Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ortodoxism din Postul Mare in Postul Mare


158 raspunsuri la acest subiect

#131
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 04 august 2005 - 08:31

Duhul Sfant pleaca la cea mai mica urma de mandrie (Sf. Siluan Athonitul)



atunci cand vine, te umpli de o pace si o bucurie de nedescris



Frumusetea va mantui lumea. (Dostoievski)





mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004) - i-am tuns!


ajutati-l pe mihaita!

#132
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 04 august 2005 - 08:55

quote:
Originally posted by amuleta

Ma refer la nivelul individului. Adica, eu ca om botezat am duhul constant sau deloc sau cu intermitente ? Eu nu simt nimic, adica uneori simt liniste si alta data isterie dar ramin tot la nivelul mentalului...cred.




In "Calea spre mantuire" a Sf.Teofan Zavoratul am gasit raspuns la aceasta intrebare.El spune ca "prin Taina Sfantului Botez si a Pocaintei se coboara harul in chip simtit peste suflet,iar apoi se indeparteaza de cunoasterea noastra,desi in realitaate nu ne paraseste.Se face pe Sine nestiut de credincios,pana ce inima se curateste,si atunci se salasluieste la aratare si definitiv."
Sfantul spune ca omul este ca u vas murdar,in care Dumnezeu pune la Botez o picatura din Duhul Sau,dar cat de mult ne poate umple acest Duh depinde de noi.Dumnezeu revarsa tot mai mult din harul Sau pe masura curatirii noastre de patimi,pana ce se ajunge la unirea cu Dumnezeu,pe care au dobandit-o Sfintii.Cam asta ar fi,foarte pe scurt,dar daca ai gasi cartea s-o citesti te-ai lamuri mai bine.Se gaseste si in engleza,a aparut in 1996 in America.Iti pot spune titlul si editura daca vrei.

Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
http://photobucket.c...ireneme/Ilinca/

#133
RA

RA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 369 mesaje

Postat 04 august 2005 - 13:44

"Adica, eu ca om botezat am duhul constant sau deloc sau cu intermitente ?"

Eu ma gandesc ca il avem constant,dar nu constant la fel de aproape de noi.
In momentele mele de "isterie"(cu totii trecem prin asa ceva,nu-i asa?!)dupa ce le depasesc mai bine zis,ma simt secatuita si trista si intotdeauna simt nevoia sa "recuperez"intr-o modalitate sau alta "pierderea"(eu o percep exact ca pe o pierdere de substanta).De obicei o rugaciune sau o zi de post ma ajuta.Cand aveam, fizic vorbind,posibilitatea mergeam la manastire sau la cimitir,la bunici.
Pur si simplu stateam acolo,uneori meditam,alteori ma rugam,deseori nu faceam nimic din toate astea,dar nu stiu cum,imi ajuta intotdeauna...simteam ca am recuperat pierderea aceea de substanta despre care nu pot preciza de ce fel este si nici nu-i pot face o localizare anume.
La polul opus,momentele de liniste,de caldura interioara le regasesc intotdeauna de Paste,in timpul postului si al sarbatorii deopotriva(eu am crescut intr-o familie traditional ortodoxa,parintii mei,Dumnezeu sa-i odihneasca in pace,facand parte din vechea garda.Spun asta ca sa justific oarecum felul in care se desfasurau sarbatorile de Paste si de Craciun la noi in familie si probabil ca asta a contribuit mult la modalitatea de perceptie a acestor sarbatori si prin urmare a simtamintelor mele vis-a vis de ele.)
Aceeasi bucurie interioara o am intotdeuna atunci cand pot oferi ceva,de orice fel si mult mai rar atunci cand primesc(asta din urma cred ca este o deficienta de-a mea,din pacate nu reusesc s-o remediez,asa ca astept sugestii si din partea voastra).
In iposataza de liniste interioara am in acelasi timp perceptia fizica de inaintare in urcus,dar fara efort,ca si cum as fi propulsata.
In cea de "isterie" sentimentul este de alunecare,de prabusire...

Ingrid



"Romania-tinuta umila a splendorii."

#134
Elena

Elena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.066 mesaje

Postat 04 august 2005 - 13:47

quote:
Dumnezeu revarsa tot mai mult din harul Sau pe masura curatirii noastre de patimi,pana ce se ajunge la unirea cu Dumnezeu,pe care au dobandit-o Sfintii.

Absolut de acord cu Sfantul Teofan Zavoratul !!!

_________________________

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)



#135
adriana

adriana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 04 august 2005 - 21:11

Am ajuns si eu acasa[il]
Vin si eu la intalneala.. daca mai e loc. Sambata pe 13, excelent.. imi place cifra [:D]

Despre Duhul Sfant.. cred ca dulceata Lui e covarsitoare... daaarr ... nu l-am intalnit inca[:(]

cred ca atunci cand devenim oamenii cei mai simpli din regat, atunci mesagerul Imparatului ne alege..

[pup]



Adriana, mamica lui [cavaler]Codrin si a[8**]Olgutei


#136
amuleta

amuleta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 05 august 2005 - 05:43

E loc, ca parcu-i mare. Hai sa stabilim si un loc. Unul cu banci, greu de incurcat. Stiti unde-i pagoda de fanfara, porumbeii si leaganele alea contorsionate cu funii, de se urca si coboara copiii pe ele ? Daca aveti alta sugestie, spuneti. Si daca sinteti cuminti, primiti si vata de zahar !
[:D]

#137
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 05 august 2005 - 06:00

quote:
Originally posted by adriana
Despre Duhul Sfant.. cred ca dulceata Lui e covarsitoare... daaarr ... nu l-am intalnit inca[:(]


cum nu? la Botez ti s-a daruit si este cu tine toata viata. mai mult sau mai putin, depinde de cum traim, dar este! eu am inteles ca nu suntem niciodata total lipsiti de Duhul Sfant, odata ce am fost botezati si, deci, marturisiti lui Iisus. altfel, daca nu ar fi avut chiar nimic din Duhul Sfant, Sf. Augustin cum s-ar mai fi rupt de viata pacatoasa si si-ar fi intors fata spre lumina? [flo]

#138
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 05 august 2005 - 08:50

[cafea]Buna dimineata,dragelor!Sa aveti o zi frumoasa!

Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
http://photobucket.c...ireneme/Ilinca/

#139
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 05 august 2005 - 09:23

quote:
Originally posted by irina.c.

[cafea]Buna dimineata,dragelor!Sa aveti o zi frumoasa!


buna dimineata si la tine, irina! m-ai dezmeticit sa ma uit la ceas, aoleeeu :)) [nani]

Amuleta, drum bun, ca se apropie ziua de 7 si nush daca am timp sa mai intru pana atunci, sa ai o vacanta frumoasa si sa fiti cuminti la intalnire. [cool]

#140
Porumbita

Porumbita

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.341 mesaje

Postat 05 august 2005 - 13:41

buna tuturor!

Aveti indee unde pot gasi on line acatistul Sf Antonie si al Sf Paraschiva? Sau dc sunt si alte acatiste...Acatistierul meu e in Ro (era la fel de mare si de gros ca si Biblia si nu am putut sa le iau pe amandoua)

Merci!! [flo]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -