Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Schimbari pentru climat


312 raspunsuri la acest subiect

#91
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 22 noiembrie 2021 - 10:31

Daca are cineva o experienta pozitiva, unde a predat medicamente expirate, la farmacia X din locul Y, m-ar ajuta, ca ma duc si eu tintit acolo. Pe mine una ma intereseaza in Bucuresti, ca de acolo sunt. 



#92
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.458 mesaje

Postat 22 noiembrie 2021 - 10:35

Eu le am expirate... tot felul de pastile si resturi de siropuri, de pe diferite retete din trecut. Sau pur si simplu medicamente pe care le iei sa le ai in casa sau cand calatoresti, nu le folosesti (in totalitate) si la un moment dat expira (au termen cam 2-3 ani, depinde). Sau de ex picaturi de ochi luate la un moment dat, e-am folosit, a trecut problema, dar 3/4 fin sticluta a ramas. Si termenul e 1 an sau 1 luna de la deschidere.

Nu cumpar medicamente in prostie... dar am in casa si la un moment dat expira.

Nici eu nu cumpar in prostie, ba inainte de pandemie nu aveam nicio rezerva in casa de niciun fel de medicamente. Acum am paracetamoale si sprayuri de nas :-)

Toate cutiile ramase cu medicamentele de care am scris mai sus le am de la tata, el avea multe boli cronice si asa avea retetele, pe 2-3 luni, de acolo si penurile si stocul.

Asta e, la noi in tara e mai greu cu corectidudinea si spiritul civic :-) asa ca nici nu ma mai stresez inutil. Eu personal sigur nu arunc in oceane niciun fel de gunoi. 



#93
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 22 noiembrie 2021 - 13:35

Intr-adevar, intotdeauna raman pachete de medicamte expirate - ba un paracetamol, ba cate un sirop de tuse, ba unguente si altele.... chiar daca le cumperi numai cand ai nevoie.



#94
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 22 noiembrie 2021 - 14:05

Atata timp cat zilele, anii , anotimpurile , se repeta cu precizie de secunda ; vulcanii erup , pasarile migreaza, nu trebuie sa ne facem probleme prea mari pentru clima. Ce spunea Viviana in primul mesaj e perfect adevarat si tine de educatie sau de lipsa ei, ca toti avem datoria sa pastram curatenia si sa nu consumam mai mult decat e necesar.

 

Daca aveti aspirina care a expirat o puneti in masina de spalat, albeste hainele.



#95
alicia1976

alicia1976

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 957 mesaje

Postat 22 noiembrie 2021 - 18:39

In Germania medicamentele se arunca la gunoiul menajer, pînă acum ceva timp trebuia sa le predam la farmacie oricare, nu una anume. Intre timp au schimbat cu gunoiul menajer. 

 

Nu e voie să se arunce în apa de orice fel, chiuvetă, wc, canal, etc. 

 

Am cautat un pic cu google și in Romania este intr adevarat cu farmacia dar dacă nu ti le primește, expirate sau nu, care e solutia? 



#96
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 22 noiembrie 2021 - 20:01

Eu nu mi-am pus niciodată problema, le-am aruncat tot timpul la gunoi. Acolo unde ajunge gunoiul n-ar trebui sa fie ciini sau drogati.



#97
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 22 noiembrie 2021 - 23:24

Dar nu e vorba de câini, pisici sau oameni. E vorba ca sunt substanțe organice care nu se descompun decât poate in sute, mii de ani, poluant pana atunci. Acuma depinde și cum se sortează deșeurile și cum se depozitează ele. Am lucrat o vreme in protecția mediului și in Ro acum 15-20 de ani se arunca tot la grămada, in gropi de gunoi care nu erau in niciun fel făcute sa protejeze mediul. Uneori se dădea chiar foc deșeurilor din groapa, ca sa facă loc. Pe vremea aceea începuse protecția mediului sa se gândească la medicamente. Legea care a apărut a fost in urma acestor “gânduri” dar citesc ca din păcate nu se face nimic. Cel mai mare pericol este ca aceste substanțe ajung in apele freatice și apoi in râuri, mari, oceane, unde se concentrează in cele din urma. 

 

La noi se selectează gunoiul menajer compostabil, separat de cel de “ars”. Cel compostabil se depozitează in gropi de gunoi unde se descompune, celălat se arde ca și combustibil in diferite fabrici. Oriunde ar fi aruncate aceste medicamente, devin toxine Pt mediu. 
 

La noi se aduna toate de către farmacii și sunt distruse in așa fel încât sa nu fie afectat mediul. Din ce am înțeles, se descompun întâi in compuși simpli. Apoi sunt distruse prin ardere, in locuri speciale. 

Am citit ca medicamentele in mediu au trei mari consecințe: 

1. rezistenta la antibiotice; e unul din efectele aruncării de antibiotice 

2. schimbări hormonale la animalele maritime, sau chiar decesul lor

3. Încă nu se știe efectul de “cocktail”, adică in ce fel substanțele ajunse in ape se pot combina între ele. 
 



#98
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 22 noiembrie 2021 - 23:29

Un articol interesant pt cine are răbdare sa îl citească. 
 

https://www.ncbi.nlm...les/PMC1299201/

 



#99
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 22 noiembrie 2021 - 23:57

eu am renuntat la a mai tria orice gunoi, pentru ca nimeni din bloc nu o face. containerele cele noi sunt uneori atat de soioase, incat mi-e greata sa pun mana pe ele. infundate cu de toate. in zona locuiesc si mai multe familii de tigani, care aduna te miri ce de pe te miri unde, sorteaza la ei in curte sau in fata portii si ce nu folosesc, aduc noaptea aici, la containerele blocului.



#100
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 23 noiembrie 2021 - 00:03

Am cautat un pic cu google și in Romania este intr adevarat cu farmacia dar dacă nu ti le primește, expirate sau nu, care e solutia? 

 

ti le primeste daca compui un proces-verbal in care sa scrii:

- provenienta medicamentelor

- data expirarii

- modul de ambalare

- numarul de bucati din fiecare (atatea pastile, atatea flacoane...)

 

ti se ia, sincer.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -