Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ortodoxism din Postul Mare in Postul Mare (7)


154 raspunsuri la acest subiect

#41
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 25 august 2005 - 21:46

quote:
Originally posted by joanna
Ana,ai gasit duhovnic potrivit sufletului tau?
Iarta-ma.[pup][pup][pup]


daaaa, multumesc frumos de intrebare![pup] e parintele de la biserica rom. de aici, despre care v-am spus ca adaposteste un vajnic ajutor de preot care arata ca un ninja :)) noi suntem in pregatiri sa sfintim casa, ma bate sotul meu la cap de nush cand, dar n-am avut timp de nika! nici acum n-am, dar sper sa chemam parintele in doua saptamani. de fapt, sa fiu corecta, mi-am dat timp toata luna septembrie.:-) sotul meu vrea sa invite la pranzul de sfintire si un cuplu de americani ortodocsi, abia astept, mai ales ca sotul meu ma tachineaza ca ei is mai ortodocsi ca mine, adica ei se duc duminica la biserica, in timp ce eu dorm pan' la pranz. no, daca's ostenita, ce sa fac? :-) fac io haz de necaz, dar am un program super aiurit...mereu zic: duminca asta, gata, mergem. si nu se intampla...

#42
bagoiu

bagoiu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 203 mesaje

Postat 26 august 2005 - 00:24

"Vai de cel ce se sminteste, dar vai de cel prin care vine sminteala" adica prin mine [bang], Rugati-va si pt mine sa ma gandesc mai mult inainte sa postez, ca uite scrisei si io o data si uite ce-a iesit.
Dar credeti-ma, fetelor, chiar nu-mi terorizez copiii, manca-i-ar mama de dragalasi. NU-mi trimiteti pe cap directia de protectia copilului[zid]
Si nu va mai certati pt mine. [:(]Asta e. Cataghe a avut ce-a avut cu mine, mama nebuna, dar cu voi?!

Anto, nu la tine ma refeream cu spiritele incinse. Referitor la "urletele" noastre de mamici aflate in impas, alt parinte mi-a spus ca nu e asa de important nici sa tinem la principiul asta al ascultarii de parinti, cat sa mentinem pacea in relatiile de familie.
Dar vorba altui parinte: nu e evanghelic, dar e omeneste!
[:I]

Irina & trupa

Ceea ce la oameni nu este cu putinta la Dumnezeu este cu putinta.



#43
cataghe

cataghe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.181 mesaje

Postat 26 august 2005 - 00:38

quote:
Originally posted by bagoiu

"Vai de cel ce se sminteste, dar vai de cel prin care vine sminteala" adica prin mine [bang], Rugati-va si pt mine sa ma gandesc mai mult inainte sa postez, ca uite scrisei si io o data si uite ce-a iesit.
Dar credeti-ma, fetelor, chiar nu-mi terorizez copiii, manca-i-ar mama de dragalasi. NU-mi trimiteti pe cap directia de protectia copilului[zid]
Si nu va mai certati pt mine. [:(]Asta e. Cataghe a avut ce-a avut cu mine, mama nebuna, dar cu voi?!




Pe cuvantul meu de onoare daca am io ceva cu tine, nici nu sint sigura daca primul mesaj care m-a pus pe ganduri l-ai scris tu sau altcineva si nici nu ma duc acuma sa caut - oricum nu are importanta, eu nu sint ranchiunoasa de felul meu (decat daca ma calca cineva rau de tot pe coada, ceea ce nu e cazul aici[:D]) Mi-a facut tare rau sa citesc randurile alea cu pedepsirea copilasilor pentru ca am patit o chestie similara cu fiul meu, nu vreau sa intru in amanunte, si am ramas uimita cat de impresionabili sunt copiii si ce mult pun la suflet astfel de lucruri - poate ca ei au un alt fel de a crede decat al nostru, mai pur si mai adanc, si percep altfel lucrurile. Dar poate ca, asa cum a scris cineva, fiecare isi cunoaste copilul lui si stie cat poate duce... Scuze daca te-am suparat.[flo]

_________________________________
In God we trust, all others bring data.

#44
joanna

joanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 293 mesaje

Postat 26 august 2005 - 00:56

Ana..ce ma bucur...[pup]
Roaga-l pe sotul tau sa te ajute si sa te duca duminica dimineata.El sigur se va tine de cuvint.Si dupa aia sa vezi ca nu mai poti lipsi.
Descoperi cuvintul 'dor' in adevaratul sens.[:)]
Sa te ajute Dumnezeu sa-ti sfintesti casa!

Si inca o poezie ca imi e sufletul la poezie zilele astea (si nu numai..da zilele astea ma manifest..[:I].voi sa ma iertati)



Epigrama


de Sfantul Ioan Iacob-Hozevitul


' Daca nu se duce mintea
Sus la ceruri sau la moarte,
Prea usor se rataceste
La vorbirile desarte.


Si de nu se odihneste
Mila pacii intru noi,
Vom gasi mereu pricina
De gâlceava si razboi.


Iar cand nu ne dam silinta
Spre cunoasterea de sine,
Cântarim mai totdeauna
Numai faptele straine.'







Joanna

Credinta e un risc al ratiunii; dar nicidecum o anulare, ci, dimpotriva o iluminare a ei.

Parintele Arsenie Boca

#45
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 26 august 2005 - 08:54

[cafea]Buna dimineata,dragelor!Astazi este vineri,zi de post,si ziua Sfintilor Mucenici Adrian si Natalia,sotia sa,si Atic.
Adriana,La multi ani![flo]

Joanna,si mie imi plac poeziile Sf. Iacob,am si eu o carte cu viata si scrierile lui.

Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
http://photobucket.c...ireneme/Ilinca/

#46
Irina_Claudia

Irina_Claudia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 132 mesaje

Postat 26 august 2005 - 09:59

Doamne ajuta fete dragi,

Azi sunt fericita. Si ca sa vedeti ca deja da roade faptul ca m-am sfatuit cu voi in legatura cu copiii, aseara s-a intamplat ceva minunat: am fost la vecernie cu Ioana si sotul si am observat ca Ioana se duce singura mai in fata , se asaeaza in genunchi si incepe sa sopteasca nu stiu ce. Eu bineinteles ma duc sa o fac sa sopteasca ma incet ca deranjeaza slujba , ce credeti, Ioana mea se ruga!!!
As aca va multumesc inca odata ca existati.

Conchita acum am citit ca ti-ai gasit duhovnic. Abia astepti sa ne impartasesti din bucuriile ascultarii care sunt nebanuite, va spun din proprie exeprienta. Si mai ales linistea si multumirea care vine din faptul ca tot ce faci e cu ascultare si binecuvantare.

Joanna frumoase poezii...sa mai scrii...

Spusesem intr-un mail anterior ce parere aveti voi despre lasatul copiilor la desene animate? Voi ii lasati? Ca Ioana are tendinta sa preia din comportamentul personajelor... si nu mi se pare tocmai bine.


Va pup si va doresc o zi de post cu folos!

Irina







#47
star33

star33

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 251 mesaje

Postat 26 august 2005 - 10:58

Conchita sa iti fie duhovnicul de mare ajutor sufletesc ![il]

Fetele, am inceput si eu sa citesc "Sexualitatea, o privire din tinda bisericii". Cartea e un pic cam "filozofala" pentru o persoana tehnica asa cum sunt eu, dar ma straduiesc[alcool]. Care ati mai citit-o, ce parere aveti de ea?

#48
adriana

adriana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 26 august 2005 - 11:05

Adita la multi ani si tie [flo]



Noi avem desene pe casete sau pe DVd, pe alea le punem.. pana acuma Alba ca Zapada a fost pusa de 350 ori, Frumoasa din padurea adormita de vreo.. 180 ori, Nemo de 500 ori [olala](dintre care de 300 ori cred ca ne-am uitat noi, parintii)[:p] si tot asa..

Ei se uita tot la fel ca si prima oara [:D], la un desen nou stau cam mult sa desluseasca[:-)))]..



De evitat cu desenele nu se poate, cu TV-ul da. Asa ca mai bine aleg eu desenele si asta e.. altceva nu avem.. (sper sa nu-mi traumatizez copilul[:0]...)

[xx(]





Acuma caut desenele alea veki, cu Lolek si Bolek, Nils Holgersson si gastele salbatice, si alte din astea.. Cred ca o sa ma uit io inaintea lor [:D]











Adriana, mamica lui [cavaler]Codrin si a[8**]Olgutei



#49
adita

adita

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 710 mesaje

Postat 26 august 2005 - 11:59

Adriana, La multi ani! si multumesc.
eu ii mai las la desene animate pe minimax, ca sunt desene mai vechi si mai frumoase, mai educative. avem si pe cd cateva filmulete clasice, dar se plictisesc repede la desenele de lung metraj

mamica de trei copilasi [mamica]: Nectarie Ioan (5 ian. 2005)[copil], Elena (21 mai 2003)[zana]si Antim (27 sept. 2001)[cavaler]

#50
bagoiu

bagoiu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 203 mesaje

Postat 26 august 2005 - 12:17

La multi ani, Adrianelor!
Noi nu avem TV, mai scapa cand merg la bunici.
Le punem CDuri pe calculator: Nemo, Pinnochio, Doamna si Vagabondul si alte cateva pe care le-am selectionat noi. Intr-adevar, Adriana, si noi le-am vazut pe astea de 300, 200, 180 de ori cu aceeasi pasiune de fiecare data. NU pot sa zic ca nu sunt nici in astea lucruri periculoase. De exemplu, cum a amintit si Irinaclaudia, chestia cu zana cea buna. Eu i-am explicat baietelului (ca fetita inca nu are rabdare sa stea prea mult si nici nu intelege mare lucru) ca zana e un inger bun trimis de Doamne-Doamne si ca asa l-au desenat desenatorii aia cum s-au priceput si ei.
Si tot la fel de adevarat ca imita tot ce vede in desene: se lupta, striga etc. Incerc sa-i explic de o suta de ori pe zi care e diferenta dintre filme si realitate si pare ca intelege dar mereu o ia de la capat.
Dar incerc sa reduc cat mai mult sedintele de vizionare, atat cat pot sa nu fiu foarte drastica.
Apropos de TV, am un prieten care a scris o carte de o mie de pagini despre influenta TV asupra creierului, psihicului si sufletului uman, cu precadere asupra copilului. Sunt lucruri cutremuratoare. Cartea e in curs de aparitie. Adita, tu stii despre ce e vorba.

Irina & trupa

Ceea ce la oameni nu este cu putinta la Dumnezeu este cu putinta.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -