Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Fără medii semestriale, fără teze obligatorii.


209 raspunsuri la acest subiect

#51
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 01 iunie 2022 - 21:29

recunosc ca remarca "nu exista profesor sarac" m-a bagat putin sub birou. de ras. ironico-amar, asa.

 

nu inteleg cum poti spera? concepe? sa participi la o discutie daca nu iesi din bula ta si nu esti deschis catre argumentele interlocutorilor. mai ales ca unele pot fi verificate usor, exact cum am facut eu.

 

vorba cuiva, daca eu ma duc la culcare satul, cu burta plina, nu inseamna ca nu exista foamete in lume.



#52
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 02 iunie 2022 - 08:52

Dar nimic din toate acestea nu par să fie în grija proiectului propagandistic și falimentar numit „România educată”. Evaluarea profesorilor rămâne un proiect ratat, angajarea lor e un proces suprarealist, salarizarea lor decentă e amânată de treizeci de ani, iar noi ne ocupăm cu dezbateri inutile despre două semestre sau cinci module, cu teze sau fără teze, cu vacanțe lungi sau scurte și alte fumigene care vor menține școala în aceeași mlaștină în care au adus-o oamenii needucați și lipsiți de orice viziune care o guvernează. Educația din România a ajuns să semene cu o casă dărăpănată, pe care proprietarul ei sărac și nepriceput o tot repară cu improvizații, ba mai pune o țiglă să nu-i plouă în casă, ba mai leagă poarta cu o sârmă, ba mai bagă niște cârpe în geamurile sparte să nu intre frigul. Și apoi se miră omul că vor copiii să-i fugă în lume, după ce el a „muncit” atât de mult s-o facă „frumoasă”.

 

https://republica.ro...copiii-le-urasc



#53
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.331 mesaje

Postat 19 iunie 2022 - 11:07

...si fara coronite!    "Printesa" a initiat un sondaj pe fb sa  vada daca numai in tarile slab dezvoltate se dau coronite si premii copiilor la sfarsit de an, sau si in tari mai rasarite. 

Sunt chiar atat de traumatizante festivitatile de premiere ?



#54
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.616 mesaje

Postat 19 iunie 2022 - 17:13

nu sunt, Collins .  Inca o porcarie a vreunui pierde-vara din minister. sa atraga atentia de la adevaratele probleme.



#55
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.940 mesaje

Postat 20 iunie 2022 - 17:53

O mica parere din "exterior", dar dupa 12 ani de experienta in invatamant in Ro si restul de pana la 20 si ceva in Canada:

Nu este nici o pierdere daca nu se dau teze si nu se incheie medii semestriale. Profesorii isi fac oricum evaluarile elevilor (aici dupa criterii personale, in sistemul public nu impune nimeni nimic profesorilor cum sa evalueze elevii. Se calculeaza doar un procentaj si o cota la final de an la fiecare materie. Nu se fac medii generale decat incepand cu colegiu si apoi la universitate, asa-numita  "cota R")

Vacanta de vara un pic mai scurta si mai multe vacante mai mici intercalate mi se pare o idee buna, si pentru elevi, si pentru parinti, si pentru profesori decat o vacanta de vara interminabila si apoi saptamani interminabile de scoala. Trebuie sa ne gandim si la dinamica familiei vara, aproape nimeni, in afara de profesori nu are nspe saptamani de concediu vara, copiii trebuie ocupati, sigur trebui si lasati sa se joace liber, mers si in concedii, vacante, tabere samd. Dar nu este simplu pentru parintii care muncesc si nu au ajutor sa ocupe copiii vara.

 

Scaderea accentului de la note numerice la tot felul de lucrari si teze pe dezvoltarea unor competente utile in viata si in societate, si asta mi se pare o idee buna. desigur depinde cum va fi pusa in practica. Vad ca unora le e frica de evaluarea subiectiva a profesorilor. Aici trebuie lucrat cu profesorii, trebuie formati in evaluarea corecta a competentelor dincolo de note.

Nu e suficient sa se elimine unele note, medii. Trebuie eliminata si importanta notelor in diverse clasificari ce se fac, admiteri la liceu, trebuie regandite bine toate chestiile astea.

Eu vad mai degraba reintroducerea examenelor de admitere la licee, doar la acele clase si profiluri la care cererea e mai mare ca oferta, decat acea repartizare computerizata. Asta daca se vrea intr-adevar eliminata sau diminuata goana dupa note.

 

Si o bila neagra din partea mea pentru afirmatia ca nu exista un profesor sarac. In Romania sau oriunde in lume. Profesorii sujt prost platiti peste tot, munca lor nu este valorizata la justa valoare. Este jalnic ca dupa chirie sau rata, indiferent care, indiferent in ce oras, abia raman cu ce le trebuie pentru a trai, taind multe de pe lista probabil.

Eu am un salariu bunicel, chiar mare PE HARTIE (taxele, retinerile sunt foarte mari aici) si traiesc de la un salariu la altul, nici vorba sa pot pune ceva deoparte. Nu ma plang, dar asta este realitatea.

Mai e mult pana departe la salarizarea profesorilor, si asta peste tot in lume.



#56
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 21 iunie 2022 - 08:06

" Si o bila neagra din partea mea pentru afirmatia ca nu exista un profesor sarac. In Romania sau oriunde in lume. Profesorii sujt prost platiti peste tot, munca lor nu este valorizata la justa valoare. Este jalnic ca dupa chirie sau rata, indiferent care, indiferent in ce oras, abia raman cu ce le trebuie pentru a trai, taind multe de pe lista probabil. " 

 

 

Nu ca ar fi ei singurii a caror munca nu este valorizata la justa valoare, iar in situatia jalnica data sunt multi, nu doar unii. 

Mai sunt si altii care se perfectioneaza continuu, care citesc si dupa ce termina facultatea, care fac cursuri de perfectionare pe banii proprii daca vor sa fie in tema cu noutatile samd. 

Dar nici o problema, lasa sa schimbam sistemul de invatamant romanesc ca cel de peste hotare, bun / rau nu conteaza schimbat sa fie.

Vacante, calificative si apoi o sa cautam scoli private platite din banii proprii daca vrem ca odraslele noastre sa faca scoala.

Ptr ca scoala cum va arata in viitor va fi doar o sursa de muncitori necalificati.

Si atunci care va mai fi justa valoare a profesorilor ?  [:(]

 

edit. 1 litera


Editat de dana vio, 21 iunie 2022 - 08:08 .


#57
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.616 mesaje

Postat 21 iunie 2022 - 08:41

nu ca ar conta, ca e problema mea, da' cam dupa ce am terminat facultatea, nu ca gasca prin apa, am cam avut examene si inspectii 10 ani .date pe bune, nu cumparate diplome sau ceva formal. si asta e perfectionare.. plus ca , din buzunarul propriu, platesc cursuri cu credite, scumpe,ca ne si obliga sistemul sa adunam vreo 90 in 5 ani. plus nspe mii de alte aspecte nestiute din afara. 

 

sunt de acord ca deciziile privind modernizarea sistemului de invatamant din tara asta sunt luate fara cap, dar ar trebui sa existe un cap.



#58
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.331 mesaje

Postat 21 iunie 2022 - 10:14

Velvet , daca in locul salariilor si indemnizatiilor de merit ( se stie cum se obtin in general) ministerul ar folosi banii pentru perfectionarea si formarea continua a tuturor si nu ar mai fi necesar ca profesorii sa isi plateasca cursurile. De aici incepe lantul slabiciunilor, cei care au bani sa se perfectioneze, vor accesa si gradatiile de merit...



#59
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 21 iunie 2022 - 11:06

 

Dar nici o problema, lasa sa schimbam sistemul de invatamant romanesc ca cel de peste hotare, bun / rau nu conteaza schimbat sa fie.

Vacante, calificative si apoi o sa cautam scoli private platite din banii proprii daca vrem ca odraslele noastre sa faca scoala.

 

 

Corect! Spre asta cred ca ne indreptam. Invatamantul de stat se duce de rapa. Daca vrei scoala, platesti una privata.



#60
ch_dana

ch_dana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.546 mesaje

Postat 21 iunie 2022 - 17:16

Corect! Spre asta cred ca ne indreptam. Invatamantul de stat se duce de rapa. Daca vrei scoala, platesti una privata.

 

 

Numai fi-mea face traseu invers, de la privat la stat ?! Lasand gluma la o parte, se cam zbarleste parul pe mine citind... am senzatia ca in gimnaziu cel putin o sa navigheze intr-o apa cu tare multi rechini...




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -