Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Back to school, urmatoarea statie: Craciunul!


629 raspunsuri la acest subiect

#1
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 06 noiembrie 2021 - 03:49

Unii se intorc la scoala, altii sunt deja acolo. Unii se bucura de vremea primavaratica, altii beau ceai la gura sobei si intra incet-incet in "mood" de Craciun...


Editat de Fleurdelise, 06 noiembrie 2021 - 04:09 .


#2
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 06 noiembrie 2021 - 04:08

Pe insula noastra e o vreme rece (deja primul inghet noaptea, dimineata 1-2 grade, ziua 6-7) cu mult soare si inca mult verde pe jos. Castanul din fata casei a chelit de tot...

 

Zilele astea am fost cu copilul la dentist, iar eu la medicul de familie, amandoi dupa mult timp. Din fericire, E. nu are nici o carie la dintii definitivi, yes. I-a facut o radiografie panoramica si i-am admirat cele 4 masele de minte. Stiu ca mie mi-au iesit  mult mai tarziu si numai probleme mi-au facut pana le-am scos pe toate, doua cu interventie chirurgicala.

Se pare ca iepuroiul meu are dantura buna. Nostim ca la doua zile dupa vizita i-a picat si ultimul dinte de lapte.

 

Doctorita de familie mi-a dat un teanc de trimiteri, analize de sange, ecografie abdominala (am eu niste anxietati), mamografie, colonoscopie si nu in ultimul rand de inchiriat aparat de tensiune pentru 24h ca am hipertensiune, se pare. Sa vedem ce iese ca am din toate "cautarile" astea.

 

In rest munca si iar munca. A, ex-ul ma bombardeaza de cateva saptamani cu mesaje ca vrea sa vada baiatul. Care baiat a zis in principiu da, insa eu ezit, am avut si cosmaruri. Ezit, nu vreau sa il vad dar cine sa-i duca, copilul? Mi-ar trebui o terta persoana dar dintre cunoscutii nostri comuni nu se baga nimeni. Ar trebui sa vorbesc cu un "travailleur social", nu stiu exact cum se traduce. Intre timp ma stresez.

 

Si o mica "bucurie" se muta niste vecine de jos, doua fete colocatare nebunatice care in fiecare seara si weekend fumau pot in parcarea de la geamul nostru de nu-l mai puteam deschide. Si era geamul de la baie!!! In fiecare seara se intoxicau cu chum-ii (prietenii) lor si nu te mai puteai intelege cu ele, se auzeau numai rasete isterice. Plus latraturi la fel de isterice ale celor doi catei nervosi de cate ori deschideau usa de la apartament. Sa vedem acum cine s-o muta in locul lor, sa nu ma bucur prea repede. Proprietarul m-a rugat sa intreb printre cunoscuti poate-i gasesc chiriasi.

 

Weekend frumos!



#3
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 06 noiembrie 2021 - 09:42

buna dimineata,

Matinala, azi sambata cand de fapt doream sa dorm mai mult.

Am terminat de pus ceva muraturi. M-am culcat la 2 azi-noapte. 

 

Unchiul meu de mult uitat, descoperit dintr-o pura intamplare prin Canada, Montreal, om deosebit a murit.

A murit saptamana trecuta. Il inmormanteaza azi la ora 13, ora Montrealului. Zic asta pentru ca am primit un link, o parola, pentru a viziona serviciul funerar in direct.

Nu stiu cum mi se pare asta.

 

Am de asemea un link, unde pot trimite condoleante si  fotografii gen remember when...



#4
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 06 noiembrie 2021 - 10:29

Fleur, sa stii ca si eu as merge pe mana unui lucrator social. Daca nu iti face nicio placere intalnirea, sau te gandesti daca o fi bine sau rau pentru Eric.

Nu ii poti cere o parere si psihologului?

 

Cred ca te framanti si ai cosmaruri. O imbratisare calda.



#5
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 06 noiembrie 2021 - 13:33

Fleur, alte dati cu ai procedat cu intalnirile lui Erik cu tatal lui, cine l-a dus?

Te inteleg, aici e capcana in fraza "legaturile cu intre copil si tata nu trebuie intrerupte", si asa si este, dar problema e ca indirect si mama intra in contact cu tatal si nu prea ii face bine.

Daca poti apela la un asistent social, e foarte bine. 

Eu te-as fi ajutat daca eram acolo (cu dusul baiatului)  [:)]

Imbratisari

[flo2]



#6
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 06 noiembrie 2021 - 23:27

Viviana, condoleante!

 

Cu tatal copilului, nu a fost cazul pana acum sa i-l duc sa il vada. A avut ordin de interdictie de contact pana in februarie anul asta, iar din septembrie a inceput sa imi scrie ca i-e dor.

 

Tocmai ca am vorbit cu psihologa copilului, ea mi-a spus sa sun sa cer un lucrator social si sa cer sfat cum sa procedez. Eu i-am zis da initial, dar nu ma simt ok sa il vad. Am frici ca ne afla adresa si numarul de telefon, am tot felul de scenarii in cap, cum spuneam am inceput sa am cosmaruri pe tema asta.



#7
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 07 noiembrie 2021 - 09:56

Fleur, daca inca ai frici mai bine zici pas. Daca inca le ai, e clar ca nu sunteti pregatiti.

Are autoritate de parinte asupra lui Eric, oricand poate afla adresa sau sa il faca sa ii destanuie diverse situatii.

Eric a trecut prin multe in ultimul an.



#8
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 07 noiembrie 2021 - 10:15

Sa scriu rapid despre ceremonia funerara. M-am uitat.

Mi-a placut enorm, emotionanta, delicata, eleganta plina de blandete.

Nimeni nu era imbracat in doliu. Absolut nimeni. Toata lumea cu masca.

Preotul a tinut o predica foarte frumoasa din care am inteles vreo 65% - franceza quebecoise nu se dezminte in a fi mai putin inteleasa.

Apoi a vorbit sotia, fiul, fiica. Atat.

Au fost 3 melodii preferate, una romaneasca pana sa se adune lumea (Mirabela Dauer - Te-astept sa vii), una italieneasca la sfarsit si una in franceza.

Cea in franceza a fost "Sur les épaules de mon père" pusa dupa ce a vorbit fiica.

 

Cert e ca ma gandeam in timpul ceremoniei ca ar fi timpul sa fug de cadelnitatul de la ortodocsi. am ajuns sa vad ritualurile noastre cam invechite si olecuta barbare.

Dar poate sunt eu stricata.

 

Si ma gandeam, unde a ajuns tehnologia si cum poate ea uni oamenii, pe timp de pandemie, lockdown si ce idei benefice pentru suflet pot avea unii in timp ce altii pupa oseminte si racle.

 

Eu cred ca puterea, sanatatea, bunatatea vin de la alti oameni, prieteni, familie nu din strafundurile unei racle.



#9
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 07 noiembrie 2021 - 11:47

Viviana, eu vin dintr-o familie mixtă și am avut șansa sa asist la slujbe ortodoxe și protestante din cultul reformat (asta mi-a fost cel mai aproape de suflet și îmi e).
Mai tarziu in viața și la slujbe greco-catolice (socri erau greco-catolici).  Și de când sunt in Suedia la slujbe protestante din cultul lutheran. Dintotdeauna am găsit cultul ortodox demodat și închistat in trecut. N-am găsit nimic sa îmi placa. Probabil e unul din motivele Pt care nu cred in nimic divin :). 



#10
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 07 noiembrie 2021 - 14:54

Multumesc pentru sfaturi. Deocamdata il aman de la un weekend la altul. Trebuie sa sun la un organism pentru protectia victimelor, sa vad daca imi pot da un lucrator social care sa il acompanieze pe baiat si sa participe la intalnire.

 

Cum era vorba aia ca Dumnezeu ii face si ciorii chioare cuib...sau asa ceva.

Avem in casa de toate, cele esentiale, ne mai lipsesc mici chestii pe care le voi cumpara pe parcurs. De exemplu, nu am un birou al meu, pun laptopul pe masuta de cafea, corectez la masa din bucatarie. Nu am etajere cu rafturi, noptiere, masa de calcat, etc.

Ei, ieri am iesit sa ne plimbam, am traversat o parcare unde e un container din ala pentru adunat haine de donat si alte chestii. Langa container donatorii depun mobila si alte chestii mai voluminoase. Ce trona acolo: un birou cu tablete de sticla, micut si finut (demontat), exact cum imi doream, o masa de calcat in perfecta stare, o etajera micuta alba (noptiera perfecta pt dormitorul meu), o masuta neagra cu etajera jos, pe roti (perfecta pt camera baiatului), o alta etajera-cub de la Ikea, alba, nedesfacuta in ambalaj decoratiuni de Craciun retro incredibil de frumoase, ghirlande si o coroana-stea, cu tot cu decoratiuni si lumini. Era si o canapea-pat buna, dar aia bineinteles ca nu am putut s-o caram. 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -