Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

adolescenti sau copii


13 raspunsuri la acest subiect

#11
anto

anto

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 13 decembrie 2004 - 21:06

Am si eu o fetita de 13 ani si stiu ca nu e usor sa le castigi increderea la varsta asta.Cazuri ca asta sunt f. multe,deobicei se intampla cand parintii nu au destul timp pt. copil.Nu vreau sa spun ca e numai vina parintilor,dar ei nu trebuie sa-si puna intrebarea acum daca s-o dea afara din casa sau nu.Nu cred ca e o rezolvare trimitand copilul la km. distanta de casa .Daca fata a inceput viata sexuala ar trebui dusa la ginecolog ,nu numai pt. a-i prescrie pilule.Ar fi ideal sa consulte un psiholog(multi copii nu discuta problemele lor cu parintii)mai ales ca spui,ca el se drogheaza.

#12
marcellinna

marcellinna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 230 mesaje

Postat 27 decembrie 2004 - 21:07

quote:
Originally posted by Sanca

Mama fetei nu accepta sa mearga cu fata la ginecolog sa o puna pe pilula. Mai nou, am aflat ca prietenul fetei foloseste droguri. Dupa parerea mea ei ar trebui urgent despartiti. Mama fetei incearca sa o puna intr-o scoala privata / camin. Nu prea vad viitorul copilei cu ochi buni.




Sanca scuza-ma daca pare ca judec parintii acestei fete.Imi spun doar parerea.
In opinia mea se pare ca parintii acestei fete nu s-au ocupat prea mult de educatia ei.
Se pare ca bani au suficienti din moment ce-si pot permite sa se gandeasca la o institutie privata ce intre noi fie vorba nu cred ca va rezolva problema.

Scuza-ma dar decizia mamei de a refuza consultarea unui ginecolog e gresita.
Ce rezolvare va gasi un camin privat in problema asta?
Fata va suferi poate un timp de dorul prietenului cu care si-a inceput viata sexuala dar...raul a fost facut. Fata nu va renunta facut sex cu acel prieten ce se drogheaza pana nu va constientiza ca nu e o joaca.

Ea trebuie sa inteleaga sa constientizeze ca viata sexuala nu este un joc.Si unde ar putea mai bine sa inteleaga asta daca nu incepand cu un consult la un ginecolog,care ,daca mama n-a fost capabila,i-ar putea explica fetei riscurile la care se expune.

Poate medicul are si poze cu fete macinate de boli venerice si-i poate da exemple de fete distruse pe urma avorturilor,nu ca sa o sperie dar ca sa constientizeze la ce se expune.

Ar fi de lucru serios cu fata ,un ginecolog si un psiholog bun ar putea-o trezi.Dar are nevoie si sa simta ca parintii o inteleg si ca daca va face un pas inainte parintii il vor face si ei spre ea.

Sunt convinsa ca un camin privat...NO WAY sa-i rezolve problema.Din contra,cu siguranta asta va fi un motiv in plus pt ea ca sa se revolte si sa faca alte prostii.
E usor apoi pt parinti in cazul unui esec sa dea vina pe cei de la camin pt ca problema nu s-a rezolvat.

Revin,uitasem sa va spun.
Iubitul meu italian, imi spunea ca pe vremea cand el inca era in clasele primare,aici liceele erau ori licee de fete ori de baieti.
Oricat ar fi fost de despartiti "copiii" in fiecare an ramanea gravida cate o fata doua in fiecare liceu.


#13
anatolia

anatolia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 03 ianuarie 2005 - 01:01

Sint interzisa!Am si eu 2 fete de 12 ani si SPER din tot sufletul sa nu ajung sa umblu nebuna pe strazi din pricina lor!Nu stiu,eu le vad tare mici,sint puii mei...Copiii din aceasta generatie se maturizeaza foarte rapid,dar chiar relatii sexuale in casa parintilor la 13 ani??!!Derutant!

Anatolia


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -