Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Back to school, urmatoarea statie: Craciunul!


629 raspunsuri la acest subiect

#611
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 27 decembrie 2021 - 16:08

Am intrat sa va urez “continuare plăcută” ca la suedezi :). 

 

Eu sunt la job trei zile, apoi sunt liberă trei :). 
 

Aveti idei de fel principal Pt masa de revelion? Sunt in pana de idei. 
 

Și mai voiam sa va recomand filmul Don’t look up! de pe Netflix. E super! 



#612
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.940 mesaje

Postat 27 decembrie 2021 - 17:47

Mihaela, chiar acum mă uit la Don't look up.

 

Pentru revelion voi face curcan ( întreg, umplut, la cuptor) sau somon. Depinde, ca și la Crăciun, dacă vom fi gazde sau invitați.



#613
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 27 decembrie 2021 - 18:19

Fleur, ai o rețeta de somon buna? Eu gătesc somon destul de des, as avea nevoie de o rețeta specială, festivă. 



#614
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 27 decembrie 2021 - 19:12

Iubitorii lui Fredrik Backman pot vedea din 29 dec pe Netflix, serialul făcut după penultima lui carte, Oameni anxioși. 



#615
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.940 mesaje

Postat 27 decembrie 2021 - 19:59

Mihaela, nu am o rețetă specială mai festivă de somon, dar îți spun cum îl fac eu de obicei, iese foarte bun.

 

Folosesc o bucată de fileu. Îl marinez, în funcție de greutate, cu 2-3 linguri de ulei de măsline, zeamă de lămâie și sos de soia în cantități egale și adaug 1-2 lingurițe de cimbru uscat ( nu e obligatoriu). Nu mai pun sare, are destul de la sosul de soia.

Îl las la rece cel puțin jumătate de oră în pungă de plastic sau castron cu capac.

Îl pun la cuptor în tavă jena cu un pic de ulei de măsline.

Se face în cca 20 min maxim (15 min dacă bucata e mai mică) la foc potrivit 180 grade Celsius sau 350 Fahrenheit. NU se întoarce în cuptor!

Trebuie să fie ușor caramelizat deasupra, dar nu uscat, ci suculent.

 

Se servește cu garnitura preferată, nouă ne place cu orez( simplu, cu sos de soia sau cu legume) sau cu cartofi noi rumeniți la cuptor și legume verzi la abur ( sparanghel, choux de Bruxelles, etc,) și felii de lămâie.

Fără usturoi, mi se pare că distruge gustul delicat al somonului, dar e chestie de gust personal.


Editat de Fleurdelise, 27 decembrie 2021 - 20:03 .


#616
Marion9

Marion9

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.198 mesaje

Postat 27 decembrie 2021 - 21:09

Iubitorii lui Fredrik Backman pot vedea din 29 dec pe Netflix, serialul făcut după penultima lui carte, Oameni anxioși.

 

Super! Sper sa fie si la noi.

Zilele astea am fost gripata asa ca am avut timp de citit si Netflix, am vazut un serial suedez foarte dragut ( Bonus family) si binenteles Don’t look up ( pe asta a vrut fii-mea sa-l vada datorita distributiei)



#617
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 27 decembrie 2021 - 21:22

Ah, Bonus Family e super fain, l-am văzut și eu. 
 

Mersi Fleur, ma mai gândesc ce fac. Al meu bărbat vrea carne de vițel, eu nu am preferinte. Vom fi numai noi doi dacă prietena mea nu se însănătoșește. De Crăciun am fost doar noi trei, adică eu, el și Silvia, am petrecut tare fain. Silvia pleacă poimâine la Stockholm la prietenul ei, vor petrece acolo revelionul, cu prietenii lui. 
 



#618
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 28 decembrie 2021 - 10:51

Iata, a trecut di Craciunul 2021. Pe 26 am avut familia. Cumva obositor si creier tandari, dar frumos! 4 copchii, 2 baietei, 2 fetite, cel mai mare 13, cel mai mic 4.

 

Baietii si au adus Nerf Gun-urile si s au impuscat cu fetitele, rasete, galagie fugit pe scari... Tatal fetitelor a adus un pistoas cu aer comprimat si au tras cu niste bilute in niste foi A4 prinse de un urs mare de al fii- mii.

 

Mai tarziu, in joaca cu pustile s a bagat si Silvi și tatal fetelor care i a invatat cum să se pandeasca si cum sa deschida usa cand infractorul se ascunde dupa ea Sarmalele cele 50 puse pe masa au placut atat de mult incat s au mancat toate.

 

Noi astia mai mari ne am hlizit si vorbit printre tipete de copii cat am putut să ne auzim. Silvi a fardat o pe soru mea si i a pus gene false, toti copii in spatele ei s au uitat si faceau aprecieri. Care mai de care mai haioase.

 

Au iesit in curte copiii, era polei si au luat busituri zdravene. Vasele s-au spalate singure. Dar in rest e o debandada ce n a vazut Parisul. Zici ca a trecut un uragan. Ieri M-am am trezit la 10 45. De inteles.



#619
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 28 decembrie 2021 - 11:01

Pe 25 (ca am luat-o de la fain spre mai putin fain) am fost la soacra. A aranjat totul doamna care sta cu ea. Din pacate s-a certat  cu soacra si de pe 26 a plecat definitiv.

Am hotarat sa nu ma mai implic. Fiecare, in fond, face ce vrea cu viata lui.

 

=======

 

Am vazut aseara Don't look up. Atat de tare am asteptat filmul! 

Insa nu mi-a placut deloc. Satira, metafora, nu pe gustul meu plus foarte lung. Imi pare rau ca  m-am uitat.

 

Insa am vazut un serial SF coreean care mi-a placut  mult de tot "The Silent Sea".



#620
anja

anja

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.397 mesaje

Postat 28 decembrie 2021 - 11:35

"God förtsättning!", cum zise si Mihaela!

In sfarsit, azi ma odihnesc :))) Ziceam ca o sa avem un Craciun linistit, fara musafiri... da, de unde :) Ne-au venit prieteni si pe 25 si pe 26, asa ca am avut casa plina, asa cum imi place. Iar ieri, am fost la ski, doar eu cu sotu', la o statiune la vreo 2 ore si ceva de noi. A fost frumos, soare, frig, ff frig, si ne-am dus asa, ca sa iesim din casa, ca stiam ca acolo partiile sunt scurte si putine. Mai mult timp urcai cu telescaunul decat sa cobori. Apoi am fost la un restaurant destul de OK, (erau -13 grade cand am plecat spre casa).  Zilele astea lucrez, si tb sa ma organizez de revelion. Se pare ca ne intalnim cu prietenii romani. Eu as fi vrut sa facem la un restaurant, aveau tema - Gatsby, inca mai negociez cu sotu!- El zice ca e cam scump- 600E. Insa pe mine nu costul ma omoara, cat aglomeratia, si corona asta. Ma mai gandesc. Initial aveam in plan sa facem revelionul la opera din Copenhaga, dar din cauza de Covid, am anulat acolo.

O sapt frumoasa va doresc!

 




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -