Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Schimbari pentru climat


312 raspunsuri la acest subiect

#81
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 21 noiembrie 2021 - 17:19

Da, vreau sa am si eu contributia mea la o energie mai curata.

Imi voi monta panouri solare. Si sunt eficiente. Investitia se amortizeaza in aproximativ 4 ani.

 

Vecinii mei olandezi- au panouri solare (si va dati seama, este vorba despre Olanda, unde este mai putin soare) si sunt complet independenti de energie electrica - ba mai mult intra si in reteaua nationala.

 

Cumpar legume si fructe locale.

Am si lansat un program sustinut de LIDL si Electrolux - Numaiaruncamancare.ro  - care are si aplicatie mobila,



#82
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 21 noiembrie 2021 - 19:18

Si la noi se pot monta panouri fovoltaice cu accesare de fonduri nerambursabile.

 

Si poti deveni si prosumator adica produci pentru consum propriu si injecteazi surplusul in retea.

 

=====

Cuvantul prosumator a fost inventat in momentul in care a aparut legea care permite asta, prin unirea tampita a 2 cuvinte producator+consumator.

 

Am citit ca lingvistii au fost oripilati de cuvantul asta. Pro e un prefix cu intelesul de "in favoarea a ceva", iar sumator e un dispozitiv tehnic.



#83
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 21 noiembrie 2021 - 19:23

Da, vreau sa am si eu contributia mea la o energie mai curata.

Imi voi monta panouri solare. Si sunt eficiente. Investitia se amortizeaza in aproximativ 4 ani.

 

Vecinii mei olandezi- au panouri solare (si va dati seama, este vorba despre Olanda, unde este mai putin soare) si sunt complet independenti de energie electrica - ba mai mult intra si in reteaua nationala.

 

Cumpar legume si fructe locale.

Am si lansat un program sustinut de LIDL si Electrolux - Numaiaruncamancare.ro  - care are si aplicatie mobila,

Imi place initiativa asta!

 

Si mi-ar placea ca si Lidl sa stranga uleiul folosit.

 

Momentan doar Carrefour o face. Am dus un bidon de  5 litri de ulei folosit si am primit in schimb 2 sticle cu ulei.



#84
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 21 noiembrie 2021 - 19:43

Viviana - saptamana viitoare vom discuta cu o echipa de la Lidl si le voi transmite.  [flo2]



#85
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 22 noiembrie 2021 - 09:53

Eu duc uleiul uzat la benzinariile MOL. Am una fix langa casa si mi-e mai comod asa... Stiu ca si Carrefourul preia si parca si Auchanul.

 

Cu medicamentele expirate, ce solutii exista? Aici in Ro ma refer... E vreo farmacie care preia la sigur? Ca nu prea am timp si chef sa ma plimb prin tot orasul cu o punga cu medicamente expirate si sa ma refuze toti.

Eu am incercat la cateva farmacii si mi-au zis: ca nu fac ca nu au cum, altii ca doar daca le-am cumparat la momentul respectiv de la ei (pai eu mai stiu de unde le-am luat la origine?!), altii ca doar daca mai am bonurile fiscale (nu, nu le am, ar insemna sa ma inconjor in casa de bonuri fiscale, la cate se aduna in ani de zile...)  Apoi m-am lasat pagubasa, chiar nu am timp de umblat brambura prin oras, daca aflu vreo informatie la sigur, e ok, ma duc tintit



#86
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.458 mesaje

Postat 22 noiembrie 2021 - 10:17

Cu medicamentele nici eu nu stiu cum sa fac, am avut foarte multe (date pe retete, inclusiv penuri cu insulina), am fost pe la toate brandurile de farmacii, am sunat la medici de familie, fundatii, etc, nimic, nu se mai primesc, cel putin in zona mea. Asa ca, la un moment dat, le voi arunca pur si simplu, dupa ce le voi ambala bine, imi e teama sa nu ajunga la ele pisicile sau conationalii ...



#87
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 22 noiembrie 2021 - 10:19

E pacat cu medicamentele - din ce a discutat cu o farmacista - este de datoria farmaciilor sa le ia pe cele expirate.



#88
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.458 mesaje

Postat 22 noiembrie 2021 - 10:26

Nu sunt expirate si nu le preia nimeni  [smulgpar]



#89
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 22 noiembrie 2021 - 10:27

Stiu, exista un ordin de ministru de prin 2014, nu mai stiu daca a fost actualizat.

Doar ca nu sunt prevazute si sanctiuni, daca farmaciile nu se conformeaza.

Asa ca m-au refuzat cu gratie.

Ca nu eu ai cum, ca trebuie sa le dea nu stiu unde si eu nu au contract cu din astia de le ard si nici nu o sa-si faca pt ca nu om pt asta sau nu inteplinesc nu stiu ce conditii, nu mai stiu exact, ca a trecut ceva timp.

Alta s-a uitat mirata la mine, habar nu avea: "dar de ce sa vi le iau, eu? Aruncati-le dvs"  [fri]  [fri] . Sfatul ei: sa le arunc eventual in toaleta  [fri]  [fri]  [fri]

Altii, cum am zis, cu bonurile fiscale sau daca le-m cumparat de la ei - clar strategie de descurajare, nu cred ca pastreaza nimeni toate binurile fiiscale de la toate produsele de le cumpara....

E pacat cu medicamentele - din ce a discutat cu o farmacista - este de datoria farmaciilor sa le ia pe cele expirate.



#90
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 22 noiembrie 2021 - 10:30

Eu le am expirate... tot felul de pastile si resturi de siropuri, de pe diferite retete din trecut. Sau pur si simplu medicamente pe care le iei sa le ai in casa sau cand calatoresti, nu le folosesti (in totalitate) si la un moment dat expira (au termen cam 2-3 ani, depinde). Sau de ex picaturi de ochi luate la un moment dat, e-am folosit, a trecut problema, dar 3/4 fin sticluta a ramas. Si termenul e 1 an sau 1 luna de la deschidere.

Nu cumpar medicamente in prostie... dar am in casa si la un moment dat expira.

Nu sunt expirate si nu le preia nimeni  [smulgpar]




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -