Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Pisici


65 raspunsuri la acest subiect

#1
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 26 aprilie 2023 - 08:42

Sunt in graba, am sa deschid subiect nou pentru ca -inprimul rind- pentru mine va fi intradevar ceva nou si apoi nu am timp sa caut in alte subiecte.

 

De vineri voi avea in casa doua pisici.Baiatul a cumparat doua pisici si mergem vineri sa le luam.

 

Eu nu am avut niciodata pisica, mie mi-e "frica" sa ma apropii de pisici...deci sunt in necunostinta de cauza.

 

Astept toate sfaturile si le iau ca atare, incepind cu ingrijirea(fii mio a spus ca una sa stea cu mine si una cu el, eu am spus ca sunt de acord sa cumpere doar daca preia toate responsabilitatile...insa si eu trebuie sa stiu cite ceva), hrana. cum sa le invat sa nu-mi zgiriie canapeaua, perdelele...nu stiu nimic.

 

Multumesc anticipat!

 

(parca vad un zimbet in coltul gurii Letitiei [:)] )



#2
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 26 aprilie 2023 - 09:13

[:)]

Sa va traiasca si sa va insenineze zilele. [il]  [il]

Eu personal nu am pisica (am catel) dar am colege si prietene si vecine care au pisici. Sunt absolut adorabile si mult mai usor de intretinut decat cateii.

Sfaturi nu dau, doar ma bucur pentru voi ! [bis]



#3
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 26 aprilie 2023 - 09:53

andacos, sa va umple casa si viata de iubire si dragalasenie! 

Daca sunt cumparate de la un crescator serios, ar trebui sa vina cu un kit initial: carnet de sanatate, o punga de mancare din care mananca acum , eventual nisip din care folosesc la litiera, sfaturi si instructiuni. 

Mancarea trebuie sa fie adaptata varstei in primul rand si daca e cazul altor nevoi ( e mancare speciala pt anumite rase, pt pisici sterilizate, pt nevoi speciale de dieta, pt blana, etc). 

Recomand cu caldura (dar asta probabil si crescatorul va va spune) sterilizarea imediat ce este posibil. Daca sunt motani, au instictul de a-si marca teritoriul cand intra in calduri (si nu numai) si nu e distractiv deloc sa speli dupa ei. (unul din motanii nostri a facut pipi pe un tv de cateva ori si i-a ars niste circuite, a trebuit sa il schimbam. Comoda cu tv-ul e langa geamul unde sta una din pisici mult pe pervaz si a simtit nevoia sa isi marcheze teritoriul). 

Ale mele ies afara si se catara, isi ascut ghearele de copaci, asa ca am scapat de problema zgariatului mobilei. Isi mai infing ghearele in scaunele de la bucatarie cand cersesc mancare /atentie, dar mai mult decat sa le fugaresc de acolo nu stiu ce sa le fac. Cred ca e util sa le taiati unghiile periodic daca stau mult in casa.

Am o prietena care nu suporta pisicile, pe ale mele le tolera cand venea la noi, dar era un zid impenetrabil cand baietii ei o rugau sa le ia pisica. A salvat una mica-mica pe care a gasit-o abandonata si acum e iubirea vietii ei  [:-)))] . A declarat ca i-a luminat casa si viata, a echilibrat-o emotional si e refugiul ei de dragaleala si veselie cand stresul si problemele o coplesesc. 

Daca mai plecati de acasa, e util un dozator de mancare /apa. Ele nu au nevoie de scos afara si interactiune, ca un catel, asa ca puteti pleca linistiti de acasa cateva zile, pisicile sunt ok. 

Daca vor sta in casa doar, sunt tot felul de jucarii si culcusuri, stalpi pt zgariat, dar eu nu recomand sa va aruncati la cumparat multe, ca posibil sa zaca nefolosite, Luati strictul necesar (litiera, vas pt apa separat de vas pt mancare, mancare, nisip /silicat pt litiera) si mai vedeti pe parcurs daca e cazul si de altceva. 

 

Distractie placuta! 



#4
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 26 aprilie 2023 - 10:42

Subscriu la faza cu sterilizatul. [flo] 

Este important dtpdv, mai ales pt sanatatea pisicilor (fizica si mentala).

Toate pritenele au pisicile si motanii sterilizati, iar aici la serviciu am sterilizat tot ce am prins (catei si pisici, dar in RO situatia e diferita).



#5
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 26 aprilie 2023 - 11:01

Hmmm...pisicile au 9 luni, sunt baietei, stapina le da ca are alergie, a spus ca nu si-au marcat teritoriul pina acum asa ca medicul veterinar a spus ca nu trebuiesc castrate!!!

 

Deci...?



#6
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 26 aprilie 2023 - 11:12

Eu am sterilizat si pisicle si motanii si cainele. 



#7
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 26 aprilie 2023 - 11:15

Inca sunt considerati pui, direct la vet la sterilizat i as duce .  [flo2]



#8
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.616 mesaje

Postat 26 aprilie 2023 - 14:24

Subscriu-sterilizati direct. e foarte bine si pentru ei si pentru tine.

 

De iubire nu mai zic, viata se va schimba in bine. Pe mine m-a salvat un pisic, el e iubirea vietii mele de 6 ani jumate, acum am mai salvat o fetita. greu cu 2, dar incet incet se adapteaza si fetita la noi. ea e cu joaca, saritul, mi-a doborat TV ul, mi l-a facut cineva, ca nu mai primea curent...dar dupa 8 luni afara, mai dureaza un pic sa se obisnuieasca cu viata in apartament. in curand facem 3 luni de iubire in 3.

 

Vizavi de zgariat, acoperi tot, canapele, ce pot zgaria. si iei neaparat un ansamblu de joaca cu sisal, pt gheare. ai mei au gheare mari,  nu le tai, am totul acoperit. si pt inceput, nu lasi nimic ce pot sparge sa poata ajunge ei.



#9
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.260 mesaje

Postat 26 aprilie 2023 - 14:44

Sunt in graba, am sa deschid subiect nou pentru ca -inprimul rind- pentru mine va fi intradevar ceva nou si apoi nu am timp sa caut in alte subiecte.

 

De vineri voi avea in casa doua pisici.Baiatul a cumparat doua pisici si mergem vineri sa le luam.

 

Eu nu am avut niciodata pisica, mie mi-e "frica" sa ma apropii de pisici...deci sunt in necunostinta de cauza.

 

Astept toate sfaturile si le iau ca atare, incepind cu ingrijirea(fii mio a spus ca una sa stea cu mine si una cu el, eu am spus ca sunt de acord sa cumpere doar daca preia toate responsabilitatile...insa si eu trebuie sa stiu cite ceva), hrana. cum sa le invat sa nu-mi zgiriie canapeaua, perdelele...nu stiu nimic.

 

Multumesc anticipat!

 

(parca vad un zimbet in coltul gurii Letitiei [:)] )

Dana, sorry, dar eu sint inca blocata, incerc sa procesez informatia pe care mi-ai dat-o si nu reusesc. Pur si simplu m-ai lasat fara cuvinte! [:)]  [:)]  Tu esti ultima persoana de la care ma asteptam sa deschida un subiect despre pisici! [fal]

 

Eu am fost ca femeia din povestea Laurei, mi-era frica de pisici si mi se pareau nerecunoscatoare, ca acum sa fiu pur si simplu dependenta de ele.  Sint putin ingrijorata ca iei 2, nu stiu cum va fi, eu am doar 1. Insa nu e mare mentenanta la pisici, dar sint anumite chestii care trebuiesc facute. Or sa mearga si afara ori or sa stea doar in casa?

 

 

Laura, trebuie tavi de pipi separate ori isi fac nevoile in aceiasi tava? Daca vor merge si pe afara atunci or sa faca la tava mai rar, nu? Boluri pentru mincare trebuie sa fie separate, nu?

 

Daca vor sta doar in casa o sa trebuiasca sa le tai unghiile destul de des. Odata ce se invata cu asta, e usor. La noi unul il tine si celalalt taie, de obicei eu. Am cumparat foarfece special. Daca or sa meaga afara, probabil o sa trebuiasca sa le faci usita de aia batanta, care se instaleaza in usa mare.

 

Cind le iei o sa-ti trebuiasca o cusca de aia de carat mitze, probabil baiatul tau stie. Le aduceti de departe? Al meu a mieunat tot drumul de 3 ore cind l-am adus. Nu-i place deloc sa mearga cu masina.

 

Sa ai mincare cumparata, umeda si uscata sa le dai cind le aduci, binenteles cutia de pipi si un pol de ala de care sa isi roada unghiile. Unde o sa le tii noaptea pentru inceput? S-ar putea sa le ia putin timp sa se adapteze cu noua casa si noii servitori (posesorii de ciini sint stapini), dar sint tineri si or sa se adapteze repede. 

 

Sa stii ca or sa trebuiasca castrati. Cucoana aia spune minciuni ca sa nu cada magareata castratului pe ea. Eu pe al meu l-am castrat la 6 luni, asta e virsta minina cind pot incepe sa fie castrati. La 9 luni n-ar trebui sa fie nici o problema. Baietei fiind or sa treaca repede peste asta. Insa o sa ai tu o treaba in plus, actuala stapina ar fi trebuit sa o faca.

 

Dana o data ce va intrati in rutina, n-ar trebui sa ai decit bucurii de la aceste fiinte superioare,  [:)]   Noi idolatrizam motanul, e cea mai buna investitie pe care am facut-o vreodata si care nu inceteaza sa ne aduca beneficii 24/7 de atitea ani! 

 

In ce priveste canapeaua si perdelele… cu canapeaua n-a avut nimic (doar scaunele de la bucatarie le-a flocosit), dar la perdele a trebuit sa renunt ca si asa nu se mai poarta, sint demodate, avem doar draperii si blind-uri pe geamuri. Am renuntat si la plante si fotografii de decor. Pisica tine loc de toate, e decorativa destul. 

 

O metoda prin care poti sa le opresti sa zgirie mobile, or sa faca alte obraznicii, e sa ie pufai apa in fata atunci cind le prinzi asupra faptului. Eu aveam o sticla de plastic cu care udam rufele (pe vremea cind inca mai calcam), de aia cu puf, pe care o umpleam cu apa. Insa la noi nu a mers metoda, asa ca am renuntat. Ce e drept, noi nu sintem deloc stricti cu el, ne amuza obrazniciile lui, e un fel de Domnul Goe/Bubico al casei. Ne ofera prea multa hrana sufleteasca, ca sa conteze citeva lucruri flocaite, care la toata urma pot fi inlocuite. Stiu ca nu e o mentatlitate buna, dar noua ne place asa cum e.



#10
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 26 aprilie 2023 - 14:57

Noi avem o singura litiera, dar iesind afara cand vor, fac foarte rar la litiera (iarna cand le e frig sa iasa sau daca ramane vreouna inchisa in casa mai mult timp). Noi nu avem usa speciala pt ele  (barbatul zice ca ar trebui), asa ca suntem  'usieri" la cerere. Stiu sa semnalizeze f clar cand vor sa iasa. Am avut un motan ( a murit, din pacate in urma cu cativa ani)  care sarea pe clante si deschidea singur usile, inclusiv cele spre afara (ca noi nu obisnuim sa incuiem usile cand suntem acasa) .

Pentru mancare avem 3 vase ca sa nu se certe, dar mananca toate de oriunde, nu au bol dedicat. 

Si eu am vrut sa spun ca stapana acutala minte sau nu a bagat ea de seama, dar motanii instictiv fac pipi sa isi marcheze zona, nu tine de rasa sau de buna purtare. Plus ca sunt mai agresivi si posibil sa se incaiere destul de urat (intre ei sau cu alti motani daca vor iesi afara) . Odata facut pipi intr-un loc, mirosul pt ele persista si vor tot face. In cazul asta am ineles ca merge sa le pui ceva citrice /lamaie in locul ala si asta nu le place, ii tine la distanta. 




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -