Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 2 voturi

Jurnal de pandemie editia 2022


724 raspunsuri la acest subiect

#601
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 29 martie 2022 - 20:59

Treaba e ca de cand cu covidul si masurile astea mai stricte (masca, distantare etc), celelalte virusuri au stat 2 ani in stand-by, iar acum, dupa ridicarea restrctiilor parca au revenit la viata...

Si in Romania sunt foarte multe cazuri de gripa, am auzit de multi copii cu varicela, ca tot se intrebau unii de ce nu mai sunt si alte boli!



#602
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.258 mesaje

Postat 29 martie 2022 - 21:27

Sotul meu are programare in aprilie pentru doza 4...

 

Atita timp cit vaccinul isi face treaba si scapam de pandemie...totae bune! [:)]

La noi cei peste 75 vor fi invitați la vaccin și bine-nțeles cei cu probleme grave de sănătate. Dacă trebuie sa îl facem la 6 luni, o sa-l facem. Eu fac 6 luni in iunie.



#603
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.939 mesaje

Postat 01 aprilie 2022 - 02:35

În Canada a început valul 6 de la jumătatea lui martie, cu variantul BA-2 pe cale să devină majoritar. Este cel mai contagios până acum.

 

Nici eu nu mai urmàăresc statisticile de când cu războiul.

 

La școală nu avem deocamdată.mulți absenți, oricum când un elev are covid nu mai suntem informați.

Fiu-meu a avut omicron în februarie (presupun că omicron după lejeritatea simptomelor). L-a durut în gât un pic, ceva muci și a fost deranjat la burtă și cam atât. În ziua 5 deja era negativ. Eu nu am luat.

 

A 4 a doză se oferă aici deocamdată numai celor peste 80 și celor vulnerabili (nu știu exact ce presupune asta, că am și eu o afecțiune cronică și poate mă încadrez?)

 

 

 



#604
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.258 mesaje

Postat 01 aprilie 2022 - 10:28

În Canada a început valul 6 de la jumătatea lui martie, cu variantul BA-2 pe cale să devină majoritar. Este cel mai contagios până acum. Nici eu nu mai urmàăresc statisticile de când cu războiul. La școală nu avem deocamdată.mulți absenți, oricum când un elev are covid nu mai suntem informați. Fiu-meu a avut omicron în februarie (presupun că omicron după lejeritatea simptomelor). L-a durut în gât un pic, ceva muci și a fost deranjat la burtă și cam atât. În ziua 5 deja era negativ. Eu nu am luat. A 4 a doză se oferă aici deocamdată numai celor peste 80 și celor vulnerabili (nu știu exact ce presupune asta, că am și eu o afecțiune cronică și poate mă încadrez?)

 

 

și eu am dar nu ma încadrez. 



#605
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.665 mesaje

Postat 01 aprilie 2022 - 11:21

Fii'mea si-a facut azi doza 3. O fi bine, n-o fi bine ... vom vedea. A fost foarte decisa. 



#606
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 04 aprilie 2022 - 08:31

La noi tocmai au anunțat ca cei peste 65 de ani pot sa își facă doza 4 de vaccin. Probabil peste câteva luni vom face toți. 
Aici au acum ultimul vaccin, cel cu proteine, am uitat cum se numeste. Și vor sa combine, cred ca din asta vom primi cu toții ca doza 4. 



#607
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 21 aprilie 2022 - 09:40

La noi tocmai au anunțat ca cei peste 65 de ani pot sa își facă doza 4 de vaccin. Probabil peste câteva luni vom face toți. 
Aici au acum ultimul vaccin, cel cu proteine, am uitat cum se numeste. Și vor sa combine, cred ca din asta vom primi cu toții ca doza 4. 

 

E un vaccin diferit? Cine il produce?

 

Eu am inteles ca tehnologia folosita in producerea vaccinului anti covid si cercetarile care s-au facut ar putea crea un vaccin anti cancer pe baza aceleiasi tehnologii. Mihaela cred ca poate explica mai bine, ea e experta .



#608
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 21 aprilie 2022 - 11:56

 

 

Eu am inteles ca tehnologia folosita in producerea vaccinului anti covid si cercetarile care s-au facut ar putea crea un vaccin anti cancer pe baza aceleiasi tehnologii. Mihaela cred ca poate explica mai bine, ea e experta .

Biontech lucreaza de ceva ani la un vaccin anticancer, prin tehnica mRNA.

 

Am inteles ca chiar vor scoate ceva pe piata cit de curind, insa nu stiu date exacte.



#609
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 21 aprilie 2022 - 17:55

E un vaccin diferit? Cine il produce? Eu am inteles ca tehnologia folosita in producerea vaccinului anti covid si cercetarile care s-au facut ar putea crea un vaccin anti cancer pe baza aceleiasi tehnologii. Mihaela cred ca poate explica mai bine, ea e experta .

 

Este vorba de Novavax. 
 

Novavax's Covid vaccine uses different technology than Pfizer's and Moderna's shots, which rely on messenger RNA to turn human cells into factories that produce copies of the virus spike protein, inducing an immune response that fights Covid. The spike is the part of the virus that latches onto and invades human cells.

Novavax's shots, on the other hand, fully synthesize the virus spike outside the human body. The genetic code for the spike is put into a baculovirus that infects insect cells, which then produce copies of the spike that are purified and extracted. The spike copy, which can't replicate or cause Covid, is injected into people to induce an immune response against the virus.

The vaccine also uses an adjuvant that contains an extract purified from the bark of a tree in South America, to induce a broader immune response. The adjuvant has been used in licensed vaccines against malaria and shingles. Novavax's stand-alone Covid shots consist of 5 micrograms of the spike copy and 50 micrograms of the adjuvant.

De aici: https://www.cnbc.com...early-data.html

 

Nu sunt experta in vaccinuri, ca eu lucrez cu analize medicale. Dar din ce am citit, e vorba de vaccinurile mRNA care ar folosi o tehnica ce ar putea aduce vaccinuri eficace împotriva cancerului. Dar nu prea m-am documentat. 
 



#610
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.258 mesaje

Postat 18 mai 2022 - 14:48

Ați auzit de monkey pox? A ajuns in Europa. Din fericire se transmite doar sexual și pina acum mai mult bărbații l-au făcut. 




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -