Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce gatim astazi? Cap.105


1089 raspunsuri la acest subiect

#31
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.939 mesaje

Postat 10 decembrie 2021 - 02:51

Azi mai aveam șnițele de pui și am făcut rapid o garnitură delicioasă. Să nu mai zică lumea că nu gătesc!

Deci am făcut păstăi de mazăre (pois mange-tout sau snappeas) trase la tigaie, cu un pic de smântână, ceapă verde șu usturoi. Le-am ținut pe foc până s-au făcut al dente.

 

Mâine am party de Crăciun iar copilul mănâncă la prieteni (sper) așa că pauză.

Sâmbătă prânz în oraș și până seara poate fac sarmalele de post, dacă nu duminică.

 

Și în două săptămâni e Crăciunul! 



#32
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.259 mesaje

Postat 10 decembrie 2021 - 15:06

Azi mai aveam șnițele de pui și am făcut rapid o garnitură delicioasă. Să nu mai zică lumea că nu gătesc!

Deci am făcut păstăi de mazăre (pois mange-tout sau snappeas) trase la tigaie, cu un pic de smântână, ceapă verde șu usturoi. Le-am ținut pe foc până s-au făcut al dente.

 

Mâine am party de Crăciun iar copilul mănâncă la prieteni (sper) așa că pauză.

Sâmbătă prânz în oraș și până seara poate fac sarmalele de post, dacă nu duminică.

 

Și în două săptămâni e Crăciunul! 

[:-)))]  Ce ai facut bun? Ca eu m-am saturat sa tot fac piure! Citeodata mai fac risotto. Cumpart kit de risotto si iese tare bun. De asemea se face usor si repede, ca orezul si ciupercile sint semi-fierte. Eu doar pun apa si la sfirsit unt si parmezan.



#33
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.939 mesaje

Postat 11 decembrie 2021 - 23:03

[:-)))]  Ce ai facut bun? Ca eu m-am saturat sa tot fac piure! Citeodata mai fac risotto. Cumpart kit de risotto si iese tare bun. De asemea se face usor si repede, ca orezul si ciupercile sint semi-fierte. Eu doar pun apa si la sfirsit unt si parmezan.

Pai garnitura a fost ce am scris mai jos, pastai de mazare (snap peas) trase la tigaie cu sos de smanatana si usturoi.

Delicios, fac si azi ca mai am jumatate de punga.

 

Si eu mai fac orez rapid (jasmine rice cu bob lung) sau calrose, orezul nostru clasic cu bob rotund. Fierbe repede. Noi il mancam de multe ori simplu, cu un pic de sos de soia. Sau il fac de la inceput cu legume, din care nu trebuie sa lipseasca morocvul si ardeiul.

 

Bun deci azi am facut o supa crema de cartofi cu bacon si strudel de mar cu dovleac si nuci.

Pentru maine am dezghetat mici.

Nu am chef de iesit la cumparaturi, deci sarmalele de post vor mai astepta ca nu am ciuperci.

 

In timpul saptamanii cred ca voi face paste cu sosuri cumparate. Preferatul nostru este sweet basil marinara.


Editat de Fleurdelise, 12 decembrie 2021 - 02:51 .


#34
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.879 mesaje

Postat 12 decembrie 2021 - 11:07

Ieri clatite cu carne si un fel de chili con carne la cuptor(asta a iesit tare bun, suculent), cascaval pane.

 

Azi clasicii cartofi prajiti, salata, muraturi. Un desert? Poate salata de fructe.



#35
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 12 decembrie 2021 - 11:56

Cred ca nu m-am tinut d eplanul facut saptamina trecuta, nici nu mai stiu exact ce mi-am propus , insa am facut vita teryacki(am facut cu marinada facuta de mine a fost foarte buna mincarea), tortilla cu piept d epui si cu carne tocata, dulce acrisor de la uncle bens, cartofi prajiti cu snitele din piept d epui -ambele cumparate( a fost toata familia implicata la bucatarie exact in ordinea asta-eu, fii mio, sotul [:-)))] [:-)))])  ieri am fost singuri acasa asa ca am ca am cumparat kebab.

 

Astazi fac spaghetti cu shrimps-am un ghiveci cu busuioc ce isi da obstescul sfirsit asa ca numai bine , il arunc in sosul de rosii. Miine vreau sa fac ules insa mai trebuie sa fac ceva pentru doua zile si nu prea stiu ce, poate fasole-dar fii mio a protestat deja , sa vad!!

 

Astazi vreau sa vad unde pot comanda paste de orez , sos de soya si alte chinezarii . in cantitate mai mare, ca in magazine gasesc doar ambalate in cantitate mica si sunt si destul de scumpe asa.



#36
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 12 decembrie 2021 - 13:31

Deja am schimbat meniul pentru astazi , mici cu cartofi prajiti si sa vad cum stau cu cheful, poate fac rapid o supa crema de cartofi cu afumatura!!!



#37
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 12 decembrie 2021 - 18:36

Am descoperit niste trufe de ciocolata periculos de bune

Amazon vinde chiar valiza  [:-)))]Vreau sa comand una. 

 

Miniaturi atasate

  • Trufe.jpg
  • truffle 1.jpg

Editat de ab5174, 12 decembrie 2021 - 18:40 .


#38
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 12 decembrie 2021 - 20:53

In seara asta, carne de vita la gratar cu muraturi. 

Miniaturi atasate

  • pp.jpg


#39
Tonia Antonia

Tonia Antonia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 560 mesaje

Postat 12 decembrie 2021 - 23:19

Am descoperit niste trufe de ciocolata periculos de bune

Amazon vinde chiar valiza  [:-)))]Vreau sa comand una. 

 

Nu cunosc aceste trufe dar după ce am citit mesajul tău am comandat și eu valiza. Am găsit-o pe amazon.de, pe .fr nu exista. Abia aștept sa ajungă.

 

La subiect, ce am mai gătit zilele astea: pasta carbonara, ardei umpluți, supa cu găluște, pilaf cu pui, pasta bolognese, ciocolata de casa, salata de fructe, salata de ardei copți. 

Nu mai gatesc pana joi.

O seara placuta.



#40
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 13 decembrie 2021 - 09:25

Weekend prelungit la mine, asa ca vineri am gatit: paste cu bacon si sos alb, snitele de porc, mazare, ciorba de cartofi cu afumatura.

Sambata am facut un torosh si seara am pus la cuptor baghete semipreparate (cu verdeata si un fel de mini-pizza-sandwich).

Duminica pentru pranz am facut peste pane, cartofi natur cu mult patrunjel verde si lasagna.

Dulce am facut blat din albusurile congelate + nuca si o crema de mascarpone + frisca + cafea.

Urmeaza maine seara o supa de pui.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -