Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nu merg la biserica... (discutii colaterale)


139 raspunsuri la acest subiect

#31
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 06 septembrie 2005 - 22:29

quote:
Originally posted by xenocid
quote:
Ce Taina infricosata!Daca am putea vedea stralucirea din Altar in timpul Sfintei Liturghii,cred ca n-am mai putea trai!
Eh asa DA! Daca nu mergem de drag macar de frica sa mergem. Cinstit ar fi insa un mic _disclaimer_ la intrarea in biserica: "accesul permis doar cu ochelari de eclipsa"*segmentation fault*
[xx(]Razi tu,razi,Harap Alb...[:D]Irina si bb Ilinca(26apr04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul ILINCAcarti

#32
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 06 septembrie 2005 - 22:39

quote:
Originally posted by adivio








edit: adica trebuie sa ma duc la biserica de frica? pai stai putin , tu crezi de frica sau cum?

Ca sa prinzi radacini iti trebuie pamint bun, altfel te poate smulge asa,...orice val.

Adivio&Ioana-nazdravana



[/quote]



Nu,iubita,nici gand,nu de frica, ci din iubire.[il]Prin "taina infricosata" am vrut sa spun ca e ceva ce este mai presus de intelegerea noastra umana,de fiinta noastra,ceva coplesitor-nu ceva care sa bage groaza-n noi,si frica,cum sugereaza Xeno.Multi Sfinti au descris ce se petrece in timpul Sfintei Liturghii.Cum sa cred de frica? :))Nu exista credinta din frica.Poate doar frica deoarece crezi.[:D]



Irina si bb Ilinca(26apr04)

Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul

ILINCA

carti

#33
xenocid

xenocid

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.940 mesaje

Postat 06 septembrie 2005 - 22:45

quote:

Prin "taina infricosata" am vrut sa spun ca e ceva ce este mai presus de intelegerea noastra umana,de fiinta noastra,ceva coplesitor-nu ceva care sa bage groaza-n noi,si frica,cum sugereaza Xeno.



[cool] acum zi'ne ce e ala Razboiul Nevazut


*segmentation fault*

#34
joanna

joanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 293 mesaje

Postat 07 septembrie 2005 - 02:42





'Biserica nu e doar lacas de meditatie si rugaciune.Ceea ce o deosebeste de casa noastra,este faptul ca este un locas sfintit.In Biserica ,la fiecare Sf. Liturghie,insusi Hristos este prezent in Sf. Impartasanie.La fiecare Liturghie,cerul coboara pe pamant si se ofera noua,nevrednicilor.Ce Taina infricosata!Daca am putea vedea stralucirea din Altar in timpul Sfintei Liturghii,cred ca n-am mai putea trai!Insusi Hristos ne cheama sa ne impartasim cu Trupul si Sangele Lui,la fiecare Sf. Liturghie si noi ce facem?stam acasa sau mergem la picnic.Duhul Sfant coboara la rugaciunea preotului si a credinciosilor,sunt prezenti Maica Domnului,Sfintii,mii de Heruvimi si Serafimi,se petrec minuni mari-avem noi toate acestea acasa?Ii judecam din fotoliul nostru comod pe cei care merg la Biserica:ia uite la astia,ce parada fac,se dau buni crestini,se cred grozavi,etc.,fara sa stim ca Dumnezeu numara fiecare pas pe care omul il face pana la Biserica,si il va rasplati la Judecata de Apoi.Hai sa fim sinceri,de ce nu mergem duminica la Biserica,din prea mare smerenie sau altul o fi motivul?



Irina si bb Ilinca(26apr04)

Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul

ILINCA

carti'











Irina[pup][pup][pup][flo][flo][flo].





















Joanna



Credinta e un risc al ratiunii; dar nicidecum o anulare, ci, dimpotriva o iluminare a ei.



Parintele Arsenie Boca



Arsenie Papacioc: „CLOPOTELE CHEAMÃ VIII, PLANGE MORTII, IMPRÃSTIE VISURILE”...



#35
bagoiu

bagoiu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 203 mesaje

Postat 08 septembrie 2005 - 23:26

Xeno, pe undeva cred ca ai dreptate. Cand Mantuitorul S-a aratat in toata slava Sa la Schimbarea la Fata, cei trei ucenici nu l-au putut privi in toata stralucirea Sa si au cazut cu fata la pamant. Asa ca ne-ar trebui niste "ochelari" - daca asa vrei tu sa-i numesti- ca sa vedem toata maretia lui Dumnezeu si toate minunile care se petrec in timpul Sfintei Liturghii. Ochii nostri cei trupesti insa putin vad si tot mai putin mintea noastra crede.
Draga Adivio, nu trebuie sa fii needucat si incult ca sa percepi prezenta lui Dumnezeu si a sfintilor Lui. Daca ramanem la un asa nivel, cred ca o luam in alta parte in loc sa ne ridicam spre EL.

Irina & trupa

Ceea ce la oameni nu este cu putinta la Dumnezeu este cu putinta.



#36
cataghe

cataghe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.181 mesaje

Postat 09 septembrie 2005 - 00:02

Cum comentati pasajul urmator:


Matei 6:5-9

5. Iar cand va rugati, nu fiti ca fatarnicii carora le place, prin sinagogi si prin colturile ulitelor, stand in picioare, sa se roage, ca sa se arate oamenilor; adevarat graiesc voua: si-au luat plata lor.
6. Tu insa, cand te rogi, intra in camara ta si, inchizand usa, roaga-te Tatalui tau, Care este în ascuns, si Tatal tau, Care este in ascuns, iti va rasplati tie.
7. Cand va rugati, nu spuneti multe ca neamurile, ca ele cred ca in multa lor vorbarie vor fi ascultate.
8. Deci nu va asemanati lor, ca stie Tatal vostru de cele ce aveti trebuinta mai inainte ca sa cereti voi de la El.
9. Deci voi asa sa va rugati: Tatal nostru, Care esti in ceruri, sfinteasca-se numele Tau...

Pana acuma pentru mine personal era de ajuns acel "Faceti aceasta in amintirea mea" ca sa explice ritualurile crestine, care au in centru Euharistia. Acuma insa ma intreb cum se impaca cele doua, si cui de fapt a spus Isus la Cina cea de Taina "Faceti aceasta in amintirea mea"?...

Alta chestie care ma intriga - fara legatura cu subiectul, dar mi-am amintit acuma - este pasajul in care se spune ca nu numai cei 12 au fost trimisi in lume, ci 70, sau 72. Cine erau acestia?


_________________________________
In God we trust, all others bring data.

#37
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 09 septembrie 2005 - 08:58

quote:
Originally posted by cataghe
Cum comentati pasajul urmator:Matei 6:5-95. Iar cand va rugati, nu fiti ca fatarnicii carora le place, prin sinagogi si prin colturile ulitelor, stand in picioare, sa se roage, ca sa se arate oamenilor; adevarat graiesc voua: si-au luat plata lor. 6. Tu insa, cand te rogi, intra in camara ta si, inchizand usa, roaga-te Tatalui tau, Care este în ascuns, si Tatal tau, Care este in ascuns, iti va rasplati tie. 7. Cand va rugati, nu spuneti multe ca neamurile, ca ele cred ca in multa lor vorbarie vor fi ascultate. 8. Deci nu va asemanati lor, ca stie Tatal vostru de cele ce aveti trebuinta mai inainte ca sa cereti voi de la El. 9. Deci voi asa sa va rugati: Tatal nostru, Care esti in ceruri, sfinteasca-se numele Tau... Pana acuma pentru mine personal era de ajuns acel "Faceti aceasta in amintirea mea" ca sa explice ritualurile crestine, care au in centru Euharistia. Acuma insa ma intreb cum se impaca cele doua, si cui de fapt a spus Isus la Cina cea de Taina "Faceti aceasta in amintirea mea"?...Alta chestie care ma intriga - fara legatura cu subiectul, dar mi-am amintit acuma - este pasajul in care se spune ca nu numai cei 12 au fost trimisi in lume, ci 70, sau 72. Cine erau acestia? _________________________________In God we trust, all others bring data.
In pasajul citat din Matei este vorba despre rugaciunea personala,pe care o face fiecare acasa sau in gand,iar la Cina cea de Taina este vorba despre instituirea cultului divin public.Nu este nici o contradictie:trebuie sa avem rugaciune personala,si trebuie sa ne rugam si impreuna cu fratii nostri in Hristos.Hristos a avut multi ucenici,dintre care a ales 12 Apostoli:"ªi când s-a fãcut ziuã, a chemat la Sine pe ucenicii Sãi ºi a ales dintre ei doisprezece, pe care i-a numit Apostoli. "(Luca 6:13)Pe acestia:"1. ªi chemând pe cei doisprezece ucenici ai Sãi, le-a dat putere ºi stãpânire peste toþi demonii ºi sã vindece bolile. 2. ªi i-a trimis sã propovãduiascã împãrãþia lui Dumnezeu ºi sã vindece pe cei bolnavi. "(Luca 9:1,2)Despre cei 72:" Iar dupã acestea, Domnul a ales alþi ºaptezeci (ºi doi) ºi i-a trimis câte doi înaintea feþei Sale, în fiecare cetate ºi loc, unde Însuºi avea sã vinã."(Luca 10:1).Cei 72 au fost trimisi intr-un anume context,cei 12 Apostoli au fost trimisi in toata lumea si,impreuna cu Hristos, sunt temelia Bisericii .Irina si bb Ilinca(26apr04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul ILINCAcarti

#38
cataghe

cataghe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.181 mesaje

Postat 09 septembrie 2005 - 18:06

Mai, nu stiu, incurcata treaba... Daca Cina cea de Taina e legata de instituirea a ceva public, de ce e "de Taina"? De ce la ritual au participat numai cei 12, adica, nici macar toti ucenicii - ca sa zici ca au participat numai cei deja initiati?... Sa nu crezi ca "bat" undeva anume, ma intreb doar...

_________________________________
In God we trust, all others bring data.

#39
Ira

Ira

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.622 mesaje

Postat 09 septembrie 2005 - 19:01

Cataghe, esti tare ![olala][flo]


Ador intrebarile tale [:D].

#40
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 09 septembrie 2005 - 20:33

cred ca e "de Taina" pt Taina ce s-a savarsit acolo(in sesnul de Taina ulterioara a Impartasaniei), nu de Secret.daca ma insel, sa ma corecteze fetele. eu asta am gandit acu pe loc, n-am stat sa cercetez.

s-ar putea chiar sa spun o tampenie[:D]



in rest...se zice. multi chemati putini alesi.






Sabina si [hippi] Sofia Galagia







Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -