Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

adolescenti sau copii


13 raspunsuri la acest subiect

#1
Sanca

Sanca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.448 mesaje

Postat 29 septembrie 2004 - 01:46

Cand e OK ca un adolescent sa inceapa viata sexuala?

Selina a implinit treisprezece ani in martie anul acesta. Parintii ei sant exasperatzi si nu prea au ce sa-I faca. Greseala lor? Tot ce-I posibil. Are prieten, si este a doua oara cand fuge de acasa. Asta vara, inainte de vacanta a fugit prima oara de acasa, la prietenul ei acasa. Prietenul ei are 16 ani. In vacanta de vara a fost trimisa, la km distanta, sa stea 2 luni cu fratele ei mai mare. Acum intoarsa acasa, a inceput sa-l strecoare in casa pe prietenul ei in timpul noptii, sub acelas acoperis cu parintii ei. Poltia nu poate sa faca nimica, pentru ca amandoi sant minori. Daca el ar fi avut peste 18 ani, ar fi fost diferit, ar putea sa ia de la judecatorie o nota si sa-l tina pe baiat la distanta. Mama baiatului nu se opune situatiei, si ii primeste cu bratele deschise pe amandoi in casa ei.
Ce pot face parintii fetei intr-o situatie ca asta? Au crescut deja 2 fete si nu au avut atata de furca cu ele.
Daca o dau afara din casa oare ar rezolva ceva? Nici nu cred ca asta ar fi o optiune. Atunci ce sa faca, sa inchida amandoi ochii si sa treaca cu vederea ca un copil de 13 ani are o viata sexuala activa in casa lor?


#2
Bubbles

Bubbles

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 148 mesaje

Postat 29 septembrie 2004 - 02:27

Dind-o afara din casa nu faci decit sa-i distrugi increderea in parinti, viata normala a unui copil, de altfel; presupun ca merge la scoala in tot acest timp.
Daca nu ar desfasura actiunea "in casa lor", ar fi prin vreun parc sau cine stie prin ce alte locuri, ba ar mai da si de o situatie periculoasa.

Daca ar fi copilul meu, nu as avea ce sa mai interzic, dupa ce "raul" a fost facut si ea continua toata aceasta situatie.
As face-o sa realizeze cu adevarat pasul pe care l-a facut, sa stie sa-si asume responsabilitatea, sa nu considere totul o joaca. I-as da acces la cit mai multe informatii "de oameni mari", la situatii similare si urmarile lor.
In nici un caz nu m-as departa de ea, si asa este intr-o situatie vulnerabila, o relatie la 13 ani nu poate sa dureze si nu are cum sa se termine cu bine.

Aceasta este parerea mea... Nu am copii inca, insa am avut in jurul meu exemplul unei vecine intr-o situatie asemanatoare, parintii au reactionat agresiv, si pina la urma s-a sfirsit prin faptul ca ea a fugit de acasa, a facut citeva avorturi. Dupa o vreme s-a casatorit, desigur ca nimeni din familie nu a stiut asta, si... o intreaga poveste. Cine pling acum, sunt tot parintii ei, care nu o au aproape. Si cine sufera, este ea, care nu vrea din ambitie sa se mai intoarca sa-i viziteze sau sa discute cu ei.


[8)]

#3
lorelei_19

lorelei_19

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 765 mesaje

Postat 29 septembrie 2004 - 11:04

Subscriu, Bubbles, asta mi se pare si mie cel mai important. Macar sa fie in tema cu sexul protejat, daca tot s-a intamplat. Interzicandu-i, nu face decat s-o provoace, pentru ca se stie povestea cu fructul oprit.
Imi dau seama si cam ce-i in sufletul parintilor Selenei...

Paul are nevoie de noi:
http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm

#4
descintec

descintec

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 29 septembrie 2004 - 17:27

Foarte putine fetite, la varste asa mici, simt nevoia, dorinta de a face sex. Multora li se pare dezgustator chiar sau le e teama. Daca parintii fetitei de care povesteti ar sta de vorba cu ea (in reprize scurte si dese, as zice eu:), poate ca ar afla de ce o face. Pentru ca o fac fetele mai mari din jur, deci presiunea sociala. Pentru ca ii place baiatul si el i-a zis ca daca nu o face, o paraseste. Si ea nu vrea sa fie singura, doar toate fetele cool au prieten. Pentru ca a fost curioasa si nu mai stie cum sa dea inapoi. Pentru ca era interzis. S-ar putea ca fetita sa se simta chiar usurata daca afla ca nu e nevoie sa faca inca sex :) In nici un caz nu are sens sa ii interzica, nu au nici un spor asa.

D.

#5
peca

peca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 138 mesaje

Postat 30 septembrie 2004 - 00:09

quote:
Originally posted by descintec

Foarte putine fetite, la varste asa mici, simt nevoia, dorinta de a face sex.


nu stiu ce sa spun...daca e chiar asa....caci cca. 50% din colegele mele de clasa la varsat de 14 (sfarsitul clasei a 8-a, daca nu atunci in vacanta dintre a 8-a si a 9-a), erau deja trecute de experienta asta.....si asta se intampla acum cca. 7 ani.
iar acum aici in de. este ceva absolut normal...sau este ca si normal tratat de parinti si societate....caci in conceptia mea nu este deloc normal;
am obs. ca la inceputul clasei a 6-a aici isi iau majoritatea mamelor "fetele de mana" si le duc la ginecolog sa le prescrie pille.

#6
Sanca

Sanca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.448 mesaje

Postat 30 septembrie 2004 - 03:08

Mama fetei nu accepta sa mearga cu fata la ginecolog sa o puna pe pilula. Mai nou, am aflat ca prietenul fetei foloseste droguri. Dupa parerea mea ei ar trebui urgent despartiti. Mama fetei incearca sa o puna intr-o scoala privata / camin. Nu prea vad viitorul copilei cu ochi buni.


#7
peca

peca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 138 mesaje

Postat 30 septembrie 2004 - 12:35

quote:
Originally posted by Sanca

. Nu prea vad viitorul copilei cu ochi buni.




nici eu si dupa ceea ce ai scris...am impresia ca, problema nu sta in faptul ca fata are deja o viata sexuala activa, sau nu asta e cea mai mare problema....problema cea mai mare si imp. cred ca e alta.......sau ma insel?!?

#8
Sanca

Sanca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.448 mesaje

Postat 02 octombrie 2004 - 02:17

Eu zic ca problema este ca el se drogheaza, iar fata daca nu e atenta s-ar putea alege cu AIDS, sau alte boli. Nu stim inca daca a inceput si ea sa experimenteze cu droguri.
Mi-am dorit mult o fata, dar cand am avut baietii a stiut Dzeu ce face, ca nu cred ca as fi putut rezista si trece cu bine anii adolscentei cu o fata.


#9
Bubbles

Bubbles

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 148 mesaje

Postat 08 octombrie 2004 - 20:20

Sanca, mie-mi plac mai mult baby fetitele, dar uite, o astfel de situatie chiar ca este grea pentru toata familia. [bang]

Ii doresc s-o aduca pe calea cea buna... repede si bine... [ruga]


#10
lorelei_19

lorelei_19

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 765 mesaje

Postat 10 octombrie 2004 - 01:34

Situatia e intr-adevar disperata, iar eu in locul parintilor Selinei ash cere ajutoru specializat de la un psiholog.

Paul are nevoie de noi:
http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -