Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Suflet. există, sau it's all in your brain


22 raspunsuri la acest subiect

#21
anja

anja

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.397 mesaje

Postat 02 martie 2021 - 20:58

Eu nu prea rezonez cu ideea ca sufletul este numai cumulul trairilor emotionale. Eu vad sufletul mai mult ca amprenta energetica in univers. Este cumva ca o conversiune in siruri de 1 si 0 energetici. Poate de aici paralela lui Glimmer cu softul. Iar aceasta insiruire de 1 si 0 se poate combina in altceva. Este un fel de combinatorica cosmica. O energie transferabila.

In mintea mea diferenta intre animal si uman este spiritul,care este layerul soft al sufletului.

Si deci, eu ca specimen uman, sunt trup, suflet si spirit.

 

Viv, am sa citesc cartea pusa de tine.

 

Ati citit despre experimentele care incearca sa dovedeasca existenta sufletului cu out of body experiments sau hipnoza regresiva?


Editat de anja, 02 martie 2021 - 20:58 .


#22
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 09 martie 2021 - 23:21

Diferenta intre om si animal este nivelul de inteligenta. Inclusiv emotiile sunt o informatie prelucrata in creier. Din tot ce am citit legat de asta, orice stimul care vine spre noi este transpus intr-o informatie, codificat si transformat apoi in reactii, comportamente, ganduri, idei, etc. Eu nu cred ca avem un suflet separat, o forma de energie da, dar nu in sensul in care are vreo valoare pozitiva sau negativa, ci pur si simplu energie pura.

 

In ultima vreme am stat mai mult pe fb si am ajuns sa ma satur efectiv, sa mi se faca lehamite de curentul legat de pace-lumina-iubire, care nu indeamna la.nicio dezvoltare umana ,ci doar la o aburire completa a ratiunii. Pai cum sa meditezi si sa iti vizualizezi puterea, spiritul, visul, si sa iti activezi resursele interioare si sa vorbesti agramat, nu mai zic de scris, nu mai zic de lipsa argumente, vocabular sau capacitate de intelegere. Daca exista un suflet independent de nivelul de inteligenta si educatie al omului, eram departe, cu atatea ore de meditatie si ganduri bune, pozitive si imprastiere de energie pozitiva. Dar eu nu am vazut vreo evolutie reala, ci doar o autoamagire ca e ok sa nu citesti o carte, atat timp cat te simti o fiinta luminoasa pe interior. Deci, eu nu am observat nicio evolutie spirituala a vreunui om.independenta de dezvoltarea intelectuala.

 

Edit: am corectat cateva omisiuni de litere


Editat de andaghe, 09 martie 2021 - 23:23 .


#23
cigi

cigi
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 16 mai 2021 - 23:17

Eu cred ca exista oameni care au putut evolua spiritual fara sa se dezvolte neaparat intelectual. Probabil unii dintre ei erau chiar analfabeti. Diversi calugari crestini, budisti, etc. sau pur si simplu oameni de rand care au inteles sa se lupte cu propriile lor defecte, cu proprii "demoni" si sa nu se lase pana nu ii biruiesc pe rand, pana nu au devenit mai altruisti, mai iertatori, mai generosi, mai buni, oameni care au incercat sa indeparteze de ei orice gand rau despre alt om, care au incercat sa reflecte si sa ofere doar dragoste. 

Si da, cred ca exista si suflet, simt intuitiv si nu numai. Am trait mai multe evenimente pe care nu pot sa mi le explic logic si sunt de formatie realista, incerc sa explic totul prin logica.

Dar pe de alta parte, in secolul XXI suntem extrem de aroganti daca ne inchipuim ca am descoperit tot ceea ce se putea descoperi si ca putem intelege logic tot ceea ce exista pe lume. Asa cum radem noi de cei de acum un secol, doua, asa vor rade si stranepotii nostri de noi peste ceva timp. Si poate ca vom intelege mai mult si despre lucruri in privinta carora acum suntem ignoranti. Poate chiar si despre suflet, cine stie?




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -