Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Dreptul la informatie


67 raspunsuri la acest subiect

#1
Dany_78

Dany_78
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 10 noiembrie 2021 - 21:11

Buna tuturor. Va rog sa.mi explicati daca sunt cumva in eroare sau poate ca cer prea mult de la invatatoarea fetitei mele care este in clasa a 4 a. Pe scurt, sunt tatal fetitei si locuiesc in strainatate de 7 ani si tocmai ce am terminat un proces cu mama fetitei de custodie si plata pensiei alimentare. Hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila cu rezultatul de custodie comuna. In legatura cu scoala,am mai incercat sa ma implic,ducandu.ma la scoala dar m.am lovit de refuzuri deoarece procesul nu era finalizat. Acum, ca sunt tata cu drepturi legale si avand custodia comuna am fost la scoala,am vorbit cu doamna director adjunct, le.am inmanat hotararea si am cerut sa fiu informat trimestrial cu privire la situatia scolara a fiicei mele si sa pot avea acces la catalogul electronic, sa pot participa la sedintele cu parintii ptr ca se fac online,precum si orice alte informatii pe care le primeste mama sa fiu instiintat si eu. Am lasat adresa de email, nr de tel pentru Whatsapp si chiar am facut rost de nr se tel al invatatoarei de la mama fiicei mele. I.am scris mesaj invatatoarei,explicandu.i ce doresc si nu am primist niciun raspuns de 6 luni de zile. Dupa cate stiu eu,mi se incalca dreptul la informatie si principiul dreptului egalitatii dintre parinti. Va spun sincer ca traiesc o trauma din cauza asta. Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac pentru ca nu cred ca cerand informatii despre copilul meu este o greseala si sunt taxat ca atare. Va multumesc.

 



#2
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 10 noiembrie 2021 - 22:03

Am o banuiala. Exista o expresie:
"Tonul face muzica"

Sa ma explic. Dupa modul agresiv in care va exprimati am aproape o certitudine ca ati provocat reactii adverse. Sigur ca putem sa mergem sa bagam un pumn in masa si sa strigam "E dreptul meu".
Sugestiile mea ar putea fi urmatoarele.
- Incercati sa fiti calm

- Incercati sa fiti non agresiv cand relationati

- Incercati sa propuneti si sa solicitati solutii 

- Cu mama fetei sunteti in relatii bune? Daca da, incercati sa cereti sprijinul ei, posibil sa fie mai diplomata si sa obtina ce doriti.

------------------------------------------------------------

 

In final:
Depuneti adresa la scoala cu nr de inregistrare prin care cereti ceea ce doriti. Legal au termen maxim 30 de zile sa va raspunda.

Dar raman la ideea ca raspunsul meu de final desi rezolva probabil problema, pe fond valoreaza 10%, Restul de 90% sunt relatiile interumane unde revin pe sugestiie de mai sus. Stiti.... tonul face muzica, nu sunt cuvinte goale de continut. 



#3
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.875 mesaje

Postat 10 noiembrie 2021 - 23:32

Marius, 

serios? 

nu stiu unde vezi tu agresivitate,‘ tonul face muzica’,etc?

E dreptul parintelui sa fie informat despre copilul lui, sase luni e o perioada mare de timp, iar gestionarea situatiei la distanta e cu atat mai complicata.

Nu as cere sprijinul mamei, in fond e parinte cu drepturi egale, de ce sa apeleze la ea? 

Dany, nu pot sa dau un sfat concret, nu stiu exact cum functioneaza sistemul si notele on line in Romania. 
Ai incercat sa suni la scoala? poate o secretara amabila sa aiba o solutie? Banuiesc ca nu esti in tara sa rezolvi problema in persoana.



#4
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 10 noiembrie 2021 - 23:41

Dany, nu pot sa dau un sfat concret, nu stiu exact cum functioneaza sistemul si notele on line in Romania. 

Q.E.D  [:)]



#5
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.875 mesaje

Postat 10 noiembrie 2021 - 23:50

Q.E.D  [:)]

Demonstrat ce mai exact? 

 

Ma referam la atitudinea ta, sa cataloghezi omul agresiv de la o postare. De mare ajutor intradevar.

 

Se termina trimestrul scolar pana rezolva astia cererile, pt o banal informare si un acces la catalogul electronic.

off topic

Poate are omul noroc si e din Oradea, ca acolo merg toate lucrurile ca unse tot timpul.


Editat de Judoka02, 10 noiembrie 2021 - 23:57 .


#6
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 10 noiembrie 2021 - 23:56

De ce credeti ca sunteti refuzat?



#7
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 11 noiembrie 2021 - 00:23

off topic

Poate are omul noroc si e din Oradea, ca acolo merg toate lucrurile ca unse tot timpul.

Poate.  [:)]



#8
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 11 noiembrie 2021 - 06:30

Nu toate școlile din România au catalog electronic. Și chiar dacă au, unele, nu toți profesorii trec notele în el. 

De când cu pandemia, s-au rărit și ședințele cu părinții, chiar dacă sunt online.

În clasele 0-4 nu se pun note, ci calificative. Majoritatea copiilor iau FB (foarte bine).

Custodie comuna nu înseamnă ca ambii părinți sa fie prezenți și implicați în viata copilului, iar acesta sa poată petrece timp și cu un părinte, și cu celalalt? Cum poți face asta, dacă locuiești în străinătate? Online?

Care a fost motivul divorțului? 



#9
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 11 noiembrie 2021 - 09:57

Nu toate școlile din România au catalog electronic. Și chiar dacă au, unele, nu toți profesorii trec notele în el. 

Indiferent daca exista sau nu catalog electronic, un parinte are tot dreptul sa stie de situatia copilului.

 

Dupa 6 luni d ezile, cei contactacti ar fi trebuit sa-i dea informatii despre situatia scolara a copilului.Si indiferent de ton, e dreptul lui ca parinte sa primeasca informatii,

 

Cit despre motivul divortului, e strict treaba los, iar daca s-a hotarit custodia comuna, atunci iar exista intelegere in ce priveste domiciliul lui.

 

Eu cred ca deranjeaza mai mult faptul ca el-tatal , divortat si plecat din tara, cere informatii despre copil.E doar parerea mea...



#10
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 11 noiembrie 2021 - 10:10

Prerea mea de parinte ; inainte de a veni in tara stabileste o intalnire cu invatatoarea si copilul sa mai discutati. Poti stabili asta prin secretariatul scolii. Eu nu stiu cum e posibil ca fiecare parinte sa aiba numarul" doamnei" si sa o poata suna sau sa ii ceara socoteala cand vrea. Si iar vorbesc de pe cealalta parte de lume, dar la noi nu e permis ca un elev sa aiba numarul de telefon , Wapp , al profesorului.E interzis.

Si eu cred ca de la secretariat iti poate spune notele, daca asta vrei. 

Dar ce importanta are ? Nu ai incredere in ceea ce iti spune copilul sau fosta sotie?




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -