Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ortodoxism din Postul Mare in Postul Mare


158 raspunsuri la acest subiect

#141
Adela99

Adela99

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.202 mesaje

Postat 05 august 2005 - 13:52

Acatistul Sfantului Antonie cel Mare



Acatistul Cuvioasei Maicii noastre Parascheva



Acatiste

#142
Porumbita

Porumbita

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.341 mesaje

Postat 05 august 2005 - 14:39

sarumana!!![bis]

#143
Porumbita

Porumbita

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.341 mesaje

Postat 05 august 2005 - 14:42

ah si mai vroiam sa intreb (de fapt am intrebat si mai demult pe forum - fara raspuns insa, ce inseamana "codacele si icoasele"?)

#144
Adela99

Adela99

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.202 mesaje

Postat 05 august 2005 - 18:54

icos - strofa poetica ce urmeaza imediat dupa condac



condac - o strofa poetica izolata in care se descrie pe scurt sarbatoarea din ziua respectiva (in vechime erau poeme alcatuite din pana la 24 de strofe; astazi a ramas doar prima – condacul)



dictionar ortodox





#145
adriana

adriana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 06 august 2005 - 17:31

quote:
Originally posted by conchita

quote:
Originally posted by adriana
Despre Duhul Sfant.. cred ca dulceata Lui e covarsitoare... daaarr ... nu l-am intalnit inca[:(]


cum nu? la Botez ti s-a daruit si este cu tine toata viata. mai mult sau mai putin, depinde de cum traim, dar este! eu am inteles ca nu suntem niciodata total lipsiti de Duhul Sfant, odata ce am fost botezati si, deci, marturisiti lui Iisus. altfel, daca nu ar fi avut chiar nimic din Duhul Sfant, Sf. Augustin cum s-ar mai fi rupt de viata pacatoasa si si-ar fi intors fata spre lumina? [flo]



Eu stiam ca la botez sunt spalate pacatele stramosilor si numele dat copilului este scris in Cartea Vietii. Odata cu el, ii este dat si ingerul pazitor care il va apara toata viata.
Duhul Sfant participa la slujba si curateste prin scufundare in apa sfintita, copilul. Dar nu ii este dat copilului toata viata.

Botezul este una din cele 7 taine la care participa si Duhul Sfant. Tot asa si prin impartasire, Il avem pentru o clipa in noi, depinde apoi daca prin faptele noastre il pastram sau nu.

Asa e[flo], cred ca L-am impartasit in cateva momente, dar sunt prea nevrednica sa imi aduc aminte.. si poate a stat prea putin ca sa fiu constienta de marea schimbare care o aduce.. [B)]


#146
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 06 august 2005 - 17:44

fetele, uitati cadou pt voi





cartea cu pianista eu mi-am dorit-o.sotu a dat doar banii, emanuel a fost la cumparaturi:)



deci...oricum, mi se pare prea intortocheat scrisa...prea complicat, in sensul de opus a lui simplu dar complex:)



deci..sunt bine.Adriana, cand vii?








Sabina si [hippi] Sofia Galagia







Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.



#147
adriana

adriana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 06 august 2005 - 21:43

quote:
Originally posted by Sabina
fetele, uitati cadou pt voi deci.. sunt bine. Adriana, cand vii?
Sabina, vezi ca nu e ceva in regula cu adresa.. nu mere [help]Eu am fost in Busteni, nu [neand], dar am fost cu familionu, sora cu 2 copii, mama, plus eu cu gradinita... singura [inec].. nu mai stiam nici cum ma cheama, cu nervii intinsi.. abia asteptam sa ma intorc, nu mi-a priit deloc sederea.. Lasa ca ne vedem sambata [flo][pup]Adriana, mamica lui [cavaler]Codrin si a[8**]Olgutei

#148
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 07 august 2005 - 09:15

quote:
Originally posted by adriana

Eu stiam ca la botez sunt spalate pacatele stramosilor si numele dat copilului este scris in Cartea Vietii. Odata cu el, ii este dat si ingerul pazitor care il va apara toata viata.
Duhul Sfant participa la slujba si curateste prin scufundare in apa sfintita, copilul. Dar nu ii este dat copilului toata viata.

Botezul este una din cele 7 taine la care participa si Duhul Sfant. Tot asa si prin impartasire, Il avem pentru o clipa in noi, depinde apoi daca prin faptele noastre il pastram sau nu.

Asa e[flo], cred ca L-am impartasit in cateva momente, dar sunt prea nevrednica sa imi aduc aminte.. si poate a stat prea putin ca sa fiu constienta de marea schimbare care o aduce.. [B)]




Duhul Sfant este primit la ceremonia botezului,in momentul Mirungerii.Duhul Sfant nu ne paraseste,dar El poate fi intristat de pacatele noastre.

Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
http://photobucket.c...ireneme/Ilinca/

#149
adriana

adriana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 07 august 2005 - 13:29

Amuleta a pus intrebarea daca noi, ca niste crestini botezati avem duhul constant sau deloc sau cu intermitente. Poate ca am gresit cand am dat raspunsul.
Eu ma refeream la acea stare la care toti dorim sa ajungem, de liniste si pace, de fericire absoluta, stare pe care tot omul credincios o cauta prin post, rugaciune, viata ascetica. Imi aduc aminte acum de plansul Sfantului Siluan Athonitul(din cartea lui "Intre iadul deznadejdii si iadul smereniei" care mie imi place fooaarte mult), tanguirea aceea covarsitoare in care deplange pierderea harului.
Acea stare cred ca se numeste indumnezeire, si cum Duhul Sfant este parte a Sfintei Treimi, cred ca indumnezeire inseamna umplerea fiintei noastre de Duh Sfant.
Eu stiu ca Duhul Sfant este cu noi pretutindeni, dar nu inlauntru fiintei noastre, si mi-a venit in minte rugaciunea de inceput, care spune:

Imparate Ceresc, Mangaietorule, Duhul Adevarului,
care pretutindenea esti, si pe toate le implinesti,
Vistierul bunatatilor, si Dadatorule de viata,
vino si Te salasluieste intru noi,
si ne curateste pe noi de toate intinaciunea,
si ne mantuieste Bunule, sufletele noastre...


Despre asta am inteles eu ca e vorba, daca nu e asa, ma retrag pe margine si va las pe voi sa spuneti [asia]

[flo]

#150
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 07 august 2005 - 14:32

fetele, intrati de la semnatura cele mai frumoase fete, albumul excursie pe valea priponului






Sabina si [hippi] Sofia Galagia







Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -