Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

nasterea la ELIAS zilele astea !


211 raspunsuri la acest subiect

#21
Ellenuta

Ellenuta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.668 mesaje

Postat 24 ianuarie 2008 - 15:24





da, asa e .. rezerva 1 e chiar langa saloane bebe si te capieaza de cap cand incep urletele .. plus asistentele care vorbesc tare .. iar baia la rezerve este pe hol .. cel putin asa am vazut eu.



trebuie sa va intrebati doctorii .. si ma refer la cei mai mari .. astia invart si dreg pe acolo ..



Elena [mamica] de [copil] Eva Maria



CRESTEM MARI



BB EVA MARIA

LUCRUSOARE BEBE

POZE DE TOT FELUL

#22
kid2003

kid2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.008 mesaje

Postat 30 ianuarie 2008 - 15:15

La rezerva 1 am stat si eu in octombrie 2005... Intr-adevar, cum zice Mihaeluta, nu are baie, dar patul e demential. Mai ales pentru dupa cezariana e fenomenal, are telecomanda si e de un ajutor f mare. Televizor nu era (poate au pus dupa aceea). Baia era pe hol si era f naspa, era f frig.
Am intrat si in restul de rezerve acolo pe holul cu neonatologia, vizavi oarecum de rezerva 1. Nu sunt rezerve in adevaratul sens al cuvantului. Adica eu stiu una de 2 paturi si una cu 4 paturi, paturi din alea de tip vechi, numai rez 1 are pat cu telecomanda. Paturile celelalte pareau destul de incomode, de fier, cu saltele vechi. A stat o prietena acolo care a nascut in acelasi timp. Eu nu am vazut rezerve cu plata, cel putin acolo in zona de neonato. Poate erau dincolo de toaleta de pe hol, dupa usa aceea...oricum nu erau chiar pe sectia de maternitate. Inteleg ca exista inca unele ale Eliasului, dar doctorul meu mi-a zis ca nu imi poate garanta ca prind un loc acolo (o sa nasc in sept al doilea bebe). Iar rezerva 1 acum e total inchisa altor paciente decat cele ale lui Vladareanu (si din astea numai alea piloase vor ajunge acolo), deci nici o sansa sa mai ajung eu in 1 ca data trecuta.
Sunt in dilema...nu vreau sa imi las doctorul dar nici sa nu ma odihnesc deloc in paturile alea dupa cezariana. Acum stiu ca alea 2 zile de spital, de dupa nastere, sunt esentiale, sunt ultimele in care mai ai putina liniste noaptea [:D]
As merge la rezerve, dar cum sa ma asigur ca e una disponibila? Prin CMU, exclus, mi se pare aberant sa dai 2000 de euro sa nasti prin cezariana in aceeasi sala de operatii ca pacientele care vin "gratis" (oarecum gratis) si bebele sa stea la aceeasi sectie...doar pentru un pat cu telecomanda si un dus nu se merita! Parerea mea, of course.

#23
Shobo

Shobo

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 87 mesaje

Postat 30 ianuarie 2008 - 18:16

acum vin si eu de la ultimul consult la dr meu si mi-a spus ca nu exista nicio rezerva cu baie proprie langa neonato, mi-a spus exact cum povesteste si kid2003 ca nu sunt practic rezerve langa neonato. sunt doar cele ale CMU din aripa aceea de langa cardio unde am stat si eu acum 3 ani si costa 100E/noapte si numai dc sunt libere, adica dc nu au CMU cliente in ele.. deci pica clar pt mine ac varianta, nu sunt dispusa sa dau mai mult de 50E cum am dat acum 3 ani.
sa speram ca imi va fi ok 2 nopti si cu toaleta aceea comuna, cat despre a imparti camera cu alte mamici asta e.. mie de toalete mi-e groaza desi dr-ul meu m-a asigurat ca au inceput sa mai spele si pe acolo [:D], acum voi vedea...

nasteri usoare va doresc!

Mamica lui Codrin din 21.02.2005 si [gravi] in sapt 38

"Te iubesc nu doar pt. ceea ce esti, ci si pt. ceea ce sint atunci cind sint cu tine!"

#24
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 30 ianuarie 2008 - 18:46

Eu pina la urma mi-am facut rezervare prin CMU la rezervele lor de la Elias. Stiu ca e vorba numaid e 3 nopti, dar eu am petrecut destul de mult timp prin spitale si am trecut prin multe - plus ca acum sunt la a 3-a cezariana, nu stiu cit de repede imi voi reveni asa incit comfortul e foarte important in acest moment...

E drept ca e vorba de foarte multi bani, dar jumate din suma asta (aproape) dadeam oricum pe medic, mina a doua, anestezist, neonatolog, etc...deci o sa mai facem un efort in speranta ca de data asta va fi totul ok!

Multumesc mult pentru toate informatiile oferite!



Gabriela [gravi] 23+ cu [baietel] si Stefan David (8 Iulie 2004)Poze



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#25
Shobo

Shobo

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 87 mesaje

Postat 31 ianuarie 2008 - 16:59

leeloo, f bine dc poti face fatza cheltuielilor, e mai bine asa, desigur!
m-ai impresionat cand ai scris ca esti la a 3-a cezariana, deci ai 3 copilahi, bravos! te admir ca ai avut curaj si ca te descurci, inteleg ca vei fi mamica de 2 baieti si o fetita scumpa (din poze), bravo tie!
am vazut ca sunteti si cu casa aproape gata, arata f bine si va admir! unde e terenul si ce suprafata are dc se poate spune, desigur?
si noi urmeaza sa ne construim o casa insa sa vedem cum vom avea timpul necesar..

pupici si nastere usoara!


Mamica lui Codrin din 21.02.2005 si [gravi] in sapt 38

"Te iubesc nu doar pt. ceea ce esti, ci si pt. ceea ce sint atunci cind sint cu tine!"

#26
Mihaelutat

Mihaelutat

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 486 mesaje

Postat 01 februarie 2008 - 12:58

Revin cu informatii despre rezervele CMU din Elias. Fina mea a nascut in dec. 2007 fara a incheia contract cu CMU, cu un medic din elias, si cu ajutorul doctorului a luat un apartament din cele ale CMU. Repet a aranjat doctorul cu apartamentul. Din cate am inteles daca nu sunt ocupate cu pacientii abonati la CMU se pot lua la liber, fie garsoniera fie apartament. Ei i-au adus copilul in patut la apartament, e adevarat ca pentru a ajunge la neonatologie trebuie sa o iei prin terapie intensive ceva si e un hol cam lung, dar chiar arata misto apartamentele. Din cate am vazut eu erau cam goale toata perioada in care a stat ea in spital de unde trag concluzia ca nu prea se inghesoaie lumea sa nasca pein CMU.

Pupici

Mihaela



album dn Titi

#27
Shobo

Shobo

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 87 mesaje

Postat 01 februarie 2008 - 15:05

Mihaelutat, cine e dr-ul acela? ma surprinde ca a luat apt acela for free... dar mai stii ce pile mari o avea dr, poate e chiar seful Vladareanu [:D] care taie si spanzura pe acolo.. dr-ul meu mi-a spus clar ca garsonierele costa 100E/nopatea iar acum 3 ani am stat eu intr-una cu 50E. de aceea ma mir...

Mamica lui Codrin din 21.02.2005 si [gravi] in sapt 38

"Te iubesc nu doar pt. ceea ce esti, ci si pt. ceea ce sint atunci cind sint cu tine!"

#28
ccris_ccris

ccris_ccris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.634 mesaje

Postat 01 februarie 2008 - 20:30

Buna fetelor,

Si eu sunt o gravidutza care ar trebui sa nasca la Elias, dar incep din ce in ce mai mult sa am indoieli.

Miercuri a nascut la Elias o prietena de-a mea, prin ceza, cu dr. Tutunaru. Si eu sunt pacienta lui acum. Doctorul super OK, nimic de zis, insa restul... Ea ma sfatuieste sa nu nasc acolo, decat daca am acces la aripa aceea privata de la Elias. O fi vorba de CMU? Mi-a zis ca dai 2000 de euro, dar esti tratata regeste. Acum ea e inca in spital si mi-a zis ca trebuie sa bage mereu mana in buzunar pentru fiecare chestie, ca sa-i schimbe patul... Pe bebe nu i-l aduce la alaptat, mai ales ca a facut si icter. Curatenie nu se prea face...
Mancarea e nasoala, in fine, nu e multumita deloc. Nu-l lasa pe tatic sa-l vada pe bebe...


Cristina [gravi]27+[fetita]

http://community.web...vhost=community

#29
Mihaelutat

Mihaelutat

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 486 mesaje

Postat 01 februarie 2008 - 20:36

Shobo nu a fost moca. a platit cazarea la CMU, dar la fel ca tine, doar cazarea. Nasterea a facut-o prin sistemul asigurarilor de stat, adica teoretic gratis, practic a dat la greu.

Mihaela



album dn Titi

#30
Ellenuta

Ellenuta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.668 mesaje

Postat 05 februarie 2008 - 12:26

quote:
Originally posted by ccris_ccris
Buna fetelor,Si eu sunt o gravidutza care ar trebui sa nasca la Elias, dar incep din ce in ce mai mult sa am indoieli.Miercuri a nascut la Elias o prietena de-a mea, prin ceza, cu dr. Tutunaru. Si eu sunt pacienta lui acum. Doctorul super OK, nimic de zis, insa restul... Ea ma sfatuieste sa nu nasc acolo, decat daca am acces la aripa aceea privata de la Elias. O fi vorba de CMU? Mi-a zis ca dai 2000 de euro, dar esti tratata regeste. Acum ea e inca in spital si mi-a zis ca trebuie sa bage mereu mana in buzunar pentru fiecare chestie, ca sa-i schimbe patul... Pe bebe nu i-l aduce la alaptat, mai ales ca a facut si icter. Curatenie nu se prea face...Mancarea e nasoala, in fine, nu e multumita deloc. Nu-l lasa pe tatic sa-l vada pe bebe...Cristina [gravi]27+[fetita]http://community.webshots.com/user/ccris_ccris?vhost=community
cristina confirm cele spuse de prietena ta!! asa este .. pentru orice bagi mana in buzunar .. hai ca nu m-ar deranja asta dar macar sa fie totul cum trebuie in spital .. insa nu e .. curatenie nema, mancare de rahat .. se intra ff greu la neonato .. al meu sot a intrat de 2 ori in 4 zile s-o vada pe bebelina .. o data la nastere si a doua zi .. atat .. cat despre rezervele CMU .. am inteles ca poti sa stai acolo (daca sunt libere) si platesti 100 euro pe noapte! nasterea cu CMU costa 2000 euro .. cazarea la rezervele alea trebuie sa o rezolvi cu dr tau ..si inca ceva .. tot ce ai auzit de elias nu sunt povesti!!! este mizerie, spaga domneste si tot esti tratatat de rahat, de mancare nu te poti atinge, vizitatorii nu prea au acces .. eu iti recomand sa te gandesti de 2 ori inainte de a alege sa nasti la acest spital!!! pe mine spitalul de stat nu mai ma prinde!! daca mai fac un bebe, voi alege un spital privat .. cel mai probabil medlifeul ..mult succes si sa iei cea mai inteleapta decizie!!Elena [mamica] de [copil] Eva MariaCRESTEM MARI BEBE EVA MARIAPOVESTEA NASTERII


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -