Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Pisici


65 raspunsuri la acest subiect

#11
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.260 mesaje

Postat 26 aprilie 2023 - 15:06

Noi avem o singura litiera, dar iesind afara cand vor, fac foarte rar la litiera (iarna cand le e frig sa iasa sau daca ramane vreouna inchisa in casa mai mult timp). Noi nu avem usa speciala pt ele  (barbatul zice ca ar trebui), asa ca suntem  'usieri" la cerere. Stiu sa semnalizeze f clar cand vor sa iasa. Am avut un motan ( a murit, din pacate in urma cu cativa ani)  care sarea pe clante si deschidea singur usile, inclusiv cele spre afara (ca noi nu obisnuim sa incuiem usile cand suntem acasa) .

Pentru mancare avem 3 vase ca sa nu se certe, dar mananca toate de oriunde, nu au bol dedicat. 

Si eu am vrut sa spun ca stapana acutala minte sau nu a bagat ea de seama, dar motanii instictiv fac pipi sa isi marcheze zona, nu tine de rasa sau de buna purtare. Plus ca sunt mai agresivi si posibil sa se incaiere destul de urat (intre ei sau cu alti motani daca vor iesi afara) . Odata facut pipi intr-un loc, mirosul pt ele persista si vor tot face. In cazul asta am ineles ca merge sa le pui ceva citrice /lamaie in locul ala si asta nu le place, ii tine la distanta. 

Problema e cind vor sa intre in casa pe la 5 dimineata, atunci cine le deschide? Mai ales iarna cind e foarte frig. Dupa parererea mea de venit in casa e problema, nu de iesit afara. Bine, eu nu am problema asta, dar stiu pe cineva care si-a pus usita tocmai ca sa nu se scoale cu noaptea in cap sa le dea drumul inauntru.

 

Ai mare dreptate cu castratul, mai ales ca sint baieti si se vor incaiera.

 

Deci Dana primul lucru e sa mergi la castrat cu ei.


Editat de Letitia1, 26 aprilie 2023 - 15:07 .


#12
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 26 aprilie 2023 - 15:15

Fii mio a comandat toate cele necesare, cusca de Transport o primeste de la actuala stapina.

 

Sunt frati si eu stiu cs fratii e recomandat sa nu se desparza, iar datorita faptlui ca noi suntem toata ziua plecati, e bine sa fie 2.

 

Sunt de rasa, albastru russesc???, vor sta doar in cass.



#13
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 26 aprilie 2023 - 15:25

Velvet, cu ce acoperi canapeaua, si o acoperi complet?

 

Grija mea e canapeaua, ca e noua, insa nu cred ca am sa gasesc vreo husa potrivita ca e foarte, foarte mare!!!



#14
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 26 aprilie 2023 - 15:52

Fii mio a comandat toate cele necesare, cusca de Transport o primeste de la actuala stapina.

 

Sunt frati si eu stiu cs fratii e recomandat sa nu se desparza, iar datorita faptlui ca noi suntem toata ziua plecati, e bine sa fie 2.

 

Sunt de rasa, albastru russesc???, vor sta doar in cass.

Albastru de rusia  [:)] , asa e si pisica mea cea mare si cred ca si motanul Letitiei e la fel. A mea e o afurisita, dar baietii poate sunt mai iubitori si mai lipiciosi. 



#15
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.260 mesaje

Postat 26 aprilie 2023 - 16:17

Fii mio a comandat toate cele necesare, cusca de Transport o primeste de la actuala stapina.

 

Sunt frati si eu stiu cs fratii e recomandat sa nu se desparza, iar datorita faptlui ca noi suntem toata ziua plecati, e bine sa fie 2.

 

Sunt de rasa, albastru russesc???, vor sta doar in cass.

Excellent choice my dear!  [:)] Si al meu avea un frate cind l-am luat, n-a fost nici o problema sa iau doar unul. Apoi parca mi-a parut rau ca nu l-am luat si pe celalalt, insa cum nu mai avusesem nici nu s-a pus problema atunci. 

 

Al meu e deosebit de afectuos si sociabil, sta cu noi oricunde am fi in casa, intelege ce spunem si vorbeste cu noi. E ca un catel, doar ca nu latra si nu trebuie dus la plimbare. Sper asa sa fie si ai tai, o sa vezi cum o sa-ti umple viata. Sint deja excited for you! [:)]  [:)] Cum o sa le spui? Sasha si Pasha? [:)]



#16
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 26 aprilie 2023 - 16:23

Laura, asa e si cea a unei vecine (tot rasa asta) o smechera si aristocata :-) 

A adoptat o ca n o voia nimeni (s a nascut cu un mic defect la picior), dar este absolut superba.

 

Dana, asteptam pozeee si povesti de la voi ! [bis]


Editat de szivarvany, 26 aprilie 2023 - 16:45 .


#17
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 26 aprilie 2023 - 19:26

Oooo, ce subiect frumos!

 

Stati sa-l indepartez pe Sasha de pe tastatura, sa vad ce scriu. Mi-a dat un cap in gura (cu afectiune), l-am mangaiat si acum s-a instalat pe genunchii mei.

 

Noi am adoptat un motanel de la orfelinatul de pisici. Ne-am dus sa luam o fetita frumoasa si cuminte si ne-am intors cu un golanas de 3 luni.

La vara sunt trei ani de cand l-am adoptat. Nu puteam face ceva mai bun pentru sufletul meu si pentru intreaga familie. Toti il iubim si-l rasfatam. Pana si fii-miu (natural) care se dadea alergic la pisici, abia astepta sa vina acasa si sa se joace cu el.

 

L-am adoptat pe la varsta de 3 luni, l-am castrat la 8 luni, imediat ce a inceput sa marcheze. E greu de stat in apartament cu un motan care marcheaza. Operatiunea a fost foarte simpla, nu ezita.

 

Cand l-am adus acasa eram pregatiti cu litiera, nisip, boluri pentru apa si mancare. De la orfelinat ne-au dat o punga cu boabele pe care manca atunci, dupa aceea i-am schimbat, ca nu prea gaseam marca aceea. L-am dus la veterinar, are carnet de sanatate si vaccinurile la zi.

 

Are un ansamblu de joaca in balcon, chiar il foloseste, mai ales ca sta singur acasa 5 - 6 ore pe zi. 

 

Doarme pe picioarele mele de cele mai multe ori. Doarme toata noaptea, nu ma deranjeaza deloc. Pleaca cand vrea, se intoarce, vrea scarpinat pe la 5 dimineata. In fiecare dimineata [:)] . Are culcus de pisici dar nu intra in el decat cu forta si iese dupa o secunda.

 

Este foarte rezonabil. Nu a stricat nimic. Are un fotoliu "al lui" pe care il scarmana, i l-am cedat cu placere, oricum nu-mi prea placea.

 

Sunt foarte toleranta si rabdatoare cu el. Nu ma supara nimic din ceea ce face, dar, repet, este cuminte, rezonabil si iubitor. Imi amintesc ca m-am intors odata de la veterinar si am anuntat cu mandrie cat cantareste odrasla. Fii-miu: "bine ca noua inca ne mai incurci numele, dar la motan tii minte cat cantareste pana la ultimul gram". Asa-i, are dreptate... [:D]

 

Felicitari pentru noii membri ai familiei! Va vor umple viata de bucurie, mult mai mult decat se poate descrie in cuvinte.

 

P.S. Asa este, pisicile sunt mult mai usor de crescut, mai ales daca stai intr-un apartament. Dar am crescut la gradina si caini si pisici in paralel si pot confirma ca cei dintai nevoie de mult mai multa atentie si grija decat pisicile. Dar, pe de alta parte, sa se uite la tine un caine cu dragoste este ceva de nepretuit.



#18
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.260 mesaje

Postat 26 aprilie 2023 - 20:08

Dana noi primul lucru pe care l-am făcut după ce l-am luat a fost sa îl înscriem la veterinar și ei au trecut cipul pe numele nostru. Motanii voștri sint cipați? De-abia astept poze. Eu pe FB sint in grupuri de pisci rusești și ma delectez cu pozele lor zilnic.



#19
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.616 mesaje

Postat 26 aprilie 2023 - 21:27

Anda cu o cuvertura mare, nu acoperea tot, am pus o paturica pufoasa in continuare, pe care stau eu. dar sigur gasesti si cuverturi mai mari.



#20
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.616 mesaje

Postat 26 aprilie 2023 - 21:37

Ioana  [il]  [mata] asa e si cu cateii, am avut odata...nu o sa il uit , cu ochii aia blanzi si nasul nasture.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -