Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 2 voturi

Jurnal de pandemie editia 2022


724 raspunsuri la acest subiect

#241
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 16 ianuarie 2022 - 11:44

De ce nu isi sterge aplicatia din telefon, si sa seteze locatia.

 

Trebuie sa se izoleze dupa fiecare mesaj , sau cum e la voi? 

La noi testele se fac de doua ori pe saptamana, nu se mai izoleaza nimeni doar pentru ca a fost contact, nici macar in familie. Daca esti vaccinat trebuie doar sa-ti faci un test si daca e negativ mergi la munca in continuare. S-au scos si testele PCR.

 

Testele PCR nu s-au scos - daca ai simptome nu faci LFT trebuie sa-ti faci PCR. 

 

You can get rapid lateral flow tests if you do not have symptoms of coronavirus (COVID-19).

Information:

If you have symptoms of COVID-19, you need a different test called a PCR test. Get a PCR test if you have symptoms of COVID-19 on GOV.UK

Sursa: https://www.nhs.uk/c...-have-symptoms/



#242
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 16 ianuarie 2022 - 11:48

https://www.google.c...olHVYFcufWVFMtK



#243
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 16 ianuarie 2022 - 11:49

Da, dar cand primesti informatiile despre vaccin scrie clar ca adoua doza se poate face intre 3-12 saptamani. Sunt copii care au excursii platite si au nevoie de certificat de vaccin.

Nu stiu cum e in alte tari dar in Romania se poate face doza a doua si dupa 28 de zile. 

La noi pentru copii eu stiu ca se pot face numai dupa 12 saptamini.

Iar cel de la centrul de vaccinare nu are voie sa schimbe regulile, nu conteaza motivul.

Sint exceptii, de obicei pe motive de sanatate, nu excursii dar alea se fac la GP.  



#244
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 16 ianuarie 2022 - 11:52

Eu ti-am spus ce zice NHS-ul si doctorul de la scoala mea - ca se face acum, nu ce se propune. 

Tu pui link de ziar. 

 

Edit: In articolul pus de tine nu scrie ca s-au scos testele PCR, nu mai faci test PCR daca esti pozitiv la LFT. 

 

"People who are positive for coronavirus on a lateral flow test will no longer be able to check the result with a PCR test under plans to create the capacity for laboratories to deal with soaring cases.

Most people who test positive on a lateral flow device would instead be told to isolate for at least seven days without confirmation. The proposal is supported by scientists because rising infection rates reduce the risk of false positives."


Editat de ab5174, 16 ianuarie 2022 - 12:00 .


#245
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 16 ianuarie 2022 - 11:58

chere having been some changes in advice even since I wrote to you last Monday (3 January), I draw your attention to the following:

Covid-19 Testing

With effect from today, there is no need for a positive lateral flow test in an asymptomatic person to be confirmed by PCR test. If your child has a positive lateral flow test, you should report it both to school and to NHS Test and Trace and then start the 10 day isolation period. The day of the lateral flow test is Day 0. 

Din scrisoarea saptamanala de la scoala


Editat de Collins20, 16 ianuarie 2022 - 12:05 .


#246
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 16 ianuarie 2022 - 12:03

Cred ca ar fi mai bine sa scoata testele pentru tota lumea si sa se testeze numai cei cu simptome.



#247
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 16 ianuarie 2022 - 12:19

La noi testele rapide s-au folosit absolut și numai la internare in spital, Pt ca PCR dura câteva ore sau chiar o zi, laboratorul de microbiologie nu lucrează noaptea. S-au introdus și astea târziu, după multe dezbateri. Orice test pozitiv se reface cu PCR.

Au mai încercat la ceva școala in Stockholm dar au concluzionat ca nu dau nimic in plus, s-a renunțat. 
Lumea își cumpara și se testează acasa, dar nu sunt luate in considerare. In orice situație doar testul PCR e valabil. 



#248
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.879 mesaje

Postat 16 ianuarie 2022 - 12:28

Parerea mea e ca Germania are printre cele mai dure restrictii acum  :

masca in scoli, testarea de doua ori pe saptamana, interzicerea magazinelor neesentiale pt nevaccinati, 

masca fpp2 in magazine(cel putin la noi in zona, dar vanzatoarele nu poarta decat din asta normala  [fri] ), 

evenimente , restaurante cu 2g( vaccinat si testat sau cu booster) , 

 

E cam penurie de teste rapide si de masti.

mihaela, cum e in Suedia? E masca obligatorie in scoli? 



#249
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 16 ianuarie 2022 - 12:32

Cred ca ar fi mai bine sa scoata testele pentru tota lumea si sa se testeze numai cei cu simptome.

Imi amintesc ce furori a facut Trump cind a spus ca cu cit testam mai multi, cu atit avem mai multi infectati!!!! [:-)))] [:-)))]

 

Nu pricep de ce sa scoata testele...cu cit testam mai putin, cu atit sansele sa avem mai multi infectati sunt mai mari.



#250
Amaryllis1

Amaryllis1

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 337 mesaje

Postat 16 ianuarie 2022 - 12:35

Nu prea depinde de tine cate doze alegi sa faci daca ai facut si boala pentru ca de fapt certificatul dat dupa boala expira deci daca vrei sa intri in locuri unde nu se intra decat cu unul dintre cele doua ori boala ori vaccinare , atunci trebuie sa te vaccinezi. 

La opera in Bucuresti de exemplu nu se intra cu test negativ chiar pcr sa fie si sigur sunt multe alte locuri. Deci, automat trebuie sa ai un certificat valabil. Acum, e valabil cu 2 doze indifferent cand le a facut cineva dar daca in curand vor vrea 3 z

doze dupa trecerea unui anumit timp de la a doua atunci  nu prea ai de ales.  Alternativa e sa stai qcasa la caldura. 




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -