Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Religia si Arta (2)


169 raspunsuri la acest subiect

#1
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 20 octombrie 2005 - 09:52

Continuarea de aici



Irina si bb Ilinca(26apr04)

Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul

ILINCA





#2
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 20 octombrie 2005 - 10:09

Nu stiu daca a citit cineva dintre participantii la discutie viata Arhimandritului Sofronie de Essex,un sfant contemporan,as putea spune(a trait intre 1896-1993).El povesteste ca inca din copilarie avea un talent deosebit la pictura,in tinerete stabilindu-se la Paris ,unde a participat la expozitii si chiar incepuse sa fie cunoscut,cand a abandonat totul,plecand la muntele Athos.El insusi povesteste ceva din trairile sale in legatura cu asta:

"Cele doua nazuinte-spre arta si spre rugaciune-ma inghiteau in asa fel incat,aflandu-ma pe strazile orasului nu mai simteam nici lumea ce ma inconjura.[...]Aceasta lupta intre arta si rugaciune,intre aceste doua forme de viata care il revendica pe om in intregime,a continuat inlauntrul fiintei mele intr-o forma foarte puternica.In final m-am convins ca mijloacele de care dispun eu in aceasta arta nu-mi ofera ceea ce caut.Daca voi percepe in mod intuitiv vesnicia,prin mijlocirea artei,aceasta percepere nu poate fi atat de profunda ca in rugaciune.Astfel,m-am hotarat sa abandonez arta."



Irina si bb Ilinca(26apr04)

Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul

ILINCA





#3
tata lu Toma

tata lu Toma

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 589 mesaje

Postat 20 octombrie 2005 - 10:11

Myrhha, din pacate dialogul nostru e frant (la propriu) de meridianele diferite pe care traim si ma vad nevoit sa ma adresez tie, dupa atatea multe pagini :
Raspunsurile tale nu sunt "rautati" la adresa mea ci, mai degraba, mojicii ... Daca am avut sau nu "a doua sansa" n-ai de unde sa stii... Daca am avut creierul spalat iar n-ai de unde sa stii ... Cat de credincios sau de citit a fost tatal meu sau cat de des si pentru ce mergea la biserica unul din fratii bunicului, nici atat !
Vroiam sa-ti spun, ca ultim mesaj adresat Mariei Tale, ca io latina n-am invatat pentru ca am avut o profesoara rea si urata dar nu-mi pare rau avind in vedere ca din limba respectiva, se pare ca, lipsesc cuvintele modestie si respect.


un prelucrator prin aschiere

_________________________
Sunt moderator dar ma tratez

#4
tata lu Toma

tata lu Toma

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 589 mesaje

Postat 20 octombrie 2005 - 10:26

De fapt intrasem sa-mi spun parerea fata de actul de creatie.
Eu cred, cu convingere, ca un artist adevarat este acela care creaza pentru ca e macinat/framantat/chinuit de ceva si care incearca astfel sa-si elibereze sufletul. Si mai cred ca nu-l intereseaza nici cum il percepe publicul, nici daca-l scoate pe acesta din rahat, nici cat de universala sau mare e arta sa.
Norocul lui e ca Dumnezeu sau bigbengu' l-a inzestrat cu un talent care sa-i permita sa se exprime.
Noua, celorlalti nu ne ramane sa ne exprimam frustrarile decat in moduri mult mai distructive dar mult mai usor de inteles pentru ca , nu-i asa, uratul si raul sunt mult mai facile.


o zi buna tuturor !


_________________________
Sunt moderator dar ma tratez

#5
lilanda

lilanda

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.366 mesaje

Postat 20 octombrie 2005 - 11:33

amuleta, e interesanta ideea ta despre patima artistului...(de fapt si conchita "pipaia" ideea cind spunea ca artistul trebuie sa-l uite Dzeu in timp ce creeaza). Si imi vine acum in minte un exemplu, care "chiar il intrece" pe cel dat de irina. Este cazul lui Paul Gauguin; poate stiti ca el a fost un om absolut "normal" pina pe la 30-35 de ani. Borker la Paris, cistiga o multime de abni si avea o viata mai mult decit indestulatoare. A fost insurat cu o daneza si a avut cu ea 5 copii, parca. Ei bine, deoadata a simtit nevoia sa picteze. A luat in secret lectii de pictura, a abandonat totul (serviciu, nevasta, copii) si dupa experimentul Arles cu Vincent van Gogh, a plecat in Polinezia unde, traind o viata promiscua, a pictat capodopere.... temele nu mai erau crestine, ci dimpotriva vorbeau despre posedari cu "spiritul mortilor" (Mario Vargas Llosa ii descrie superb viata in "Drumul spre Paradis" - nu stiu daca a aparut in Romania).



pozulici si calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

#6
myrrha

myrrha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 550 mesaje

Postat 20 octombrie 2005 - 11:50

quote:
Originally posted by tata lu Toma

Myrhha, din pacate dialogul nostru e frant (la propriu) de meridianele diferite pe care traim si ma vad nevoit sa ma adresez tie, dupa atatea multe pagini :
Raspunsurile tale nu sunt "rautati" la adresa mea ci, mai degraba, mojicii ... Daca am avut sau nu "a doua sansa" n-ai de unde sa stii... Daca am avut creierul spalat iar n-ai de unde sa stii ... Cat de credincios sau de citit a fost tatal meu sau cat de des si pentru ce mergea la biserica unul din fratii bunicului, nici atat !



Tata lu Toma,
Imi pare rau ca ai inteles personal ceva ce nu era deloc asa. Era doar o marturisire de sine, strict. Pentru ca nu puteam vorbi de altii.
O sa imi sterg mesajele.

#7
qsar

qsar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 945 mesaje

Postat 20 octombrie 2005 - 12:19

quote:
O sa imi sterg mesajele.
Tardiv, pen'ca subiectu vechi este inchis. Si-n fond, ceea ce era de intamplat s-a intamplat deja. Acu... sigur ca ar fi mai simplu sa dam cu radiera peste micile sau marile noastre greseli :)). Am facut-o si eu de cateva ori. Mai greu este sa ni le asumam; e si asta, pana la urma, un exercitiu spiritual. V-am povestit cum e cu arta* ca o balena esuata? Odata esuata, in vederea tuturor, ea nu mai apartine oceanului din care a iesit si nici siesi nu-si mai apartine. Este intr-un fel proprietatea multimilor de gura-casca care se aduna in jurul ei.

Q

_________________________________
* - am scris arta... dar "in original" era vorba de orice fel de "productie" mai mult sau mai putin spirituala


Honi soit qui mal y pense...


#8
RA

RA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 369 mesaje

Postat 20 octombrie 2005 - 12:25

Religie si Arta...sau Arta si Religie?

Cand spun "Religie si Arta" ma gandesc imediat la felul in care religia a influentat arta.De exemplu,cum ar fi ajuns evreii la geniu in muzica,daca n-ar fi tinut cont de al doilea comandament?Sau cum au ajuns diferitele elemente ale muzicii ebraice in liturghia crestina?Sau cum s-a dezvoltat arta vizuala la crestini?Care este influenta artei paleocrestine,de exemplu ,in arta bizantina?De ce abia Michelangelo va fi fost primul care l-a reprezentat pe Dumnezeu-Tatal ?Putem considera curentul iconoclast precursorul artei realiste?Cum,la musulmani,tot interzicerea chipului cioplit a fost cel care a dezvoltat un extraordinar rafinament al arabescurilor,pe care,atunci cand le privesti ai senzatia ca ele fac filosofie...

Cand spun "Arta si Religie"...ei,abia atunci ma gandesc ca fiecare
geniu in arta are un strop de divinitate.Si ma mai gandesc ca Sabina
n-ar fi dorit sa faca referire atat de mult la "prezentul continuu",
cat la operele care au trecut proba timpului.

Iar referitor la mai multe replici prezente aici,nu stiu de ce,dar citindu-le,mi-a venit imediat in minte asta:

"Totul ar trebui sa fie cat mai simplu cu putinta,insa nu mai simplu de atat."

Ingrid



"Romania-tinuta umila a splendorii."

#9
tata lu Toma

tata lu Toma

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 589 mesaje

Postat 20 octombrie 2005 - 12:34

"Imi pare rau ca ai inteles personal ceva ce nu era deloc asa ..."

Fain, deci am probleme si cu logica !
Atunci mai lumineaza-ma, te rog, o data. Cam ce trebuie eu sa inteleg cand cineva zice despre el ca e albastru si apoi ma anunta ca asta nu e singura diferenta dintre el si mine ?

_________________________
Sunt moderator dar ma tratez

#10
qsar

qsar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 945 mesaje

Postat 20 octombrie 2005 - 13:03

De ce am eu vaga senzatie ca ne cam dam pe dupa visin cu discutia asta? Ocolim pe departe una dinte temele mari ale artei - erotismul, sa-mi fie cu iertare.
N-am sa ma refer la poetul Brumaru :)) nici la artele "pagane". Da ma gandeam eu in sinea mea cu ce este mai presus, mai valoros din punct de vedere artistic un tablou renascentist cu Sfanta Familie decat un afis semnat de-un nobil nefericit, diform, indragostit fara speranta de toate curvele din Montmartre?

Q


Honi soit qui mal y pense...



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -