Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Lemonade time ladies


1020 raspunsuri la acest subiect

#971
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.653 mesaje

Postat 13 februarie 2023 - 12:17

Judoka, daca e vorba de o persoana in varsta nu prea ai ce sa faci ... poate sa arunci chestii fara sa spui.

Noi am avem o saptamana si gata vacanta :((((. Am fost la drumetie prin zapada vineri. F fain a fost.

De maine se incalzeste, asa ca o sa facem o drumetie sa vedem firul ierbii.

Maine facem turism in Lyon si mergem sa luam gustarea de la ora 4 la o cofetarie unde sunt lingurile de argint :), pe langa prajiturile f bune.



#972
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.879 mesaje

Postat 13 februarie 2023 - 12:22

Judoka, daca e vorba de o persoana in varsta nu prea ai ce sa faci ... poate sa arunci chestii fara sa spui.

Nu prea merge, sunt chestii bune, de calitate, gen aparate electronice, seturi de tacamuri, colectii carti, albume,fotolii de birou, etc.

Doar niste mobila e f veche si urata, dar aia o sa fie scandal daca dispare.  [clo] 
Varsta? peste 60. se duce spre varsta a treia, si cred ca defectele se accenueaza



#973
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.653 mesaje

Postat 13 februarie 2023 - 13:49

Ah inteleg :). Si ce parere are ca nu are unde sa le mai depoziteze? cu aparatele electronice nu ii poti spune: daca cumperi alt TV mai nou, il vinzi pe ala vechi?

Zic si eu asa, dar nu prea cred ca poti face ceva :(.



#974
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 14 februarie 2023 - 02:54

QArina, multumesc. Deci din pacate o sa fie Toronto. Macar sper s vad Niagara la un moment dat :))). nu de data asta ca nu o sa stau decat 1 zi jumate cred. Inca nu am plannigul facut.

 

scrie-mi un PM cand si pe unde in To o sa fii si poate ne vedem de-o cafea rapida. eu lucrez 2 zile pe saptamana in To si daca stiu din timp pot sa imi blochez calendarul

 

Niagara, da, nu ai cum sa o vezi in asa vizita scurta :(



#975
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.236 mesaje

Postat 14 februarie 2023 - 10:00

Neata!

 

Judoka, da, am ceva experienta din pacate. Asta am facut asta vara cand am fost izolati in provincie cu corona. Am umplut cateva tomberoane si am dus chiar si fier vechi. Partea cea mai grea pentru noi a fost sortatul si reciclatul. Pentru ca eu sunt genul care sorteaza tot dupa plastic, hartie, metal, textil. Mobilier mai mic a fost usor de dat. Au fost si niste campanii IKEA cu reciclat mobilier si atunci am dat din apartament. Hartie, baterii/becuri se pot recicla usor in Ro. Inca nu am dus la reciclat o punga cu textile.

Si dupa aventura din vara ne-am apucat de renovat apartamentul nostru in toamna. Am chemat o firma pentru debarasare si au luat ei mobila din dormitor, living, bucatarie. Mai avem o canapea de dat dar inca nu am luat una noua. Si din pacate trebuie sa dam masina de spalat rufe. Inca nu am gasit pe cineva interesat sa o ia. E functionala, nici nu a fost mult folosita. Dar ne trebuie una mai micuta pentru a o baga in debara. Cu aruncatul electrocasnicelor functionale nu sunt de acord. Mai ales cum e cazul noistru cand a, fost prin apartament din an in paste din 2010 incoace. Ba 5 ani legati nu am fost deloc. Dar nici nu avem decat strictul necesar. Am aruncat calculator si imprimanta la debarasare. Acum mai e un aspirator folosit. Si masina de calcat care la fel nu are sens sa luam una noua.

Cand mergem in vara va trebui sa sortez carti. Era prea dificil sa o facem prin telefon. Dar, la fel, nici nu avem cutii fara numar. Vreo 3 colectii si unele de copii pe care sper sa le duc la o asociatie.

 

Ideea e ca e o lupta continuu sa nu cumparam lucruri ca sa nu mai avem spatiu in casa. Orice achizitie trebuie sa te gandesti de doua ori.



#976
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.653 mesaje

Postat 15 februarie 2023 - 00:06

Qarina, cu mare placere as bea o cafea cu tine! Iti scriu de indata ce stiu mai multe.



#977
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.879 mesaje

Postat 15 februarie 2023 - 10:35

Ah inteleg :). Si ce parere are ca nu are unde sa le mai depoziteze? 

Ma intreaba daca ma deranjeaza? Da, ma deranjeaza.

De ex., 2 frigidere, 2 biblioteci de alea mari pe tot peretele, 3 aspiratoare, cutii imense pline cu lucruri, valize, aparate de masurat de pe vremea lui pazvante.  La boxa nu se pot pune. E full.

Am reusit sa fac functionala bucataria si am aruncat tot ce era perimat din camara. Plus oale vechi, dulapioare nefunctionale/murdare. 
 

Otilia  [flo2]

si voi ati tras ceva.

Apropo, pe langa bd stirbei (in buc) e un magazin social unde se pot dona mobila, haine, jucarii, vesela, carti. Sunt f amabili.

 

Chestia e ca, din ce am citit, orice terapie se incepe cu recunoasterea/admiterea sindeomului. Ori la noi nu e cazul. [bib]



#978
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.879 mesaje

Postat 15 februarie 2023 - 10:37

Azi program obisnuit.

 

sa mai faca din lectii, daca vrem sa plecam pe undeva. Si trebuie sa comand niste carti pt literatura.

 

Dana-vio. Voi sunteti in vacanta? Ce mai face Ale? 



#979
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 15 februarie 2023 - 11:29

De sapt viitoare suntem in vacanta, una saptamana. 

 

Ale invata, e ocupata si stresata. 

 

Mai nou e speriata de cutremure, eu nu eram la bloc si nu am simtit, dar ea era chiar singura acasa si la etajul4 le-a imtit chiar bine. I-a cazut un omulet de lemn de pe biblioteca,

Cutremurul de ieri a avut 21replici, unele s-au simtit si la noi, cele peste4. 



#980
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.666 mesaje

Postat 16 februarie 2023 - 09:40

Neata buna! 

 

Am intrat sa laud echipa de robotica  [:)] . Au fost la regionala la Bucuresti si au castigat probabil cel mai misto premiu! Premiul special al juriului "Sharing is caring" pentru ajutorul dat cu generozitate altor echipe pt a-si repara robotii.  Concursul a fost complex, s-a jurizat toata activitatea echipei, nu doar punctele castigate in timpul meciurilor. Au avut 6 meciuri, au castigat 3, in conditiile in care au nimerit aliante (aliantele s-au tras la sorti, nu a ales nimeni cu cine sa faca echipa) cu 4 roboti care s-au stricat in timpul meciurilor si punctele au ajuns sa le faca singuri. Dupa meciuri au fost pe locul 35 din 81 de echipe. Dar s-au distrat, au legat prietenii, s-au suparat, s-au incurajat, au muncit ca o echipa adevarata (cine cunoaste  sistemul de invatamant din tara, stie ca in continuare se incurajeaza si se pune mult accept pe competitivitate in detrimentul lucrului in echipa) . 

Premiul special l-au castigat pt ca au ajutat foarte mult echipe care au avut probleme cu robotii lor. Au ajutat o echipa care apoi a jucat impotriva lor un meci si i-au batut, au dat piese si sfaturi echipei altui liceu din oras (cu care in general sunt ca Steaua cu Dinamo, competitie pe toate planurile la nivel local), au ajutat o echipa venita tocmai din Cipru care a fost in alianta cu ei si dupa cateva zeci de secunde de la inceputul meciului li s-a rupt bratul robotului, a cazut spetaculos blocand jumatate de teren. Au stat apoi cu cipriotii aproape 2 ore si i-au ajutat sa isi repare bratul robotului,i-au incurajat, i-au sustinut. 

Tare mandra sunt de ei, de tot ce au trait si au realizat zilele astea! 

 

331403206_584813816907575_25519794379042

 

 

Miniaturi atasate

  • SnakeTech.jpg



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -