Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Eurovij 2024


44 raspunsuri la acest subiect

#21
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.335 mesaje

Postat 12 mai 2024 - 12:54

Am urmarit si noi aseara Eurovizionul - desi nu am stat la numararea voturilor - care oricum dureaza mult prea mult ... Oricum cred ca cel mai mult conteaza votul publicului iar votul juriului este o plasa de politici si reguli ... ca sa mai ateneaza ofesarile aduse de votul publicului. [:I]

 

Nu am vazut semifinalele. Am fost super entuziasta de ELvetia - baiatul acela chiar a facut o performanta fantastica. A cantat live, coreografie super, emotie si mesaj...A meritat locul 1 - din punctul meu de vedere - un real artist.

 

Mi-a placut si Lituania dar si Croatia - ca energie.Si Italia mi-a placut mult.

 

In rest - m-a iritat peste masura Armenia - o furaciune de muzica din Moldova. De fapt a inceput sa mi se pare fumat tot ce pare aceeasi ciorba populara...si hore si buzuki.

 

M-a enervat tot ce a fost oversexualizarea - in conditiile in care showul este un show de familie - ce a facut Spania si ala care chipurile canta fara chiloti a fost de joasa calitate. Spania parea ca e iesit sefa de bordel sa cante. 

Franta - un miaumiau si atat.

 

M-a dezgustat UK - fara voce si niste gay care fac sex uin buda. Dezgustator.

Și pe mine m-au dezgustat toate astea și am înțeles pentru prima data de ce cintaretii serioși nu vor sa fie asociați cu acest campfest oversexualizat. Însă vreau sa spun ca in semifinale au fost și mai desfrânați, au fost dea-a dreptul potoliti in finala.



#22
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.335 mesaje

Postat 12 mai 2024 - 13:27

Acum daca nu esti ciudat sau macar pervers (vezi prestatia gretoasa a spaniei) sau nu ti ai uitat lenjeria intima pe acasa, nu prea ai sanse la concurs.

Dar daca vrei sa vezi ce mai face europa si cum sta cu facultatea mintala, e un bun barometru.

N am urmarit decat pe sarite si rezumatul cu cate 3 secunde la sfarsit. Mi a placut Italia si Franta. Si cred ca si olanda avea sanse, era faina melodia. 
———-

Ca oricum ipocriti sunt, daca rusia nu participa, din motiv de razboi, de ce participa israel? 
 

Am citit undeva ca germania si franta fac parte din big five, adica din cele cinci tari care cotizeaza tot timpul si au locul asigurat fara calificari.

 

si elvetianul nici macar nu locuieste in elvetia, ci la berlin. Acolo e mai multa diversitate pt el, probabil.

Nu-i tot una. Israel a fost atacat de HMS, apoi a ripostat. Ca modul in care au ripostat e disproporționat cu atacul inițial, e alta discuție.



#23
Marion9

Marion9

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.211 mesaje

Postat 12 mai 2024 - 14:19

Ce s-a intimplat cu Joost? Care e motivul pentru care a fost dat afara? Nu e clar deloc.

Din declaratia oficialilor olandezi reiese ca au avut o intelegere cu organizatorii ca in afara scenei sa nu fie filmat. Dupa a doua semifinala a fost urmarit insistend de o doamna cameraman desi a fost rugata de mai multe ori sa inceteze a-l filma. La un moment dat el a facut o miscare de amenintare la camera neexistand contatct fizic.

Delegatia olandeza a incercat sa aplaneze conflictul incercand mai multe modalitati de solutionare printre care si scuze public. Toate au fost refuzate.

 

Avand in vedere ca altercatia a fost cu un cameraman sunt curioasa daca va aparea si filmarea incidentului.

La conferinta de presa, cand au fost indemnata cantareata din Israel sa nu raspunda, Joost a intrebat “ why not?”.

 

Melodia lui Joost era dedicata parintilor lui decedati cand el avea 12 si 13 ani. Neoficial exista zvonul ca cineva din delegatia Istaelului ar fi facut remarci nepotrivite la adresa parintilor lui. Daca e adevarat banuiesc ca se va afla la un moment dat.

 

 



#24
Marion9

Marion9

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.211 mesaje

Postat 12 mai 2024 - 14:25

Inca nu e clar de ce l-au suspendat .. insa probabil ca ceva serios. Am vazut si niste inregistrari cu el la o conferinta de presa- avea o atitudine foarte bizara... Melodia Olandei nu era rea insa.

 

Este foarte clar https://www.avrotros...ngfestival~527/

 

De ce spui ca a fost tot timpul drogat? E doar o presupunere sau o certitudine?



#25
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.064 mesaje

Postat 12 mai 2024 - 20:37

Si sa mai adauga ceva - melodia Irlandei si reprezentarea mi s-a parut de -5. Sinistru si lugubru - cred ca sunt too old for this shit.  [alcool]



#26
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.064 mesaje

Postat 12 mai 2024 - 21:09

Este foarte clar https://www.avrotros...ngfestival~527/

 

De ce spui ca a fost tot timpul drogat? E doar o presupunere sau o certitudine?

e un forum de discutii si opinii personale - este o opinie. Nu am certitudine evident - dar doar daca esti drogat nu realizezi ca reprezinti o tara si milioane de oameni, ca este o sansa sa fii pe aceasta scena si ca orice gest este public.

= deci intre a fi drogat si idiot i-am dat o sansa  [:(]



#27
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.754 mesaje

Postat 12 mai 2024 - 21:25

Eu chiar nu pot să înțeleg ce poate să fie plăcut la o asemenea prezentare … și cum poate să fie aleasă să reprezinte o țară, o comunitate.

 



#28
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 968 mesaje

Postat 13 mai 2024 - 08:50

Imi place in mare melodia castigatoare, nu cred ca as schimba postul de radio daca as asculta-o la volan, spre exemplu.

Chestia e ca e acolo o discrepanta care se iteste: intre muzica pe care o percep ff puternica/strong/de impact, la fel cu luminile, jocul de lumini alert - senzatia de  mare/grandoare si respectiv, vocea concurentului care este acoperita de celelalte ce se intampla pe scena. Sunt momente cand dupa muzica/lumini ma astept sa ii aud pe Freddy Mercury si Montserrat Caballe dar se aude vocea artistului care imi pare nu suficient de puternica pe cat sunt muzica si luminile cu toate deplasarile acelea de pe scena, etc.

Mi-am adus aminte de Alexander Rybak cand a castigat in 2012 - tot asa pustan, dragalas, finut dar si cu o imbinare minunata intre muzica si voce, fara agitatie maxima.



#29
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.064 mesaje

Postat 13 mai 2024 - 09:14

Un alt lucru greu de digerat: prea multe stoboscoape si lasere - adica ceva prea mult - dupa mine. Voua cum vi s-a parut? Un pic megalomaniac totul.



#30
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.335 mesaje

Postat 13 mai 2024 - 11:08

Un alt lucru greu de digerat: prea multe stoboscoape si lasere - adica ceva prea mult - dupa mine. Voua cum vi s-a parut? Un pic megalomaniac totul.

Da si pe mine m-au deranjat astea, efectiv m-au deranjat la ochi. Si nu mi se pare ca au adus nimic bun la spectacol, n-au imbunatatit cu nimic calitatea spectacolului.




Panic Questions

  • DNA doctor

    Estera1998
    - Astăzi, 12:41

  • Obezitate in sarcina

    Luciana96
    - mai 17 2024 14:51

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

Last Blogs

  • Burtica pe etape - Trimestrul II

    Linaiubi
    - Astăzi, 14:41

  • Geanta bebeluslui a ajuns azi!

    FloreClau
    - Astăzi, 13:45

  • Mini vacanta +control bebe

    Andreitaa21
    - Astăzi, 13:15

  • Febra cumparaturilor

    kiki_2024
    - Astăzi, 11:23

  • Marea asteptare

    Ste01
    - Astăzi, 09:36

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -