TV facuta in Romania este extraordinara pentru parinti, profesionali, pentru toti cei implicati, in contact cu un copil cu handicap; imi amintesc deemisiunea pe care-am vazut-o si pe internet eu cind cineva din sala spunea ca autismul inseamna ca ai ceva la urechi si trebuie sa te operezi, sa treaca :((


Cllara, nu stiu fiul tau citi ani are si cit de afectat (poate sunt doar spaime de parinte-si le poti inlatura printr-o vizita la medic), dar eu eu am cunoscut doua familii cu copii Asperger aici- sunt copii sclipitori-destepti, fara retard verbal, buni la scoala, dar sunt anxiosi, neintegrati, rigizi, au neaparat nevoie de incadrare (sunt extrem de tipicari in sensul bun-organizati, meticulosi) si la pubertate-adolescenta...nu le e prea usor nici lor, nici parintilor; ai nevoie de un consult, de un diagnostic de specialitate, de cineva sa-i urmareasca evolutia, si mai ales de un bun psiholog, pentru voi-parinti si copil;

sa citesti Portretul lui M. de Matei Calinescu.

http://www.floriinro.ro/


credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul

#42
2xmama

2xmama

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 22 aprilie 2008 - 22:30

Draga Ana Stroe,

psihiatra i-a recomandat masaj si euritmie (nu stiu daca stii ce este euritmia) asta pt problemele motorice. A facut sedintele.

In rest ne-a recomandat sa exersam cu el sentimentele de frica, nervi, suparare, bucurie, etc. Sa i le denumim. Si le facem.

El nu are probleme mari, sunt micute, dar trebuie ajutat in continuare. Acum citesc o carte "Give me the 5", este scrisa pentru copii cu PDD-NOS si Aspeger. Sunt abia la inceput, abia am descoperit-o. Insa este o metoda foarte practica pentru a intelege si a ajuta copilasii sa se adapteze, sa invete lucruri care noua ni se par normale. O voi citi pana la capat si apoi voi incerca sa aplic cat mai multe, in functie de situatiile cu care ma intalnesc.

Copilasul tau e autist sau are Asperger?

Toate cele bune

#43
columbiana

columbiana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.314 mesaje

Postat 23 aprilie 2008 - 06:44


Fiul meu a fost diagnosticat cu Troubles envahissants du développement non spécifiés(ce in engleza se numeste PDD-NOS); noi am avut probleme de intirziere verbala (a inceput tirziu, la patru ani, cu terapie ABA);e in scoala si clasa normala, merge bine, termina clasa a doua; are o acompaniatoare, ratie de 2/1 (o imparte cu un alt copil), pentru ca avem probleme de disciplina.

in mare, copilul e recuperat, a avut o evolutie foarte buna, dar drumul e lung...si batalia fara sfirsit-spun eu;

aici sunt niste poze de la ziua lui Tudor (31 martie):

http://good-times.we...093212458pkGHNu



http://www.floriinro.ro/


credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul

#44
2xmama

2xmama

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 24 aprilie 2008 - 01:40

Da, si noi tot cu PDD-NOS, dar el a inceput sa vorbeasca la doi ani, cateva cuvinte, la 3 ani deja vorbea bine in ambele limbi.

El oboseste repede, si atunci e mai greu de comnicat cu el. Absoarbe tot ce vede, si in general devine obosit pe la 12 dupa-amiaza. Din pacate foarte rar mai doarme ziua, doar in weekend uneori.

Abia astept sa vad cum o fi la scoala, aici nu e sistemul cu insotitori, si ma ingrozeste gandul la primele 3-4 saptamani de scoala, cand voi auzi in fiecare zi cate ceva. Sper sa se formeze o legatura intre el si doamnele invatatoare (sunt 2, una 3 zile, alta doua zile, ceea ce face totul mai dificil), sper din suflet sa se adapteze.

Da, drumul e lung, si "normali" nu vor fi niciodata, asta e, sper macar sa nu aiba de suferit din pricina ""handicapului" lor. Eu il vad pe sotul meu, care sunt convinsa ca ar fi primit tot un diagnostic din spectru, daca se stia atunci.....si este un adult normal, la prima vedere. Dar mie mi-a luat ceva timp sa-l inteleg. Si, sicer, l-am inteles mai bine doar citind despre autism, incercand sa descopar ce anume are baietelul meu. Multe din caracteristicile sindromului Asperger le-am gasit la sotul meu.

Partea ce buna la el este ca are impresia ca toti cei din jur il plac, il apreciaza. Nu-si da seama cand o ia pe aratura cu conversatiile, uneori trebuie sa il franez, si nu-mi intelege semnalele subtile sa mai taca. Nu pricepe ca nimeni nu e interesat de povestile lui, continua pana cand nu mai are nimic de zis, si apoi isi gaseste alt subiect de discutie, interesant pentru el, dar complet neinteesant pentru cei din jur. Si vad ca nu-si da seama.

La inceput mi-era jena sa asist, apoi mi-am dat seama ca toti cunoscutii sunt obisnuiti cu el asa, desi inca ma mai irita uneori.

El nu poate vorbi despre sentimente, neaga problemele, daca le neaga nu exista, nu are nici un strop de empatie, nu sufera (cel putin nu la suprafata) pentru nimic.

Acum ma intreb cum va fi baietelul meu, ca adult. Acum e tare dulce, chiar si cand o ia pe drumul lui, si iarasi, nici un cunoscut nu vede ceva anormal la el. Si daca li se pare ceva mai nelalocul lui, pun asta pe seama rasfatului.

Off, sper doar sa nu le fie lor greu, sa nu se simta exclusi, din cauza comportamentului nelalocul lui, uneori, si sper sa aiba parte de intelegere din partea celor din jur. Stii, pe de o parte e mai usor cand sunt mici. Ca sunt inca dragalasi. Dar cand sunt deja baietei mari, nu prea se mai accepta iesirile din tipar, si sunt vazuti ca needucati, din pacate. Acum doar n-o sa stam sa explicam tuturor celor cu care venim in contact ca "stiti, baietelul meu e altfel. El acum chiar e bine, mai bine decat a fost vreodata. "

Sper sa am suficienta putere si rabdare sa il pot ajuta sa depaseasca obstacolele, sper sa fie un copil fericit si un adult implinit.

Editez, nu am reusit a-mi dau seama care este Tudor, in poze, dar cred ca cel cu tricoul in dungi, asta este?

#45
columbiana

columbiana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.314 mesaje

Postat 27 aprilie 2008 - 03:18


Paste Ferciti, dragi copii minunati, mamici si tatici!

2xmamica, Tudor este intr-adevar cel cu tricoul in dungi cu albastru.

http://www.floriinro.ro/


credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul

#46
doralina

doralina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 121 mesaje

Postat 07 iunie 2008 - 23:33

povestea unei mamici care incearca o evadare...


http://motherandautism.blogspot.com/


http://weandautism.blogspot.com/


#47
arminad

arminad

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 893 mesaje

Postat 08 iunie 2008 - 04:48

Am citit fiecare postare de pe ambele bloguri si este cea mai inteligenta si lucida abordare a autismului (si ADHD )pe care am citit-o in limba romana .
Nu stiu cine e mamica ,dar [flo]din partea mea .
Am descoperit de curind si blogul Mariei ,care de asemenea mi se pare excelent .
http://namerose.blogspot.com/

#48
adelle6

adelle6

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 47 mesaje

Postat 12 decembrie 2009 - 01:17

2xmama,am si eu o fetita care uneori , prin comportamentul ei , ma pune pe ganduri . Vad ca postarile tale (ca si ale altora , e drept) sunt documentate . Am dorit sa-ti trimit un mesaj in privat (situatia ta se aseamana un pic cu a mea si-n ce priveste sotul) insa nu pot, nu ai activat PM-ul . Cum aici nu s-a mai scris de mult , nu stiu daca vei mai intra sa-l vezi . daca o faci si esti de acord sa-mi trimiti un mesaj , iti multumesc .

Mult curaj tuturor mamicilor ![flo]


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -