Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Dreptul la informatie


67 raspunsuri la acest subiect

#61
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 15 noiembrie 2021 - 10:04

Linkul este dintr-un articol din 13 decembrie 2013. 

Destul de vechi ca intre timp sa se fi schimbat cate ceva.

 

Citit cu atentie ce am scris (apropo de nr. de telefon afisat pe usa cabinetului despre care nu am spus ca e o obligatie legala sau vreo altfel de obligatie, interpretarea e de cacao). 

 

Informare

Medicii de familie din Romania (si nu numai cei de familie) au cabinete medicale individuale. Asta este forma sub care o larga majoritate profeseaza: "Cabinetul medical individual poate fi înființat doar de către medicul care își va desfășura activitatea în respectiva unitate, întrucât această formă de organizare nu are personalitate juridică distinctă ci funcționează ca persoană fizică, fiind formă de exercitare liberală a profesiei medicale.

In cabinetul medical individual își exercită profesia medicul titular, care poate avea ca salariați ori colaboratori medici sau orice altă categorie de personal"

 

De obicei au angajata o asistenta si colaboreaza cu IT-istii de la CNAS pentru echipamentele specifice gen cititor de card de sanatate, retete compensate trimise prin email via CNAS etc. Numarul de telefon, mancara-l gaia de numar, e necesar  a fi afisat pentru programari la cabinet, pentru vizite la domiciliu si pentru anuntarea medicului ca e timpul sa iti trimita reteta compensata lunara (pentru bolnavii cronici) si pentru intrebari puse de pacienti cand au diverse probleme si necesita un sfat. Medicul de familie primeste o suma per capita de pacient de la CNAS indiferent daca acel pacient are nevoie de el sau nu. Cu cat medicul are inscrisi pe lista mai mult pacienti cu atat suma e mai mare. 

 

Fiecare medic isi organizeaza cabinetul cum doreste, foloseste sau nu telefon cu 2 sloturi pentru cartele, sau 2 telefoane, sau niciunul daca nu il intereseaza sa castige bani sa isi intretina cabinetul sau sa isi plateasca asistenta.

 

 



#62
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 15 noiembrie 2021 - 10:08

Cine cauta un medic de familie o sa gaseasca titulatura asta: CMI dr. X, CMI dr. Z asta inseamna Cabinet Medical Individual al doctorului cutare.



#63
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.616 mesaje

Postat 15 noiembrie 2021 - 11:09

Moon la scoala se va schimba treaba.la scoala de stat, cel putin.



#64
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 15 noiembrie 2021 - 14:38

 

La fel este si cu invatatorii, cu dirigintii din scolile de stat.  Asa este organizarea. Nu pune nimeni sula in coaste nimanui. Este ceva ce functioneaza bine de ani de zile. E convenabil pentru toata lumea ca altfel s-ar schimba.

 

 

 

Nu e convenabil pentru toata lumea, dar asa se obisnuieste si asa se considera a fi normalul.

Cand se ofera numarul de telefon privat se presupune ca iti asumi ca poti fi deranjat la orice ora si in orice situatie. Ori, timpul de munca pentru care esti platit e timp de munca, iar timpul personal e timp personal.

Nu cred ca cineva care e deranjat in timp ce face temele sau orice alta activitate cu copilul propriu, se simte confortabil cand trebuie sa imparta timpul si atentia cu altcineva. Nu te poti conecta la copilul tau in timp ce rezolvi problemele altora. Dar multi o fac, fara a realiza ca fiecare compromis de genul acesta costa. 

E doar un exemplu, dar sunt foarte multe situatii in viata de zi cu zi, in care daca nu iti respecti timpul si linistea personala ti se duce naibii tot echilibrul. Mai nasol e ca nu stii de ce!



#65
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.260 mesaje

Postat 15 noiembrie 2021 - 16:06

Dupa cum spune Velvet, e un cerc vicios. Scoala nu asigura platforma de functionare corespunzatoare a personalului, dar se asteapta ca personalul sa fie in contact direct cu elevii/parintii mai ales in perioada cind se opera numai online. Atunci profesorii ce sa faca? Au dat detalii personale acestor straini, desi sint legi europene care previn acest lucru.



#66
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 15 noiembrie 2021 - 21:39

Grooming-ul (scuze nu stiu termenul in romaneste) mi se pare una dintre cele mai periculase consecinte ale acestui schimb liber de adrese de email si numere de telefon. 

Pe o adresa consacrata a scolii corespondenta de orice fel se pastreaza arhivate pentru 3 ani, deci diminueaza considerabil orice abuz. 

Sint mai mult ca sigura ca exista si profesori, medici sau in alte profesori abuzati de catre 'clienti'.  Deci toate aceste masuri ofera protectie de ambele parti. 

 

Noi avem automat "out of office" in weekend, vacante, zile libere. Daca este ceva extrem de important esti cautat de catre scoala.

 

Eu cu elevi in vacante am conventie, citesc emil-ul o data pe saptamina si raspund la neclaritatle pe care le au.  



#67
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 16 noiembrie 2021 - 01:13

Grooming-ul (scuze nu stiu termenul in romaneste) mi se pare una dintre cele mai periculase consecinte ale acestui schimb liber de adrese de email si numere de telefon. 

 

 

Nu s-a ajuns pana acolo.



#68
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 17 noiembrie 2021 - 16:07

Este institutie privata sau de stat ?!

 

 Chloe frecventeaza o institutie de stat. Velvet tot ce e posibil.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -