Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Anii de facultate


160 raspunsuri la acest subiect

#71
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 28 martie 2024 - 12:36

Nu e cazul sa ma ingrijorez pentru al meu copil, ca are doar 10 ani, dar cand vad ce preturi sunt prin State si Canada ma ia capul! Pentru niste oameni obisnuiti, e greu sa-si tina copilul la facultate.

Un fost coleg de scoala stiu ca a studiat la MIT, si-a facut si doctoratul acolo, insa el a plecat cu o bursa ceva, a fost olimpic la fizica, sigur parintii lui nu si-au permis sa plateasca asemenea taxe.

Am colege ai caror copii studiaza in Olanda, alta a facut master la LSE, dar ele si-au permis sa-i tina acolo, nu au facut imprumut pentru studenti.

Michelle, n-am inteles foarte bine cum se face admiterea insa m-a frapat ceva ce ai scris, conteaza, rasa, sexul si pregatirea parintilor? Uau!

In universitatea unde lucrez eu avem locuri pentru minoritati si locuri pentru olimpici, adica discriminarea e una pozitiva, sa spunem.

Caminele arata bine, nu este exagerat pretul, avem cantina cu mancare buna si ieftina, Biblioteca le pune la dispozitie foooarte multe materiale, sunt tot felul de proiecte, de parteneriate pe care le pot accesa si nici nu e foarte scump daca nu esti la fara plata.

Fii-mea m-a anuntat de pe acum ca ea la 19 ani vrea sa plece in America, la ce povestiti voi, o sa fie doar in vacanta , bani sa-i platesc vreo Universitate nici gand! [:)]



#72
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.701 mesaje

Postat 28 martie 2024 - 23:13

Valentina, la noi în stat a fost pus la vot în balot dacă vrem discriminarea la admiterea în facultăți de stat. S-a votat oficial ca nu, dar la orice formular de admitere te întreabă rasa, gender, ce pregătire au părinții, dacă sunt prima generație care merg la studii superioare. Toată situația asta e f cunoscută ca se întîmplă. Se știe ca sunt facultăți în care sunt locuri mai puține pt asiatici, pt băieți albi…și intră cei care au note mai mici lăsînd pe cei mult mai buni pe dinafară. Din câte am auzit unii care sunt rase mixed și când aplică la facultăți au grijă ce rasă bifează. Ca e discriminare pozitivă sau nu… e discriminare și în umila mea opinie, nu ar trebui să își aibe locul la admitere.


Editat de michelle-usa, 28 martie 2024 - 23:25 .


#73
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.701 mesaje

Postat 28 martie 2024 - 23:20

Nu știu dacă am scris… ma scuz dacă ma repet, in cazul nostru, William a primit scholarships și grants care i-au acoperit până acum taxa de facultate( am primit recent o formă care ne-a arătat ce am plătit și primit… pt ca în general felul în care raportează e f confuz ).
Pana acum am plătit doar cărți, cazare si mâncare … ceea ce e pt noi totuși ok.

Primise admitere și la facultăți private și din alte state dar scholarships doar pt 1-2 ani și sincer nu ne-am asumat riscul de o posibilă taxă de 30-40k .. plus drumurile cu avionul.


Editat de michelle-usa, 28 martie 2024 - 23:23 .


#74
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 29 martie 2024 - 21:17

Cred ca in general e dificil si scump sa trimiti copilul la studii in afara tarii (muuulte de invatzat despre cum sa navighezi sistemul, taxele pt studentii internationali sunt in general mai mari...) cel mai simplu si eficient financiar, dupa mine, e in tzara unde locuiesti, cel putin studiile undegrad.

 

eu mi-as dori tare mult sa ne mutam toti inapoi in Europa cand termina cu scolile dar nu ne e clar deloc ce propsecte au in europa dupa ce termina scolile canadiene. asta e visul meu, ei de fapt vor vedea ce si cum in timp, dar ca principiu nu ii incanta sa ramana in Canada. Si noi clar nu ne pensionam aici.

 

Mr T mai are 4 saptamani pana termina anul 1, nu e clar inca ce va face peste vara. Sansele sa fie acceptat la co-op sunt mici in primul an. Crede ca o sa isi mai ia niste cursuri peste vara ca sa isi avanseze numarul de credite. 

 

dupa ultimul examen are 24 de ore sa se mute afara din camin si asta ne da un pic de batai de cap, pica pe 27 aprilie si chiria lui incepe din 1 mai. ca sa fie si mai interesant noi vom fi cu A pe 27 la un turneu. In pincipiu o sa aplice de o extensie de 24 ore, vorbim cu proprietarii sa vedem daca isi poate muta lucrurile inainte, dac anu incarcam totul in masina aducem acasa si apoi ducem totul inapi peste 2 zile.


Editat de Qarina, 29 martie 2024 - 21:18 .


#75
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.260 mesaje

Postat 29 martie 2024 - 22:35

Buflea mi-a dat dezlegare sa va spun ca Flavia a fost admisă la 2 facultăți IV league, la Cornell și U Penn la Biomedical Engineering. Au aflat aseară,  Buflea era absolut inebunita de fericire. Ea crede ca Flavia va alege Cornell, urmează sa le viziteze pe amindoua.

 

Alex termina anul 1 la Virginia University la Aerospace engineering, iarăși una din cele mai bune universități din lume. Cine o știe pe Buflea își amintește cit efort a depus ea cu acești copii și uite ca tot acest efort a dat roade. M-am bucurat enorm pentru ei.



#76
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 30 martie 2024 - 09:21

Felicitari, Buflea!!!

Ma bucur foarte mult pentru voi.

Cred ca asa arata momentul cand iti spui ca vezi luminita de la capatul tunelului.



#77
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.879 mesaje

Postat 30 martie 2024 - 10:04

 

eu mi-as dori tare mult sa ne mutam toti inapoi in Europa cand termina cu scolile dar nu ne e clar deloc ce propsecte au in europa dupa ce termina scolile canadiene. asta e visul meu, ei de fapt vor vedea ce si cum in timp, dar ca principiu nu ii incanta sa ramana in Canada. Si noi clar nu ne pensionam aici.

 

In afara de domeniul ales, nerecunoasterea diplomelor, trebuie luat in calcul si limba vorbita. Cauta pe partea engleza, cauta sa lucreze pt o multinationala ? 



#78
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.879 mesaje

Postat 30 martie 2024 - 10:06

Cine o știe pe Buflea își amintește cit efort a depus ea cu acești copii și uite ca tot acest efort a dat roade. M-am bucurat enorm pentru ei.

Bravo, felicitari copiilor, dar si parintilor pentru reusita. 



#79
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.332 mesaje

Postat 30 martie 2024 - 15:04

Bravo copiilor pentru rezultate frumoase!

Ivy league e un Russel Group american sau Oxbridge?

 

Din cate imi amintesc, si baiatul lui Antmil a studiat la Univ Penn


Editat de Collins20, 30 martie 2024 - 15:05 .


#80
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.260 mesaje

Postat 30 martie 2024 - 18:18

Oxbridge si nu, băieții lui Antmil n-au studiat la UPenn din cite îmi amintesc.


Editat de Letitia1, 30 martie 2024 - 18:29 .



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -