Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Them/They


1062 raspunsuri la acest subiect

#631
DaisyBlue

DaisyBlue

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 140 mesaje

Postat 13 februarie 2021 - 19:49

E un val anti-crestinism foarte puternic (creat voit prin antipropaganda) si nu vine din tarile musulmane (ca in trecut), vine chiar din tarile foste crestine. Orice crestin poate simti asta. De multe ori mi s-a intamplat ca atunci cand se uita cineva la cruciulita mea de la gat, sa faca o remarca rautacioasa la adresa crestinismului (unii mi-au pomenit si de cruciati!!!). Si toti, bineinteles, se simt superiori in necredinta lor (comunismul reloaded, pentru cine isi mai aduce aminte ...).

Oricum, nu stiu de ce va mai agitati unii dintre voi, ar trebui sa fiti relaxati, acum are liber domnul Biden&Co sa ne bage neomarxismul prin toate gaurile!  [:D]



#632
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 13 februarie 2021 - 20:21

E un val anti-crestinism foarte puternic (creat voit prin antipropaganda) si nu vine din tarile musulmane (ca in trecut), vine chiar din tarile foste crestine. Orice crestin poate simti asta. De multe ori mi s-a intamplat ca atunci cand se uita cineva la cruciulita mea de la gat, sa faca o remarca rautacioasa la adresa crestinismului (unii mi-au pomenit si de cruciati!!!). Si toti, bineinteles, se simt superiori in necredinta lor (comunismul reloaded, pentru cine isi mai aduce aminte ...). Oricum, nu stiu de ce va mai agitati unii dintre voi, ar trebui sa fiti relaxati, acum are liber domnul Biden&Co sa ne bage neomarxismul prin toate gaurile! [:D]

 

Nu e nici un val anticreștinism asta este o exagerare fără nici un fel de fundament. Biden, de exemplu, este un catolic practicant dar in privat. Nu lasă religia sa dicteze politici guvernamentale.

 

Repet, dacă nu se aude mai in spate: ai dreptul sa practici ce religie vrei tu, dar exista o mică mare idee garantata de Constituție (First Amendment) de a separa biserica de stat.


Editat de antmil, 13 februarie 2021 - 20:22 .


#633
DaisyBlue

DaisyBlue

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 140 mesaje

Postat 13 februarie 2021 - 20:43

Eu vorbesc de Europa si stiu ce vorbesc (nu stiu cum e in state).

 

"Repet, dacă nu se aude mai in spate: "

 

Iar de stat in banca, eu stau in prima, aud tot, inteleg dupa putinta.  [clo]

Ma intreb de ce s-o mai fi jurat cu mana pe Biblie la investire? 

 


Editat de DaisyBlue, 14 februarie 2021 - 10:31 .


#634
lili_mar

lili_mar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.367 mesaje

Postat 14 februarie 2021 - 02:27

Eu vorbesc de Europa si stiu ce vorbesc (nu stiu cum e in state).

 

Iar de stat in banca, eu stau in prima, aud tot, inteleg dupa putinta.  [clo]

Ma intreb de ce s-o mai fi jurat cu mana pe Biblie la investire? 

tot in prima banca si in America? 



#635
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.700 mesaje

Postat 14 februarie 2021 - 03:36

Eu vorbesc de Europa si stiu ce vorbesc (nu stiu cum e in state). Iar de stat in banca, eu stau in prima, aud tot, inteleg dupa putinta. [clo] Ma intreb de ce s-o mai fi jurat cu mana pe Biblie la investire?

 

nu auzi ca e catolic practicant in privat ...

adică de la 8-4 aproba legi pro avort și milioane de copii sunt omorâți, pro “diversitate”, minte sfruntat lumea in direct , ce mai contează ca se jura și pe Biblie ca si așa poate nu a citit-o și apoi seara la 9 poate isi amintește și pune de un “Doamne iartă ma “ .... a 2 a zi o ia de la capăt. Cata ipocrizie !!! Parca Dumnezeu nu vede și nu știe. 
 

Nu vezi cati se dau ca au citit Biblia și habar nu au ce scrie și ce importantă are... mai dau și exemple cu Avram și 2 neveste ... etc sa para cat mai informați in domeniu... când de fapt din păcate sunt săraci cu duhul( cum se spune)
Dar asta e ... Dumnezeu e bun și iertător și ma rog sa ne lumineze pe fiecare din noi. 

Știu ca va venii vremea pe lumea asta sau cealaltă când fiecare va îngenunchia in fata Lui. 


 



#636
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 14 februarie 2021 - 05:57

nu auzi ca e catolic practicant in privat ... adică de la 8-4 aproba legi pro avort și milioane de copii sunt omorâți, pro “diversitate”, minte sfruntat lumea in direct , ce mai contează ca se jura și pe Biblie ca si așa poate nu a citit-o și apoi seara la 9 poate isi amintește și pune de un “Doamne iartă ma “ .... a 2 a zi o ia de la capăt. Cata ipocrizie !!! Parca Dumnezeu nu vede și nu știe. Nu vezi cati se dau ca au citit Biblia și habar nu au ce scrie și ce importantă are... mai dau și exemple cu Avram și 2 neveste ... etc sa para cat mai informați in domeniu... când de fapt din păcate sunt săraci cu duhul( cum se spune) Dar asta e ... Dumnezeu e bun și iertător și ma rog sa ne lumineze pe fiecare din noi. Știu ca va venii vremea pe lumea asta sau cealaltă când fiecare va îngenunchia in fata Lui.

 

Din punct de vedere legal, poți jura pe orice, nu neaparat pe Biblie. Trebuie doar sa ridici mâna dreapta și sa juri. Dar probabil deja știai. Sa te crezi singura creștina in posesia adevărului absolut este trufie. Și ce spune in Biblie despre trufie? 

 

https://fas.org/sgp/...isc/RL30725.pdf

 



#637
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.700 mesaje

Postat 14 februarie 2021 - 07:21

Ridicol când cei care nu cred in Biblie dar o tot aduc in discuție.

God works in mysterious ways...


Editat de michelle-usa, 14 februarie 2021 - 07:24 .


#638
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 14 februarie 2021 - 09:52

 

 

De ce valorile culturale, sociale și religioase care le aveam de sute de ani acum sunt bau-bail societății?

 

Care sunt alea, culturale, religioase, sociale de sute de ani?

 

Sclavia?

Inchizitia?

Apartheid-ul?

Supunerea femeii?

Doctrinele lui Marx si Lenin?

Distrugerea Ierusalimului?

Cernobilul?

Hiroshima si Nagasaki?

Hitler?

Prigoana si omorarea evreilor?

Considerarea femeii non-persona?

Sclavia sexuala?

Dreptul la vot al femeilor cat si al barbatilor din clasele de jos?

Distrugerea imperiului Inca?

Razboiul de 100 de ani?

Razboaiele Napoleoniene?

Cucerirea imperiului Aztec?

Razboaiele mondiale?

comunismul?

Razboiul de 30 de ani?

Arderea vrajutoarelor pe rug?

Asediul Bagdadului - 2 milionae morti?

Masacrul de la Stalingrad?

Ofensiva de pe Somme?

Stiti anul in care femeile au avut drept sa mearga la facultate?

Dar de cand au avut dreptul sa semneze cecuri?

Dar sa divorteze?

Dar sa nu se mai casatoreasca cu cel impus de familie?

Dar sa nu mai fie considerate isterice cand nu doreau sa se culce cu sotul impus? erau obligate sa stea ca dr. sa le faca masaj pelvian.

Rasismul stiintific? (draptomania)

Mutilarea genitala a femeilor?

Dreptul divin al regilor?

Trepanatiile?

Experimentele pe copii?

 

 

Da, de-alungul istoriei au fost indeparatate "valorile" alea culturale, religioase, sociale care afundau omenirea in propria prostitutie culturala, morala si religioasa.

 

Daca nu se produceau salturile astea nu aveam azi dreptul sa scriem cecuri, sa denaturam adevarul istoric, sa avem laptop, telefon mobil, carnet de conducere.

Dar asa cand noi oamenii astia albi, frumosi, heterosexuali, crestini, ne-am vazut cu sacii in caruta potop pentru restul.



#639
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 14 februarie 2021 - 10:07

Ridicol când cei care nu cred in Biblie dar o tot aduc in discuție.

God works in mysterious ways...

Da, e ridicol pentru tine, pentru mine nu este,  nu imi doresc o viata intr-o societate marcata de biblie. Credinta este ceva profund si intim, nu ceva cu care defilam sau impunem altora.

 

Hai sa mai lasam Biblia asta de o parte si sa citim putina istorie - chiar a religiilor, putina politica, putina evolutie in istorie.

 

Sa mai citim putin cum iau nastere legile, sa aruncam si o privire inspre perspectiva utilitarista sau inspre perspectiva centrata pe binele comun in aparitia legilor.



#640
DaisyBlue

DaisyBlue

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 140 mesaje

Postat 14 februarie 2021 - 10:11

Toata civilizatia vestica (includ Europa, America si Commonwealth), asa cum este ea astazi, este construita pe crestinism, e un fact! Nu va place, puteti trai fericiti in tari musulmane sau budiste.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -