Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Pasaport de vaccinare


20 raspunsuri la acest subiect

#11
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 17 martie 2021 - 11:46

Eu am citit un articol despre un stiudiu facut in Israel care arata ca persoanele vaccinate ofera un anumit grad de protectie si membrilor familiei care nu s-au vaccinat. Ca in familiile cu persoane vaccinate incidenta cazurilor a scazut semnificativ. 



#12
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 17 martie 2021 - 11:48

niciun vaccin (la fel ca orice alt medicament) nu ofera protectie de 100%. deci vor fi intotdeauna pacienti care, desi vaccinati, se pot imbolnavi si implicit transmite boala. 



#13
anja

anja

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.397 mesaje

Postat 17 martie 2021 - 20:27

Am intrebat oarecum retoric si provocativ, pt ca mai acu' ceva timp cand am afirmat undeva "pe la pinguini" exact ce ai scris tu, Roxana,  mi s-a cam dat peste degete si mi s-a explicat ca vaccinul asta e altfel, ca prin faptul ca te vaccinezi te aperi numai pe tine nu si pe cei din jurul tau...In sfarsit, nu am intrat atunci in polemica, si nici acum. (Rox, nu ma refer la tine)

 

De fapt ce vreau sa scot in evidenta este ca inca stim prea putin, lumea se inflameaza si ambaleaza pur si simplu aiurea, se cer pareri pro si contra ca sa ne dam cu parerea...

 

Daca prin pasaport ei numesc  o "tidula"/hartie ca ai fost vaccinat, ce mare scofala..


Editat de anja, 18 martie 2021 - 09:04 .


#14
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 17 martie 2021 - 20:52

Am intrebat oarecum retoric si provocativ, pt ca mai acu' ceva timp cand am afirmat undeva "pe la pinguini" exact ce ai scris tu, Roxana,  mi s-a cam dat peste degete si mi s-a explicat ca vaccinul asta e altfel, ca prin faptul ca te vaccinezi te aperi numai pe tine nu si pe cei din jurul tau...In sfarsit, nu am intrat atunci in polemica, si nici acum.

 

De fapt ce vreau sa scot in evidenta este ca inca stim prea putin, lumea se inflameaza si ambaleaza pur si simplu aiurea, se cer pareri pro si contra ca sa ne dam cu parerea...

 

Daca prin pasaport ei numesc  o "tidula"/hartie ca ai fost vaccinat, ce mare scofala..

Anja la “pinguini” nu poți avea opinii diferite ca bullies de serviciul iti dau peste degete. Se știe asta. De asta au plecat membri super populari de pe acest forum gen Buflea, elyda, Rufus, etc.  Apoi una spun la “ghețar” și alta pe alte subiecte. Uite la Laura 25, vezi ce critica e la “ghețar” și ce patriotica e la generale! Viviana e notorie! Super amuzanta discrepanta! 



#15
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 17 martie 2021 - 20:53

Ma gandesc ca "a fi vaccinat dar te mai poti imbolnavi" are legatura cu anticorpii pe care ii generezi. Daca nu sunt suficienti, atunci nu esti 100% protejat.

Doar ca pana acum, nu cred ca am auzit sa ne fi dus la vaccinat de ceva si apoi musai sa ni se spuna "mergeti de vedeti cati anticorpi xyz ati facut si noi va zicem daca sunteti sau nu protejat".

Cel putin pentru mine, e prima data cand imi pun problema in acest fel. 

 

Ma astept ca pe baza statisticilor, sa se poata trage si astfel de concluzii: de la ce nivel incolo al anticorpilor, te poti considera 100% protejat. Eventual mai incolo sa te testezi din cand in cand sa vezi daca mai ai "puncte" suficiente pentru o noua vacanta/concert/vreun eveniment la care vrei sa mergi.

 

In sfarsit, sper sa existe un astfel de program in care autoritatile sa urmareasca niste loturi de persoane si dupa ce efectueaza vaccinul. 



#16
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 17 martie 2021 - 21:01

Eu am citit un articol despre un stiudiu facut in Israel care arata ca persoanele vaccinate ofera un anumit grad de protectie si membrilor familiei care nu s-au vaccinat. Ca in familiile cu persoane vaccinate incidenta cazurilor a scazut semnificativ. 

 

Ma intreb ce indicator/i or fi urmarit ca sa traga aceasta concluzie. Mi se pare ca e nevoie de un nivel de detaliu fff ridicat. Nu cred ca il gasesti pe la noi. Aici ma refer la Ro. [:)]

 

Adica ceva de genul, persoanele despre care declari ca esti in aceeasi casa la un moment de timp, pana cand, inainte de propriul vaccin, dupa propriul vaccin, ceilalti sa nu fi fost vaccinati etc.



#17
anja

anja

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.397 mesaje

Postat 17 martie 2021 - 21:08

Ahh, Letiitia, ai interpretat cam dur expresia mea "la pinguini", nu asta era scopul postului. Era mai mult pt Rox, ca sa "localizeze discutia". Caci adevarul e, ca sunt OK cu parerile diferite si discutiile de la pinguni, si inteleg ca unii avem pasiune pt anumite subiecte. Eu chiar ma simt acolo printre prietene, chiar daca ne mai dam peste degete si pareri, Si le apreciez atat pe Laura cat si Viv, pe care nu inteleg de cele aduci in discutie[flo2]


Editat de anja, 18 martie 2021 - 09:01 .


#18
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 17 martie 2021 - 21:45

De fapt voiam sa comentez ideea de pasaport de vaccinare:

 

Ideea asta de pasaport imi pare o idee politica pentru a da o insemnatate acestei actiuni de vaccinare in fata cetateanului de rand. Sa ajungi sa spui ca: ok, nu m-a protejat prea tare dar macar "imi tine niste usi/optiuni deschise".

 

Iar cand vine vorba de situatii aplicate gen "deschidem turismul extern ca sa traim si noi un pic", se vor cere conditii clare, de viata reala, gen: test PCR in ultimele x ore, test rapid negativ coroborat cu pasaport, sau doar test rapid, pasaport (tidula de o primesti) nu mai veche de x zile, diverse alte variatiuni.

 

Impresia mea este ca virsului acesta e aici ca sa stea sau sa se stinga de la sine. Ce facem noi este sa tinem un nivel low de imbolnaviri ca sa putem "naviga" cumva printre diferitele problematici, nu pentru eradicarea lui.



#19
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 17 martie 2021 - 21:48

Ahh, Letiitia, ai interpretat cam dur expresia mea "la pinguini", nu asta era scopul postului. Era mai mult pt Rox, ca sa "localizeze discutia". Caci adevarul e, ca sunt OK cu parerile diferite si discutiile de la pinguni, si inteleg ca unii avem pasiune pt anumite subiecte. Eu chiar ma simt acolo printre prietene, chiar daca ne mai dam peste degete si pareri, [flo2]

Am fost și eu pe “ghețar” deci nu e ca și cum nu știu ce spun.  [:D]



#20
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 18 martie 2021 - 09:24

Ma intreb ce indicator/i or fi urmarit ca sa traga aceasta concluzie. Mi se pare ca e nevoie de un nivel de detaliu fff ridicat. Nu cred ca il gasesti pe la noi. Aici ma refer la Ro. [:)]

 

Adica ceva de genul, persoanele despre care declari ca esti in aceeasi casa la un moment de timp, pana cand, inainte de propriul vaccin, dupa propriul vaccin, ceilalti sa nu fi fost vaccinati etc.

 

 

Era o stire mai mult decat un articol detaliat, am cautat, dar nu mai gasesc unde am citit. Israelul in urma campaniei intensive de vaccinare a facut si numeroase studii din care tot dau publicitatii concluzii. 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -