Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Suflet. există, sau it's all in your brain


22 raspunsuri la acest subiect

#11
anja

anja

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.397 mesaje

Postat 28 februarie 2021 - 22:39

Tocmai voiam sa scriu Mianda, am citit si eu Inteligenta materiei, si intrebarea care ramane este inteligenta aceea egala cu energia=egala cu suflet? Este sufletul uman egal cu alte suflete? Sau, cum zice Daniela peste suflet punem ideea de spirit, care sa dea o alta dimensiune..

Este transformarea in energie pura treapta cea mai inalta a existentei?



#12
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 01 martie 2021 - 00:05

Tocmai voiam sa scriu Mianda, am citit si eu Inteligenta materiei, si intrebarea care ramane este inteligenta aceea egala cu energia=egala cu suflet? Este sufletul uman egal cu alte suflete? Sau, cum zice Daniela peste suflet punem ideea de spirit, care sa dea o alta dimensiune..

Este transformarea in energie pura treapta cea mai inalta a existentei?

 

Eu cred ca este posibil acest lucru atunci cand ajungem la desavarsirea sufletului, dar pana atunci mai avem de lucru cu noi insine. Suntem lumina si mergem spre lumina. ( poti inlocui cu energie daca este mai aproape de aria ta de acceptare [:)] )

 

Nu suntem numai un corp fizic ci suntem un spirit dotat cu corp fizic, iar creierul nostru nu este cel care creeaza constiinta ci constiinta este cea care da forma creierului...

Inteligenta de care vorbea Dumitru Constantin Dulcan este cea a constiintei colective. Spiritul nostru face parte din acelasi intreg cu celelalte spirite si venim aici pentru evolutie, manifestand viata prin corpurile noastre fizice.

 

"Scopul vietii il constituie perfectarea spiritului care este nemuritor. Pentru a se perfecta pe sine, spiritul va transgresa prin mai multe corpuri fizice care sunt muritoare. Cand spiritul, care initial este semiconstient de sine, ajunge prin desavarsire la a lua act constient de natura sa divina si a se integra in armonia unitatii cosmice, transmigrarea sa se termina. Devine el insusi o parte din lumina divina"

 

L-am citat aici pe D C D - Inteligenta materiei.

 

Au mai fost subiecte pe aceeasi tema si am intrat in polemici destul de adanci datorita gandirii formale a marii majoritati. Intre timp am evoluat si de aceea, imi rezerv dreptul de a ma retrage oricand din discutie fara explicatii prea multe.


Editat de mianda, 01 martie 2021 - 00:33 .


#13
glimmer

glimmer

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.176 mesaje

Postat 01 martie 2021 - 08:02

Întrucât eu am dileme adânci legate de subiect (ca în dilema în care toată lumea are dreptate), sunt tentată să îl abordez discuția sub aspecte cât mai diverse.

O pledoarie interesantă (și științifică) pentru creier:

 

 



#14
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 01 martie 2021 - 10:33

Glimmer, eu sunt in linia ta :). Ma interesează enorm partea științifică in ceea ce privește creierul. 
 

Nu văzusem acest filmuleț, îți mulțumesc Pt el, l-am găsit foarte interesant. 
 



#15
glimmer

glimmer

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.176 mesaje

Postat 01 martie 2021 - 12:34

Eu nu pot spune că urmez neapărat o „linie” clară, de aceea am zis că am dileme, se întâmplă să fiu de acord cu afirmații aproape contrare referitoare la o temă.

 

Și mai dau un citat dintr-o carte a lui Daniel Amen, „Change your brain, change your life”:

„Your brain is the hardware of your soul. It is the hardware of your very essence as a  human being. You cannot be who you really want to be unless your brain works right. How your brain works determines how happy you are, how effective you feel, and how well you interact with others.”

 



#16
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 02 martie 2021 - 01:43

Eu nu pot spune că urmez neapărat o „linie” clară, de aceea am zis că am dileme, se întâmplă să fiu de acord cu afirmații aproape contrare referitoare la o temă.

 

Și mai dau un citat dintr-o carte a lui Daniel Amen, „Change your brain, change your life”:

„Your brain is the hardware of your soul. It is the hardware of your very essence as a  human being. You cannot be who you really want to be unless your brain works right. How your brain works determines how happy you are, how effective you feel, and how well you interact with others.”

 

 

Sincer, desi apreciez munca lui Daniel Amen, nu am rezonat cu afirmatia. On its own, pt mine creeaza paralela hardware/ software, iar software ... e scris de cineva din afara. As a general rule about the nature of software.

 

Si atunci daca duc rationamentul un pas mai departe trebuie sa ma intreb daca toate senzatiile, emotiile pe care le simtim, deciziile pe care le luam si le punem sau nu in practica, sunt ele scrise din afara? parca tocmai determinasem ca "fizicalitatea" proceselor e dovedita de stiinta si e extrem de palpabila, cuantificabila. Ma intep, un nerv detecteaza, trimite un impuls la creier, creier da comanda, vocea tipa au, mana se retrage.

 

senzatie detectata, traita, executata. nu un "software" instalat de pe dinafara. deci nu.

 

cred, intr-adevar, ca in creier se produc toate manifestarile care pot fi asociate cu "sufletul". emotii, trairi, sentimente, decizii, rationament, etica etc. dupa mine, principiul conservarii energiei se aplica prin moarte, descompunere, nutrienti pt alta forma de viatza.

 

gandurile mele, emotiile mele (aka impulsurile electrice din creier) dispar odata cu moartea fizica a creierului and that's ok with me. 

 

si mai cred ca daca asta inseamna suflet, toate fiintele cu creier (si poate si altele, stiu eu?) au un suflet.

 

de atata vreme de cand studiem mamiferele, exista atatea dovezi ca au trairi emotionale, memorie, fac conexiuni, gandesc iau decizii constiente. Pana si varza de catel  Berry da zilnic mii si mii de dovezi ca are un suflet (daca asa vrem sa numim emotiile, o sa tot fac disclaimerul asta pana obosesc) si gandire rationala, proces decizional.

 

sufletul nu e exclusiv un atribut uman.



#17
glimmer

glimmer

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.176 mesaje

Postat 02 martie 2021 - 08:25

Eu am considerat metafora asta prin definiția strictă a hardware-ului și ca pledoarie pentru creier. Dacă e să ne gândim și la „software”, poate pe acela îl „scrie” în primă instanță genetica.

 

Fără îndoială că animalele au și ele suflet. Nu este însă acesta din ce în ce mai evident pe măsură ce sunt mai sus pe scara evoluției? Nu ține și asta tot de dezvoltarea creierului?

 

 



#18
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 02 martie 2021 - 10:36

Pe frontispiciul templulu din Delphi sta scris: Cunoaste-te pe tine insuti!

Pentru mine sufletul este cel mai mult o abordare filososfica, un cumul de trairi si emmotii, un eu constient.

 

Acum foarte multi ani eram indragostita de Socrate. Am citit destul de mult despre viata lui, nu tot, am sarit multe din Platon care ii fuse discipol. Am uitat mult.

 

Socrate a fost cel care a gasit o baza antropologica in conceptul de suflet.

El il definea ca un eu constient cu personalitate intelectuala si morala.

""Omul este altceva decat propriul corp: este cel care comanda corpului – acesta din urmă neputand sa-si comande siesi""

 

Fundamentul asta antropologic al gandirii socratiene  a servit ca reper conceptiilor ulterioare despre natura umana.

 

Sufletul meu este ceea ce ma face sa fiu eu, asa cum sunt: o adunare de trairi, de procese afective, intelectuale, morale, etc.



#19
glimmer

glimmer

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.176 mesaje

Postat 02 martie 2021 - 11:27

Despre o parte mai puțin cunoscută din sufletul „universal” al lumii:

 

https://www.ted.com/...ltures#t-644731

 



#20
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 02 martie 2021 - 12:01

David Eagleman, doctor in neurostiinte, Creierul povestea noastra, o carte scrisa pe intelesul tuturor.

 

Am comanadat-o saptamana trecuta.

Insa am gasit cateva pagini de inceput extraordinar de interesante, sunt doar vreo 12 si merita citite (mai ales despre preprogramarea genetica a animalelor):

 

https://cdn4.libris....id Eagleman.pdf




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -