Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ortodoxism din Postul Mare in Postul Mare (8)


139 raspunsuri la acest subiect

#11
amuleta

amuleta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 05 septembrie 2005 - 22:39

Catalina, dar pe mine ma umplu se caldura cuvintele acelui preot. In traducere personala, ceea ce el spune este cam asa : femeia, fiind mai matura si mai inteleapta decit barbatul, are o responsabilitate mai mare in a deschide ochii si a nu se lipi de un tembel. De aceea, daca iese prost, de vina nu-i copilul (barbatul) care a ales ci parintele (femeia) care a ales pentru el. Ei, vezi ca totul depinde de felul in care pui problema ?[:D]

#12
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 05 septembrie 2005 - 22:46

quote:
Originally posted by Elena
E foarte adevarat ca femeia trebuie sa deschida ochii mari inainte de-a se casatori, ca "asa cum iti asterni, asa dormi" si in sensul asta, da, se poate spune (in unele situatii) ca a fost greseala femeii. Dar mi se pare total aiurea sa spui ca femeia e vinovata ca nu a mers in biserica si n-a crezut in Dumnezeu atunci sau inainte de a se casatori ! de ce mi se pare asa ? pentru ca fiecare om are "ceasul" lui cand vine la credinta!! si "ceasul" ala nu este exclusiv alegerea omului, este conlucrarea omului cu Dumnezeu, ca sa zic asa !!



cu alte cuvinte, Dumnezeu are vina ca nu vine dupa noi in Iad cand noi ne ducem de buna voie acolo, nu? daca ceasul ala e rezultatul conlucrarii cu Dumnezeu, atunci de ce lasi exclusiv in seama lui Dumnezeu responsabilitatea salvarii femeii de ea insasi, de propria alegere? si cand nu crezi, nu pricep cum de te poti supara pe Dumnezeu ca nu vine totusi, desi nu-l chemi?!

Joanna, inca nu am acces la email, imi cer mii de scuze ca nu pot verifica si raspunde la ce mi-ai trimis, abia astept sa vad. [pup]

#13
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 05 septembrie 2005 - 22:55

Mey,cred ca o fi ceva cu mine,de gandesc un lucru,dar nu reusesc sa-l exprim cum trebuie.Ca vad ca tot vine Cata si-mi interpreteaza spusele intr-un fel de nici cu gandul nu gandeam.[xx(]Ceea ce am spus eu este ca propriile noastre alegeri gresite ne duc in situatii de acest gen,nu Dumnezeu.Asta inteleg eu ca inseamna ca "ne platim pacatele",adica ajungem sa suferim consecintele faptelor noastre .Iar daca Dumnezeu ingaduie asta in viata cuiva,inseamna ca o face pentru un scop.





Irina si bb Ilinca(26apr04)

Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul

ILINCA

carti

#14
cataghe

cataghe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.181 mesaje

Postat 05 septembrie 2005 - 23:01

quote:
Originally posted by irina.c.

Mey,cred ca o fi ceva cu mine,de gandesc un lucru,dar nu reusesc sa-l exprim cum trebuie.Ca vad ca tot vine Cata si-mi interpreteaza spusele intr-un fel de nici cu gandul nu gandeam.[xx(]



Hai mei, nu te mai stramba atata, ti-am spus ca nu o fac intentionat. Pur si simplu gandesc altfel, no, ce vrei sa fac? Nu te mai ofensa atata ca nu am nik cu tine.[:D]

_________________________________
In God we trust, all others bring data.

#15
Elena

Elena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.066 mesaje

Postat 05 septembrie 2005 - 23:23

quote:
cu alte cuvinte, Dumnezeu are vina ca nu vine dupa noi in Iad cand noi ne ducem de buna voie acolo, nu?

Nu, in nici un caz; Domnul iti intinde Mina Sa, iti ofera ocaziile, dar este alegerea ta, daca accepti Mana Lui sau nu. Bineinteles ca El nu are nici o vina !
Uite o povestioara care ilustreaza un pic ce am vrut sa spun, cum Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga-n sac cu sila:

Un preot statea la biroul sau de la fereastra, compunand o predica referitoare la Providenta, cand a auzit un zgomot ca de explozie. Curand, a vazut oamenii alergand incolo si incoace , intr-o agitatie nebuna, si a aflat ca digul barajului s-a prabusit, raul dadea navala, iar populatia era evacuata.
Intr-adevar, preotul a vazut nivelul apei ridicandu-se rapid, a simtit el insusi o senzatie de panica, dar s-a gandit:"Tocmai scriu o predica despre Providenta, iar acum am ocazia sa aplic ceea ce predic. Nu voi fugi impreuna cu ceilalti. Voi ramane aici si voi avea incredere ca Providenta divina ma va salva. "
Cand apa a atins nivelul ferestrei, pe langa casa lui a trecut o barca incarcata cu oameni, care i-au strigat:
-Sari, parinte.
-Nu, copii mei, le-a raspuns preotul. Am incredere ca Providenta divina ma va salva.
Parintele a fost nevoit totusi sa se urce pe acoperis, iar cand apa a atins si acel nivel, o alta barca a trecut pe langa el. Preotul a refuzat insa din nou sa urce in ea.
A fost nevoit totusi sa urce si sa se agate de cos. Cand apa i-a ajuns la genunchi, un ofiter intr-o barca cu motor a fost trimis sa-l salveze.
-Nu, multumesc, domnule a raspuns parintele, zambind. Eu am incredere in Dumnezeu, iar El nu ma ca parasi.
Dupa ce s-a inecat, parintele a ajuns in cer. Evident, primul lucru pe care l-a facut a fost sa se planga lui Dumnezeu:
-Bine, Doamne, am avut incredere in Tine! De ce nu ai facut nimic ca sa ma salvezi?
-Ciudat, i-a raspuns Dumnezeu. Stiam ca ti-am trimis 3 barci ca sa te salveze.


quote:
daca ceasul ala e rezultatul conlucrarii cu Dumnezeu, atunci de ce lasi exclusiv in seama lui Dumnezeu responsabilitatea salvarii femeii de ea insasi, de propria alegere?

iarasi NU ! nu este responsabilitatea Lui !! este vorba de liberul arbitru al femeii ! eu n-am zis nicaieri de exclusivitate !

quote:
si cand nu crezi, nu pricep cum de te poti supara pe Dumnezeu ca nu vine totusi, desi nu-l chemi?!

asta chiar nici io nu pricep :)) [:o)]

_________________________

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)



#16
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 05 septembrie 2005 - 23:25

quote:
Originally posted by cataghe
quote:
Originally posted by irina.c.
Mey,cred ca o fi ceva cu mine,de gandesc un lucru,dar nu reusesc sa-l exprim cum trebuie.Ca vad ca tot vine Cata si-mi interpreteaza spusele intr-un fel de nici cu gandul nu gandeam.[xx(]
Hai mei, nu te mai stramba atata, ti-am spus ca nu o fac intentionat. Pur si simplu gandesc altfel, no, ce vrei sa fac? Nu te mai ofensa atata ca nu am nik cu tine.[:D]_________________________________In God we trust, all others bring data.
Iarta-ma si tu,ca sunt asa de zapacita de cap de cate probleme am,ca ma mir ca mai pot lega doua fraze.[il]Irina si bb Ilinca(26apr04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul ILINCAcarti

#17
amuleta

amuleta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 06 septembrie 2005 - 00:08

Elena, io cred ca preotul ala intelegea providenta in sens mioritic.

#18
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 06 septembrie 2005 - 00:30

quote:
Originally posted by Elena
E foarte adevarat ca femeia trebuie sa deschida ochii mari inainte de-a se casatori, ca "asa cum iti asterni, asa dormi" si in sensul asta, da, se poate spune (in unele situatii) ca a fost greseala femeii. Dar mi se pare total aiurea sa spui ca femeia e vinovata ca nu a mers in biserica si n-a crezut in Dumnezeu atunci sau inainte de a se casatori !


Elena, eu la asta ti-am raspuns. ca nu intelegeam ce ti se pare aiurea? in lumina povestii ulterioare, revin cu intrebarea: daca femeia nu a cerut salvarea de la Dumnezeu, nici Dumnezeu nu i-a trimis o barca. ca, vorba aia, era ocupat in alta parte sa trimita 3 barci la nenea care il astepta, de fapt, pe Dumnezeu in persoana.[bibe] nu vad ce suna aiurea in ce spune Irina: daca nu esti cu Dumnezeu, alegerile sunt in afara Lui, deci cum adica Il astepti, desi nu crezi in El, sa vina sa aleaga un barbat bun pentru tine sau sa-l imbuneze pe ala rau de l-ai ales singura?

discutia asta e similara cu aia despre a fi moral-a fi bun crestin. ca nu furi, e una, si da, te califica drept un om moral. dar nu e de ajuns pentru mantuire. pentru mantuire exista doar o cale, reflectata si in prima porunca (Iubeste-L pe Domnul Dumnezeul..), si in cuvintele lui Iisus: Eu sunt Calea, nimeni nu ajunge la Tatal decat prin Mine. asa si cu femeia care nu crede, se casatoreste cu altul care nu crede, ea isi vede de casa cinstit (e morala), iar ala o bate si-o abuzeaza. asa si? tot Dumnezeu e de vina pentru alegerea ei in viata? ca nu inteleg chestia asta cu "sunt moral, deci Dumnezeu TREBUIE sa intervina in viata mea chiar si nechemat". si ca sa ma explic, fac o analogie. sunteti majoritatea mamici aici, da? sa ne gandim putin la copii. ei va iubesc, sunt copii buni, se poarta ireprosabil (sunt morali deci), dar cand vine vorba sa spuna "te iubesc, mama/tata" si eventual s-o si dovedeasca minimal prin ascultare si respect, isi inghit limba instantaneu si sustin ca nu e nevoie sa declare asta, ca ei pot fi buni si in afara voastra. de parca ar fi rusine sa spui parintelui tau ca ii datorezi viata si tot ce ai si ca il iubesti. revenind la problema femeii casatorite si necredincioase, cum v-ati simti daca propriul copil v-ar parasi la propriu intr-o buna zi, nici n-ar dori sa va pronunte macar numele, nu v-ar pomeni in gandurile lui, ar trai ca si cand nu existati? ati suferi, corect? dar v-ati duce peste el sa-l fortati sa va iubeasca si sa va recunoasca drept parinte? nu. idem si cu Dumnezeu Tatal plus femeia necredincioasa-copil care alege cum alege. e si-o vorba: copilul care nu plange dupa tzatza, ramane nemancat. sau, varianta Bibliei: cere si ti se va da, bate si ti se va deschide, cauta si vei afla.

#19
Elena

Elena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.066 mesaje

Postat 06 septembrie 2005 - 00:41

Draga mea Ana [flo], io cred ca iar avem o neintelegere d-aia "de-a noastra" :)) pentru ca sunt de acord cu tot ce ai scris tu aici, nici io n-as fi zis altfel :)) acu e tarziu si poate d-aia, da o sa incerc pana maine sa ma dumiresc unde-i "buba" [audinti]

#20
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 06 septembrie 2005 - 00:48

quote:
Originally posted by Elena

Draga mea Ana [flo], io cred ca iar avem o neintelegere d-aia "de-a noastra" :)) pentru ca sunt de acord cu tot ce ai scris tu aici, nici io n-as fi zis altfel :)) acu e tarziu si poate d-aia, da o sa incerc pana maine sa ma dumiresc unde-i "buba" [audinti]



stiu io, stiu io unde e neintelegerea! :-)
si stiu din experienta: pe vremea ateismului meu infocat- cei care tot scurma pe zona in cautare de scandal si care saliveaza de bucurie cand ranesc, is mici copii fata de rautatea de care am fost io capabila, la vremea aia, fata de oamenii care credeau-, daca nu si-ar fi plecat Dumnezeu okii spre mine si nu mi-ar fi dat o sansa sa inteleg...desi n-am cerut nika de la El, ba dimpotriva...bref, si tu ai dreptate. :-) ideea mea era ca nu putem noi judeca voia Lui, si nici sa ne revoltam ca de ce nu vine nechemat, sau sa pretindem sa vina nechemat. insa stiu si eu, ca si tine, ca in realitate El vine si nechemat. asta era, nu? :-)

somn dulce [pup]


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -