Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nu merg la biserica... (discutii colaterale)


139 raspunsuri la acest subiect

#131
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 16 septembrie 2005 - 17:01

Draga Jocelyn,hai sa vedem ce scrie Biblia:

Spune psalmistul:

"Tu m-ai zidit ºi ai pus peste mine mâna Ta."(ps.138:5)

Cã Tu ai zidit rãrunchii mei, Doamne, Tu m-ai alcãtuit în pântecele maicii mele.(ps.138:13) Nu sunt ascunse de Tine oasele mele, pe care le-ai fãcut întru ascuns, nici fiinþa mea pe care ai urzit-o ca în cele mai de jos ale pãmântului. (ps.138:15)



Spune proorocul Ieremia:" Fost-a cuvântul Domnului cãtre mine ºi mi-a zis: "Înainte de a te fi zãmislit în pântece, te-am cunoscut, ºi înainte de a ieºi din pântece, te-am sfinþit ºi te-am rânduit prooroc pentru popoare".(Ieremia 1:4,5)



Spune Iov:" Mâinile Tale m-au fãcut ºi m-au zidit

Adu-þi aminte cã m-ai fãcut din pãmânt ºi cã mã vei întoarce în þãrânã.

Nu m-ai turnat oare ca pe lapte ºi nu m-ai închegat ca pe caº?

M-ai îmbrãcat în piele ºi în carne, m-ai þesut din oase ºi din vine; Apoi mi-ai dat viaþã, ºi bunãvoinþa Ta ºi purtarea Ta de grijã au þinut vie suflarea mea,"(Iov 10:8-12)



In Luca 1:44 Elisabeta ii spuner Maicii Domnului:" Cã iatã, cum veni la urechile mele glasul salutãrii tale, pruncul a sãltat de bucurie în pântecele meu. "



Deci Sf. Scriptura arata clar ca viata incepe de la zamislire si e data de Dumnezeu.In pantece e o fiinta umana,nu altceva,cu suflet si trup,facut dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu.Iar porunca "sa nu ucizi" se aplica si la cei nenascuti,fiindca sunt fiinte umane.

Pe aceasta baza Sfintii Parinti condamna avortul:

-Epistola catre Barnaba (scrisa pe la inceputul secolului II) reproducea punctul de vedere al Bisericii din acea vreme prin cuvintele: "Iubeste pe aproapele tau mai mult decat sufletul tau. Sa nu ucizi copilul, pruncul in pantecele mamei sale; sa nu-l ucizi nici dupa ce s-a nascut (XIX, 5).

-Acelasi punct de vedere il va exprima si Didahia celor 12 Apostoli (2,2, 5,2).

- In secolul al III-lea, pe linia aceleiasi ingrijorari a Bisericii, Tertulian va exprima ideea concomitentei sufletului si a trupului: unul si celalalt se formeaza deodata (De anima, 27,210).



Mai sunt foarte multe referinte nu le dau acum pe toate,dar sper ca s-a inteles ideea.



Irina si bb Ilinca(26apr04)

Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul

ILINCA





#132
Jocelyn

Jocelyn

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 876 mesaje

Postat 16 septembrie 2005 - 17:14

Irina, tu nu-mi raspunzi direct la intrebari [:)]
Ti se pare ca am negat faptul ca s-a format o fiinta umana?
Am zis doar ca exista conditii speciale si Dumnezeu va judeca dupa motivatia fiecaruia.

De ce atunci biserica ortodoxa nu admite contraceptia, prezervativul de exemplu fiindca asta previne sarcina, nu distruge ceea ce s-a conceput?
(btw, inca mai astept sa-mi raspunzi la topicul "o singura biserica" [;)])

[flo]"If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years."

#133
narancea

narancea

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.202 mesaje

Postat 16 septembrie 2005 - 17:23

[cri]

cei patru evaghelisti
sunt trei.
Luca si Matei...

[alcool]

#134
casandra

casandra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.231 mesaje

Postat 16 septembrie 2005 - 17:37

--------------
De ce sa aduci pe lume un copil de care efectiv ti-e sila, din cauza imprejurarilor in care a fost conceput, si pe urma sa-l dai?
----------------
Cum sa iti fie sila de un copil? Tu cand te uiti la un copil te gandesti la cum a fost conceput?

#135
mariuta

mariuta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 259 mesaje

Postat 16 septembrie 2005 - 17:53

quote:
Originally posted by narancea

aaaaaaa conceptzionalele or fi instrumentele alea care se folosesc la conceptzie si probabil asta fac ei la biserica , invazta cum sa le foloseasca .......

auzi chiar , ce biserica e aia ma ? ca as venii si eu ..... mai avetzi loc de unu ?



Da' sa vezi ce colive stiu sa fac... vrei si de-alea?
Tocmai ma scarbisem de subiectul asta, nu stiam ca intre timp fac adepti.
wow, si inca narancea!
dar cu apelativul ulterior de "individa" m-am smerit la loc.

#136
narancea

narancea

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.202 mesaje

Postat 16 septembrie 2005 - 18:06

mariuca tu erai individa ? hahahhahaha ca eu n-am puterea sa citesc in urma si bag strimba numai la ultimile postari hahahahahaha
aaaaaaaaaaaaa retrag cuvintul individa ! da lasi smerenia la o parte ... ?

[alcool]

#137
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 16 septembrie 2005 - 18:11

[quote]Originally posted by Jocelyn
Irina, tu nu-mi raspunzi direct la intrebari [:)]Ti se pare ca am negat faptul ca s-a format o fiinta umana?Am zis doar ca exista conditii speciale si Dumnezeu va judeca dupa motivatia fiecaruia.Ma gandesc ca in toate trebuie sa ne straduim sa cautam si sa facem voia lui Dumnezeu,nu voia noastra.De ce atunci biserica ortodoxa nu admite contraceptia, prezervativul de exemplu fiindca asta previne sarcina, nu distruge ceea ce s-a conceput?(btw, inca mai astept sa-mi raspunzi la topicul "o singura biserica" [;)])Deoarece a te "feri" de copii contrazice invatatura crestina.De exemplu,in multe pasaje din Scriptura se arata cat de mult pretuieste Dumnezeu copiii:" Iatã, fiii sunt moºtenirea Domnului, rãsplata rodului pântecelui. Precum sunt sãgeþile în mâna celui viteaz, aºa sunt copiii pãrinþilor tineri. Fericit este omul care-ºi va umple casa de copii."(ps.126:3-5). Mai este vorba si despre incredera in purtarea de grija a lui Dumnezeu,si despre infranarea in cadrul casniciei.Dar cred ca suntem off-topic de mult.[flo]Irina si bb Ilinca(26apr04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul ILINCA

#138
lucia_cs

lucia_cs

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 292 mesaje

Postat 16 septembrie 2005 - 18:28

quote:
Originally posted by Jocelyn
La fel de usor, as putea sa te intreb si eu (desi nu asta are relevanta pentru discutia de aici) pe ce se bazeaza biserica ortodoxa [...]
Ai presupus gresit ca frecventez o biserica ortodoxa._______________La 7 luni are cancer, dar si 80% sanse sa traiasca. Haideti sa o ajutam!Aici poti face viata unui copil mai acceptabila!Noi ajutam pe unii, altii ajuta pe altii, astfel toti pot fi ajutati!Lucia sotia lui CsabaPoze Bunny [iepu]

#139
narancea

narancea

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.202 mesaje

Postat 16 septembrie 2005 - 18:29

aaaaaaaaaaa asta cu copiii, mai presus de al de sus sau mai stiu eu ce principii de viatza, in primul rind trebuie sa te gindesti la copilul ala cind se va naste sa fi cit mai sigur ca indiferent ce si cum, va avea o familie, un tata care va sta cu el pina creste mare si ii va oferii toate cele necesare. pina il gasesti pe ala, zic eu ca nu-i nici un pacat sa folosesti si anticonceptzionale sau avort.

[alcool]

#140
cataghe

cataghe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.181 mesaje

Postat 18 septembrie 2005 - 09:32

quote:
Originally posted by irina.c.
Deoarece a te "feri" de copii contrazice invatatura crestina.De exemplu,in multe pasaje din Scriptura se arata cat de mult pretuieste Dumnezeu copiii:" Iatã, fiii sunt moºtenirea Domnului, rãsplata rodului pântecelui.
Precum sunt sãgeþile în mâna celui viteaz, aºa sunt copiii pãrinþilor tineri.
Fericit este omul care-ºi va umple casa de copii."(ps.126:3-5).
Mai este vorba si despre incredera in purtarea de grija a lui Dumnezeu,si despre infranarea in cadrul casniciei.Dar cred ca suntem off-topic de mult.
[flo]



Irina, fara discutie ca Dumnezeu pretuieste copiii, dar in cazul unora dintre mijloacele contraceptive, cum sunt prezervativul sau pilula, nu e vorba de nici un copil. In psalmul ala nu zice nicaieri ca trebuie sa faci copii cu nemiluita. Daca o luam mot-a-mot, putem trage din el si concluzia ca dupa o anumita varsta nu mai trebuie sa faci copii, ceea ce e discutabil in functie de ce varsta stabilesti ca "prag".

In plus, asta e un citat din Vechiul Testament, in care sunt scrise multe chestii care se contrazic flagrant cu cele din Noul Testament. Am mai intrebat de o mie de ori si nu am primit nici un raspuns valabil, cum faci distinctia intre cele care trebuie respectate si cele care nu? De exemplu, in virtutea carui fapt legea Talionului nu mai e valabila, dar alte lucruri scrise in Vechiul Testament sunt?

P.S. Increderea in purtarea de grija a lui Dumnezeu suna foarte frumos, dar e ca si exemplul pe care l-a dat cineva cu aruncatul de la etaj. Imi mai tinea cineva teorii din astea cum ca o femeie sanatoasa de varsta fertila care nu se protejeaza in nici un fel nu ramane gravida pentru ca o fereste Dumnezeu. In primul rand, nu vad de ce ar feri-o Dumnezeu daca teoria conform careia El doreste copii cu nemiluita e valabila. In al doilea rand, experienta mea profesionala contrazice flagrant aceasta asertiune.[:D]
Despre chestia cu infranarea in timpul casniciei chiar as vrea sa stiu mai multe.
_______________________________________________________
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -