Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ortodoxism din Postul Mare in Postul Mare (7)


154 raspunsuri la acest subiect

#31
casandra

casandra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.231 mesaje

Postat 25 august 2005 - 04:33

Catalina, e destul de greu sa descrii o situatie in cateva cuvinte, pe forum. N-a zis nimeni ca isi forteaza copilul sa stea 3 ore in biserica, nemiscat. Irina Bagoiu a adus lamuriri suplimentare, ca la biserica nu este ca in parc. Copiii sunt copii si nu pot sta intr-un loc 3 ore, ai dreptate, mai ies afara, mai intra,... Dar sa realizeze diferenta parc-biserica. Sigur, in timp,... In fine, sper ca intelegi ce vreau sa spun.

#32
antoioana

antoioana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 136 mesaje

Postat 25 august 2005 - 06:41

Originally posted by bagoiu
Da, Anto, si eu urlu destul de des la copii, din pacate. Incearca si zi o rugaciune scurta cand iti vine sa tipi, sau uita-te repede la o icoana si iti trece. Parintele meu mi-a zis ca pot sa-i mai bat cateodata dar sa nu tip la ei, ca atunci cand ne maniem si tipam "ne facem caruta dracilor".

Irina draga, Doamne fereste! Sa nu crezi ca spiritul meu s-a aprins in vreun fel. Si eu am aceleasi nelinisti ca si tine in ceea ce priveste educatia crestin-ortodoxa a copiilor. Sunt mai severa cu odraslele mele chiar si in contextul acesta canadian care acorda prea multe drepturi si libertate copiilor. O libertate care nu le mai face bine. :( De fapt nici nu mai este libertate...sunt mai multe libertati...

Multumesc ca mi-ai spus si mie vorbele de mai sus. Parca daca ma imaginez caruta dracilor, nu-mi mai vine sa tip. Sa vad cat ma tine...

Joanna, dai un search la Elder Cleopa !
Plus http://www.sfaturior...xe.ro/orthodox/ unde gasesti foarte multe lucruri frumoase (in limba engleza).
Ati citit ceva de Serafim Rose? A fost un mare duhovnic american: nascut protestant, pe la 20 ani se droga, incepe sa studieze mai multe religii, se converteste la ortodoxism...Merita citit!

Sanatate si liniste tuturor!
anto



...ce-ntamplare cu mine Anto, ce minune cu ei Ioana si Stefan...

#33
antoioana

antoioana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 136 mesaje

Postat 25 august 2005 - 06:46

quote:
Originally posted by adita

Anto, si eu mai tip la ei. ma mai potolesc cand imi aduc aminte ca aproape niciodata nu i-am facut sa inteleaga cu tipatul ci cu explicatul




Asa este...cu tipatul nu rezolvam nimic. O prietena de-a mea, cu acelasi prost obicei :(, imi spunea ca baietzelul ei de 5 ani a inceput si el sa tipe si cand i-a spus ca nu-i frumos sa faca asa, a dat o replica ceva de genul: "Da' si tu tipi!" Mama ce trist mi s-a parut! [:(]Si m-am gandit ca trebuie sa tai raul de la radacina.[bang]

Numai bine!
anto

...ce-ntamplare cu mine Anto, ce minune cu ei Ioana si Stefan...

#34
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 25 august 2005 - 09:02

Draga Cataghe,studiile psihologice arata ca aproximativ 50% din capacitatea intelectuala a copilului se realizeaza pana la varsta de 4 ani,si 80% pana la 8 ani.Primii trei ani de viata nu reprezinta numai un timp pentru o cresterea rapida a capacitatii mentale,dar si pentru cresterea si modelarea caracterului.Unii cercetatori sustin ca,dupa varsta de 7 ani,personalitatea si caracterul copilului sunt deja formate,fiind foarte greu sa mai schimbi ceva.Dupa cum vezi,avem un timp foarte scurt pentru a ne forma copilul,adica,exact cum e vorba romanului,cei 7 ani de acasa.Deci nu e niciodata prea devreme sa inveti un copil sa se comporte cum trebuie,si la Biserica,si acasa.In legatura cu ceea ce a zis Irina,ea a spus de doua ori ca e vorba de copilul ei cel mare,care are 4,5 ani ,deci nici 2 ani,nici 3.
In ceea ce priveste plictiseala si pierdera rabdarii la slujba,eu am generalizat,spunand ca se poate intampla si unui adult,cu atat mai mult unui copil.Si astase intampla(cred eu) cand nu cunosti slujbele,ca atare nu intelegi si nu poti participa.Asa eram eu,pe la "inceputurile" mele,ma plictiseam fiindca nu intelegeam nimic,dar cu timpul,straduindu-ma sa fiu atenta la ceea ce se spune,ajungand sa inteleg despre ce este vorba(am citit acasa carti despre Liturghie,precum si textul explicat al acesteia),a inceput sa-mi fie drag la slujbe.Duminica habar n-am cand trece timpul,slujba mi se pare foarte scurta.
Cata,si te rog sa ma ierti ca am sarit asa la tine,n-am nici o scuza,sunt cam iute la manie.[V]

Irina,si eu ma gandesc ca e bine sa-i invatam la un moment dat pe copii ca de Sf. Impartasanie nu te poti apropia oricum.Chiar la Maica Magdalena citeam ca trebuie sa-i invatam pe copii cum anume sa primeasca Sf. Impartasanie,adica sa fie pregatiti,sa nu ajunga sa bagatelizeze acest moment.Tot ea povestea cum un teolog rus isi amintea cu placere ca ,in familia lui,zilele de Impartasanie erau ceva special,cu pregatire,cu rugaciune,in care toti isi cereau iertare unii de la altii.

Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
http://photobucket.c...ireneme/Ilinca/

#35
Irina_Claudia

Irina_Claudia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 132 mesaje

Postat 25 august 2005 - 10:58

Doamne ajuta fetelor,

Pai daca citim in toate cartile enumerate de voi despre educatia
copiilor ne dam seama ca noi suntem chiar prea ingaduitoare.

Ca a venit vorba de parintele Cleopa, daca ati citit viata lui ati vazut ce educatie primeau copiii in trecut ...cu rugaciune dimineata o ora, cu posturi....

Si apoi daca tot stiu copiii ca Dumnezeu etse Tatal nostru , tata ne iubeste dar ne mai si cearta...

Eu una m-am folosit din toate opiniile dar ma intristeaza nu faptul ca nu toti avem aceleasi opinii ci iuteala si uneori aprinderea cu care sa vorbeste. E destula rautate in jurul nostru , macar aici sa fie o oaza de liniste si pace, de ce nu?

Va doresc o zi binecuvantata

Irina




#36
mariuta

mariuta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 259 mesaje

Postat 25 august 2005 - 13:42

quote:
Originally posted by cataghe

quote:
Originally posted by mariuta


Mariuta, nu mai stiu ce sa zic, decat ca sau voi nu cititi ce se scrie, sau aveti vreun cod secret in care cuvintele inseamna altceva decat in limba romana obisnuita.


quote:

Originally posted by irina.c.
Uneori si noi,adultii,ne plictisim in Biserica si nu avem rabdare,dar ei,ca sunt asa mititei!




In rest, numai bine. Daca voi considerati ca e bine sa va tineti copiii de 2 ani si jumatate 3 ore la biserica si sa ii puneti sa isi ceara iertare de la sfinti daca nu stau... asta e. Daca considerati ca nu e bine dar nu aveti curajul opiniei, pentru ca aici totul trebuie sa decurga in "liniste" si "armonie" chiar daca se mai bat campii... ce sa zic. Poate ca voi aveti dreptate.

_________________________________
In God we trust, all others bring data.



Scuze Cataghe, am incercat sa recitesc dar nu am observat decat pe aia cu rabdarea.

Mariuta


#37
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 25 august 2005 - 14:31

Apropo de slujba din Biserica,parintele Paraian,intrebat fiind de un tanar "parinte,ce sa fac,caci stand la slujbele Bisericii imi fug gandurile?",a raspuns "nu-i nimic,daca iti fug,sa-ti fuga din Biserica,nu din alta parte".
Si tot in legatura cu asta,o povestire din Pateric.Un calugar tanar se duce la staretul sau si ii spune "parinte,merg la slujbele Bisericii,dar mereu imi fug gandurile,si cu nimic nu ma folosesc."Parintele atunci i-a spus :"fiule,ia cosul asta de nuiele din grajd,murdar de baliga,si timp de o saptamana,in fiecare zi,sa-mi aduci apa cu el de la izvor".Tanarul calugar,ce sa faca?In mintea lui si-a zis "ce ciudatenie imi cere si staretul,cum sa aduc apa intr-un cos de nuiele,si atat de murdar pe deasupra?"Dar a facut ascultare.La sfarsitul saptamanii,il cheama staretul:"ei,ai reusit sa aduci apa?" "nu parinte,caci toata apa s-a scurs printre nuiele,dar in schimb cosul e foarte curat acum.""Vezi,asa e si mintea ta,murdara si imprastiata.Mergand la sfintele slujbe poate nu retii nimic pana cand ajungi in chilie,dar in schimb mintea ta se curata de orice e murdar,asa cum s-a curatat si cosul acesta de baliga."
[il][il][il]

Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
http://photobucket.c...ireneme/Ilinca/

#38
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 25 august 2005 - 14:44

quote:
Originally posted by antoioana

Ati citit ceva de Serafim Rose? A fost un mare duhovnic american: nascut protestant, pe la 20 ani se droga, incepe sa studieze mai multe religii, se converteste la ortodoxism...Merita citit!

Sanatate si liniste tuturor!
anto
...ce-ntamplare cu mine Anto, ce minune cu ei Ioana si Stefan...



Anto,eu am citit aproape toate cartile lui,dar cel mai mult mi-a placut "Sufletul dupa moarte"[il].
O alta carte care mi-e tare draga e "Liturghia-cerul pe pamant" de Sf. Ioan de Kronstadt.Ati citit-o?Sunt cugetari ale sfantului referitoare la Biserica ,la dumnezeiasca Liturghie si la rugaciune.

Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
http://photobucket.c...ireneme/Ilinca/

#39
Irina_Claudia

Irina_Claudia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 132 mesaje

Postat 25 august 2005 - 17:47

Irina.c. , vazand mesajul tau cu starea in Biserica mi-am amintit tot de o plida din Pateric , nu o stiu pe de rost dar ideea era cu un parinte pe care l-a invrednicit Dumnezeu sa vada cum merg oamenii la Biserica. Si stand el in usa Bisericii vede ca la unii oameni erau draci pe umeri cand intrau si aceiasi aveau ingeri cand ieseau. Deci mare e puterea Sfintei Liturghii, chiar daca
ne mai fug gandurile uneori. Duhul Sfant e acolo si lucreaza in fiecare .

Si eu mai nou citesc din sfintii rusi, imi place Sf.Ignatie Briancianinov si Sf. Teofan Zavoratul.


Va doresc o seara in rugaciune si liniste alaturi de familie!

Irina

#40
joanna

joanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 293 mesaje

Postat 25 august 2005 - 18:15

Anto,multumesc frumos.Si mie imi plac scrierile lui Serafim Rose.
Parintele de la biserica vrea sa citeasca mai multe si imi trebuie in engleza textul.
Sa ne bucuram de cuvintele parintelui Ilie Cleopa:
Taina Sfintei Spovedanii


de Parintele Ilie Cleopa



Taina Sfintei Spovedanii

O cunoastem din predanii,

Cat de mare rol anume

Are, pentru-ntreaga lume



Pentru ea, Mantuitorul

A vorbit la-ntreg poporul,

Ca nu este mantuire

Fara de marturisire.



Pentru ca Hristos ne-nvata,

Sfintii Apostoli dau povata

Sa ne spovedim mereu

Slugilor lui Dumnezeu.



Pentru taina pocaintei

Au grait, de-asemeni sfintii

Ei canoane au fixat

Sa ne spovedim curat.



Si Biserica ne cheama,

Si ne-nvata ca o mama,

Si cu multa umilinta

Sa venim la pocainta.



Pocainta-i taina mare

Data pentru fiecare

Pentru drept si pacatos

Care crede in Hristos.



Pentru tanar si batran

Pentru sluga si stapan

Pentru cel de la amvon

Pentru cel ce sta pe tron.



Pentru turma si pastori,

Pentru cei din inchisori,

Pentru cel ce zace-n pat,

Pentru tot cel botezat.



Si precum ne-nvata Crezul

Spovedania-i botezul

Care spala, care curma

Tot pacatul, fara urma.



De voiti mai mult sa stiti

In Scriptura sa cititi;

Veti gasi exemple multe

De-ar fi cine sa le-asculte.



Oare frate, n-ai vazut

Pe David cand a cazut,

Cum s-a spovedit curat

Lui Nathan ce l-a mustrat?



Chiar si Petru, ravnitorul,

Si-a tradat Mantuitorul,

Ba si-n public s-a jurat:

"Nu-l cunosc, cu-adevarat!"



Iar cand Domnul l-a privit

Petru, jalnic s-a cait

Si a plans in toata viata

Umezindu-si zilnic fata.



Apoi, Pavel, tot la fel

Nu a plans destul si el?

Cand pe multi crestini lega

si la Templu-i aducea?



Si cati sfinti si cuviosi

N-au iesti din pacatosi?

Care-au plans si-au suspinat

Pentru orisice pacat.



Tot mereu parintii nostri

Si parintii dragi ai vostri,

Post de post se spovedeau

Si mereu se-mpartaseau.



Ei nu amanau cu anii

Taina Sfintei Spovedanii,

Ci faceau cu pregatire

Sfanta lor marturisire.



Si n-aveau atunci ca noi

Viata buna, ci nevoi,

N-aveau carti de rugaciune,

Nici biserici mari si bune.



N-aveau preoti multi in sate,

Dar vezi, nici asa pacate,

Nu cantau ca noi frumos,

Ci traiau dupa Hristos.



Nu spuneau din gura multe

Ci doreau mai mult s-asculte,

Orice vorba, orice sfat

Le primeau cu-adevarat'






(Ana,ai gasit duhovnic potrivit sufletului tau?Iarta-ma.[pup][pup])
[pup]


Joanna

Credinta e un risc al ratiunii; dar nicidecum o anulare, ci, dimpotriva o iluminare a ei.

Parintele Arsenie Boca


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -