Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Pasaport de vaccinare


20 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 16 martie 2021 - 11:04

UE vrea sa redeschida calatoriile si turismul in cadrul UniuniiE pe baza unui certificat de vaccinare - un anumit certificat verde.

 

Ma uitam la niste comentarii pe FB de la DIgi24 - si majoritatea lor erau de refuz al acestei idei - si ca vor merge mai degraba in Turcia (care accepta pe oricine, fara acest certificat, fara nici un test)  [:-)))]

 

 

Voi ce parere aveti?



#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 16 martie 2021 - 12:20

Nu se știe dacă Turcia va primi în vara turiști, asa, de-a valma.

Deocamdată, pana pe 26 mai, se cere test pcr negativ la intrarea în Turcia, indiferent cu ce călătorești (avion, mașina, tren) , dacă ai avut covid sau ești deja vaccinat. Ba chiar turiștii din anumite tari intra obligatoriu în carantina, pe teritoriul Turciei, chiar dacă prezintă test negativ pcr.

Ca se gândesc turcii sa mai relaxeze condițiile de intrare pentru turiști, undeva din aprilie-mai încolo, e alta poveste, este dorința sau intentie. Totul tine de cum vor evolua pandemia si campaniile de vaccinare. 



#3
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 16 martie 2021 - 12:22

Nu inteleg ce nu inteleg oamenii! Acest pasaport este pentru cei vaccinati, sa nu mai faca teste pcr. Cine nu vrea vaccin, e liber sa intre dupa ce are test negativ sau sta in carantina.



#4
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 16 martie 2021 - 12:52

Nu inteleg ce nu inteleg oamenii! Acest pasaport este pentru cei vaccinati, sa nu mai faca teste pcr. Cine nu vrea vaccin, e liber sa intre dupa ce are test negativ sau sta in carantina.

Cred ca opozitia pleaca de la ideea ca pasul urmator va fi sa permita calatoriile DOAR persoanelor cu pasaport. Ceilalti nu, deloc, nicaieri, sub nici o forma. 



#5
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 16 martie 2021 - 13:03

Asta nu are cum sa fie posibil, Laura! Ce faci cu copiii, ce faci cu gravidele, cu cei cu boli autoimune.



#6
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 16 martie 2021 - 13:17

Valentina, eu sunt de acord cu tine, dar mama conspirationistilor e mereu gravida. 



#7
anja

anja

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.397 mesaje

Postat 16 martie 2021 - 22:39

Eu nu prea inteleg la ce vor sa foloseasca pasaportul...

Inteleg ca vaccinul doar te protejeaza sa nu faci forme grave insa poti sa il transmiti. Deci, daca oricum poti sa ai virusul chiar daca esti vaccinat care este ideea sa se investeasca in asa ceva????



#8
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 17 martie 2021 - 10:15

Riscul de mult mai mic sa iei virusul de la o persoana vaccinata. (Eu nici nu prea inteleg cum o persoana vaccinata poate transmite virusul: daca in urma vaccinului a capatat anticorpi antispike, care practic impiedica alipirea moleculei de virus Sars Cov2 de celulele sale, inseamna ca virusul nu patrunde in organism, e respins... deci cum poate o persoana sa transmita ceva ce nu are?! - in fine, mi s-a raspuns ca de fapt virusul intra in organism, de cantoneaza in nas/gat si in scurt timp e anihilat de anticorpi, deci in acea "fereastra" s-ar putea produce transmiterea, dar oricum, fata de o persoana nevaccinata e o fereastra scurta, deci sanse mai mici).

 

Deci solutiile pt turism vor ramane:  vaccin, test PCR, carantina... Nu vor putea sa conditioneze turismul de vaccinare, din cauza ca 1. nu vor apuca toti sa se vaccineze 2. copiii nu se pot vaccina prin definitie, daca nu au cel putin 16 ani (pfizer). Or, multa lume pleacca in vacanta si cu copiii. Deci si-ar cam da ei foc la valiza, si asa toate economiile tarilor lumii sunt varza dupa perioada asta.

 

Noi de ex. anul trecut nu am plecat nicaieri de frica (test, sa nu patim ceva in alta tara, sa nu platim in avans si sa ne trezim ca patim ceva si suntem carantinati/izolati etc), am facut doar ceva exursii scurte prin tara, din astea de weekend. Tare rau a fost fara concediu in adevaratul sens al cuvantului. 

Anul asta... vom vedea cum va fi. Daca ne ajuta Domnul, noi, adultii vom fi vaccinati, copiii (sunt sub 16 ani) nevaccinati. Nu prea am plecat fara ele in concedii, decat f rar. Adica cateva zile libere in afara concediului de vara, vara am plecat impreuna, toti.



#9
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 17 martie 2021 - 11:30

Nu exista inca un studiu care sa confirme ca o persoana vaccinata poate transmite virusul. Inca se dezbate pe aceasta tema.

 

In mod logic - ma gandesc ca daca esti vaccinat, cantitatea de virus pe care o ai este mult mai mica decat cea necesara de a transmite mai departe.

Cred ca asta e rolul vaccinelor - inclusiv sa impiedice transmiterea.



#10
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 17 martie 2021 - 11:41

Exact asa zice si logica mea: vaccinul ma apara de virus, il respinge... cum sa transmit ceva ce nu am? Daca e vorba de acea fereastra, atunci sansele sunt mici: 1. pt ca timpul in care poti transmite virusul ar fi unul ff scurt fata de o persoana infectata, nevaccinata, 2. cantitatea virala zic eu ca este mult mai mica, in orice infectie virala, conteaza mult si incarcatura virala, adica "cat virus preiei", daca incarcatura virala este sub un anumit prag, nici nu iei virusul si nu te contaminezi (la sars cov 2 inteleg ca acel parg e mai jos decat la cel gripal de ex. de aia se transmite mai usor, ca e nevoie de o incercatura virala mai mica decat la alte virusuri).

Cei din Israel au zis ca au studiat si au ajuns la concluzia ca cei vaccinati nu transmit virusu. Asa ar fi si logic si normal... altfel vaccinarea (la modul general) nu ar mai avea un rol atat de important.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -