Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Fără medii semestriale, fără teze obligatorii.


209 raspunsuri la acest subiect

#81
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 13 iulie 2022 - 09:37

"Despre organizarea BAC-ului: Examenul va avea următoarele probe, o singură probă scrisă la disciplinele cuprinse în trunchiul comun, o probă comună pentru elevii de la toate filierele, profilurile și specializările. Această probă constă în evaluarea competențelor generale, formate pe parcursul ciclului liceal la limba și literatura română, matematică și științe ale naturii, istoria și geografia României și Europei și științe socio-umane. O singură probă scrisă care să verifice competențe le generale. Condiția de promovare: obținerea cel puțin a notei șase.

Două probe de evaluare a competențelor lingvistice la două limbi de circulație internațională.
Probă de evaluare a competențelor digitale.
Probă scrisă la limba maternă
Probe scrise, facultative, la alegerea candidatului, specifice profilului sau specializării. "

 

Eu sunt taaare curioasa cum va fi proba asta, cu intrebari din toate materiile, la nivelul cel mai de jos presupun , pt ca matematica de la mate-info nu se compara cu cea de la stiinte sociale. In ce tara mai e asa o proba 'ghiveci cu de toate' ? 

 

In ce tara oare se mai dau probe la bac 2 limbi straine obligatoriu, indiferent de profil? 

Si ma mai intreb in ce alt sistem de invatamant proba de bac din materia de profil este facultativa?!?! 

 

 

 

bac-ul va deveni , din ce inteleg eu, un concurs "stii si castigi" cu intrebari de cultura generala. Sau cum!? 



#82
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 13 iulie 2022 - 09:38

Dupa ce am citit propunerile legislative, zic "Doamne ajuta, multumesc ca am copii mari!" Pana se aplica toate schimbarile astea ai mei vor fi terminat liceul , mai departe, dupa cum i-o duce capul si le-o fi norocul! 



#83
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 13 iulie 2022 - 10:10

Eu mai urmaresc pe facebook comentariile profesorilor, chiar eram curioasa de pareri pertinente, dar s-au blocat la salarii si la desfiintarea / modificarea inspectoratelor scolare. 

 

N-am citit nimic de universitati, sau n-am vazut eu, astea nu intra in discutie ? 

 

Chiar vorbeam zilele trecute cu o cunostinta, fata ei a terminat anul asta medicina veterinara la Cluj si acum lucreaza deja la o clinica veterinara in UK.

Pai nu mi se pare cinstit deloc, gata scolarizat pe banii statului roman. 



#84
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 13 iulie 2022 - 10:13

"Despre organizarea BAC-ului: Examenul va avea următoarele probe, o singură probă scrisă la disciplinele cuprinse în trunchiul comun, o probă comună pentru elevii de la toate filierele, profilurile și specializările. Această probă constă în evaluarea competențelor generale, formate pe parcursul ciclului liceal la limba și literatura română, matematică și științe ale naturii, istoria și geografia României și Europei și științe socio-umane. O singură probă scrisă care să verifice competențe le generale. Condiția de promovare: obținerea cel puțin a notei șase.

Două probe de evaluare a competențelor lingvistice la două limbi de circulație internațională.
Probă de evaluare a competențelor digitale.
Probă scrisă la limba maternă
Probe scrise, facultative, la alegerea candidatului, specifice profilului sau specializării. "

 

Eu sunt taaare curioasa cum va fi proba asta, cu intrebari din toate materiile, la nivelul cel mai de jos presupun , pt ca matematica de la mate-info nu se compara cu cea de la stiinte sociale. In ce tara mai e asa o proba 'ghiveci cu de toate' ? 

 

In ce tara oare se mai dau probe la bac 2 limbi straine obligatoriu, indiferent de profil? 

Si ma mai intreb in ce alt sistem de invatamant proba de bac din materia de profil este facultativa?!?! 

 

 

 

bac-ul va deveni , din ce inteleg eu, un concurs "stii si castigi" cu intrebari de cultura generala. Sau cum!? 

 

Exact, parca vad ca este liniste pe tot frontul si la anul zic ca pe unii nu i-a intrebat nimeni nimic. 



#85
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 13 iulie 2022 - 10:26

În vederea consultării publice, în condiţiile art. 7 din Legea nr. 52/2003 privind transparenţa decizională în administraţia publică, republicată, dar și a consultării preliminare interinstituționale, Ministerul Educaţiei publică proiectul de Ordonanță de Urgență pentru modificarea și completarea Legii educației naționale nr. 1/2011 și prorogarea unor termene.

► Propunerile și sugestiile cu privire la proiectul supus consultării publice pot fi trimise pe adresa de e-mail gabriela.toma@edu.gov.ro



#86
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 13 iulie 2022 - 10:28

"Liceele vor avea dreptul să-și organizeze propriile examene de admitere"

 

asta e cea mai mare prostie. S-a intors cu 1000 de ani in  urma cand copii cu 9,20 sau 8,50 ramaneau pe dinafara si erau ulterior repartizati la cele mai execrabile licee pentru ca  deja locurile la celelalte erau ocupate.

 

Copii buni care s-au sinucis, parinti innebuniti alergand ca besmeticii cu dosarul copilului.

Mita data la profesorii corectori.

Destine si aripi frante.

 

Am trait povestile astea, am cunoscut echipa care a implemntat actualul sistem. Pentru ca siuatia era atat de grava incat schimbbarea modalitatii de intrare in liceu a fost una dintre cerintele  ca sa intram in UE.

=========

stiu ca un procent semnificativ de parinti or  sa fie  de acord cu chestia asta. De abia o asteptau. Ca stiu ei de la parintii lor ce bun era sistemul pe vremea lor.



#87
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 13 iulie 2022 - 10:35

"Liceele vor avea dreptul să-și organizeze propriile examene de admitere"

 

asta e cea mai mare prostie. S-a intors cu 1000 de ani in  urma cand copii cu 9,20 sau 8,50 ramaneau pe dinafara si erau ulterior repartizati la cele mai execrabile licee pentru ca  deja locurile la celelalte erau ocupate.

 

Copii buni care s-au sinucis, parinti innebuniti alergand ca besmeticii cu dosarul copilului.

Mita data la profesorii corectori.

Destine si aripi frante.

 

Am trait povestile astea, am cunoscut echipa care a implemntat actualul sistem. Pentru ca siuatia era atat de grava incat schimbbarea modalitatii de intrare in liceu a fost una dintre cerintele  ca sa intram in UE.

=========

stiu ca un procent semnificativ de parinti or  sa fie  de acord cu chestia asta. De abia o asteptau. Ca stiu ei de la parintii lor ce bun era sistemul pe vremea lor.

 

 

Si ptr subiectele pe care unii le vor afla in avans    [:(]  



#88
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 13 iulie 2022 - 10:36

123.jpg



#89
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 13 iulie 2022 - 10:37

Problema 2.

Cum adica invatamantul obligatoriu cuprinde grupa mica?

Din punctul meu de vedere este un atentat la libertatea de decizie a parintelui.

Ca si cand toate gradinitele de stat din romania sunt parfum de flori.



#90
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.878 mesaje

Postat 13 iulie 2022 - 10:40

 

Eu sunt taaare curioasa cum va fi proba asta, cu intrebari din toate materiile, la nivelul cel mai de jos presupun , pt ca matematica de la mate-info nu se compara cu cea de la stiinte sociale. In ce tara mai e asa o proba 'ghiveci cu de toate' ? 

 

Cred ca e un concurs, care politician e mai idiot si ce le mai bese mintea. 
 

Solutii nu am, e groaznic pt generatiile viitoare de elevi. Ajungi sa o regreti pe abramburica.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -