Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Anii de facultate


160 raspunsuri la acest subiect

#61
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.701 mesaje

Postat 26 martie 2024 - 08:23

Laura, multumesc pt efortul de a pune un link, la MIT sunt primiți doar 5% din aplicanți… 

Elevii români ca și cei F săraci de aici pot să aplice la 100 de facultăți ca e gratis pt ei. 

La fel,  datorită veniturilor reduse a părinților NU plătesc taxa de facultate, în unele cazuri (rare) nici cazare și mâncare .

MIT una din puținele univ care oferă free tuition și free colege (80,000) la cei dezavantajați financiar.

Un elev american, nu se califică și e limitat să aplice  doar la 5-6 facultăți (taxă de aplicație de $75 / fiecare facultate) si nu se califică nici la taxă , cazare și mâncare gratis 4 ani


Editat de michelle-usa, 26 martie 2024 - 08:47 .


#62
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 26 martie 2024 - 08:53

Da, michelle, strict financiar e asa cum spui, dar daca citesti articolul spune clar ca pustiul a participat la olimpiade nationale de mate, fizica, informatica, a castigat premii la olimpiade internationae de astro-fizica. Adica nu e acolo doar pentru ca e sarac, ci pentru ca inclusiv universitatea il considera exceptional de bun si cu potential foarte mare. 



#63
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.332 mesaje

Postat 26 martie 2024 - 09:00

Merci Laura, acelasi articol l-am citit si eu

 

Eu vad ca pe un lucru pozitiv faptul ca si copiii din familii defavorizate pot sa aiba acces la educatie si cred ca e datoria societatii sa ii ajute , e e bun simt ca sa li se plateasca tot .



#64
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.701 mesaje

Postat 26 martie 2024 - 09:06

William a venit o săptămână în vacanță . E f aiurea ca le da doar 1 sapt  , unii săracii nici nu se mai duc acasă sa ia avionul sa dea atitia bani și sa stea pe drumuri.  
Era sa piardă trenul de la 4 dimineața… a venit trenul cu 20 min mai devreme .
Nu a verificat din timp statutul trenului și s a pomenit ca era trenul aproape de oraș și el nici nu plecase de la apartament.

M-a sunat  disperat să mă întrebe dacă sta trenul să-l aștepte pe el  [batcap]

A alergat cat a putut cu rucsac si geanta în mână plus că-l dureau picioarele de vreo lună de la jucat basket. Dar a fost ultimul care s-a urcat în tren. Crazy !!! A venit terminat de oboseală și dureri .
Am stat toată săptămâna după coada lui, mâncare, gym … oraș . Nu am avut timp de nimic… abia am putut să lucrez 

Duminică taică-său la dus înapoi iar eu am făcut curat o jumătate de zi . 
Acum,  cum spune și Letiția   [:)] am mai mult timp de mine, gătit mai puțin, casă mai curată … 

 



#65
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.701 mesaje

Postat 26 martie 2024 - 09:10

Da, michelle, strict financiar e asa cum spui, dar daca citesti articolul spune clar ca pustiul a participat la olimpiade nationale de mate, fizica, informatica, a castigat premii la olimpiade internationae de astro-fizica. Adica nu e acolo doar pentru ca e sarac, ci pentru ca inclusiv universitatea il considera exceptional de bun si cu potential foarte mare.

Laura dar nu am  spus eu asta … normal ca e excepțional … dar câți sunt ca el ???

Pacat ca statul roman îi pregătește atitia ani și nu valorifică așa capacități extraordinare 



#66
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 26 martie 2024 - 09:29

In Romania universitatile de stat , unde sunt mult mai multe locuri fara taxa decat cu taxa sunt cele care predomina. Universitatile private sunt considerate doar "fabrici de diplome", dai banul, iei diploma, dar academic sunt praf! Chiar si locurile cu taxa la universitatile de stat sunt cu taxa foarte mica . De ex din ce m-am interesat eu, cea mai mare taxa ar fi la medicina la Cluj, undeva la putin peste 3000 euro /an. 

Elevii cu rezultate la olimpiade au locuri rezervate in Universitati, intra fara concurs. Deci si Romania recunoaste meritele lor si ii sustine. Doar ca cercetarea pe care o poti face in tara nu se compara cu ce se poate in SUA de ex sau in alte tari mult mai potente financiar. 



#67
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.879 mesaje

Postat 26 martie 2024 - 14:06

 De ex din ce m-am interesat eu, cea mai mare taxa ar fi la medicina la Cluj, undeva la putin peste 3000 euro /an. 

 

Mai este si taxa pentru studentii straini. 8000 pe an. La Iasi , se reduce la 5000, in anul trei.

oricum e mai mica decat la alte universitati din vest. In ungaria e 15-17.000 pe an

 

si am gasit si una f scumpa. 27000 oe an la Viena.

 

Si ca durata, sunt cele mai lungi studii.  [fri]



#68
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.879 mesaje

Postat 26 martie 2024 - 14:08

Qarina,

eu cred ca inginerii/arhitectii sunt cautati bine peste tot si sunt si bine platiti.



#69
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.879 mesaje

Postat 26 martie 2024 - 14:09

Mie imi place de Popovici, dupa ce l au curtat americanii cu tot felul de burse, a decis sa studieze in tara.



#70
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.261 mesaje

Postat 26 martie 2024 - 15:57

Admiterile la universitatile din SUA se fac in principal pe criterii de competenta si apoi se discuta situatia financiara a admisului. Nimeni nu intra doar ca e sarac. Ma refer la cei ce aplica din afara SUA. Eu cunosc o familie cu 2 copii admisi la facultati de renume din SUA. Au fost ajutati de o caritate romaneasca care se ocupa cu asta. Prima a intrat fata, arhitectura in NY. Al doilea a a intrat baiatul la o universitates renumita din Pennsylvania.  Dupa ce a intrat si baiatul, parintii s-au mutat in State. El a avut noroc ca lucra la o companie care avea si in state filiala si l-au primit acolo. Ea lucreaza in continuare pentru o companie romaneasca, online. Nu cred ca le e usor deloc din nici un punct de vedere, dar macar sint cu totii acolo.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -